Case Study
Case Study
Members:
Callos, Jarisse Nicole T.
Panares, Daniel John
Pombo, Roweno T. Jr.
Suico, Everjanetmie D.
BSA 3A
8:45-9:45am MWF; FIN 331
Submitted to:
Maria Grace M. Baysa
Submitted on:
July 20, 2016
3 35
a. Decision Tree Analysis
d. Efficiency of Sample Information = (100%)
$11140
= (100%) = 55.7%
$20000
EVPI =
= [($100000)(0.5) + ($0)(0.5)] $30000 = $20000
3 38
Decision Tree Analysis
Therefore, Bill should opt not to gather additional information and choose
to build a quadplex.
3 44
A.
State of Conditional Prior Joint P(State of Nature | Good)
Nature Probability P(Good Probability Probability
| State of Nature)
Good .80 (.60) .48 .48/.52 = .92
Bad .10 (.40) .04 .04/.52 = .08
P(Survey Results Good) .52 1.00
B.
State of Conditional Prior Joint P(State of Nature | Good)
Nature Probability P(Good Probability Probability
| State of Nature)
Good .80 (.70) .56 .56/.59 = .95
Bad .10 (.30) .03 .03/.59 = .05
P(Survey Results Good) .59 1.00
Chart Title
1
0.9
0.9
0.8
0.7
0.7
0.6
Utility
0.5
0.4
0.3
0.2
0.2
0.1
0
15 minutes 20 minutes 25 minutes 30 minutes 35 minutes 40 minutes
Time (minutes)
3 52
Analysis of the data given:
STATE OF NATURE
ALTERNATIVES FAVORABLE MARKET (FM) UNFAVORABLE MARKET (UM)
Construct a retail store $100,000 $80,000
Do nothing $0 $0
Base scenario
Probabilities 0.6 0.4
STATE OF NATURE
RESULT OF SURVEY FAVORABLE MARKET UNFAVORABLE MARKET
Positive P (survey positive|FM) = 0.9 P (survey positive|UM) = 0.2
Negative P (survey negative|FM) = 0.1 P (survey negative|UM) = 0.8
POSTERIOR PROBABILITIES
CONDITIONAL
P (STATE OF
STATE OF PROBABILITY P (SURVEY PRIOR
POSITIVE|STATE OF JOINT PROBABILITY NATURE|SURVEY
NATURE PROBABILITY
NATURE) POSITIVE)
FM 0.9 X 0.6 0.54 0.54/0.62 = 0.87
UM 0.2 X 0.4 0.08 0.08/0.62 = 0.13
P (survey results positive) = 0.62 Total = 1.00
POSTERIOR PROBABILITIES
CONDITIONAL P (STATE OF
STATE OF PRIOR
PROBABILITY P (SURVEY JOINT PROBABILITY NATURE|SURVEY
NATURE NEGATIVE|STATE OF PROBABILITY
NEGATIVE)
NATURE)
FM 0.1 X 0.6 0.06 0.06/0.38 = 0.16
UM 0.8 X 0.4 0.32 0.32/0.38 = 0.84
P (survey results negative) = 0.38 Total = 1.00
(a.) What do you recommend?
We recommend Sue Reynolds to construct the retail store without
conducting a market survey. As shown in the figure above, it gives the
possible highest EMV of $ 28,000 in the base scenario as compared to
$27,492 if information is to be gathered and paid.
(b.) What impact would a 0.7 probability of obtaining favorable information have on
Sues decision? The probability of obtaining unfavorable information would then
be 0.3.
