TB Chapter02
TB Chapter02
36. EVA Answer: a Diff: E
EVA = EBIT (1 - T) - (WACC Total investor-supplied operating capital)
= $4,000,000 (1 - 0.4) - (0.1 $20,000,000)
= $2,400,000 - $2,000,000
= $400,000.
37. MVA Answer: d Diff: E
MVA = (Shares outstanding)(Stock Price) - Total common equity.
$162,000,000 = (6,000,000)P
0
- $300,000,000
$462,000,000 = (6,000,000)P
0
P
0
= $77.00.
38. MVA Answer: c Diff: E
MVA = (Shares outstanding)(Stock Price) - Total common equity.
MVA = (2,000,000)($15) - $40,000,000
MVA = -$10,000,000.
39. Rate of interest Answer: c Diff: M
Long-term interest = ($13,000,000)(0.08) = $1,040,000.
Short-term interest = $1,300,000 - $1,040,000 = $260,000.
Short-term interest rate = $260,000/$1,546,000 = 16.82% ~ 16.8%.
40. Calculating change in net income Answer: c Diff: M R
Set up an income statement:
Sales $1,000,000
Operating costs
excl. dep. and amort. 700,000
EBITDA $ 300,000
Depreciation and amortization 50,000
EBIT $ 250,000
Interest 150,000
EBT $ 100,000
Taxes (40%) 40,000 Taxes = 0.4($100,000) = $40,000.
Net income $ 60,000
Chapter 2 - Page 42
41. Net income Answer: b Diff: M
We need to work backwards through the income statement to get the EBIT.
EBIT $841,667 ($641,667 + $200,000)
Interest 200,000
EBT $641,667 ($385,000/0.6)
Tax (40%) 256,667
NI $385,000
If EBIT doubles:
EBIT $1,683,334 ($841,667 2)
Interest 200,000
EBT $1,483,334
Tax (40%) 593,334
NI $ 890,000 ($1,483,334 0.6)
42. Net cash flow Answer: d Diff: M
The income statement would show:
Sales $30,000,000
Oper. costs (excl. depr. and amort.) 20,000,000
EBITDA $10,000,000
Depreciation and amortization 8,000,000
EBIT $ 2,000,000
Interest exp. 2,000,000
EBT $ 0
Taxes 0
NI $ 0
NCF = NI + DEP and AMORT
NCF = 0 + $8,000,000 = $8,000,000.
43. Net cash flow Answer: d Diff: M N
NCF = NI + Depreciation and Amortization.
NI = EBIT - I - Taxes
= $700 - $200 - Taxes
= $500 ($500 40%)
= $500 - $200
= $300 million.
EBIT = EBITDA Depreciation and Amortization
$700 = $850 - DA
$150 million = DA.
So, depreciation and amortization totals $150 million.
NCF = NI + DEP and AMORT
= $300 + $150
= $450 million.
Chapter 2 - Page 43
44. Operating and net cash flows Answer: a Diff: M
NCF = NI + DEP and AMORT
EBIT $500,000 (Given)
Interest 100,000 (Given)
EBT $400,000
Taxes (40%) 160,000 (Given)
NI $240,000
Operating cash flow = EBIT(1 - T) + DEP and AMORT
$450,000 = $500,000(0.6) + DEP and AMORT
$150,000 = DEP and AMORT.
NCF = $240,000 + $150,000
= $390,000.
45. EVA Answer: b Diff: M R
EVA = EBIT
(1 - T) -
|
.
|
\
|
employed capital
supplied - investor Total
|
.
|
\
|
capital of cost
tax - After
.
Note that EBIT = Earnings before taxes plus interest expense.
Earnings before taxes = EBT =
6 . 0
000 , 600 $
= $1,000,000.
EBIT = $1,000,000 + $200,000 = $1,200,000.
EVA = $1,200,000(0.6) - $9,000,000(0.10)
= -$180,000.
