0% found this document useful (0 votes)
153 views

Ratios

This document contains 15 word problems involving calculating rates. The problems involve calculating rates per item, per unit of time, or some other metric. Students are asked to calculate rates like dollars per person, pounds collected per day, and gallons used per batch. The key provides the answer for each problem, showing the work to calculate the requested rate in each case.

Uploaded by

Trimen
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
153 views

Ratios

This document contains 15 word problems involving calculating rates. The problems involve calculating rates per item, per unit of time, or some other metric. Students are asked to calculate rates like dollars per person, pounds collected per day, and gallons used per batch. The key provides the answer for each problem, showing the work to calculate the requested rate in each case.

Uploaded by

Trimen
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Using Rate Language Name:

Solve each problem. Answers


1) We paid $40 for 8 hamburgers, which is a rate of $___ per hamburger.
1. 5
2) A pencil company used 60 grams of rubber to make 10 pencils, which is a rate of ___ 6
2.
grams per pencil.

3) An industrial machine is able to make 9 pens in 3 seconds. What is the rate made per 3. 3
second?
4. 8
4) It took a pet store 10 weeks to sell 80 cats. What is the rate sold per week?
3
5. ⁄4
5) For every 4 miles Vanessa jogged, Cody jogged 3 miles. If Vanessa jogged 1 miles, how 2
6. ⁄10
far would Cody have jogged?
4
6) A tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks. He used ____ of a meter for 7. ⁄5
each mask.
8. 2
7) A machine worked for 5 hours and used 4 kilowatts of electricity. The machine used ____
of a kilowatt each hour it worked. 9. 4
8) A candy company used 8 gallons of syrup to make 4 batches of candy. What is the rate of 4
⁄5
10.
syrup per batch?

9) Oliver earned $12 for mowing 3 lawns. What is the rate earned per lawn mowed? 11. 7
2
12. ⁄3
10) A baker used 4 cups of flour to make 5 batches of brownies. He used ____ of a cup of flour
to make 1 batch of brownies. 6
13.

11) A computer programmer worked for 10 hours and earned $70, which is a rate of $___ per 6
hour. 14. ⁄8

12) A scientist used 2 gallons of liquid for every 3 hours he works. He uses ____ of a gallon 15. 10
each hour he works.

13) A fair owner made 18 dollars when a group of 3 people entered, which is a rate of ___
dollar per person.

14) Luke spent 8 days collecting cans and he managed to collect 6 pounds. He collected ____
of a pound each day.

15) A jogger travelled 50 kilometers in 5 days. What is the rate he travelled per day?

1-10 93 87 80 73 67 60 53 47 40 33
Math www.CommonCoreSheets.com 1 11-15 27 20 13 7 0
Using Rate Language Name: Answer Key
Solve each problem. Answers
1) We paid $40 for 8 hamburgers, which is a rate of $___ per hamburger.
1. 5
2) A pencil company used 60 grams of rubber to make 10 pencils, which is a rate of ___ 6
2.
grams per pencil.

3) An industrial machine is able to make 9 pens in 3 seconds. What is the rate made per 3. 3
second?
4. 8
4) It took a pet store 10 weeks to sell 80 cats. What is the rate sold per week?
3
5. ⁄4
5) For every 4 miles Vanessa jogged, Cody jogged 3 miles. If Vanessa jogged 1 miles, how 2
6. ⁄10
far would Cody have jogged?
4
6) A tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks. He used ____ of a meter for 7. ⁄5
each mask.
8. 2
7) A machine worked for 5 hours and used 4 kilowatts of electricity. The machine used ____
of a kilowatt each hour it worked. 9. 4
8) A candy company used 8 gallons of syrup to make 4 batches of candy. What is the rate of 4
⁄5
10.
syrup per batch?

9) Oliver earned $12 for mowing 3 lawns. What is the rate earned per lawn mowed? 11. 7
2
12. ⁄3
10) A baker used 4 cups of flour to make 5 batches of brownies. He used ____ of a cup of flour
to make 1 batch of brownies. 6
13.

11) A computer programmer worked for 10 hours and earned $70, which is a rate of $___ per 6
hour. 14. ⁄8

12) A scientist used 2 gallons of liquid for every 3 hours he works. He uses ____ of a gallon 15. 10
each hour he works.

13) A fair owner made 18 dollars when a group of 3 people entered, which is a rate of ___
dollar per person.

14) Luke spent 8 days collecting cans and he managed to collect 6 pounds. He collected ____
of a pound each day.

15) A jogger travelled 50 kilometers in 5 days. What is the rate he travelled per day?

1-10 93 87 80 73 67 60 53 47 40 33
Math www.CommonCoreSheets.com 1 11-15 27 20 13 7 0

You might also like