Lecture 6.1-General Cost Classifications (Problem 1)
Lecture 6.1-General Cost Classifications (Problem 1)
Various cost and sales data for Meriwell Company for the just completed year appear in the worksheet
below:
Required:
3. Assume that the company produced the equivalent of 10,000 units of product during the
year just completed. What was the average cost per unit for direct materials? What was the
average cost per unit for fixed manufacturing overhead?
4. Assume that the company expects to produce 15,000 units of product during the coming
year. What average cost per unit and what total cost would you expect the company to
incur for direct materials at this level of activity? For fixed manufacturing overhead?
Assume that direct materials are a variable cost.
5. As the manager responsible for production costs, explain to the president any difference
in the average costs per unit between (3) and (4) above.
Ans: 1
Meriwell Company
Schedule of Cost of Goods Manufactured
Direct materials:
Raw materials inventory, beginning.............. $ 9,000
Add: Purchases of raw materials .................. 125,000
Raw materials available for use.................... 134,000
Deduct: Raw materials inventory, ending...... 6,000
Raw materials used in production................. $128,000
Direct labor................................................... 70,000
Manufacturing overhead:
Depreciation, factory................................... 27,000
Utilities, factory .......................................... 8,000
Maintenance, factory................................... 40,000
Supplies, factory......................................... 11,000
Insurance, factory...................................... 4,000
Indirect labor ............................................. 15,000
Total overhead costs ................................... 105,000
Total manufacturing costs............................. 303,000
Add: Work in process inventory, beginning...... 17,000
320,000
Deduct: Work in process inventory, ending ..... 30,000
Cost of goods manufactured .......................... $290,000
Ans: 2
Meriwell Company
Income Statement
4. Direct materials:
Unit cost: $12.80 (unchanged)
Total cost: 15,000 units $12.80 per unit = $192,000.
Factory Depreciation:
Unit cost: $27,000 15,000 units = $1.80 per unit.
Total cost: $27,000 (unchanged)
5. Unit cost for depreciation dropped from $2.70 to $1.80, because of the increase in production
between the two years. Since fixed costs do not change in total as the activity level changes, they will
decrease on a unit basis as the activity level rises.