46. Sales level Answer: e Diff: M
This question requires working backwards through the income statement
from net income to sales. The income statement will look like this:
Sales $1,250,000 $500,000/(1 - 0.6)
CGS (60%) 750,000 $1,250,000 0.6
EBIT $ 500,000 $100,000 + $400,000
Interest 100,000 (Given)
EBT $ 400,000 $240,000/(1 - 0.4)
Tax (40%) 160,000
NI $ 240,000
Chapter 2 - Page 44
47. Sales level Answer: e Diff: M
Working up the income statement you calculate the new sales level should
be $10,833,333.
Sales $10,833,333 $4,333,333/(1 - 0.6)
Operating costs
(excl. depr. and amort.)(60%) 6,500,000 $10,833,333 0.6
EBITDA $ 4,333,333 $3,833,333 + $500,000
Depreciation and amortization 500,000
EBIT $ 3,833,333 $3,333,333 + $500,000
Interest 500,000
EBT $ 3,333,333 $2,000,000/0.6
Taxes (40%) 1,333,333
Net income $ 2,000,000
48. Sales and income statement Answer: d Diff: M
In 2002, net income was $75 million and the tax rate was 40 percent.
Therefore, earnings before taxes (EBT) was equal to $75/(1 - 0.4) = $125
million. We know interest equals $25 million, so EBIT = $125 + $25 = $150
million. In addition, we know that the cost of goods sold (COGS) was $350
million and sales were $500 million.
We want net income to be 20 percent larger, so net income must be $75
1.2 = $90 million. Therefore, EBT = $90/(1 - 0.4) = $150 million.
Interest will increase by 40 percent, so new interest will be $25 1.4 =
$35 million. Therefore, EBIT = $150 + $35 = $185 million. EBIT is 30
percent of sales since COGS is 70 percent of sales. So Sales = EBIT/(1 -
0.7) = $185/0.3 = $616.67 million ~ 617 million.
49. Sales and net cash flow Answer: b Diff: M
The firms income statement is determined as follows:
Sales $66.67 ($16.67/0.25)
Operating costs excl. DA (75% of sales) 50.00
EBITDA $16.67 ($11.67 + $5.00)
Depreciation and amortization 5.00 (Given)
EBIT $11.67
Interest 0.00 (Given)
EBT $11.67 ($7.00/0.6)
Taxes (40%) 4.67
Net income $ 7.00 ($12.00 - $5.00)
Depreciation and amortization 5.00 (Given)
Net cash flow $12.00 (Given)
50. Retained earnings Answer: e Diff: M
EPS = $3, but $1 per share is paid out as dividends. This means that $2
per share is added to retained earnings. Total amount retained is
$2(200,000) = $400,000. Add this to the amount already in the retained
earnings account on the balance sheet and you get a total ending balance
of retained earnings equal to $400,000 + $400,000 = $800,000.
Chapter 2 - Page 45
51. Retained earnings Answer: b Diff: M
EPS = NI/shares.
For 2002, -$2.50 = -$500,000/Shares
Shares = -$500,000/-$2.50 = 200,000.
Dividends paid in 2002 = $1.00 200,000 = $200,000.
Looking at additions to retained earnings in 2002:
2001 Retained earnings $2,300,000
2002 Dividends (200,000)
2002 Net income (500,000)
2002 Retained earnings $1,600,000
52. Earnings per share Answer: c Diff: M
The company paid a dividend of $0.80 per share. The total amount paid was:
$0.80 per share 1 million shares = $800,000.
The change in retained earnings (the amount of money the company
reinvests) is equal to NI - Div.
($6,000,000 - $5,000,000) = NI - $800,000
$1,000,000 + $800,000 = NI
$1,800,000 = NI.
EPS = NI/Shares
= $1,800,000/1,000,000
= $1.80.
53. Operating income Answer: d Diff: M
EPS = NI/Shares
NI = EPS Shares
= $3.00 400,000 = $1,200,000.
EBT = NI/(1 - T) = $1,200,000/(1 - 0.4) = $2,000,000.
EBIT = EBT + Interest expense = $2,000,000 + $500,000 = $2,500,000.
