0% found this document useful (0 votes)
37 views

Power Afinal

This document contains a summary of 7th grade mathematics standards and examples of ratio, proportion, and unit rate word problems related to topics like driving, running, cooking, shopping, and miscellaneous word problems. There are 10 problems listed under each topic (autos, sports, cooking, etc.) with the question, work or explanation, and answer provided for each. The document aims to provide practice with proportional reasoning and calculating unit rates in various real-world contexts.

Uploaded by

api-295073409
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
37 views

Power Afinal

This document contains a summary of 7th grade mathematics standards and examples of ratio, proportion, and unit rate word problems related to topics like driving, running, cooking, shopping, and miscellaneous word problems. There are 10 problems listed under each topic (autos, sports, cooking, etc.) with the question, work or explanation, and answer provided for each. The document aims to provide practice with proportional reasoning and calculating unit rates in various real-world contexts.

Uploaded by

api-295073409
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 57

7st Grade Mathematics

Standards Addressed:
Grade-7th
Subject Area-Mathematics
1. 7.RP.1 Compute unit rates associated with ratios of fractions,
including ratios of lengths, areas and other quantities measured in
like or different units.
2. 7.RP.2 Recognize and represent proportional relationships
between quantities.
a.Decidewhethertwoquantitiesareinaproportionalrelationship,
e.g.,bytestingforequivalentratiosinatableorgraphingona
coordinateplaneandobservingwhetherthegraphisastraightline
throughtheorigin.
b.Representproportionalrelationshipsbyequations.

Autos

Sports

Cooking

Shopping

Miscellaneo
us

10

10

10

10

10

20

20

20

20

20

30

30

30

30

30

40

40

40

40

40

50

50

50

50

50

Autos 10
If Jose Drives at 21 mph

What does mph means


a)Miles covered in a Hour
b)34 miles traveling
c)21 milk shakes

Answer:
a)Miles covered in a Hour

Autos 20
If Carmens house is 180 miles away from her job,
And if she drives at 60 mph
How long will she take to arrive to her house?

Answer:
3 hours

Autos- 30

If Mike drives 7 miles in 1/4 hour


At what speed is Mike traveling?

Answer:
28 MPH

Autos- 40
Jaime drives 1/2 mile in 5 minutes
determine the traveling unit rate
a) 5/2 mph
b) 6 mph
c) 10 mph

Answer:
b) 6 mph

Autos - 50
Sam decides to fill his tank with 10 gallons and he
decides to run his car until there is no more gas. He
determines that he traveled 290 miles since he filled
his tank.
On average how many miles per gallon does he
get?

Answer:
29 miles per gallon

Sports - 10
Juan runs 1/2 mile in 1/4 hour,
What would be the running
unit rate?

Answer:
2 mph

Sports - 20
Ari scored 27 goals in 9 soccer games.
On average how many goals he scored
each match?

Answer:
3 goals per game

Sports - 30

Tasha runs 4km in 30


minutes. At that rate, how far
could she run in 45 minutes?

Answer:
6 km

Sports - 40
If David runs 6 mph, how long will
it take him to travel 240
miles?
a)

10 days

b)

40 hours

Answer:
40 hours

Sports - 50

If Peter runs an average


of 13 mph, how long will
it take him to travel 1287
miles?

Answer:
99 hours

Cooking 10

Answer:
4:1

Cooking - 20
To bake a 2 lbs cake you need
4 eggs. How many eggs do you
need to bake a 4 lbs cake?

Answer:
8 eggs

Cooking - 30

Answer:

Cooking - 40

Answer:

Cooking - 50

Answer:

Shopping - 10

If 10 m of chain cost $6,


calculate the cost of 1m.

Answer:
60 cents

Shopping - 20

If 10 m of chain cost
$6, calculate the cost
of 7m.

Answer:
$4.20

Shopping - 30

If 10 m of chain cost $6,


calculate the cost of 22m.

Answer:
$13.20

Shopping - 40

Mel buys 2 premium meat


burgers at a cost of $11.50,
how much is each burger?

Answer:
$5.75

Shopping - 50

Dave bought three


pineapples for $7. How
many pineapples can David
buy if he has $21?

Answer:
9 pineapples

Miscellaneous- 10
According to Mr. Mancilla,
strawberries pies have a ratio
of 240 strawberries to 3 pies.
How many strawberries does
Sam need to make 9 pies?

Answer:
720 strawberries

Miscellaneous- 20

A car uses 22 liters of gas to


travel 176 miles. How far
would the car travel using 10
liters of gas?

Answer:
80 miles

Miscellaneous- 30

Mike can address 50


envelops in 1 hour. How long
will it take 3 people to
address 300?

Answer:
2 hours

Miscellaneous- 40

Mike can address 50


envelops in 1 hour. How long
will it take 2 people to
address 1000?

Answer:
5 hours

Miscellaneous- 50
Maria bought four funnel cakes
for $9. How many funnel cakes
can she buy with $18?

Answer:
8 funnel cakes

Final Jeopardy
For Double the
points

Final Jeopardy
For Double the points

Maria has to drive 350 miles.


How much time does she save if
she drives at 70mph rather than
at 50mph?

Answer:
2 hours

Thank you for


Playing

You might also like