0% found this document useful (0 votes)
153 views

Math - Decimals Unit Review + Answer Sheet

Please have your child complete the questions and then let them check their answers with the answer key. Some questions come directly from the test, but most are VERY similar to test questions (the concepts are the same, but the numbers are switched around). As long as they know how to do each, they will do well on the test.

Uploaded by

Sarah Lou Orrock
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
153 views

Math - Decimals Unit Review + Answer Sheet

Please have your child complete the questions and then let them check their answers with the answer key. Some questions come directly from the test, but most are VERY similar to test questions (the concepts are the same, but the numbers are switched around). As long as they know how to do each, they will do well on the test.

Uploaded by

Sarah Lou Orrock
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 12

Decimal Operations Math Test

(Answers and Questions)


Test your child on the questions first. Afterward, let them check their work with the answers. You will find the questions (without answers) listed first and the questions (with correct answers in red) listed second.

Questions
45 x 18
Which estimate is the most reasonable for 258 x 19? a. 4,902 b. 4,002 c. 3,802 d. 2,522

23.9 x 4.5

64.2 + 738.5

908.65 7.3

Circle the dividend, underline the quotient, and put a star above the divisor in the following problem. 153=5 My dad uses five 13.6 ounce cans of peaches to make peach pie. How many total ounces of peaches does he use?

87.1 x 2.2

1.3906 0.34

Solve and round your answer to the nearest hundredth. 23.5 0.66

Jon, Sam, and Spencer went out to dinner. Their bill was $61.02. How much does each person owe if they split the bill up evenly?

7832 53

I bought 6 boxes of donuts. Each box cost me $2.25. How much did 6 boxes of donuts cost?

Avery has 12.75 cups of cookie mix. If each cookie uses 0.25 cup of mix, how many cookies can Avery make?

What is the quotient of 15 1.25?

Can 2 go into 326 evenly? Can 3 go into 405 evenly? Can 4 go into 844 evenly? Can 5 go into 560 evenly? Can 6 go into 993 evenly? Can 9 go into 243 evenly? Can 10 go into 137 evenly?

406 x 39

I went to a gas station and bought a Slurpee for $2.67, a hotdog for $1.52, and a bag of chips for $0.98. I paid with a $10 bill. How much money will I get back?

At Allens, turkey costs $18.46 for 7 pounds and chicken costs $15.33 for 5 pounds. Which is the cheaper option?

26.78-4.9

Answers
45 x 18 810 23.9 x 4.5 107.55
Which estimate is the most reasonable for 258 x 19? a. 4,902 b. 4,002 c. 3,802 d. 2,522

64.2 + 738.5 802.7

908.65 7.3 901.35

Circle the dividend, underline the quotient, and put a star above the divisor in the following problem. 153=5 My dad uses five 13.6 ounce cans of peaches to make peach pie. How many total ounces of peaches does he use? 68 ounces

87.1 x 2.2 191.62

1.3906 0.34

4.09
Jon, Sam, and Spencer went out to dinner. Their bill was $61.02. How much does each person owe if they split the bill up evenly? $20.34

Solve and round your answer to the nearest hundredth. 23.5 0.66 35.61 (Mrs. Orrock will help you on this one)

7832 53

147 R 41

I bought 6 boxes of donuts. Each box cost me $2.25. How much did 6 boxes of donuts cost?

Avery has 12.75 cups of cookie mix. If each cookie uses 0.25 cup of mix, how many cookies can Avery make? 51 cookies

$13.50

What is the quotient of 15 1.25?

12

Can 2 go into 326 evenly? YES Can 3 go into 405 evenly? YES Can 4 go into 844 evenly? YES Can 5 go into 560 evenly? YES Can 6 go into 993 evenly? NO Can 9 go into 243 evenly? YES Can 10 go into 137 evenly? NO

406 x 39 15,834
At Allens, turkey costs $18.46 for 7 pounds and chicken costs $15.33 for 5 pounds. Which is the cheaper option? Turkey: $2.63 Chicken: $3.06 *Turkey is the cheaper option.

I went to a gas station and bought a Slurpee for $2.67, a hotdog for $1.52, and a bag of chips for $0.98. I paid with a $10 bill. How much money will I get back? $4.83 (Subtract total price of all items from $10.00)

26.78-4.9 21.88

You might also like