Chapter 2 - Page 46
54. Statement of cash flows Answer: e Diff: M N
This question involves the statement of cash flows. We know from the
statement of cash flows that the change in cash must equal cash flow from
operating activities plus long-term investing activities plus financing
activities. First, we must identify the change in cash as follows:
Cash at the end of the year $155,000
Cash at the beginning of the year -75,000
Change in cash $ 80,000
The sum of cash flows generated from operations, investment, and
financing must equal $80,000. Therefore, we can calculate the cash flow
from financing as follows:
CF from operations + CF from investing + CF from financing = A in cash
$1,250,000 + (-$1,000,000) + CF from financing = $ 80,000
CF from financing = -$170,000.
We have been given the cash flows from two of the three financing
activities, so we can calculate the amount of stock that was repurchased.
AL-T debt + ACommon stock Pmt. of common dividends = CF from financing
$250,000 + ACommon stock - $25,000 = -$170,000
ACommon stock = -$395,000.
The negative change in common stock tells us that the firm repurchased
$395,000 worth of its common stock.
55. Free cash flow Answer: a Diff: M N
FCF
1
= EBIT(1 - T) +
on amortizati and
on Depreciati
es expenditur
capital Gross
- ANOWC
FCF
1
= ($20 - $7)(1 - 0.4 ) + $7 - $12 - $0
FCF
1
= $7.8 + $7 - $12 - $0
FCF
1
= $2.8 million.
56. NOPAT Answer: d Diff: E
NOPAT
02
= EBIT(1 - T)
= $450,000,000(0.6)
= $270,000,000.
57. Net operating working capital Answer: b Diff: E
02
capital working
operating Net
= $1,116,000,000 - $540,000,000 = $576,000,000.
58. Operating capital Answer: e Diff: E
02
capital operating
supplied - investor Total
= $900,000,000 + $576,000,000 = $1,476,000,000.
Chapter 2 - Page 47
59. Free cash flow Answer: c Diff: M
NOWC
01
= Current assets - Non-interest charging current liabilities
= $1,080,000,000 - $450,000,000 = $630,000,000.
01
capital operating
supplied - investor Total
= Net plant & equipment + NOWC
= $750,000,000 + $630,000,000 = $1,380,000,000.
FCF
02
= NOPAT
02
- Net investment in operating capital
= $270,000,000 - $1,476,000,000 - $1,380,000,000 = $174,000,000.
60. Depreciation and amortization expense Answer: c Diff: M N
Looking back at the income statement, we realize that the depreciation
and amortization expense can be found as the difference between EBITDA
and EBIT. Therefore, we need to break down NOPAT to determine EBIT:
NOPAT = EBIT(1 - T)
$7,800,000 = EBIT(1 - 0.4)
$7,800,000 = EBIT(0.6)
$13,000,000 = EBIT.
Now that we have EBIT, we can find the depreciation and amortization
expense by subtracting EBIT from EBITDA, which is given in the problem.
EBITDA $15,500,000
Depr. & Amort. - ?????????
EBIT $13,000,000
Therefore, depreciation and amortization expense is equal to $2.5 million.
61. Interest expense Answer: b Diff: M N
To get the firms interest expense, we must use the income statement to
determine earnings before taxes (EBT). Then, we can subtract EBT from
EBIT to find the interest expense.
EBIT $13,000,000
Int -??????????
EBT
Taxes
NI $ 3,800,000
NI = EBT(1 - T)
$3,800,000 = EBT(0.6)
$6,333,333 = EBT.
Interest expense simply becomes the difference between EBIT and EBT.
EBIT Int = EBT
$13,000,000 Int = $6,333,333
$6,666,667 = Int.
So, interest expense is $6.67 million.
Chapter 2 - Page 48
62. Free cash flow Answer: b Diff: E N
Remember, free cash flow (FCF) can be calculated as after-tax operating
income less net capital expenditures. Therefore,
FCF = EBIT(1 - T) Net capital expenditures
FCF = $13,000,000(1 - 0.4) $5,500,000
FCF = $ 7,800,000 $5,500,000
FCF = $ 2,300,000.
63. EVA Answer: a Diff: E N
Recall, EVA is after-tax operating income less the after-tax capital costs.
EVA = EBIT(1 - T) AT capital costs
EVA = $7,800,000 - $5,900,000
EVA = $1,900,000.
