Prasad's Quicker Math-Vol 1
Prasad's Quicker Math-Vol 1
. Thank u
Rakes Prasad,2008
Rakes Prasad
DN: cn=Rakes Prasad,
c=IN, o=home, ou=bank
Reason: i am the editor of
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
3 9 12 15 18 21 24 27 30
4 16 20 24 28 32 36 40
5 25 30 35 40 45 50
6 Think 8*4 36 42 48 54 60
As 4 *8,..
7 49 56 63 70
8 68 72 80
9 81 90
10 100
MULTIPLICATION TABLE (25x10)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 11 22 33 44 55 66 77 88 99 110
12 12 24 36 48 60 72 84 96 108 120
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
11 121 132 143 154 165 176 187 198 209 220
19 361 380
20 400
Edited by
Rakes Prasad,2008
For quickest math-
1. Many diagrams are given in almost every example which would be the reminder of the process when u
completely learn the techniques.
2. Try to understand the colors, every color is explaining the steps and other important things.
Edited by
RAKES PRASAD
First we learn how to find square, square root and cube roots with multiplication techniques.
Rule no 1. You are to remember squares of 1 to 32. They are given as follows
No Square No Sq No Sq No Sq no sq
N.B. The square of 38 contains 444 and the sq of an odd prime no 41 contains two perfect
2 2
squares as 4 = 16 and 9 = 81.
For the number 25, the last digit is 5 and the 'previous' digit is 2. 'to multiply the previous digit 2 by one
more , that is, by 3'. It becomes the L.H.S of the result, that is, 2 X 3 = 6. The R.H.S of the result is
2 2 2 2
5 , that is, 25. Thus 25 = 2 X 3 / 25 = 625. In the same way, 105 = 10 X 11/25 = 11025; 135 = 13 X
14/25 = 18225; see the figure below…
….
Rule no 3: If sum of the last two digits give 10 then you can use the formula but L.H.S should
be same. Check the examples
2
Example 4. 395
2
395 = 395 x 395 = 39 x 40 / 5 x 5 = 1560 / 25 = 156025.
2 2
You can rem the formula as 125 =(12 +12)25=(144+12)25=15625. Both
are same things but it can use in bigger case easily.
Rule 4: Also we can extend the formula where the sum of last two digits
being 5 as
2 2
Ex 1. 82 x 83=(8 +8/2) /3 x 2=(64+4) / 06=6806 i.e.( n +n/2) n is even but note that
the R.H.S term should be of two digits as 06 .( in this ex.)
2
Ex 2.181 x 184=(18 +9) / 04=(324+9) / 04=33304.
But we know what are u thinking of? Yes, if the number be odd then what happen?
And ur ans is as follows:
2
Ex 3: 91 x 94= (9 +9/2) / 04=(81+4) / 54. Surprised? We just pass ½ as 5 in the next
row since ½ belongs to hundred’s place so 1/2 x 100=50. Just pass 5 in such cases.
See the fig.
Ex 4 . 51 x 54= (25+2) / 54 =2754 Ex 5. 171 x 174= (289+8) / 54=29754
Rule no 5. Now we are discussing the general method of finding squares of any
number. See the chart first.
Step3. 25+7=32
So, 1. At first see the given no is it more or less than Ur base. If it is more
then addition rule and if it be less, the n subtraction rule will be
applied. That’s why (±) sign is given
5. for(±) divide the base without zero by 5 as for base 100: 10/5=2,so trick is
100 (±)2(±) and for base 350: 35/5=7 ,and the trick is 1225(±)7(±) and so on.
Now we are giving more examples to clear the fact, a regular practice can make u
master of the art.ok, see
(I think this process is better for numbers whose base is near 100)
Ex 6. 117²
2
Step1. 117-17=17, 17 =289 ,carry 2
Step2. 117+17=134, 134+2=136 ,ans is 13689
Ex 6. 139²
1. 150-139=11 , sq is 121 ,carry 1
2. 225-3×11=225-33=192, 192+1=193 ,ans is 19, 321
Try yourself to various numbers to learn the technique quickly. now we learn to
find the square root .before starting note that…
unit digit of perfect 1 4 5 6 9
square
unit digit of square root 1,9 2,8 5 4,6 3,7
(1+9)=10 2+8=10 5+5=10 4+6=10 3+7=10
Rule no 6:
Ex1.√ (2601)
1. 26 / 01
2. 26 falls on the range of 5 ,write 5 in the left.
3. now 5×6=30 ,26 is smaller than 30.
4. so choose 1 as the right side no. ans is 51
Ex2. √(6241)
1. 62 / 41
2. 62 falls in range of 7 ,write 7 in left.
3. 7×8=56 i.e.,62 is more than 56,so we choose 9 as the right
side
Ex3. √2704
1. 27 / 04
2. 27 falls in range of 5, so 5×6=30 ,but 27 is less than 30, so
We choose 2 between 2 & 8 (allocated for 4)
3.so the ans is 52
13. √0.125316
Rule no 7: let us know how to find cube root quickly. See the box first.
unit digit of 1 2 3 4 5 6 7 8 9
perfect cube
unit digit of 1 8 7 4 5 6 3 2 9
cube root 2+8=10 3+7=10 7+3=10 8+2=10
n.b. 1, 4 , 5, 6, 9 has no change as they were in the sq formula and 2,3,7,8 has there
compliment with 10, i.e., 2+8=10, 3+7=10 etc.
1/3
Ex1. (46656)
1. 46 / 656
2. write 6 for 6 on right side
3. see 46 falls in the range of 33
4.so the ans is 36
21=9261 25=15625
Ex2 . cube of 0.0020048383
1. 0.0020048 / 383
3. so the ns be 0 .123
Rule no 8: Let us know to find the cube of any two digits number.
Ex 1. (18) 3
Step1. Find the ratio of the numbers such as 1:8 in this example.
Step 2. Write cube of first digit and then write three successive terms in
horizontal line which are multiplied by the ratio. in this ex as
Step 3. Make double of second and third terms and write them just below
their own positions
Step 4. Add successive terms (carry over if more than one digit) and u will
get the required result .Lets see the methods …
1. 18 , that is 1:8
4 24 51
2. 13=1 / 1x8=8 / 8 x 8=64 / 64 x 8 =512
3. 8 x 2=16 64 x 2=128
4. ------------------------------------------------------------
(4+1) (24+8+16) (51+64+128) 51 2
5 =48 =243
Note: If the number of digits are more than the number of zeroes in he
base, the excess digit or digits are to be added to L.H.S of the
answer.
Case 2:
104 04
102 02
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
1275 275
1004 004
...............................................
Case ( iii ): One number is more and the other is less than the base.
1) 7 X 4 2) 93 X 85 3) 875 X 994
is same i.e. 2
848 x 852 = 8 x 9 / 48 x 52
720 = 2496
= 722496.
Example 1: 8 x 9
Example 2: 15 x 99
Step ( c ) : 15 x 99 = 1485
Example 3: 24 x 99 Answer :
Example 5: 878 x 9999 Answer :
Ex.4: 32 X 24
Step (i) : 2 X 4 = 8
Note that the carried over digit from the result (3X4) + (2X2)
i) 4 X 2 = 8. First digit = 8
ii) (2 X 2) + (3 X 4) = 4 + 12 = 16. The digit 6 is retained and 1 is carried
i) For 106, Base is 100. The surplus is 6. Here we add double of the
the surplus) This makes the left-hand -most part of the answer.
Since base is 100, we write 108 in carried over form 108 i.e. .
iii) Write down the cube of initial surplus i.e. 63 = 216 as the last
portion
i.e. right hand side last portion of the answer. Since base is 100,
write 216 as 216 as 2 is to be carried over. Answer is 118 / 108 / 216
Now proceeding from right to left and adjusting the carried over,
Eg.(2): 943
ii) New deficit is -18. Product of new deficit x initial deficit = -18 x -6 =
108
Since 100 is base 1 and -2 are the carried over. Adjusting the carried
over
1. Factorization method:
x2 + 5x + 4 = (x + 4) (x + 1)
x2 + 7x + 6 = (x + 6) (x + 1)
H.C.F. is ( x + 1 ).
x2 + 5x + 4 ) x2 + 7x + 6 ( 1
x2 + 5x + 4
___________
2x + 2 ) x2 + 5x + 4 ( ½x
x2 + x
__________
4x + 4 ) 2x + 2 ( ½
2x + 2
______
OUR PROCESS
i.e.,, (x + 1) is H.C.F
(or)
Example 5: 2x3 + x2 – 9 and x4 + 2x2 + 9
÷ - 6 gives x2 + 2x + 3.
