0% found this document useful (0 votes)
92 views3 pages

Mexican Rice

This document is a recipe cost card for Mexican rice that yields 5 portions. It lists the ingredients, quantities, units, costs, and invoice information to calculate the total recipe cost of $2.546 and per portion cost of $0.509. The desired food cost percentage and suggested selling price are also included.

Uploaded by

api-305215093
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
92 views3 pages

Mexican Rice

This document is a recipe cost card for Mexican rice that yields 5 portions. It lists the ingredients, quantities, units, costs, and invoice information to calculate the total recipe cost of $2.546 and per portion cost of $0.509. The desired food cost percentage and suggested selling price are also included.

Uploaded by

api-305215093
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Recipe Cost Card

Recipe Name: Mexican Rice


Yield: 5

Portion size: 1

Recipe
Quantity
Unit
3t
1c
1t
0.5 t
0.25 c
0.5 c
2c

c
floz
gal
lbs
oz
pt
qt
t
tbs
ea

Ingredient

vegetable oil
long grain rice
garlic salt
ground cumin
onion
tomato sauce
chicken broth

Cost

Invoice
Count

Unit

$44.630

72

$44.590

960

$15.070

37

$17.990

15

$22.500

160

$24.400

636

$62.430

588

*Enter data in the green shaded areas only!


*Use "like" units between "recipe unit" and "invoice unit" columns
*Use the abbreviations listed at the left for your unit column entries
The items listed on the cost card are for example only. Click into a cell
to enter new info.
Note that the "Invoice" unit column reflects a number equivilent to a "like" unit
entered in the "Recipe" unit column.
The "Recipe" & "Invoice" unit should reflect the purchased unit of measure.
I.E. If you purchased a liquid, it should be measured by volume, and if you
purchased a product by weight, it should be measured by weight

Total Recipe Cost


Portion Cost
Desired Food Cost %
Selling Price

Portions in Yield: 5
Recipe
Cost
Unit

Extension

$0.104

$0.312

$0.062

$0.062

$0.068

$0.068

$0.200

$0.100

$1.125

$0.281

$0.051

$0.026

$0.849

$1.698
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Total Recipe Cost


Portion Cost
Desired Food Cost %
Selling Price

$2.546
$0.509
28%
$1.819

Comparison Table
c
ea
floz
gal
lbs
oz
pt
qt
t
tbs

8
1
1
128
16
1
16
32
0.167
0.5

You might also like