64. Depreciation expense Answer: a Diff: M N
NOPAT = EBIT(1 - T)
$60,000,000 = EBIT(1 - 0.4)
EBIT = $100,000,000.
EBITDA $120,000,000
Depr. X
Amort. 0 (given)
EBIT $100,000,000
EBITDA DA = EBIT
$120,000,000 - X = $100,000,000
Depreciation = $20,000,000.
65. Interest expense Answer: c Diff: M N
EBIT $100,000,000 (from previous problem)
Int X
EBT
Taxes
NI $ 7,000,000 (given)
NI = EBT(1 T)
$7,000,000 = EBT(0.6)
$11,666,667 = EBT.
Interest expense is simply the difference between EBIT and EBT.
EBIT Int = EBT
$100,000,000 Int = $11,666,667
$88,333,333 = Int.
So interest expense is $88.3 million.
Chapter 2 - Page 49
66. Sales level Answer: b Diff: E N
Net profit margin = NI/Sales = 5%.
$7,000,000/Sales = 5%
0.05Sales = $7,000,000
Sales = $140,000,000.
67. EVA Answer: a Diff: E N
EVA = EBIT(1 - T) - (Total operating capital WACC)
= $100,000,000(1 - 0.40) - ($300,000,000 0.10)
= $60,000,000 - $30,000,000
= $30,000,000.
68. Net income Answer: d Diff: E N
EBIT $2,500,000
Int 0
EBT $2,500,000
Taxes (40%) 1,000,000
NI $1,500,000
69. NOPAT Answer: d Diff: E N
NOPAT = EBIT(1 T) = $2,500,000(1 0.40) = $1,500,000.
70. Free cash flow Answer: b Diff: E N
FCF = EBIT (1 T) Net investment in operating capital
= $2,500,000(1 0.40) $1,000,000 = $500,000.
Chapter 2 - Page 50
WEB APPENDIX 2A SOLUTIONS
2A-1. Personal taxes Answer: c Diff: E
2A-2. Taxes Answer: b Diff: E
Statement b is correct. The other statements are false. Corporations
cannot exclude interest income from corporate taxes and individuals pay
no taxes on municipal bond income.
2A-3. Taxes Answer: b Diff: E
Statement b is correct. The other statements are false. Corporations
cannot exclude interest income from corporate taxes. Recall that
municipal bonds are not taxed.
bond taxable on
yield tax - pre Equivalent
=
T) - (1
muni on Yield
or
muni on
yield tax - pre Equivalent
=
|
.
|
\
|
bond taxable on
yield tax - Pre
(1 T).
Munis trade at lower yields than equivalent corporate bonds because
investors do not have to pay taxes on munis.
2A-4. Carry-back, carry-forward Answer: b Diff: E
2A-5. Miscellaneous concepts Answer: c Diff: E
Statement c is correct. The other statements are false. Retained
earnings do not represent cash and all of the firms interest income is
taxed.
2A-6. Corporate taxes Answer: b Diff: E
Operating income $250,000
Interest received 10,000
Interest paid (45,000)
Dividends received (taxable) 6,000*
Taxable income $221,000
*Taxable dividends = $20,000(0.30) = $6,000.
Taxes = 0.4($221,000) = $88,400.
Chapter 2 - Page 51
2A-7. Corporate taxes Answer: b Diff: E N
We must use the corporate tax table to answer this question. First,
find the firms taxable income. Dont forget only 30% of dividend
income received by corporations is taxed.
Operating income $13,200,000
Interest payments -1,750,000
Dividend income 300,000
Taxable income $11,750,000
Tax on base $3,400,000
Tax on excess of base $1,750,000 0.35 = 612,500
Tax liability $4,012,500
2A-8. Corporate taxes Answer: c Diff: E N
Operating income $500,000
Interest income + 50,000
Dividend income + 30,000 [$100,000(1 0.7)]
Taxable income $580,000
Tax on base $113,900
Tax on excess of base $245,000 0.34 = 83,300
Tax liability $197,200
2A-9. After-tax returns Answer: b Diff: E
12%[1 - 0.30(0.35)] = 10.74%.