Find the H.C.F. in each of the following cases using Vedic sutras:
1 x2 + 2x – 8, x2 – 6x + 8
Edited by
Rakes Prasad , 2008
Contains: (1) Use the formula ALL FROM 9 AND THE LAST
FROM 10 to perform instant subtractions.
(2) Multiplying numbers just over 100.
Edited by
(1) Use the formula ALL FROM 9 AND THE LAST FROM 10 to perform
instant subtractions.
● For example 1000 - 357 = 643 We simply take each figure in 357 from 9 and the last figure
from 10.
This always works for subtractions from numbers consisting of a 1 followed by noughts: 100;
1000; 10,000 etc.
Similarly 10,000 - 1049 = 8951
For 1000 - 83, in which we have more zeros than figures in the numbers being subtracted, we
simply suppose 83 is 083. So 1000 - 83 becomes 1000 - 083 = 917
The answer is in two parts: 107 and 12, 107 is just 103 + 4 (or 104 + 3), and 12 is just 3 x 4.
● Similarly 107 x 106 = 11342 107 + 6 = 113 and 7 x 6 = 42
Again, just for mental arithmetic Try a few:
Multiply crosswise and add to get the top of the answer: 2 x 5 = 10 and 1 x 3 = 3. Then 10 + 3 =
13. The bottom of the fraction is just 3 x 5 = 15.
.
You multiply the bottom number together.
● 26 x 11 = 286
● So 72 x 11 = 792
Multiply by 11:
1) 43 = ) 81 = 3) 15 = 4) 44 = 5) 11 =
● 77 x 11 = 847
Multiply by 11:
1) 88 = 2) 84 = 3) 48 = 4) 73 = 5) 56 =
● 234 x 11 = 2574
We put the 2 and the 4 at the ends. We add the first pair 2 + 3 = 5. and we add the last pair: 3 +
4 = 7.
Multiply by 11:
The first figure of 23 is 2, and this is the answer. The remainder is just 2 and 3 added up!
● 43 / 9 = 4 remainder 7
The first figure 4 is the answer and 4 + 3 = 7 is the remainder - could it be easier?
Divide by 9:
● 134 / 9 = 14 remainder 8
The answer consists of 1,4 and 8.1 is just the first figure of 134.4 is the total of the first two
figures 1+ 3 = 4,and 8 is the total of all three figures 1+ 3 + 4 = 8.
Divide by 9:
6) 232 = 7) 151 = 8) 303 = 9) 212 = remainder remainder remainder remainder
Actually a remainder of 9 or more is not usually permitted because we are trying to find how
many 9's there are in 842.
Since the remainder, 14 has one more 9 with 5 left over the final answer will be 93 remainder
5
Divide these by 9:
1) 771 2) 942 3) 565 4) 555 5) 777 6) 2382
(6) SOME BASIC RELATIONS AND REVIEW OF SQUARE AND CUBE FORMULA:
Relations :
If a = b , b = c then a= c
If a > b , b > c then a> c
If a < b , b < c then a < c
If a b< b c then a < c
If ab > bc then b > c
If a > b , c> d then a + c> b+ d
If a > b , c< d then a -c> b –d
If a < b , c< d then a -c< b -d
If a > b & a ,b both positive then 1/a < 1/b
2 2
x = n then x = n or -n
2 2 2
(a + b) = a + 2ab + b 2 2 2
(a – b) = a –2ab + b 3 3 2 2 3
(a + b) = a + 3a b + 3ab + b
3 3 2 2 3
(a - b) = a -3a b + 3ab -b 2 2 2 2
(a + b+ c) = a + b + c + 2ab + 2bc+ 2ac
Factorization
2 2
a –b = ( a + b )(a –b)
3 3 2 2
a + b = (a + b) ( a -ab + b )
3 3 2 2
a -b = (a -b ) (a + ab+ b )
Identities
2 2 2 2
(a+ b) + (a –b) = 2(a + b )
2 2
(a+ b) -(a–b) = 4ab
In dices
m n (m+n)
a xa =a
m n (m-n)
a /a =a
0
a=1
-m
m
a =1/a
1/mm
a = √a
m m m
(a *b ) = a x b
m
m m
(a /b ) = a / b
m n m*n
(a ) = a
Logarithms
x
a = n then log a n= x
log a (mn )= log am + log an
log a (m/n) = log a m -log ann
log a (m) = n log am
log b n= log an/log ab
Surd
n n
( √a ) = a
n n n
n
√ a * √ b = √abn n
m
√ a / √ b = √a /b
n mn n m
m
√ √ a = √a = √ √ a
p p mp p m
√ √ a = √a = √a
Angle Measurement
Triangle 180
Rectangle 360
Square 360
Pentagon 540
Circle 360
Some Facts
Squares
Number ( X) X3 X4 X5
1 1 1 1
2 8 16 32
3 27 81 243
4 64 256 1024
5 125 625 3125
6 216 1296 7776
7 343 2401 16807
8 512 4096 32768
9 729 6561 59049
10 1000 10000 100000
1 to 10 :
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
3 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30
4 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40
5 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
6 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60
7 7 14 21 28 35 42 49 56 63 70
8 8 16 24 32 40 48 56 64 72 80
9 9 18 27 36 45 54 63 72 81 90
10 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
11to 20
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
2 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40
3 33 36 39 42 45 48 51 54 57 60
4 44 48 52 56 60 64 68 72 76 80
5 55 60 65 70 75 80 85 90 95 100
6 66 72 78 84 90 96 102 108 114 120
7 77 84 91 98 105 112 119 126 133 140
8 88 96 104 112 120 128 136 144 152 160
9 99 108 117 126 135 144 153 162 171 180
10 110 120 130 140 150 160 170 180 190 200
Edited by
Rakes Prasad ,2008
Contains: 1. Some different techniques of squaring
ending with 1,2,3,4,6,7,8,9,etc .
2. adding different number sequence
3. finding the difference of squares.
4. dividing a 6-digit/3-digit number by
13,7,37037,11,41,15873 etc
5. dividing numbers by 75,125,625,12 2/3 etc..
6. know why divisibility rules works?
7. finding percentage quickly.
8. various types of multiplication by
99,72,84,………
9. squaring of some special
numbers
Rakes Prasad
2008.
Squaring a 2-digit number ending in 1
.Take a 2-digit number ending in 1. Subtract 1 from the number. Square
the difference. Add the difference twice to its square. Add 1.
Example:
If the number is 41, subtract 1: 41 - 1 = 40. 40 x 40 = 1600 (square the
difference). 1600 + 40 + 40 = 1680 (add the difference twice to its square).
1680 + 1 = 1681 (add 1). So 41 x 41 = 1681.
See the pattern?
For 71 x 71, subtract 1: 71 - 1 = 70.
70 x 70 = 4900 (square the difference).
4900 + 70 + 70 = 5040 (add the difference twice to its square). . So 71 x 71
= 5041.
Squaring a 2-digit number ending in 2
I Take a 2-digit number ending in 2. f The last digit will be _ _ _ 4. t
Multiply the first digit by 4: the 2nd number will be h the next to the last
digit: _ _ X 4. e n Square the first digit and add the number carried from u
the previous step: X X _ _. m b e Example: r i
s 52, the last digit is _ _ _ 4. 4 x 5 = 20 (four times the first digit): _ _ 0 4. 5
x 5 = 25 (square the first digit), 25 + 2 = 27 (add carry): 2 7 0 4. For 82 x
82, the last digit is _ _ _ 4. 4 x 8 = 32 (four times the first digit): _ _ 2 4. 8 x
8 = 64 (square the first digit), 64 + 3 = 67 (add carry): 6 7 2 4.
Squaring a 2-digit number ending in 3 Take a 2-digit number
ending in 3. 2 The last digit will be _ _ _ 9. 3 Multiply the first digit by 6:
the 2nd number will be the next to the last digit: _ _ X 9. 4 Square the first
digit and add the number carried from the previous step: X X _ _.
