0% found this document useful (0 votes)
256 views

Rancangan Pengajaran Harian Bulan Sabit Merah Malaysia

1) The daily lesson plan is for a Red Crescent Malaysia class on static leg drills for 25 students. 2) The objectives are for students to perform 3 of 5 static leg drills correctly without error and provide instructions for 3 drills clearly. 3) The lesson involves students discussing leg drills, demonstrating the drills, and taking turns practicing as teachers and students in groups.

Uploaded by

See Chiyang
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
256 views

Rancangan Pengajaran Harian Bulan Sabit Merah Malaysia

1) The daily lesson plan is for a Red Crescent Malaysia class on static leg drills for 25 students. 2) The objectives are for students to perform 3 of 5 static leg drills correctly without error and provide instructions for 3 drills clearly. 3) The lesson involves students discussing leg drills, demonstrating the drills, and taking turns practicing as teachers and students in groups.

Uploaded by

See Chiyang
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BULAN SABIT MERAH MALAYSIA

Tarikh : 17 Ogos 2018


Hari : Jumaat
Masa : 3.00 petang – 4.00 petang
Kelas : 5K
Bilangan Murid : 25 orang
Unit Beruniform : Bulan Sabit Merah Malaysia
Tajuk : Kawad kaki statik
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat :
1. Menjalankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5
kawad kaki statik (sedia, senang diri,rehatkan diri,
pusingan, hentak kaki) tanpa melakukan kesalahan
serta mengikut arahan yang diberikan..
2. Memberikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 arahan
kawad statik(sedia, senang diri,rehatkan diri,
pusingan, hentak kaki) dengan betul dan jelas.
3. Bekerjasama dengan rakan-rakan dengan baik untuk
bersama-sama menguasai ilmu kawad kaki dan cara
kawad kaki statik (sedia, senang diri,rehatkan diri,
pusingan, hentak kaki) melalui pelbagai perbincangan
dan latihan.
Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid pernah menonton cara melakukan kawad
kaki statik yang betul.
Elemen Kreativiti dan Seni Pengajaran : Murid berpeluang untuk memainkan peranan
sebagai pelajar dan guru sementara untuk menilai
dan belajar cara kawad antara kumpulan.
Bahan Bantu Mengajar : Bendera Bsmm, Murid, Wisel, Kon

Langkah/ Bahan /
Isi Pelajaran / Kemahiran Tugas / Aktiviti P&P
Masa Alatan
Isitiadat Unit beruniform 1) Murid diberikan arahan Bendera
BSMM untuk masuk baris. BSMM
1. Penyemakan 2) Guru penasihat
menyemak pakaian
Set Induksi pakaian BSMM
murid.
(5 minit) (Merujuk Lampiran 1) 3) Murid menyanyikan lagu
2. Nyanyian lagu BSMM
BSMM 4) Seorang wakil murid
(Merujuk Lampiran 2) menaikkan bendera
BSMM sewaktu
3. Menaikkan bendera menyanyikan lagu
4. Berikrar BSMM.
(Merujuk kepada 5) Murid berikrar dengan
diketuai oleh ketua
Lampiran 3)
arahan .

Aspek untuk dibincangkan 1) Guru membahagikan Wisel


1. Adakah murid perlu murid kepada 2
belajar kawad kumpulan iaitu
kaki?Kenapa? Kumpulan A dan
2. Kepentingan belajar Kumpulan B. Murid
kawad kaki. dikehendaki bergerak
dengan kemas ke dalam
Jawapan: kumpulan sendiri dalam
a) Perlu, kerana kawad tempoh 20 saat.
kaki merupakan
suatu kemahiran 2) Murid diberikan masa 5
yang asas dan mesti minit untuk
dikuasai oleh murid. membincangkan
Perkembangan 1 b) Memupuk disiplin
antara murid. 3) Guru meniupkan wisel
(10 minit)
memupuk semangat untuk tanda penamatan
berpasukan antara perbincangan.
satu sama lain. Seterusnya, kedua-dua
memilih seorang wakil
untuk mengkongsikan
hasil perbincangan
mereka selama 1 minit.

4) Guru membertulkan atau


menjelaskan keperluan
dan kepentingan belajar
kawad kaki secara lebih
perinci.

Pendedahan kawad kaki Murid


statik
1) Guru mendemostrasikan
 Sedia, cara melakukan sedia,
senang diri dan rehatkan
 Senang diri diri.
 Rehatkan diri 2) Guru memilih 5 orang
pelajar untuk dijadikan
 Pusingan model bagi
Perkembangan 2
 Hentak kaki mengulangkan kawad
(20 minit)
kaki statik mengikut
arahan yang diberikan.
3) Guru membetulkan
mereka jika mendapati
kesalahan telah
dilakukan.
Rehat diri

Hentak kaki

Pusingan

Senang diri

Sedia
Aktiviti kumpulan 1. Guru menjelaskan cara Wisel, kon-
memainkan peranan melakukan aktiviti ini. kon
1. Sebagai guru 2) Dalam pusingan
pertama, Kumpulan A
sementara
memainkan peranan
2. Sebagai murid. sebagai guru sementara
Perkembangan 3 dengan tugasnya
Cara melakukan Aktiviti manakala murid
(10 minit)
kumpulan Kumpulan B memainkan
1. Aktiviti dijalankan peranan sebagai murid
dalam 2 pusingan biasa yang perlu
2. Kedua-dua kumpulan 3) Guru memainkan
perlu menyiapkan peranan sebagai
tugas mereka sebagai fasilatator dengan
meronda bagi
guru sementara dan memastikan aktiviti
murid di antara dapat dijalankan dengan
kawasan yang lancar.
ditetapkan iaitu di
antara kon yang
diletakkan.
3. Apabila wisel ditiupkan
untuk kali pertama,
aktiviti akan dimulakan.
4. Apabila wisel ditiupkan
untuk kali kedua,
kedua-dua kumpulan
perlu menukarkan
peranan mereka.
5. Apabila wisel ketiga
yang lebih panjang
ditiupkan, aktiviti ini
akan tamat dan semua
murid perlu masuk baris
dengan segera.

Tugas guru sementara


1. Memberikan arahan
2. Menilai dan
membetulkan murid

Tugas murid
1) Mempersembahkan atau
mengaplikasikan kawad
kaki statik yang telah
diajarkan oleh guru
dengan penuh
semangat.

Kawad kaki yang perlu


dilakukan
 Sedia
 Senang diri
 Rehatkan diri
 Pusingan
 Hentak kaki

Kawad kaki statik 1) Guru memberikan


1. Sedia arahan sambil
Perkembangan 4 2. Senang diri memerhati cara murid
berlakukan kawad kaki
(10 minit) 3. Rehatkan diri
statik.
4. Pusingan 2) Guru memberikan murid
5. Hentak kaki yang gagal peluang
kedua untuk mencuba
lagi.
3) Guru mencatatkan nama
murid yang tidak dapat
melakukan kawad kaki
statik dengan betul agar
dapat memberikan
latihan kepadanya
berdasarkan masalah
yang dihadapi.
4) Guru memberikan
peneguran dan tunjuk
ajar terhadap sesiapa
yang gagal
melakukannya jika masa
mengizinkan.
Informasi yang diberikan 1) Guru memuji dan
 Kawad kaki dinamik mengucapakan terima
yang akan dipelajari kasih atas kerjasama
pada kelas akan yang diberikan serta
datang. usaha yang
-berjalan dan berhenti sepenuhnya sepanjang
-hormat depan kelas dijalankan.
- belakang pusing 2) Guru memberikan
sedikit informasi tentang
Penutup tentang kawad kaki
(5 minit) dinamik agar murid
dapat membuat
persediaan awal
sebelum P&P akan
datang.
3) Guru memberikan
arahan kepada murid-
murid untuk keluar
baris.

Refleksi:
Lampiran 1

Lampiran 2
Lampiran 3

You might also like