2A-10. After-tax returns Answer: b Diff: E
Chicago municipal bonds = Tax Exempt; BT yield = AT yield.
U.S. Treasury bonds = AT yield = 6%(1 - 0.4) = 3.60%.
3.60% = yield where indifferent between the two.
2A-11. After-tax returns Answer: c Diff: E
70% of the preferred stock dividends are not taxable, thus we need to
solve the following for T (the tax rate):
7.5% = 8.5% - 8.5%(1 - 0.7)(T)
1% = 2.55%T
T = 0.3922 = 39.22%.
2A-12. After-tax returns Answer: a Diff: E
9%(1 - T) = 6.5%
(1 - T) = 6.5%/9%
T = 1 -
9%
6.5%
T = 27.78%.
Chapter 2 - Page 52
2A-13. After-tax returns Answer: d Diff: E
After-tax yield = 7% - 7%[0.4(1 - 0.7)] = 6.16%.
(Remember, 70 percent of preferred dividends are not taxable.)
2A-14. After-tax returns Answer: a Diff: E
Compare the two after-tax rates: 0.085(1 - T) = 0.055. T = 0.3529 ~ 35.29%.
2A-15. After-tax returns Answer: d Diff: E R
Equivalent pre-tax yield on corporate bond =
0.27) - (1
4.8%
= 6.58%.
2A-16. After-tax returns Answer: b Diff: E
Remember, that if a company buys preferred stock in another company,
70 percent of the dividends are excluded from taxes. Therefore, the
after-tax return will be:
AT return = 8.4%[1 (0.4)(1 0.7)]
= 8.4%[1 (0.4)(0.3)]
= 8.4%(0.88)
= 7.39%.
2A-17. After-tax returns Answer: c Diff: E
Remember, only 30 percent of the preferred dividends are taxable.
After-tax return = 8% [8% 0.35 0.3] = 7.16%.
2A-18. After-tax returns Answer: c Diff: E N
After-tax yield = 8% 8%[0.3(1 - 0.7)]
= 8% - 0.72%
= 7.28%.
2A-19. After-tax returns Answer: d Diff: E N
AT yield = BT yield[1 - (0.3)T]
= 8.6%[1 - (0.3)(0.4)]
= 7.568% ~ 7.57%.
Chapter 2 - Page 53
2A-20. Carry-back, carry-forward Answer: c Diff: E
Step 1: Determine how far the loss can be carried forward.
Carry- EBT After Carryable
Taxable forward Carry-forward Amount
Year Income (EBT) Used Applied Unused
1998 -$4,000,000 $ 0 $ 0 $4,000,000
1999 1,000,000 1,000,000 0 3,000,000
2000 2,000,000 2,000,000 0 1,000,000
2001 3,000,000 1,000,000 2,000,000 0
2002 5,000,000 0 5,000,000 0
Step 2: Calculate the 2001 tax liability:
In 2001, the company has $2 million in EBT after applying the
tax loss carry forward. The tax rate is 40 percent. Taxes paid
are calculated as follows:
Taxes paid = 40% $2 million
= $800,000.
2A-21. Carry-back, carry-forward Answer: d Diff: E
Carry-back/ Taxable Income Taxes Carryable
forward After Carry- Paid Amount Still
Year EBT Used forward Applied (EBT T) Unused
1999 -$3,000,000 $ 0 $ 0 $ 0 -$3,000,000
2000 -5,200,000 0 0 0 -8,200,000
2001 4,200,000 -4,200,000 0 0 -4,000,000
2002 8,300,000 -4,000,000 4,300,000 1,720,000 0
2A-22. Carry-back, carry-forward Answer: e Diff: E
The company can carry all of its losses forward against the 2002 profit
of $700 million. (Remember, you can carry forward for 20 years.)
Accumulated losses = (-$300,000,000) + (-$150,000,000) + (-$100,000,000)
= -$550,000,000.
This means it can carry forward $550 million of losses, against $700
million of profits, leaving $700 - $550 = $150 million taxable income.
Taxes = 0.40 $150,000,000 = $60,000,000.