Example:
1 If the number is 43, the last digit is _ _ _ 9. 2 6 x 4 = 24 (six times the
first digit): _ _ 4 9. 3 4 x 4 = 16 (square the first digit), 16 + 2 = 18 (add
carry): 1 8 4 9.
4 So 43 x 43 = 1849.
See the pattern?
1 For 83 x 83, the last digit is _ _ _ 9. 2 6 x 8 = 48 (six times the first digit):
_ _ 8 9.
38 x 8 = 6 4 ( s q u a r e t he first digit), 64 + 4 = 68 (add carry): 6 8 8 9. 4
So 83 x 83 = 6889.
Squaring a 2-digit number ending in 4
1 Take a 2-digit number ending in 4. 2 Square the 4; the last digit is 6: _ _
_ 6 (keep carry, 1.)
3 Multiply the first digit by 8 and add the carry (1); the 2nd number will be
the next to the last digit: _ _ X 6 (keep carry). 4 Square the first digit and
add the carry: X X _ _.
Example:
1 If the number is 34, 4 x 4 = 16 (keep carry, 1); the last digit is _ _ _ 6. 2 8
x 3 = 24 (multiply the first digit by 8), 24 + 1 = 25 (add the carry): the next
digit is 5: _ _ 5 6. (Keep carry, 2.) 3 Square the first digit and add the
carry, 2: 1 1 5 6. 4 So 34 x 34 = 1156.
See the pattern?
1 For 84 x 84, 4 x 4 = 16 (keep carry, 1);
the last digit is _ _ _ 6.
So 38 x 38 = 1444
Choose two 2-digit numbers less than 20 (no limits for experts). Add all
the numbers between them:
1 Add the numbers; 2 Subtract the numbers and add 1; 3 Multiply half
the sum by this difference + 1, OR Multiply the sum by half the difference
+ 1.
Example:
1 If the two numbers selected are 6 and 19: 2 Add the numbers: 6 + 19 =
25. 3 Subtract the numbers: 19 - 6 = 13. Add 1: 13 + 1 = 14. 4 Multiply 25
by half of 14: 25 x 7 = 175. 5 So the sum of the numbers from 6 through 19
is 175.
Therefore 6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19=175
See the pattern?
1 If the two numbers selected are 4 and 18: 2 Add the numbers: 4 + 18 =
22. 3 Subtract the numbers: 18 - 4 = 14. Add 1: 14 + 1 = 15.
Multiply half of 22 by 15: 11 x 15 = 165 (10 x 15 + 15). So the sum of the
numbers from 4 through 18 is 165.
1 Choose a 2-digit odd number. Add all the odd numbers starting with
one through this 2-digit number: 2 Add one to the 2-digit number. 3
Divide this sum by 2 (take half of it). 4 Square this number. This is the
sum of all odd numbers from 1 through the 2-digit number chosen.
Example:
1 If the 2-digit odd number selected is 35: 2 35+1 = 36 (add 1). 3 36/2 = 18
(divide by 2) or 1/2 x 36 = 18 (multiply by 1/2). 4 18 x 18 = 324 (square 18):
18 x 18 = (20 - 2)(18) = (20 x 18) - (2 x 18) = 360 - 36 = 360 -30 - 6 = 324. 5
So the sum of all the odd numbers from one through 35 is 324.
See the pattern?
1 If the 2-digit odd number selected is 79: 2 79+1 = 80 (add 1). 3 80/2 = 40
(divide by 2) or 1/2 x 80 = 40 (multiply by 1/2). 4 40 x 40 = 1600 (square
40).
5. So the sum of all the odd numbers from one through 79 is 1600.
1 Have a friend choose a a single digit number. (No restrictions for
experts.) 2 Ask your friend to jot down a series of doubles (where the
next term is always double the preceding one), and tell you the last term.
3 Ask your friend to add up all these terms. 4 You will give the answer
before he or she can finish: The sum of all the terms of this series will be
two times the last term minus the first term.
Example:
if the number selected is 9: 1 The series jotted down is: 9, 18, 36, 72, 144.
2 Two times the last term (144) minus the first (9): 2 x 144 = 288; 288 - 9 =
279.
3 So the sum of the doubles from 9 through 144 is 279.
See the pattern? Here's one for the experts:
1 The number selected is 32: 2 The series jotted down is: 64, 128, 256,
512. 3 Two times the last term (512) minus the first (64): 2 x 512 = 1024;
1024 - 32 = 1024 - 30 - 2 = 994 - 2 = 992.
4 So the sum of the doubles from 32 through 512 is 992.
Remember to subtract in steps from left to right. With practice you will be
expert in summing series.
1 Choose a 2-digit number in the 20's. To add all the 20's from 20 up
through this number and down from it: 2 Square the 2nd digit of the
number (keep the carry) _ _ X 3 The number of terms is 2 x the 2nd digit +
1. 4 Multiply the number of terms by 2 (+ carry). X X _
Example:
1 If the 2-digit number in the 20's selected is 23: (20 + 21 + 22 + 23 + 22 +
21 + 20) 2 Square the 2nd digit of the number: 3 x 3 = 9 _ _ 9 3 No. of
terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 3 + 1 = 7 4 2 x no. of terms: 2 x 7 = 14 1 4 _ 5
So the sum of the sequence is 149.
See the pattern?
1 If the 2-digit number in the 20's selected is 28: (20 + 21 + 22 ... + 28 + 27
+ ... 22 + 21 + 20) 2 Square the 2nd digit of the number: 8 x 8 = 64 (keep
carry 6) _ _ 4 3 No. of terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 8 + 1 = 17 4 2 x no. of
terms (+ carry): 2 x 17 + 6 = 40 4 0 _ 5 So the sum of the sequence is 404.
2 S 1 Choose a 2-digit number in the 30's. To add all the 30's qfrom 30 up
through this number and down from it: u
are the 2nd digit of the number (keep the carry) _ _ X 3 The number of
terms is 2 x the 2nd digit + 1. 4 Multiply the number of terms by 3 (+
carry) X X _
Example:
1 If the 2-digit number in the 30's selected is 34: (30 + 31 + 32 + 33 + 34 +
33 + 32 + 31 + 30) 2 Square the 2nd digit of the number: 4 x 4 = 16 (keep
carry 1) _ _ 6 3 No. of terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 4 + 1 = 9
4 3 x no. of terms: 3 x 9 + 1 = 28 2 8 _ 5 So the sum of the sequence is
286.
See the pattern?
1 If the 2-digit number in the 30's selected is 38: (30 + 31 + 2 32 + ... + 38 +
37 + ... 32 + 31 + 30) 3 Square the 2nd digit of the number: 8 x 8 = 64 (keep
carry 6) _ _ 4
No. of terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 8 + 1 = 17
3 x no. of terms: 3 x 17 + 6 = 51 + 6 = 57 5 7 _ So the sum of the sequence
is 574.
1 Choose a 2-digit number in the 50's. To add all the 50's from 50 up
through this number and down from it: 2 Square the 2nd digit of the
number (keep the carry) _ _ X 3 The number of terms is 2 x the 2nd digit +
1. 4 Multiply the number of terms by 5. X X _
Example:
1 If the 2-digit number in the 50's selected is 53: (50 + 51 + 52 + 53 + 52 +
51 + 50) 2 Square the 2nd digit of the number: 3 x 3 = 9 _ _ 9 3 No. of
terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 3 + 1 = 7 4 5 x no. of terms: 5 x 7 = 35 3 5 _ 5
So the sum of the sequence is 359.
See the pattern?
1 If the 2-digit number in the 50's selected is 57: (50 + 51 + 5
2 ... + 57 + 56 + ... 52 + 51 + 50) 2 Square the 2nd digit of the number: 7 x 7
= 49 (keep carry 4) _ _ 9
3 No. of terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 7 + 1 = 15
1 Choose a 2-digit number in the 60's. To add all the 60's from 60 up through
this number and down from it: 2 Square the 2nd digit of the number (keep
the carry) _ _ X 3 The number of terms is 2 x the 2nd digit + 1. 4 Multiply the
number of terms by 6 (+ carry) X X _
Example:
1 If the 2-digit number in the 60's selected is 63: (60 + 61 + 62 + 63 + 62 + 61 +
60) 2 Square the 2nd digit of the number: 3 x 3 = 9 _ _ 9 3 No. of terms = 2 x
2nd digit + 1: 2 x 3 + 1 = 7
4
6 x no. of terms: 6 x 7 = 42 4 2 _ So the sum of the sequence is 429.
