0% found this document useful (0 votes)
368 views

Building Estimation in Excel Sheet

This document is a quantity sheet for the construction of a 1BHK house. It provides details of various construction items including excavation, concrete work, brick masonry, plastering, and quantities required. The summary includes excavation of 44.44 cubic meters of earth, 33.64 cubic meters of brickwork for foundation and plinth, and 44.74 cubic meters of brickwork in the superstructure. Reinforcement and formwork details are also provided for RCC work.

Uploaded by

Gel Ahn
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
368 views

Building Estimation in Excel Sheet

This document is a quantity sheet for the construction of a 1BHK house. It provides details of various construction items including excavation, concrete work, brick masonry, plastering, and quantities required. The summary includes excavation of 44.44 cubic meters of earth, 33.64 cubic meters of brickwork for foundation and plinth, and 44.74 cubic meters of brickwork in the superstructure. Reinforcement and formwork details are also provided for RCC work.

Uploaded by

Gel Ahn
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 17

We we.

QUANTITY SHEET
Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)

1 Earthwork in Excavation in
Foundation:
48.9 -0.90/2*6 1 46.20 0.90 1.10 45.74 cu m
46.2 45.74 cu m
2 P. C.C. for Foundation
48.9-0.90/2*6 1 46.20 0.90 0.20 8.32 cu m
46.2 8.32 cu m
Brickwork in Cement
3 Mortar in Foundation
Plinth:
**Foundation:
1st Step:
48.9-0.5/2*6 1 47.40 0.50 0.30 7.11 cu m
47.4
2nd Step:
48.9-0.4/2*6 1 47.70 0.40 0.30 5.72 cu m
47.7
3rd Step:(up to plinth) SE
48.9-0.3/2*6 1 48.00 0.30 0.85 12.24 cu m
48
25.07 cu m
1st Class Brickwork in Lime
4 Mortar in Superstructure:
48.9-0.3/2*6 1 48.00 0.20 3.00 28.80 cu m
48
Dividing wall between w.c & Bath 1 3.00 0.10 3.00 0.90 cu m
Wall infornt of W/C 1 1.10 0.10 3.00 0.33 cu m
30.03 cu m
**Deduction:
DOOR
D 3 1.10 0.20 2.10 1.39 cu m
D1 2 0.90 0.20 2.10 0.76 cu m
G1 1 1.20 0.20 2.10
WINDOW
W1 4 1.80 0.20 1.40 2.02 cu m
W2 1 1.20 0.20 1.40 0.34 cu m
W3 1 1.50 0.20 1.40 0.42 cu m
V 2 0.60 0.20 0.60 0.14 cu m
5.06 cu m
Net Quantity 24.97 cu m
5 Earthfilling in Plinth:
Drawing Room 1 4.00 4.00 0.55 8.80 cu m
Bed Room 1 4.00 3.00 0.55 6.60 cu m
Kitchen 1 3.00 4.00 0.55 6.60 cu m
Bath , W/C & Open Space 1 3.00 3.00 0.55 4.95 cu m

26.95 cu m
7 R. C. C. Work in Slab:
L = 11.4 1 11.40 10.10 0.15 17.27 cu m
B = 10.1 17.27 cu m

Deduction
Net
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: 1BHK

Remarks: c/c length of Long Wall(LW1)= 0.15+4.2+.3+.3+1.8+2.1+.15= 9m 3 Walls


c/c length of Short Wall(SW1)= 3.2+.3= 3.5 m 4 Walls
c/c length of Short Wall(SW2)= 3.5+.3= 3.8 m 3 Walls
c/c length of Horizontal Wall(Toilet)= 1.8+.3= 2.1 m 1 Wall

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)
1 Excavation for Foundation:
L.W.= 9+.8=9.8m 3 9.80 0.80 1.10 25.87 cu m
SW1=3.5-.8=2.7m 4 2.70 0.80 1.10 9.50 cu m
SW2=3.8-.8=3m 3 3.00 0.80 1.10 7.92 cu m
H.W.=2.1-.8=1.3m 1 1.30 0.80 1.10 1.14 cu m
44.44 cu m
2 P. C. C. For Foundation:
L.W.= 9+.8=9.8m 3 9.80 0.80 0.20 4.70 cu m
SW1=3.5-.8=2.7m 4 2.70 0.80 0.20 1.73 cu m
SW2=3.8-.8=3m 3 3.00 0.80 0.20 1.44 cu m
H.W.=2.1-.8=1.3m 1 1.30 0.80 0.20 0.21 cu m
8.08 cu m
3 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) up to Plinth:
**Foundation:
1st Step:
L.W.= 9+.6=9.6m 3 9.60 0.60 0.30 5.18 cu m
SW1=3.5-.6=2.9m 4 2.90 0.60 0.30 2.09 cu m
SW2=3.8-.6=3.2m 3 3.20 0.60 0.30 1.73 cu m
H.W.=2.1-.6=1.5m 1 1.50 0.60 0.30 0.27 cu m

2nd Step:
L.W.= 9+.5=9.5m 3 9.50 0.50 0.30 4.28 cu m
SW1=3.5-.5=3m 4 3.00 0.50 0.30 1.80 cu m
SW2=3.8-.5=3.3m 3 3.30 0.50 0.30 1.49 cu m
H.W.=2.1-.5=1.6m 1 1.60 0.50 0.30 0.24 cu m

3rd Step:
L.W.= 9+.4=9.4m 3 9.40 0.40 0.30 3.38 cu m
SW1=3.5-.4=3.1m 4 3.10 0.40 0.30 1.49 cu m
SW2=3.8-.4=3.4m 3 3.40 0.40 0.30 1.22 cu m
H.W.=2.1-.4=1.7m 1 1.70 0.40 0.30 0.20 cu m

**Plinth:
L.W.= 9+.3=9.3m 3 9.30 0.30 0.60 5.02 cu m
SW1=3.5-.3=3.2m 4 3.20 0.30 0.60 2.30 cu m
SW2=3.8-.3=3.5m 3 3.50 0.30 0.60 1.89 cu m
H.W.=2.1-.3=1.8m 1 1.80 0.30 0.60 0.32 cu m

**Steps:
Bottom 1 2.70 0.90 0.15 0.36 cu m
Middle 1 2.70 0.60 0.15 0.24 cu m
Top 1 2.70 0.30 0.15 0.12 cu m
33.64 cu m
4 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) in Superstructure:
L.W.= 9+.3=9.3m 3 9.30 0.30 3.00 25.11 cu m
SW1=3.5-.3=3.2m 4 3.20 0.30 3.00 11.52 cu m
SW2=3.8-.3=3.5m 3 3.50 0.30 3.00 9.45 cu m
H.W.=2.1-.3=1.8m 1 1.80 0.30 3.00 1.62 cu m
Parapet wall:
L= 9+.3=9.3m 2 9.30 0.30 0.70 3.91 cu m
B=7m 2 7.00 0.30 0.70 2.94 cu m
54.55 cu m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 2.10 4.54 cu m
D1 1 0.90 0.30 2.00 0.54 cu m
W 6 1.50 0.30 1.40 3.78 cu m
V 3 0.60 0.30 0.45 0.24 cu m
Lintels:(.15m bearing)
D 6 1.50 0.30 0.10 0.27 cu m
D1 1 1.20 0.30 0.10 0.04 cu m
W 6 1.80 0.30 0.10 0.32 cu m
V 3 0.90 0.30 0.10 0.08 cu m
9.81 cu m
Net Quantity 44.74 cu m
5 Sand filling in Plinth:
Drawing Room 1 4.20 3.50 0.575 8.45 cu m
Dinning Room 1 4.20 3.50 0.575 8.45 cu m
Toilet 1 1.80 1.70 0.575 1.76 cu m
Kitchen 1 2.10 3.20 0.575 3.86 cu m
Bed Room 1 4.20 3.20 0.575 7.73 cu m
Passage 1 1.80 1.20 0.575 1.24 cu m
31.50 cu m
6 12 mm thick plaster in CM (1:4)
in internal walls and Ceiling of
Drawing Room, Bed Room and
Dinning Room:

Walls:
Drawing Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.50 1.00 3.00 21.00 sq m
Bed Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.20 1.00 3.00 19.20 sq m
Dinning Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.50 1.00 3.00 21.00 sq m
136.80 sq m
Ceiling:
Drawing Room 1 4.20 3.50 1.00 14.70 sq m
Bed Room 1 4.20 3.20 1.00 13.44 sq m
Dinning Room 1 4.20 3.50 1.00 14.70 sq m
42.84 sq m
Deduction: (From Walls)
(Common Door Shared)D 0.5*4 + 1*1 1.20 1.00 2.10 7.56 sq m
D1 0.5*1 0.90 1.00 2.00 0.90 sq m
W 0.5*6 1.50 1.00 1.40 6.30 sq m
14.76 sq m
Net Quantity 164.88 sq m
7 20mm thick outside plaster:
Horizontal Wall 2 9.30 1.00 4.80 89.28 sq m
Vertical Wall 2 7.60 1.00 4.80 72.96 sq m
Steps:
Sides 2 1.00 0.90 0.15 0.27 sq m
2 1.00 0.60 0.15 0.18 sq m
2 1.00 0.30 0.15 0.09 sq m
Riser 3 2.70 1.00 0.15 1.22 sq m
Trade 3 2.70 0.30 1.00 2.43 sq m
166.43 sq m
Deduction: (From Walls)
D 0.5*2 1.20 1.00 2.10 2.52 sq m
W 0.5*6 1.50 1.00 1.40 6.30 sq m
8.82 sq m
Net Quantity 157.61 sq m

Deduction
Net
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: 4 Rooms

Remarks: c/c length of Long Wall(LW1)= .15+4+.3+4.2+.15= 8.8 m 3 Walls


c/c length of Short Wall(SW1)= 3+.3= 3.3 m 3 Walls
c/c length of Short Wall(SW2)= 4+.3= 4.3 m 4 Walls

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)
1 Earthwork in Excavation:
L.W.= 8.8+.8=9.6m 3 9.60 0.80 1.10 25.34 cu m
SW1=3.3-.8=2.5m 3 2.50 0.80 1.10 6.60 cu m
SW2=4.3-.8=3.5m 4 3.50 0.80 1.10 12.32 cu m
44.26 cu m
2 Materials for Foundation
Concrete (1:3:6)
L.W.= 8.8+.8=9.6m 3 9.60 0.80 0.40 9.22 cu m
SW1=3.3-.8=2.5m 3 2.50 0.80 0.40 2.40 cu m
SW2=4.3-.8=3.5m 4 3.50 0.80 0.40 4.48 cu m
16.10 cu m
Materials:
Total = 1 + 3 + 6 = 10 Parts
Cement= (1/10)*1.52*16.10= 2.4472 cu m = 70 Bags
Sand=(3/10)*1.52*16.10= 7.3416 cu m
Aggregate= (6/10)*1.52*16.10= 14.6832 cu m
3 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) up to Plinth:
**Foundation:
1st Step:
L.W.= 8.8+.6=9.4m 3 9.40 0.60 0.30 5.08 cu m
SW1=3.3-.6=2.7m 3 2.70 0.60 0.30 1.46 cu m
SW2=4.3-.6=3.7m 4 3.70 0.60 0.30 2.66 cu m

2nd Step:
L.W.= 8.8+.5=9.3m 3 9.30 0.50 0.20 2.79 cu m
SW1=3.3-.5=2.8m 3 2.80 0.50 0.20 0.84 cu m
SW2=4.3-.5=3.8m 4 3.80 0.50 0.20 1.52 cu m

3rd Step:
L.W.= 8.8+.4=9.2m 3 9.20 0.40 0.20 2.21 cu m
SW1=3.3-.4=2.9m 3 2.90 0.40 0.20 0.70 cu m
SW2=4.3-.4=3.9m 4 3.90 0.40 0.20 1.25 cu m

**Plinth:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 0.50 4.10 cu m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 0.50 1.35 cu m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 0.50 2.40 cu m
26.35 cu m
4 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) in Superstructure:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 2.90 23.75 cu m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 2.90 7.83 cu m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 2.90 13.92 cu m
Parapet wall:
L= .3+3+.3+4+.3=7.9m 2 7.90 0.30 0.80 3.79 cu m
B=4+.3+4.2=8.5m 2 8.50 0.30 0.80 4.08 cu m
53.37 cu m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 2.00 4.32 cu m
D1 2 0.75 0.30 2.00 0.90 cu m
W 2 1.50 0.30 1.20 1.08 cu m
W1 6 0.90 0.30 1.20 1.94 cu m
V 2 0.60 0.30 0.40 0.14 cu m
Lintels:(.15m bearing)
D 6 1.20 0.30 0.10 0.22 cu m
D1 2 0.75 0.30 0.10 0.05 cu m
W 2 1.50 0.30 0.10 0.09 cu m
W1 6 0.90 0.30 0.10 0.16 cu m
V 2 0.60 0.30 0.10 0.04 cu m
8.94 cu m
Net Quantity 44.44 cu m
5 Sand filling in Plinth:
Room-1 1 3.00 4.20 0.50 6.30 cu m
Room-2 1 3.00 4.00 0.50 6.00 cu m
Room-3 1 4.00 3.00 0.50 6.00 cu m
Room-4 1 4.00 3.00 0.50 6.00 cu m
Passage 1 4.00 1.90 0.50 3.80 cu m
28.10 cu m
6 Internal Wall Plaster and Ceilling
Plaster for Room 1, 2, 3, 4:

Walls:
Room-1 2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
2 4.20 1.00 2.90 24.36 sq m
Room-2 2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
Room-3 2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
Room-4 2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
163.56 sq m
Ceiling:
Room-1 1 3.00 4.20 1.00 12.60 sq m
Room-2 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Room-3 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
Room-4 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
48.60 sq m
**Deduction: (From Walls)
D .5*6 1.20 1.00 2.00 7.20 sq m
W .5*2 1.50 1.00 1.20 1.80 sq m
W1 .5*6 0.90 1.00 1.20 3.24 sq m
12.24 sq m
Net Quantity 199.92 sq m
7 20mm thick outside plaster:
Horizontal Wall 2 7.90 1.00 4.45 70.31 sq m
Vertical Wall 2 8.50 1.00 4.45 75.65 sq m
145.96 sq m
**Deduction: (From Walls)
D .5*2 1.20 1.00 2.00 2.40 sq m
W .5*2 1.50 1.00 1.20 1.80 sq m
W1 .5*6 0.90 1.00 1.20 3.24 sq m
7.44 sq m
Net Quantity 138.52 sq m
8 D. P. C. (1:2:4) