0% found this document useful (0 votes)
58 views

ReviewProblems1 Solution PDF

The document provides solutions to practice problems involving descriptive statistics such as measures of central tendency, variability, percentiles, and distributions. It also covers topics in probability including binomial distributions, conditional probabilities, independence, and expected values. Descriptive statistics concepts such as outliers, skewness, and box plots are discussed across multiple data sets.
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
58 views

ReviewProblems1 Solution PDF

The document provides solutions to practice problems involving descriptive statistics such as measures of central tendency, variability, percentiles, and distributions. It also covers topics in probability including binomial distributions, conditional probabilities, independence, and expected values. Descriptive statistics concepts such as outliers, skewness, and box plots are discussed across multiple data sets.
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 14

COMM 215: BUSINESS STATISTICS

SOLUTIONS TO PRACTICE PROBLEMS 1

Descriptive Statistics
a.

1.

Leaf-unit = 0.01
0
1
2
3
4
5
6
7
8

b.

Leaf Unit = 0.10

26, 45, 52, 81, 85, 88, 91, 94


01, 22, 42, 91, 92, 94
25, 33, 51, 62, 66, 93, 95, 95
51, 60, 72
91
19
71
96
81

i.

X = 2.689

ii.

Q1 = the 8th ordered value = 0.94


Q3 = the 23rd ordered value = 3.51

iii.

Range = 8.81 - 0.26 = 8.55, IQR = 3.51 0.94 = 2.57

iv.

S2= 4.69,

c. 1.5 (IQR),

0
1
2
3
4
5
6
7
8

24588899
024999
23566999
567
9
1
7
9
8

Median = 2.29 Mode = 2.95

S = 2.166

1.5 (2.57) = 3.855,

Q1 - 3.855 = -2.92, Q3 + 3.855 = 7.37

Two outliers whose values are 7.96 and 8.81


--------------------I
+
I-------------------*
*
----------------+---------+---------+---------+---------+---------+------minutes
0.0
1.6
3.2
4.8
6.4
8.0

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

2.

a.

Leaf Unit = 1.0

0
1
2
3
4

b.
c.
d.

3.

Q1 = 18.5,
Q2 = 27.5,
Q3 = 36.5,
Xmin = 8,
X = 27.083,
S = 11.735
40th. Percentile = the 5th ordered value = 24

Xmax = 43

a.
0
0
1
1
2
2
3

4.

8
0 5
2 4 5
0 5 5 8
03

3
5689
00244
8
014
5
3

or

0
1
2
3

b.

30th percentile: 9
70th percentile: 17 (.7) = 20

c.

Q1 = 9, Q3 = 20. 5
IQR = 11.5
1.5(IQR)=17.25
Q3 + 1.5(IQR) = 37.75
Yes, 42 days would be considered an outlier.

35689
002448
0145
3

a.
i.
ii.
iii.
iv.

X = $3430, Median = $3500,


Q1 = $2,350, Q3 = $4,450
Range = 5200 - 1000 = $4,200;
S2 = 1,560,105; S = $1,249

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

Mode = $3500
IQR = 4450 - 2350 = $2,100

v.
vi.

-------------------------------------------I
+
I-----------------------------------+---------+---------+---------+---------+---------+----800
1600
2400
3200
4000
4800

Compute:

b.

5.

(1.5) IQR+Q3 = 7600.

No outliers

C.V. retainers = (1249/3430) *100 = 36.4%


C.V total compensation = (20,000/120,000) * 100 = 16.67%
No, each retainer is relatively more variable.

a.
20-24
25-29
30-34
35-39
40-44
45-49
50-54
55-59
60-64
65-69
b.

Fi
3
7
11
13
9
7
5
3
1
1

Cumulative
3
10
21
34
43
50
55
58
59
60

Cumulative relative
0.05
0.167
0.35
0.57
0.717
0.833
0.917
0.967
0.983
1

Right or positively skewed.

6.

a.
b.
c.

X = $2491.25
S= $282.11
CV = 11.32%
The median = $2405; 40th percentile: = $2390
CV = 320/3600 = 0.0889 * 100 = 8.89%
No, they are less variable or smaller C.V.

7.

a.

X = 696.809

S = 483.188

b.
---------------------I
+
I--------------*
------------+---------+---------+---------+---------+---------+-----0
400
800
1200
1600
2000

IQR = 857 - 378 = 479


IQR (1.5) = 718.5,
Therefore, the data value 2063 is an outlier.

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

857 + 718.5 = 1575.5

c. Point where 50% of the observations are more than $684 and 50% are less
d.

The proportion below X - 1S = 213.6 plus the proportion above X + 2S = 1663.2


You would expect: 0.34 + 0.475 = 0.815 or 81.5%
Actually proportion: out of 21, there are a total of 17 in the two regions giving 17/21 = 0.809
or 80.9%.

8.

a.

b.

Leaf Unit = 0.10

Xminimum = 0.2;
Q1 = 1.45;
Q2 = 3.0;
Q3 = 5.55
Xmaximum = 9.7

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

2455789
124589
34457889
13347
247
2568
238
68
57

c.
--------------------------I
+
I-----------------------------------------+---------+---------+---------+---------+---------+-----0.0
2.0
4.0
6.0
8.0
10.0

IQR (1.5) = 6.15;


There are no outliers.

5.55 + 6.15 = 11.7

d. Distribution is positive or right skewed.

9.

a. Cov (x,y) = -15.133 indicating a negative or an inverse linear relationship between price and
demand
b. r = -15.133/ ((1.94) (8.214)) = - 0.9496, indicating a strong inverse or negative linear
association between price and demand.

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

10.

Nonsampling errors occur due to incorrect acquisitions of observations, improper selections


samples, and the lack of response from individual in the sample. Examples are:
1. data acquisitions: wrong measurements on employees information (answers may vary)
2. exclusion of part-time employees from the sample (answers may vary)
3. missing information on employees characteristics; responses coming only from people
who have strong feeling about the issues (answers may vary)

Probability
1.
M
W

E
.52
.28
.80

U
.08
.12
.20

.6 U = WU
.6 (.2) = .12
.3W = WU,
.3W = .12,
W = .4

.60
.40

a.
b.

P(W) = 0.40
P(U/M) = 0.08 / 0.60 = .13

0.15
2.

S 0.30

GM 0.50
Ford 0.40

Chrysler 0.10

0.65

S 0.30

0.26

P (Strike) = .15 + .26 + .03 = .44

0.03

3.
a. (.9) (.9) = .81
b. (.1) (.1) = .01
c. (.9) (.1) + (.1) (.9) + (.9) (.9) = .99

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

or 1 0.01 = 0.99

4.
Correct (.85)

0.0425

Bankrupt 0.05
Not Correct (.15)

Correct (.82)

Not Bankrupt. 0.95

Not Correct (.18)

5.

0.0075
0.779

P (correct) = 0.0425 + 0.779


= 0.8215
0.8215 * 100 firms = 82
firms

0.171

a. P(<30 or 1st) = 1 (.07 + .09 + .05) = .79


b. P(repeat | < 30) = (.01+.02+.04)/.43 = .16
c. P ( 30 | 1st ) = .36/.72 = .50
P ( 30 | repeat) = .21/.28 = .75;
repeat offender is more likely to be 30
d. 50th p of first offenders = .36 = 30
a. 50th p of repeat offenders = .14 = 35, repeat offenders are older
e. (.28) (.28) = .0784

6.
47.9%

0%
0.01-.09%

> .10%

a. P (X .01) = 11.1 + 41 = 52.1%


b. P ( X >0.1| X 0.01) = .41 / .521 = .7869
11.1%

41%

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

7.

a.

i. 365/500 = .73

iii.

ii. 110/340 = .3235

iv.

30/500 = .06
230 + 140 30
= .68
500

b. Not mutually exclusive since P (work pt-time and < 6) = 60/500 = .12.
It will be zero if mutually exclusive.
Independent if P(work pt. time) * P(<6) = P(work pt. time and < 6)
Since 135/500 * 140/500 .12, the two are not independent.

8.
U
UC

P
0.125
0.125
0.25

S
0
0.15
0.15

A
0.06
0.54
0.60

0.185
0.815
1

a. P(U) = 0.185
b. P(A |Uc) = .54/.815 = .6625

9.
a.
City
Own Stock

YES
NO
Total

A
85
(.17)
115
(.23)
200
(.40)

B
55
(.11)
95
(.19)
150
(.30)

b. i. P(YES) = 0.38;
iii. P(B and NO) = 95/500 = 0.19;

C
50
(.10)
100
(.20)
150
(.30)

Total
190
(.38)
310
(.62)
500
(1.0)

ii. P(YES and A) = 85/500 = 0.17;


iv. P(B and YES) = 215/500 = 0.43

c. P (NO / NOT B ) = 215/350 = 0.614

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

10.