5
1 Choose a 2-digit number in the 70's. To add all the 70's from 70 up
through this number and down from it: 2 Square the 2nd digit of the
number (keep the carry) _ _ X
3 The number of terms is 2 x the 2nd digit + 1. 4 Multiply the number of
terms by 7 (+ carry) X X _
Example:
1 If the 2-digit number in the 70's selected is 73: (70 + 71 + 72 + 73 + 72 +
71 + 70) 2 Square the 2nd digit of the number: 3 x 3 = 9 _ _ 9 3 No. of
terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 3 + 1 = 7
4 7 x no. of terms: 7 x 7 = 49 4 9 _ 5 So the sum of the sequence is 499.
See the pattern?
1 If the 2-digit number in the 70's selected is 78: (70 + 71 + 72 + ... + 78 +
77 + ... 72 + 71 + 70) 2 Square the 2nd digit of the number: 8 x 8 = 64 (keep
carry 6) _ _ 4 3 No. of terms = 2 x 2nd digit + 1: 2 x 8 + 1 = 17 4 7 x no. of
terms: 7 x 17 + 6 = 49 + 6 = 119 + 6 = 125 1 2 5 _
5 So the sum of the sequence is 1254.
Example:
e series jotted down is: 4, 7, 11, 18, 29, 47, 76, 123, 199, 322. 3 The
seventh number is 76. 11 x 76 = 836 (use the shortcut for 11: 7 is the first
digit, 6 is the third digit; the middle digit will be 7 + 6, and carry the 1:
836).
4 So the sum of the ten numbers is 836.
Here are some of the calculations that you can do mentally after
practicing the exercises. See how many you can do. Check your answers
with a calculator. Your mental math powers should be impressive!
15 x 15 89 x 89 394 x 101 32 x 38 51 x 59
101 x
101
43 x 47 96 x 96 21 x 21 101 x 279 81 x 89
648 x
218
68 x 101 51 x 101 598 x 101 98 x 98 72 x 72
101
58 x 58 92 x 92 101 x 78 37 x 101
1 Select two consecutive 2-digit numbers. 2 Add the two 2-digit numbers!
Examples:
1 24 + 25 = 49. (Try it on a calculator and see, or if you're really sharp, do
it mentally: 24 x 24 = 576, 25 x 25 = 625, 625 - 576 = 49.) 2 If 63 and 64 are
selected, then 63 + 64 = 127. (For larger number addition, do it in steps:
63 + 64 = 63 + 60 + 4 = 123 + 4 = 127.)
1 Select two consecutive 2-digit numbers, one not more than 10 larger
than the other (experts need not use this limitation). 2 Subtract the
smaller number from the larger. 3 Add the two numbers. 4 Multiply the
first answer by the second.
Examples:
1 If 71 and 64 are selected: 2 71 - 64 = 7. 3 71 + 64 =
Add left to right: 71 + 64 = 71 + 60 + 4 = 131 + 4 = 135)
4 Multiply these results: 7 x 135 = 945 (Multiply left to right: 7 x 135 = 7 x
(100+30+5) = 700 + 210 + 35 = 910 + 35 = 945)
5 So the difference of the squares of 71 and 64 is 945.
See the pattern?
1 If 27 and 36 are selected: 3 2 36 - 27 = 9.
36 + 27 = 63 (Think: 27 + 30 + 6 = 57 + 6 = 63)
Multiply these results: 9 x 63 = 567 (Think: 9 x (60+3) = 540 + 27 = 567)
So the difference of the squares of 27 and 36 is 567.
The first part is divisible by 11 no matter what the digits are, so the
whole number is divisible by 11 if and only if the last part, which is
the alternating sum of the digits, is
divisible by 11. If you prefer, you can write
d[2*k] - d[2*k-1] + ... - d[1] + d[0] = (d[0] + d[2] + ... + d[2*k]) - (d[1] +
d[3] + ... + d[2*k-1]), so that you add up every other digit, starting from
the units digit, and then add up the remaining digits, and subtract the
two sums. This will compute the same result as the alternating sum of
the digits. 7 - There is a trick for 7 which is not as well known as the
others. It makes use of the fact that 10^(6*k) - 1 is divisible by 7, and
10^(6*k - 3) + 1 is divisible by 7. It goes like this: Mark off the digits in
groups of threes, just as you do when you put commas in large numbers.
Starting from the right, compute the alternating sum of the groups as
three-digit numbers. If the result is negative, ignore the sign. If the
result is greater than 1000, do the same thing to the resulting number
until you have a result between 0 and 1000 inclusive. That 3-digit
number is divisible by 7 if and only if the original number is too.
Example:
123471023473 = 123,471,023,473, so make the sum
473 - 23 + 471 - 123 = 450 + 348 = 798.
798 = 7*114, so 798 is divisible by 7, and 123471023472 is, too.
An extra trick is to replace every digit of 7 by a 0, every 8 by a 1, and
every 9 by a 2, before, during, or after the sum, and the fact remains.
The sum could also have been computed as
473 - 23 + 471 - 123 --> 403 - 23 + 401 - 123 = 380 + 278 --> 310 + 201 =
511 = 7*73. You can figure out why this "casting out 7's" part works.
There is another way of testing for 7 which uses the fact that 7 divides
2*10 + 1 = 21. Start with the numeral for the number you want to test.
Chop off the last digit, double it, and subtract that from the rest of the
number. Continue this until you get stuck. The result is 7, 0, or -7, if
and only if the original number is a multiple of 7.
Example:
123471023473 --> 12347102347 - 2*3 = 12347102341 --> 1234710234
- 2*1 = 1234710232 --> 123471023 - 2*2 = 123471019 --> 12347101 - 2*9
= 12347083 --> 1234708 - 2*3 = 1234702
--> 123470 - 2*2 = 123466 --> 12346 - 2*6 = 12334 --> 1233 - 2*4 = 1225
--> 122 - 2*5 = 112 --> 11 - 2*2 = 7.
13 - The same trick that works for 7 works for 13; that is, 13 divides
10^(6*k) - 1 and 10^(6*k - 3) + 1, so the alternating sum of three-digit
groups works here, too. 17 - This is harder. You would have to
use alternating sums of 8-digit groups!
Example:
If the 3-digit number selected is 289:
The 6-digit number is 289289.
Divide by 7, then by 11, then by 13:
the answer is 289.
1 Select a 2-digit number. (Choose larger numbers when you feel sure
about the method.) 2 Multiply by 4 (or by 2 twice). 3 Move the decimal
l point two places to the left.
Example:
1 The 2-digit number chosen to divide by 25 is 38. 2 Multiply by 4: 4 x 38
= 4 x 30 = 120 + 32 = 152. 3 Move the decimal point 2 places to the left:
1.52 4 So 38 divided by 25 = 1.52.
See the pattern?
1 The 3-digit number chosen to divide by 25 is 641. 2 Multiply by 2 twice:
2 x 64 = 1282. 2 x 1282 = 2400 + 164 = 2564.
3 Move the decimal point 2 places to the left: 25.64. 4 So 641 divided by
25 = 25.64.
1 Select a 2-digit number (progress to larger ones). 2 Multiply it by 3. 3
Move the decimal point 2 places to the left.
Example:
1 The 2-digit number chosen to multiply by 33 1/3 is 46. 2 Multiply by 3:
3 x 46 = 3(40 + 6) = 120 + 18 = 138 3 Move the decimal point 2 places to
the left: 1.38 4 So 46 divided by 33 1/3 = 1.38. (If you divide by 33.3
using a calculator, you will not get the exact answer.)
See the pattern?
1 If the 3-digit number chosen to multiply by 33 1/3 is 650: 2 Multiply
by 3: 3 x (600 + 50) = 1800 + 150 = 1950 3 Move the decimal point 2
places to the left: 19.50 4 So 650 divided by 33 1/3 = 19.5.
Practice multiplying left to right and this procedure will become an
easy one - and you will get exact answers, too.
Dividing a 2- or 3-digit number by 35
1 Select a 2-digit number. (Choose larger numbers when you feel sure
about the method.) 2 Multiply by 2. 3 Divide the resulting number by 7.
4 Move the decimal point 1 place to the left.
Example:
If the number chosen to divide by 35 is 61: Multiply by 2: 2 x 61 = 122.
Divide by 7: 122/7 = 17 3/7 Move the decimal point 1 place to the left:
1.7 3/7 So 61 divided by 35 = 1.7 3/7.
See the pattern?
1 If the number chosen to divide by 35 is 44: 2 Multiply by 2: 2 x 44 =
88 3 Divide by 7: 88/7 = 12 4/7 4 Move the decimal point 1 place to the
left: 1.2 4/7 5 So 44 divided by 35 = 1.2 4/7.
Division done by calculator will give repeating decimals (unless the
original number is a multiple of 7), truncated by the limits of the display.
The exact answer must be expressed as a mixed number.
Select a number.
2 Multiply it by 2 3 Divide the result by 3.
Example:
1 The number chosen to divide by 1 1/2 is 72. 2 Multiply by 2: 2 x 72 =
144 3 Divide by 3: 144 / 3 = 48 4 So 72 divided by 1 1/2 = 48.
See the pattern?
1 The number chosen to divide by 1 1/2 is 83. 2 Multiply by 2: 2 x 83 =
166 3 Divide by 3: 166 / 3 = 55 1/3 4 So 83 divided by 1 1/2 = 55 1/3.
Divisibility Rules
Why do these 'rules' work? - Dr. Rob
Divisibilidad por 13 y por números primos (13,17,19...)
-en español, de la lista SNARK
From the Archives of the Math Forum's Internet project Ask Dr. Math-
our thanks to Ethan 'Dr. Math' Magness, Steven 'Dr. Math' Sinnott,
nd, for the explanation of why these rules work, Robert L. Ward (Dr. Rob).
Dividing by 3
Add up the digits: if the sum is divisible by three, then the number is
as well. Examples: 1 111111: the digits add to 6 so the whole number
is divisible by three. 2 87687687. The digits add up to 57, and 5 plus
seven is 12, so the original number is divisible by three.
Why does the 'divisibility by 3' rule work?
From: "Dr. Math" To: [email protected] (Kevin Gallagher) Subject:
Re: Divisibility of a number by 3
As Kevin Gallagher wrote to Dr. Math
On 5/11/96 at 21:35:40 (Eastern Time),
>I'm looking for a SIMPLE way to explain to several very bright 2nd
>graders why the divisibility by 3 rule works, i.e. add up all the >digits;
if the sum is evenly divisible by 3, then the number is as well. >Thanks!
>Kevin Gallagher
The only way that I can think of to explain this would be as follows:
Look at a 2 digit number: 10a+b=9a+(a+b). We know that 9a is
divisible by 3, so 10a+b will be divisible by 3 if and only if a+b is.
Similarly, 100a+10b+c=99a+9b+(a+b+c), and 99a+9b is divisible
by 3, so the total will be iff a+b+c is.
This explanation also works to prove the divisibility by 9 test. It
clearly originates from modular arithmetic ideas, and I'm not sure
if it's simple enough, but it's the only explanation I can think of.
Doctor Darren, The Math Forum
Check out our web site -http://forum.swarthmore.edu/dr.math/
Dividing by 4
ook at the last two digits. If they are divisible by 4, the number is
as well. Examples:
1 100 is divisible by 4. 2 1732782989264864826421834612 is
divisible by four also, because 12 is divisible by four.
Dividing by 5
If the last digit is a five or a zero, then the number is divisible by 5.
Dividing by 6
Check 3 and 2. If the number is divisible by both 3 and 2, it is
divisible by 6 as well. Robert Rusher writes in:
Another easy way to tell if a [multi-digit] number is
divisible by six . . .
is to look at its [ones digit]: if it is even, and the sum of
the [digits] is
a multiple of 3, then the number is divisible by 6.
Dividing by 7
To find out if a number is divisible by seven, take the last digit,
double it, and subtract it from the rest of the number. Example:
If you had 203, you would double the last digit to get six, and
ubtract that from 20 to get 14. If you get an answer divisible by 7
(including zero), then the original number is divisible by seven.
If you don't know the new number's divisibility, you can apply
the rule again.
Dividing by 8
Check the last three digits. Since 1000 is divisible by 8, if the
last three digits of a number are divisible by 8, then so is the
whole number. Example: 33333888is divisible by 8; 33333886
isn't. How can you tell whether the last three digits are
divisible by 8? Phillip McReynolds answers:
If the first digit is even, the number is divisible by 8 if the
last two digits are. If the first digit is odd, subtract 4 from
the last two digits; the number will be divisible by 8 if the r
esulting last two digits are. So, to continue the last example,
33333888 is divisible by 8 because the digit in the hundreds
place is an even number, and the last two digits are 88, which
is divisible by 8. 33333886 is not divisible by 8 because the
digit in the hundreds place is an even number, but the last
two digits are 86, which is not divisible by 8.
Dividing by 9
Add the digits. If they are divisible by nine, then the number
is as well. This holds for any power of three.
Dividing by 10
If the number ends in 0, it is divisible by 10.
Dividing by 11Let's look at 352, which is divisible by 11;
the answer is 32. 3+2 is 5; another way to say this
is that 35 -2 is 33. Now look at 3531, which is also
divisible by 11. It is not a coincidence that 353-1 is
352 and 11 x 321 is 3531. Here is a generalization
of this system. Let's look at the number 94186565.
Dividing by 12
Check for divisibility by 3 and 4.
Dividing by 13
Here's a straightforward method supplied by Scott Fellows:
D e lete the last digit from the given number. Then subtract nine
times the deleted digit from the remaining number. If what is left
is divisible by 13, then so is the original number.
And here's a more complex method that can be extended to other
formulas:
1 = 1 (mod 13)10 = -3 (mod 13) (i.e., 10 - -3 is divisible by 13)100
= -4 (mod 13) (i.e., 100 - -4 is divisible by 13)1000 = -1 (mod 13)
(i.e., 1000 - -1 is divisible by 13)10000 = 3 (mod 13)100000 = 4
(mod 13)1000000 = 1 (mod 13)
Call the ones digit a, the tens digit b, the hundreds digit c, .....
and you get:
a - 3*b - 4*c - d + 3*e + 4*f + g - .....
If this number is divisible by 13, then so is the original number.
You can keep using this technique to get other formulas for
divisibility for prime numbers. For composite numbers just
check for divisibility by divisors.
54321 + 543210
=
597531
Now let's look at the easy way...
11 x 54321
4432
=51
+5 +3 +2 +1
531
Do you see the pattern? In a way, you're simply adding the digit to
whatever comes before it. But you must work from right to left.
The reason I work from right to left is that if the numbers, when
added together, sum to more than 9, then you have something
to carry over. Let's look at another example... 11 x 9527136 Well,
we know that 6 will be the last number in the answer. So the answer
now is
???????6.
Calculate the tens
place: 6+3=9, so now
we know that the
product has the form
??????96. 3+1=4, so
now we know that the
product has the form
?????496. 1+7=8, so
????8496. 7+2=9, so
???98496. 2+5=7, so
first digit of the answer and the number of finger after the finger
held down is the second digit of the answer.
Example: 2 x 9. your index finder is held down, your thumb is
before, representing 1, and there are eight fingers after your index
finger, representing 18.
Norris suggests: When you multiply a number times 9, count back
one from that H number to get the beginning of your product. (5 x 9:
one less than 5 is 4). e r To get the rest of your answer, just think
of the add fact families for 9: e '
1 + 8 = 9 2 + 7 = 9 3 + 6 = 9 4 + 5 = 9 s8 + 1 = 9 7 + 2 = 9 6 + 3 = 9
5+4=9
5 x 9 = 4_. Just think to yourself: 4 + _ = 9 because the digits in
your product n always add up to 9 when one of the factors is 9.
Therefore, 4 + 5 = 9 and your answer is 45! I use this method to
each the "nines" in multiplication to my third e graders and they
learn them in one lesson!
Tamzo explains this a little differently:
Example:
1 The 3-digit number chosen to multiply by 99 is 274. 2 Subtract
the 1st digit + 1 from the number: 274 - 3 = 271 : 2 7 1 _ _
3 Subtract the last two digits from 100: 100 - 74 = 26: _ _ _ 2 6.
4 So 274 x 99 = 27126.
See the pattern?