POSTERIOR PROBABILITIES
CONDITIONAL
P (STATE OF
STATE OF PROBABILITY P (SURVEY PRIOR
POSITIVE|STATE OF
JOINT PROBABILITY NATURE|SURVEY
NATURE PROBABILITY
NATURE) POSITIVE)
FM 0.9 X 0.7 0.63 0.63/0.69 = 0.91
UM 0.2 X 0.3 0.06 0.06/0.69 = 0.09
P (survey results positive) = 0.69 Total = 1.00
POSTERIOR PROBABILITIES
CONDITIONAL P (STATE OF
STATE OF PRIOR
PROBABILITY P (SURVEY JOINT PROBABILITY NATURE|SURVEY
NATURE NEGATIVE|STATE OF PROBABILITY
NEGATIVE)
NATURE)
FM 0.1 X 0.7 0.07 0.07/0.31 = 0.23
UM 0.8 X 0.3 0.24 0.24/0.31 = 0.77
P (survey results negative) = 0.31 Total = 1.00
POSTERIOR PROBABILITIES
CONDITIONAL P (STATE OF
STATE OF PRIOR
PROBABILITY P (SURVEY JOINT PROBABILITY NATURE|SURVEY
NATURE NEGATIVE|STATE OF PROBABILITY
NEGATIVE)
NATURE)
FM 0.2 X 0.6 0.12 0.12/0.44 = 0.27
UM 0.8 X 0.4 0.32 0.32/0.44 = 0.73
P (survey results negative) = 0.44 Total = 1.00
1.20
1.00
0.80
Utility
0.60
Utility
0.40
0.20
0.00
$(150.00) $(100.00) $(50.00) $- $50.00 $100.00 $150.00
1.2
1
UTILITY
0.8
0.6
UTILITY
0.4
0.2
0
$(150.00) $(100.00) $(50.00) $- $50.00 $100.00 $150.00
I. Problem Definition
The following problems were identified in the case of Blake Electronics:
a) Should Steve contract any of the marketing companies that will assess the
favorability of introducing the products to the market? If yes, then which
company should he choose? Marketing Associates, Inc. or Iverstine and
Walker?
b) Given the instances, should Steve even proceed with introducing the Master
Control Center to the market?
STATE OF NATURE
ALTERNATIVE UNFAVORABLE
FAVORABLE MARKET
MARKET
($)
($)
Introduce product line 1,500,000 -500,000
Do not introduce product line 0 0
Probabilities 0.6 0.4
Table 1. Payoff table for introducing or not introducing the product line.
With the given cost approximation of $500,000 and sales approximation of
$2,000,000, we can evaluate the potential profits associated with the given outcomes.
When Steve decides to introduce the product line, a favorable market would result in a
net profit of $1,500,000 ($2,000,000-$500,000). On the other hand, an unfavorable
market would result in a net loss of $500,000 ($0-$500,000). However, if Steve decides
not to pursue the project, he would have a $0 profit in either market.
Probability Figures
SURVEY RESULTS
OUTCOME TOTAL
FAVORABLE UNFAVORABLE
35 20
Successful venture = 0.70 = 0.40 55
50 50
Unsuccessful 15 30
= 0.30 = 0.60 45
venture 50 50
50 50
TOTAL = 0.50 = 0.50 100
100 100
Table 2.1 Probability Figures for MAI
Of the 100 marketing research projects conducted by MAI, 50% showed
favorable survey results. Out of these positive results, 70% showed that the projects
had a successful venture and consequently, 30% had an unsuccessful venture. On the
other hand, 50% of 100 showed unfavorable survey results in which 40% resulted in a
successful venture and 60% experienced an unsuccessful venture.
STATE OF NATURE
RESULT OF SURVEY
SUCCESSSFUL UNSUCCESSSFUL
VENTURE (SV) VENTURE (UV)
Favorable 0.90 0.20
Unfavorable 0.10 0.80
Total 100 100
Table 2.2 Market Survey Reliability in Predicting States of Nature for I&W
Table shows that the chance of getting favorable results, given a successful
venture, is 90%. On the contrary, the chance of getting an unfavorable survey, given an
unsuccessful venture, is 80%. The 10% and 20% follows consequently.