0.72
P (0.90)
NP (0.10)

0.08

S (0.80)

P (.35)

0.07

NS (0.20)

P (0.65)

0.13

a. P(S/P) = .72/.79 = 0.91

b. P(NS/NP) = 0.61

11.
0.30

NS (0.5)
S (0.2)

Home (.6)

L (0.2)

G (0.1)

0.12

a. 0.4 + (.6) (.5) = .70


b. 0.12 + .06 = .18

0.12
0.06

Not Home (.4)

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

12.
a.

Defective (D)
1
2
3

Not Defective (ND)

.008
.0075
.0045
.02

.392
.2925
.2955
.98

.40
.30
.30

b. P (1/D) = .008/.02 = .40


c. P (D or 2) = .02 + .03 - .0075 = .3125
d. P (D) = .02
e. P (2/D) = P (2) = .0075/.02 = .375 = .30; not independent

13.

a.
M
F

E
.5
.43
.93

U
.04
.03
.07

.54
.46
1

b. P(F/U) = .03/.07 = .428


c. i. P(um*um) = (.04) (.04) = .0016 ii. P(1 or 2)
Easiest way would be with Binomial (but not the only way)
(Combination of 2 and 1) (.04) (.96) + (Combination of 2 and 2) (.04)2 (.96)0 = .0784
d. P(U) = .07
e. P(Males) = .54

P(Male/U) = 0.04/0.07

.54 .571

Therefore they are not independent


(Can use any of the formulas as long as it is correct)
P( A B)
P ( A B ) = P ( A) * P ( B )
P(A/B) =
P( B)

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

P(B/A) =

P( A B)
P( B)

Discrete Probability Distribution / Binomial Distribution


a.

1.

Regular
Reduced
Total

1st
.9 (.2)=0.18
$4.00
.1 (.2)=0.02
$2.00

2nd
.7 (.3)=0.21
$2.00
.3 (.3)=0.09
$1.00

3rd
.8(.5)=0.4
$0.50
.2 (.5)=0.10
$0.25

Total
0.79

0.20

0.30

0.50

0.21

P (regular) = .79
b. P(1st/regular) = .18/.79 = .227
c. = .18 (4) + .21 (2) + .4 (.50) + .02 (2) + .09 (1) + .10 (.25)
= $1.495

regular =

.18(4) + .21(2) + .4(.5)


= $1.696
.79

d. P(X 2 / n = 8, p = .21) = 1 {f(0) + f(1)}


P(0) = (Combination of 8 and 0) (.21)0 (.79)8 = .1517
P(1) = (Combination of 8 and 1) (.21)1 (.79)7 = .3226
1 (.1517 + .3226) = .5257
E (X) = 8 (.21) = 1.68;
e. $1.495 (75000) = $112,125

2.

a.

or

= 1.68(.79) = 1.15
$1.50 (75000) = $112,500

X = arrive on time p = .75


P(X = 4 / n = 4, p = .75) = .3164

b. P(X = 3) + P (X = 4) = .4219 + .3164 = 0.7383

3.

.05 (2) + .15 (5) + .25 (10) + .35 (20) + .10 (50) + .10 (100)

= Xi * P ( X ) = $25.35,
4.

2 = ( X ) 2 P ( X ) = 776.33

a. = np = 12(.30) = 3.6 people = np = 12(.30) = 3.6 people


b. P(X3 / n = 12, p = .30) = 1 (f(0) + f(1) + f(2))
1 (.0138 + .0712 + .1678) = .7472

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

10

c. P(X4 / n = 12, p = .30) = 1 (f(0) + f(1) + f(2) + f(3))


1 .4925 = 0.5075
a. E(X) = .3 (100) + .2 (100) + .7 (100) = $120
b. Var (X) = ( X )2 P( x) = $480.00

5.

6.
a.

(X )

a.
b.
c.
d.