1 The 3-digit number chosen to multiply by 99 is 924. 2 Subtrac
t the 1st digit + 1 from the number: 924 - 10 = 914 : 9 1 4 _ _
3 Subtract the last two digits from 100:
100 - 24 = 76: _ _ _ 7 6.
4. So 924 x 99 = 91476.
Easier example:
1 Choose a 4-digit with digits from smaller to larger: 2368. 2 The first
two digits will be the same: 2 3 _ _ _ _. 3 Subtract the first two digits
+ 1 from the last two digits: 23 + 1 = 24, 68 - 24 = 44: _ _ 4 4 4 Subtract
the last two digits from 100: 100 - 68 = 32: _ _ _ _ 3 2
5 So 2368 x 99 = 234432.
See the pattern?
Advanced example:
1 The 4-digit number chosen to multiply by 99 is 3512.
2. Subtract the first two digits + 1 from the number:
35 + 1 = 36, 3512 - 36 = 3512 - 30 - 6 = 3482 - 6 = 3476: 3 4 7 6 _ _
2 Subtract the last two digits from 100: 100 - 12 = 88: _ _ _ _ 8 8 3 So
3512 x 99 = 347688.
Start out with easier examples and graduate to more difficult ones.
Remember to subtract from left to right in increments.
Example:
1 If the number selected is 12345: 2 Multiply by 8, add 5: 3 The
answer is 98765 (5 digits). 4 So 12345 multiplied by 8 plus 5 is 98765.
See the pattern?
1 If the number selected is 12345678: 2 Multiply by 8, add 8: 3 The answer
is 98765432 (8 digits). 4 So 12345678 multiplied by 8 plus 8 is 98765432.
More than one example will probably give away the secret, but this
ought to be good for one-shot tries. Multiply a multi-digit sequence
of numbers
by 8, add a number, subtract 20
1 Choose a number made up of consecutive digits beginning with 1
(123, 1234 etc. - up to 9 digits). 2 Multiply it by 8. 3 Add the last digit
of the original sequence. The answer will be a declining sequence
beginning with 9 and the same length as the original sequence.
4 Subtract 20.
Example:
1 If the number selected is 123: 2 Multiply by 8, add 3 (descending
sequence beginning with 9 and 3 digits long): 987 3 Subtract 20:
987 - 20 = 967 4 So 123 multiplied by 8 plus 3 - 20 is 967.
See the pattern?
1 If the number selected is 123456: 2 The answer before the last
subtraction is 987654 (descending sequence from 9 with 6 digits)
3 Subtract 20: 987654 - 20 = 987634 4 So 123456 multiplied by
8 + 6 - 20 is 987634.
5. So 86 x 36 = 3096.
Mastering the subtraction from left to right will enable you to
produce these products of 36 and 2-digit numbers quickly
and accurately.
Multiplying a 2-digit number by 37 1/2
1T h e 2
1 Select a 2-digit number. -2 Multiply it by 3. d 3 Divide by 8. i
4 Move the decimal point two places to the right. g
it Example: n
umber chosen to multiply by 37 1/2 is 68. 2 Multiply by 3. 3 x 68
= 180 + 24 = 204 3 Divide by 8. 204/8 = 25.5 4 Move the decimal
point two places to the right: 2550 5 So 37 1/2 x 68 = 2550.
See the pattern?
1 The 2-digit number chosen to multiply by 37 1/2 is 28. 2 Multiply
by 3. 3 x 28 = 60 + 24 = 84 3 Divide by 8. 84/8 = 10.5 4 Move the
decimal point two places to the right: 1050 5 So 37 1/2 x 28 = 1050.
Multiply from left to right for easy mental products.
Example:
1 The number chosen is 318. 2 3 + 8 = 11 (sum of first and third
digits): _ _ 1 _ _ (keep carry, 1)
3 31 + 1 = 32 (first two digits plus carry): 3 2 _ _ _. 4 The last two
digits are the same: _ _ _ 1 8.
5 So 318 x 101 = 32118.
See the pattern?
1 If the number chosen is 728: 2 7 + 8 = 15 (sum of first and third
digits): _ _ 5 _ _ (keep carry, 1) 3 72 + 1 = 73 (first two digits plu
s carry): 7 3 _ _ _.
4T h e l a s t two digits are the same: _ _ _ 2 8.
5 So 728 x 101 = 73528.
Example:
5 The 2-digit number chosen to multiply by 1 1/3 is 32.
6M u lt i p l y b y 4: 4 x 32 = 120 + 8 = 128 7 Divide by 3: 128/3 =
42 2/3 8 So 32 x 1 1/3 = 42 2/3.
See the pattern?
If the 2-digit number chosen to multiply by 1 1/3 is 83: Multiply by
4: 4 x 83 = 320 + 12 = 332 Divide by 3: 332/3 = 110 2/3 So 83 x 1 1/
3 = 110 2/3.
Remember, if you use a calculator you will get a decimal approxi
mation, whereas the fractional form will be exact.
Example:
9 The 2-digit number chosen to multiply by 198 is 21. 10 Double it: 2
x 21 = 42. 11 Subtract 1: 42 - 1 = 41: 4 1 _ _ 12 100 - double: 100 - 42 =
58: _ _ 5 8 13 So 198 x 21 = 4158.
See the pattern?
1. The 2-digit number chosen to multiply by 198 is 56. ouble it: 2 x 56 = 112.
Subtract 2: 112 - 2 = 110: 1 1 0 _ _ 100 - double's last 2 digits: 100 - 12 =
88: _ _ _ 8 8 So 198 x 56 = 11088.
Example:
53 The 2-digit number chosen to multiply by 2 1/5 is 43.
2. Multiply by 11: the last digit of the product is 3. 3 + 4 = 7 (next left digit).
The product is
473. 54 Divide the product by 5: 473/5 = 94.6. 55 So 43 x 2 1/5 = 94.6.
See the pattern?
56 The 2-digit number chosen to multiply by 2 1/5 is 78.
2. Multiply by 11: the last digit of the product is 8. 8 + 7 = 15. The ne
xt digit is 5, carry
1. 7 + 1 = 8. The product is 858. 57 Divide the product by 5: 858/5 =
171.6. 58 So 78 x 2 1/5 = 171.6.
81 A d d o
70 Select a 2-digit number. n 71 Multiply by two. e 72 Add one zero.
z 73 Divide by nine. e
r Example: o :
74 The 2-digit number chosen to multiply by 2 2/9 is 31. 1
75 Multiply by 2: 2 x 31 = 62 76 Add one zero: 620 77 Divide by 9: 620/9
= 68 8/9 78 So 31 x 2 2/9 = 68 8/9.
See the pattern?
4 8 0 82 D i v i d
79 The 2-digit number chosen to multiply by 2 2/9 is 74. 80 Multiply by
2: 2 x 74 = 148 be
number by 375
138 Select a 2-digit number. 139 Multiply by 3. 140 Divide by 8. 141
Example:
142 The 2-digit number chosen to multiply by 375 is 38. 143 Multiply
by 3: 3 x 38 = 90 + 24 = 114 144 Divide by 8: 114/8 = 14 2/8 14.25 145
Move the decimal point 3 places to the right: 14250 146 So 375 x 38
= 14250.
See the pattern?
147 The 2-digit number chosen to multiply by 375 is 64. 148 Multiply
by 3: 3 x 64 = 180 + 12 = 192 149 Divide by 8: 192/8 = 24 150 Move
the decimal point 3 places to the right: 24000 151 So 375 x 64 = 24000.
Multiply left to right to get products, and express the remainder as a
fraction that is
easily written as a decimal.
Multiplying a 2-digit number by 396
S 152 Select a 2-digit number. u 153 Multiply by 4. b 154 If the product
has 2 digits, subtract 1: X X _ _ tr Subtract the product from 100: _
_ X X a c 155 If the product has 3 digits, add 1 to the first digit: t X X
X _ _ t Subtract this from t
he product; h
e last 2 digits of the product from 100: _ _ _ X X
156 If the product has two final zeros, subtract the 1st digit from the
product: X X X _ _ The last 2 digits are 0 0 : _ _ _ 0 0
Example:
157 The 2-digit number chosen to multiply by 396 is 18. 158 Multiply
by 4: 4 x 18 = 40 + 32 = 72 159 Subtract 1: 72 - 1 = 71: 7 1 _ _ 160 100
- product: 100 - 72 = 28: _ _ 2 8 161 So 18 x 396 = 7128.
