0% found this document useful (0 votes)
45 views

Addition Problem Solution Answer 4331 Treats: 624 Oranges

The document contains math word problems involving addition, subtraction, multiplication, division, and fractions. The problems are presented along with the solutions and answers. Sample problems include adding the number of popsicles and ice creams sold to get the total treats sold, subtracting the Tuesday orange harvest from the Thursday harvest to find the difference, and dividing packs of candy evenly among 4 children.

Uploaded by

Bobet Reña
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
45 views

Addition Problem Solution Answer 4331 Treats: 624 Oranges

The document contains math word problems involving addition, subtraction, multiplication, division, and fractions. The problems are presented along with the solutions and answers. Sample problems include adding the number of popsicles and ice creams sold to get the total treats sold, subtracting the Tuesday orange harvest from the Thursday harvest to find the difference, and dividing packs of candy evenly among 4 children.

Uploaded by

Bobet Reña
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Ralph Jonn M.

Rea
Grade IV Courtesy

ADDITION
Problem Solution Answer
One summer, an ice cream truck driver sold 3,266 3266 popsicles + 1065 ice 4331 treats
Popsicles and 1,065 ice creams. How many treats did the creams
driver sell in all?
Theus has PhP 6750.00 savings in the bank. Meas savings PhP 6750.00 + PhP 2825.50 + PhP 11208.25
is P 2825.50 more than that of Theus. Gwendel has PhP PhP 1632.75
1632.75 more savings than Mea. How much savings does
Gwendel have?

SUBTRACTION
Problem Solution Answer
In a farm, 354 oranges were harvested on Tuesday and 978 oranges 354 oranges 624 oranges
978 were harvested on Thursday. How much greater was
the harvest on Thursday than on Tuesday?
Marissa wants to buy a cake for her mother on her Php 675.50 PhP 500.00 PhP 175.50
birthday. She has Php 500.00. The cake costs Php 675.50.
How much more does she need to buy the cake?

MULTIPLICATION
Problem Solution Answer
Margie bought 3 boxes of cupcakes. Each box contains 6 3 boxes x 6 cupcakes/box 18 cupcakes
cupcakes. How many cupcakes did Margie buy in all?
For an hour of a particular TV show, 6 commercials, each 6 commercials x 0.3 minute / 9 minutes
averaging 0.3 minute are shown five times during the hour. commercial x 5
During an hour of the show, how much time is given to
commercials?

DIVISION
Problem Solution Answer
There are 36 packs of candies in a box. The packs of 36 packs 4 children 9 packs
candies are divided equally among 4 children. How many
packs will each one receive?
Apples cost PhP 12.50 each. How many can you buy if you PhP 100 PhP 12.50 8 apples
have PhP 100?

FRACTIONS
Problem Solution Answer
In a school, there are 230 Grade 4 pupils. If 3/5 of the 5/5 3/5 = 2/5 of Grade 4 92 boys
Grade 4 pupils are girls, how many Grade 4 boys are there? pupils are boys

230 x 2/5 = 92 boys


There are 36 students in a class. One stormy day, 1/3 of 3/3 1/3 = 2/3 of the class 24 pupils
them were absent. How many were present? were present

36 x 2/3 = 24 pupils

You might also like