E(X) = = 10 (.2) = 2;
standard deviation = 10(.2)(.8) = 1.6
P (X2 / n = 10, p = .2) = .1074 + .2684 + .3020 = .6778
P(X=3 / n = 10, p = .8) = (Combination of 10 and 3) (.8)3 (.20)7 = .000786
p = .2/(1-.2) = 0.25
P (X2 / n = 9, p = .25) =0 .60

P( x) = $480.00
P(X=3 / n = 15, p = .05) = (Combination of 15 and 3) (.05)3 (.95)12 = .0307
b. P(X3 / n = 15, p = .05) = 1 (f(0) + f(1) + f(2)) = 0.0361
c. If P is actually .05, than P(X 3) is very small therefore it is unlikely.
2

7.

8.

Xp( x) = 1.98
Var(x) = ( x ) p ( x) = 1.919

a. Mean =

2
b.
Standard deviation = 1.385
c. Expected Profit = 1.98 (2000) = $3,960
d. P(X1+ X2 < 3) = P{(0,0), (0,1), (0,2), (1,0), (1,1), (2,0)}
= (.15)(.15) + (.15) (.24) + (.15)( .31) + (.24) (.15) + (.24) (.24) + (.31) (.15) = .2451

9.
a.
b.
c.
d.

P(X = 6 / n = 12, p =.30) = .0792


P(X6) = 1 P(X5)= .1179
P(X2) = f(0) + f(1) + f(2) = .2528
E(X) = np = 12 (.3) = 3.6, or 3.6 (100) = $360

a.
b.
c.
d.

E(X) = 0 (.48) + 1 (.2) + 2 (.15) + 3 (.08) + 4 (.05) + 5 (.03) + 6 (.01) = 1.15, Var(X) = 2.1075
f(2) + f(3) = .15 + .08 = .23
P(X2) = 1 (.48 + .20) = .32
P(X<3) = P(0,0) + P(0,1) + P(0,2) + P(1,0) + P(1,1) + P(2,0) = .6064

a.
b.
c.
d.

P(X3) = 1 {f(0) + f(1) + f(2)} =0 .74


P(2X5) = f(2) + f(3) + f(4) + f(5) =0 .67
E(X) = 0 (.05) + 1 (.08) + 2 (.13) + 3 (.23) + 4 (.18) + 5 (.13) + 6(.08) + 7 (.06) + 8 (.06) = 3.78
=
4.2 = 2.04

10.

11.

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

11

12.
a. E(X) = 0 (.1) + 1000 (.3) + 2000 (.4) + 3000 (.2) = $1700
b.

Sales (x)
0
1000
2000
3000

Net Profit
-28500
-12500
3500
19500
Expected Net Profit

P(X)
.1
.3
.4
.2

-2850
-3750
1400
3900
$-1300

13.
a. P(X9 / n = 15, p = .7) = 1 P(X8) = 1 - .131 = 0.869
b. P(X12 / n = 15, p = .7) = 1 P(X11) = 1 - .703 = 0.297
c. P(X2 / n = 15, p = .25) = p(0) + p(1) + p(2)
= .0134 + .0668 + .1559 = 0.236
d. 0.297 (250) = 74.25

14.
a. p(1) + p(4) + p(5) = .25 + .15 + .10 =0 .5
b. 1 (.25) + 2(.33) + 3(.17) + 4(.15) + 5(.10) = 2.52
c. = 1.649 = 1.28

15.

a. P(X=10 / n = 10, p = .6) = (Combination of 10 and 10) (.6)10 (.4)0 = .006


b. P(X2) = p(0) + p(1) + p(2) = .0001 + .0016 + .0106 = .0123

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

12

Normal Probability Distributions

60-80

a. p(x 60)=p z
= p ( z 2) = .0228
10

75 80
60-80
z
b. p(60 x 75)=p
= p ( 2 z 0.5)
10
10
90-80

p(x 90)=p z
= p ( z 1) = 0.1587 60 = 9.5 10 student
10

4 4.5

a. p(x 4)=p z
= p ( z 0.833) = 0.5 + 0.2967
0.6

0.7967 80 = 63.7 64
b. 10 = 0.125, p(z z 0 ) = .125 z0 = 1.15
80
4.5 + 1.15(0.6) = 5.19
c.

5.1-4.5
4.5-4.5

c. p z
= p ( z 1) and p z

0.6
0.6

z 1 .1587
= 0.317
p
=
.5
z 0
3

36.000-34.265
a. p(x>36.000) or p(x<33.500)=p z>
+
2000

33.500 34.265

p z <
= p ( z > 0.861) + p ( z < 0.383)
2000

0.192 + 0.352 = 0.544


36.000 35.185
36.000-34.265

p z>
p z >

2000
2400

p ( z 0.868) p ( z > 0.34) = (.192)(.3669) = 0.07


x-35.185
c. p(x x 0 ) = .90 1.28=
x=$38.257
2400
26 20
18-20
z
a. 1-p(18 x 26)=1-

5
5
1 p ( 0.4 z 1.2) = 1 (0.3849 + 0.1554) = 0.459
b.

b.

7-20

p(x 7)=p z
= 2.6 p(z -2.6)=0.0047
5

p(x 7)
0.0047
=
= 0.0094
p(x 20)
0.5

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

13

4.

p ( x 1) = 1 p ( x 0 )

c.

p( x = 0) =

10 !

(.54 ) (.4 6 )

= 0 .0 00 4 2 4

10

0 !1 0 !
1 0 .00 0 42 4 = 0.9 9 95 7 6
d.

p ( x 15 ) = p

1 5 20

= p ( z 1) = 0.5 0.3 4 13

= 0 .1 58 7 2 00 = 3 1 .7 4 32

5.

a.

p ( x > 1 4 0.5 ) = p

z >

14 0 .5 1 4 0
0 .2

= p ( z > 2 .5 ) =

.0 5 0 .49 3 8 = 0 .00 6 2
b.

p (1 40 .2 x 1 4 0 .5 )

1 4 0 .2 1 4 0
0 .2

= 1 .0

p (1 .0 z 2.5 ) = 0 .4 9 38 0 . 3 4 13 = 0.1 5 2 5
c.

p ( x < 13 9 .8 ) o r p ( x > 1 4 0.2 )


p ( z < 1) o r p (z> + 1 )= 0.5 -0 .3 4 1 3= 0 .15 8 7 2 = 0 .3 17 4

d.

15 !

p ( x = 0 / n = 15 , p = 0.3 1 74 ) =

( 0 .3 17 4 ) ( 0 .6 82 6 )

15

= 0.0 0 3 3

0 !1 5 !
e.

15 !

p ( x = 5 / n = 1 5, p = 0 .31 7 4 ) =

( 0 .3 1 74 ) ( 0 .68 2 6 )

10

= 0 .21 1 0

5 !1 0 !

6.

p( x 6) = z

b.

p ( x > 15) = p z >

c.

7.

6 1 2 = 2 .0 p ( z 2 ) = 0 .5 0 .4 7 7 2 = 0 .0 2 2 8

a.

a.

b.

z =

15 12
3
x 12

1 .2 8 =

= p ( z > 1 .0 ) = 0 .5 0 .3 4 1 3 = 0 .1 5 8

x = 1 5 .8 4 1 6 w eek s

2 1 4-2 5 0

p(x> 2 1 4)= p z>


p ( x 20 0 ) = p

45
z

= p ( z > 0 .8 ) = 0 .2 8 8 1 + 0.5 = 0 .7 88 1

20 0 2 5 0
45

= p ( z 1 .1 1) = 0 .5 0 .36 6 5 = 0 .1 1 3 5

T hu s, 1 1 .3 5 % of 5 2 w eek s. T h at is,

c.

0.1 1 35

5 2 w eeks = 6 .9 7 w eeks

F in d th e 6 0 th p ercen tile, su ch th at P (Z z*)= 0 .6 ,


x *-2 5 0

x * -2 5 0
. F ro m tab le, z*= 0 .2 5 3 3 . T h en , 0 .2 5 3 3 =

w h ere z*=

45

45
an d so lvin g fo r x *= 0 .2 5 3 3 *4 5 + 2 5 0 = 2 6 1 .4 0 0 6

d.

N o w , p = 0 .4 an d n = 2 0 0 g ivin g = n p = 8 0 , =
w ith n ew m ean an d std ev,

P{ z

(1 0 0 .5 8 0 )

n p (1 p ) = 2 1 .9 0 8 9

p ( x 1 0 0.5 ) =
( 2 1 .9 0 8 9 )} = 0 .9 3 5 6 9 3

COMM 215 Solution to Practice Problems 1

14

You might also like