See the pattern?
162 The 2-digit number chosen to multiply by 396 is 68.
Multiply by 4: 4 x 68 = 240 + 32 = 272 1st digit + 1: 2 + 1 =3 Subtract
from product: 272 - 3 = 269: 2 6 9 _ _ 100 - product's last 2 digits:
100 - 72 = 28: _ _ 2 8 So 69 x 396 = 26928.
163 The 2-digit number chosen to multiply by 396 is 50. 164 Multiply
by 4: 4 x 50 = 200 165 Subtract 1st digit: 200 - 2 = 198: 1 9 8 _ _ 166
Last 2 digits are 0 0: _ _ _ 0 0 167 So 50 x 396 = 19800.
Practice multiplying by 4 from left to right. Repeat the first digits of
the answer, then add the final two. Your speed with this large
multiplication problem will be impressive.
232 S o
5
9 218 Select a 2-digit number . 4 219 Multiply it by 6. x 220 If the product
is 2 digits, subtract 1: 9 X X _ _ 2 Then subtract the product from 100: =
__XX5
4 221 If the product is 3 digits, add one to the first digit and subtract the r
esult from the product: , X X X _ _ Then subtract the last two digits of the
product from 100: _ _ _ X X 6
4 Example: 8
.
222 The 2-digit number chosen to multiply by 594 is 16. 223 Multiply by 6:
6 x 16 = 60 + 36 = 96 224 Subtract 1: 96 - 1 = 95: 9 5 _ _ 225 100 - product:
100 - 96 = 4: _ _ 0 4 226 So 594 x 16 = 9,504.
See the pattern?
227 The 2-digit number chosen to multiply by 594 is 92. 228 Multiply by 6
: 6 x 92 = 540 + 12 = 552 229 1st digit + 1: 5 + 1 = 6 230 Subtract 6 from
product: 552 - 6 = 546: 5 4 6 _ _ 231 100 - product's last 2 digits: 100 - 52 =
48: _ _ _ 4 8
vide by 4. 235 Divide the resulting quotient by 4. 236 Move the decimal
point
two places to the right.
Example:
237 The 2-digit number chosen to multiply by 6 1/4 is 56. 238 Divide by 4:
56/4 = 14 239 Divide by 4 again: 14/4 = 3.5 240 Move the decimal point two
places
to the right: 350 241 So 56 x 6 1/4 = 350.
See the pattern?
242 The 2-digit number chosen to multiply by 6 1/4 is 82. 243 Divide by 4:
82/4
= 20.5 244 Divide by 4 again: 20.5/4 = 5.125 245 Move the decimal point two
places to the right: 512.5 246 So 82 x 6 1/4 = 512.5.
ultiplying a 2-digit number by 6 2/3
247 Select a 2-digit number. 248 Multiply the number by 2. 249 Add a zero.
250 Divide by 3. Example:
251 The 2-digit number chosen to multiply by 6 2/3 is 63. 252 Multiply by
2: 2 x 63 = 126. 253 Add a zero: 1260. 254 Divide by 3: 1260/3 = 420. 255
So 63 x 6 2/3 = 420.
See the pattern?
256 The 2-digit number chosen to multiply by 6 2/3 is 41. 257 Multiply by
2: 2 x 41 = 82. 258 Add a zero: 820. 259 Divide by 3: 820/3 = 273 1/3. 260 So
41 x 6 2/3 = 273 1/3.
visible by three, the answer will be a whole number. If
not, a calculator will get only an approximation, but your answer will be
correct.
338 D i v i
331 Select a 2-digit number. d 332 Multiply by eight. e 333 Add one
zero. b 334 Divide by nine. y 9
Example: :
3 335 The 2-digit number chosen to multiply by 8 8/9 is 41. 2 336
Multiply by 8: 8 x 41 = 328 8 337 Add one zero: 3280 0
/9 = 364 4/9 339 So 41 x 8 8/9 = 364 4/9.
See the pattern?
340 The 2-digit number chosen to multiply by 8 8/9 is 62. 341
Multiply by 8: 8 x 62 = 480 + 16 = 496 342 Add one zero: 4960
343 Divide by 9: 4960/9 = 551 1/9 344 So 62 x 8 8/9 = 551 1/9.
Those using calculators will get repeating decimal answers,
while your answers
will be exact.
Examples:
386 x 100001 = 38600386 914 x 100001 = 91400914 3. The product of a
4-digit number and 100,001 is:
first the four digits,
then one zero,
then the four digits again.
Examples:
6295 x 100001 = 629506295
8106 x 100001 = 810608106
Examples:
12345X100001 = 1234512345
98765X100001 = 9876598765
Your friends will need a BIG calculator to keep up with you when you
announce these products!
5. So 64 x 72 = 4608.
Choose the second number that will give you the easier square, and
use your square shortcuts.
Practice!
481 Choose a a number made up of nines (up to nine digits). 482 The
answer will have one less 9 than the number, one 8, the same number
of zeros as 9's, and a final 1
Example:
483 If the number to be squared is 9999 484 The square of the number has:
one less nine than the number 9 9 9 one 8 8 the same number
of zeros as 9's 0 0 0 a final 1 1
Example:
505 If the number to be squared is 666 506 The square of the number has:
4's (one less than digits
in number) 4 4 3 3 5's (same number as 4's) 5 5 6 6
o
next digits: 6 and one fewer 1 3 8 than 3's 6 8 8 8 8 3 3 last digit: 9 9 3
3 x 133333 = 17777688889.
4 than 3's 5 4 4 4 4
last digit: 9 9
Example:
566 If the number to be squared is 2666: 567 The square has:
first digits: 7 and two fewer 1's than 6's 7 1
next digits: 07 and one fewer 5 than 6's 0
7 5 5 last digit: 6 6
5 than 6's 0 7 5 5 5 5
last digit: 6 6
o
next digits: 4 and one fewer 2 9 0 than 9's 4 0 0 0 0 9 9 last digit: 1 1 9
9 x 299999 = 89,999,400,001.
5 than 6's 3 9 5 5 5 5
last digit: 6 6
7 than 3's 1 8 7 7 7 7
8 than 3's 4 8 8 8 8
last digit: 9 9
:66
5 than 6's 1 5 5 5 5
last digit: 6 6
n
the number) 2 4 9 9 next digits: same number ? of 0's as 9's (in the
number) 0 0 0 last digit: 1
3. So 4999 x 4999 = 24,990,001.
If the number to be squared is 499999:
The square has:
first digits: 24 and one
fewer 9 than 9's 2 4 9 9 9 9
next digits: same number
of 0's as 9's 0 0 0 0 0
last digit: 1 1
3's 0 8 8 8 8
last digit: 9 9
0 than 9's 8 8 0 0 0 0
last digit: 1 1
8 than 3's 0 6 8 8 8 8
last digit: 9 9
n
9's 4 8 9 next digits: 86 and one fewer 0 ? than rep. 9's 8 6 0 0 last digit: 1 1
3. So 6999 x 6999 = 48,986,001. f
the number to be squared is 699999:
The square has:
first digits: 48 and two fewer
9's than rep. 9's 4 8 9 9 9
next digits: 86 and one fewer
0 than rep. 9's 8 6 0 0 0 0
last digit: 1 1
than 6's 5 8 7 7 7
5 than 6's 6 7 5 5 5 5
last digit: 6 6
o
next digits: 84 and one fewer 7 9 0 than rep. 9's 8 4 0 0 0 0 9
9 last digit: 1 1 9 9
x 799999 = 639,998,400,001.
last digit: 1 1
t Example: h e
If the number to be squared is 309: The first digit is 9: 9 _ _ _ _ a
The next two digits are 6 times the last digit: s 6 x 9 = 54: _ 5 4
_ _ t digit: 9 x 9 = 81: _ _ _ 8 1 So 309 x 309 = 95481.
For larger numbers reverse the steps:
Square the last two digits (keep the carry): _ _ _ X X 6 times the
last two digits + carry: _ X X _ _ Square the first digit + carry: X _ _ _ _
See the pattern?
If the number to be squared is 325: Square last two digits
(keep carry): 25x25 = 625 (keep 6): _ _ _ 2 5 6 times the las
t two digits + carry: 6x25 = 150; 150+6 = 156 (keep 1): _ 5 6 _ _
Square the first digit + carry: 3x3 = 9; 9+1 = 10: 1 0 _ _ _ _ So 325 x 325 =
105625.
w
o For larger numbers reverse the steps: d
i
Square the last two digits (keep the carry): _ _ _ _ X X g 8 times t
he last two digits + carry: _ _ X X _ _ it 16 + carry: X X _ _ _ _ s
(k
See the pattern?
e
If the number to be squared is 425: p e
the carry): 25 x 25 = 625 (keep 6): _ _ _ _ 2 5
8 times the last two digits + carry: 8 x 25 = 200; 200 + 6 = 206
(keep 2): _ _ 0 6 _ _
16 + carry: 16 + 2 = 18: 1 8 _ _ _ _
progress to larger ones). S The first two digits of the square are 36
: 3 6 _ _ _ _ qThe next two digits will be 12 times the last 2 digits: _
_ X X _ _ u The last two places will be the square of the last two digits
:____XX a
r Example: e t If the number to be squared is 607: h The first two digits
are 36: 3 6 _ _ _ _ e The next two digits are 12 times the last 2 digits:
12 x 07 = 84: _ _ 8 4 _ _ a
36 + carry: 36 + 3 = 39: 3 9 _ _ _ _
Example:
If the number to be squared is 802: Square the last two digits: 2 x 2 =
4: _ _ _ _ 0 4
Multiply the last two digits by 16:
16 x 2 = 32: _ _ 3 2 _ _
f
t
h
Choose a number between 4000 and 4099. e For numbers less
than 4013: n The first three digits are: 1 6 0 _ _ _ _ _ u The nex
t two digits are 8 times the last two digits: m _ _ _ X X _ _ _ b
e For the last three digits, square the last two digits in the numbe
r chosen (insert zeros when r needed): _ _ _ _ _ X X X t
o Example: b
e
If the number to be squared is 4005: s The first three digits are:
1 6 0 _ _ _ _ _ q The next two digits are 8 times the last two: u 8 x
5 = 40: _ _ 4 0 _ _ _ a
r
For the last three digits, square the last two: e 5 x 5 = 25: _ _ _ _ _
025d
i
So 4005 x 4005 = 16,040,025. s
4
See the pattern? 08
0
For numbers greater than 4012, reverse the order: :
For the last three digits, square the last two:
80 x 80 = 6400, carry 6: _ _ _ _ 4 0 0
The middle two digits are 8 times the last two (keep the carry):
8 x 80 = 640 (keep carry of 6), 40 + 6: _
__46___
The first three digits are 160 + the carry:
160 + 6 = 166: 1 6 6 _ _ _ _ _
The middle two digits are 10 times the last two (keep the carry):
10 x 12 = 120 (keep carry of 1): _ _ _
20___
The first three digits are 150 + the carry:
250 + 1 = 251: 2 5 1 _ _ _ _ _
repeating 3's) 1 1
Next digits: 09 0 9
A final 61 6 1
repeating 3's) 1 1 1 1
Next digits: 09 0 9
A final 61 6 1
r
n
in number) 1 1 1 1 three 5's (one fewer) 5 5 5 a final 6 ?
3. So the square of 3334 is 11,115,556.
f the number to be squared is 333334:
The square has:
six 1's 1 1 1 1 1 1 five 5's 5 5 5 5 5 a final 6 6
ar
3. So the square of 333335 is 111,112,222,225.
n
g special numbers (3's and final 6)
repeating 3's) 1 1 1
one 2 2
two 8's (one fewer than
repeating 3's) 1 1 1 1 1
one 2 2
four 8's (one fewer than
repeating 3's) 1 1 1
one 3 3
two 5's (one fewer than
repeating 3's) 1 1 1 1 1
one 2 2
four 5's (one fewer than
ho
ose a number with repeating 3's and a final 8.
2. The square is made up of:
the same number of 1's as there are repeating 3's in the number;
� one 4 � one fewer 2 than there are repeating 3's; a final 44.
Example:
If the number to be squared is 33338: The square has:
four 1's (same as
repeating 3's) 1 1 1 1
one 4 4
three 2's (one fewer than
repeating 3's) 1 1 1 1 1 1
one 4 4
five 2's (one fewer than
g 3's) 2 2 2 2 2 a final 44 4 4
repeating 6's) 4 4
Next digits: 38 3 8
repeating 6's) 4 4 4 4
Next digits: 38 3 8
A final 44 4 4
repeating 6's) 4 4
Next digits: 39 3 9
A final 69 6 9
Next digits: 39 3 9
A final 69 6 9
repeating 6's) 4 4 4
next digit: 38 0
a final 96 9 6
repeating 6's) 4 4 4 4 4
next digit: 0 0
four 8's (one fewer than
repeating 6's) 8 8 8 8 a final 96 9 6
u
4 three 2's (same number as repeating
a
6's) 2 2 2 A final 25 2 5
r
e of 6665 is 44,422,225. See the pattern?
1. If the number to be squared is 666665:
five 4's (same number as repeating 6's) 4 4
4 4 4 five 2's (same number as
repeating 6's) 2 2 2 2 2 A final 25 2
5
repeating 6's) 4 4 4
one 6 6
repeating 3's) 2 2 2
a final 4 4
S
repeating 6's) 4 4 4 4 4 o 6 one 6 6 6
6
five 2's (same number as
6
6
repeating 6's) 2 2 2 2 2 8
a final 4 4
x 6 66668 = 444,446,222,224.
Squaring special numbers (6's and final 9)
as repeating 9's: 9 9 9
a22
one fewer 0 than there
are 9's in the square 0 0 a final 16 1 6
as repeating 9's: 9 9 9 9 9
a22
one fewer 0 than there
the same number of 0's as there are 9's in the square A final 4
Example:
If the number to be squared is 9998: The square has:
same number of 9's as there are repeating
9's: 9 9 9 6 6 same number of 0's as 9's
0 a final 4 4
Square 12, then add 12: 12 x 12 = 144, 144 + 12 = 156. Multiply left
to right. 12 x 13 can be done in steps: 12 x (10+3) = (12 x 10) +
(12 x 3) = 120 + 36 = 156. So the sum of all the even numbers
from two through 24 is 156.
See the pattern?
If the 2-digit even number selected is 42: Divide 42 by 2 (42/2 = 21
) or multiply by 1/2 (1/2 x 42 = 21).
3. The next number is 22; 21 x 22 = 462. Ways to multiply 22 by 21:
Square 21, then add 21: 21 x 21 = 441, 441 + 21 = 462.
Multiply left to right. 21 x 22 can be done in steps: 21 x 22 = (21 x 20)
+ (21 x 2) = 420 + 42 =
462.
So the sum of all the even numbers from two through 42 is 462.
Squaring numbers made up of threes
Example:
If the number to be squared is 3333: The square of the number has:
three 1' s (one
two 1's
next digit is 0
two 8's
a final 9
4. So 93 x 13 = 1209.
Note: If the two second digits are 1 and 9 (or, more generally,
have a product that is less than ten), insert a 0 (zero) for the
first X in step 4.
(Thanks to Michael Richardson, age 10, for this note.)
Example:
If the first number is 47, choose 43 as the second number
(same first digit, second digits add to10). 4 x 5 = 20 (multiply
the first digit by one number greater than itself): the first part
of the answer is 2 0 _ _. 7 x 3 = 21 (multiply the two second
digits together); the last part of the answer is _ _ 2 1. So 47 x 43 = 2021.
See the pattern?
If the first number is 62, choose 68 as the second number
(same first digit, second digits add to10). 6 x 7 = 42 (multiply
the first digit by one greater), the first part of the answer is 4 2
_ _. 2 x 8 = 16 (multiply the two second digits together); the
last part of the answer is _ _ 1 6. So 62 x 68 = 4216.
The next digit to the left will be 3 times the first digit of the
number (keep carry):
_ X _ _ _ or _ _ X _ _ _.
The first digits will be the
square of the first digit plus the
carry: X _ _ _ _ or X X _ _ _ _.
As you determine the digits in the answer from
right to left, repeat them to yourself at each step
until you have the whole answer.
Example:
If the first number is 814, choose 816 as the second
number (same first digits, second digits add to 10).
4 x 6 = 24 (multiply the first digits) - last two digits: _ _ _ _ 2 4.
The third digit from the right is 2: _ _ 2 _ _ .