CONDITIONAL
POSTERIOR PROBABILITY
PROBABILITY
STATE OF PRIOR
P(FAVORABLE P(STATE OF
NATURE PROBABILITY JOINT
SURVEY|STATE NATURE|FAVORABLE
OF NATURE) PROBABILITY
SURVEY)
SV 0.90 x 0.60 =0.54 0.54/0.62=0.87
UV 0.20 x 0.40 =0.08 0.08/0.62=0.13
P(favorable survey results) =0.62 1.00
Table 2.3 Probability Revision Given a Favorable Survey
From the table, if Steve will choose Iverstine & Walker, the probability of having a
favorable survey result will be 62%. The probability of successfully marketing the Master
Control Center will be 87% given that the survey shows favorable results. On the other
hand, the chances of success can drop to 13% even if the survey reports are favorable.
CONDITIONAL
POSTERIOR PROBABILITY
PROBABILITY
STATE OF PRIOR
P(UNFAVORABLE
NATURE PROBABILITY P(STATE OF
SURVEY|STATE JOINT
NATURE|UNFAVORABLE
OF NATURE) PROBABILITY
SURVEY)
SV 0.10 x0.60 =0.06 0.06/0.38=0.16
UV 0.80 x0.40 =0.32 0.32/0.38=0.84
P(unfavorable survey results) =0.38 1.00
Table 2.4 Probability Revision Given an Unfavorable Survey
The table infers that if Steve will choose Iverstine & Walker, the chance of having
unfavorable survey results is 38%. Also, given that the survey shows unfavorable
results, the probability of successfully marketing the Master Control Center will be 16%.
On the other hand, the chance of an unsuccessful venture given an unfavorable survey
results is 84%.
Decision Tree with Payoffs, Probabilities, and EMVs for Blake Electronics
The first decision point for Steve is whether to conduct the market survey or not.
If he chooses to do the market survey, he should choose between Marketing
Associates, Inc. (MAI), offering a $100,000 market survey, and Iverstine and Walker,
offering a $300,000 market survey. This is Steves second decision point. The surveys
will then render either favorable or unfavorable results (state-of-nature nodes 1 and 2).
Steves third decision point lies on whether he should introduce the new product or not.
The venture will either be successful or unsuccessful (state-of-nature nodes 3 through
7) if ever he opts to pursue the project. The different payoffs are stated on the right side
of the decision tree and are calculated as follows:
NO SURVEY (Successful Venture)
Payoff = $2,000,000 - $500,000 = $1,500,000
NO SURVEY (Unsuccessful Venture)
Payoff = $0 - $500,000 = -$500,000
MAI SURVEY (Successful Venture)
Payoff = $1,500,000 - $100,000 = $1,400,000
MAI SURVEY (Unsuccessful Venture)
Payoff = $500,000 - $100,000 = -$600,000
I&W SURVEY (Successful Venture)
Payoff = $1,500,000 - $300,000 = $1,200,000
I&W SURVEY (Unsuccessful Venture)
Payoff = $500,000 - $300,000 = -$800,000
NO SURVEY (Product not introduced)
Payoff = $0
MAI SURVEY (Product not introduced)
Payoff = $0 - $100,000 = -$100,000
I&W SURVEY (Product not introduced)
Payoff = $0 - $300,000 = -$300,000
EMV calculation:
Node1 EMV = ($800,000 x 0.50) + ($200,000 x 0.50) = $500,000.00
Node2 EMV = ($940,000 x 0.62) + (-$300,000 x 0.38) = $468,000.00
Node3 EMV = ($1,400,000 x 0.70) + (-$600,000 x 0.30) = $800,000.00
Node4 EMV = ($1,400,000 x 0.40) + (-$600,000 x 0.60) = $200,000.00
Node5 EMV = ($1,200,000 x 0.87) + (-$800,000 x 0.13) = $940,000.00
Node6 EMV = ($1,200,000 x 0.16) + (-$800,000 x 0.84) = -$480,000.00
Node7 EMV = ($1,500,000 x 0.60) + (-$500,000 x 0.40) = $700,000.00
Decision
With an EMV of $700,000, Steve Blake should introduce the Master Control
Center without conducting the market survey because it would yield him the best return
among all alternatives cited.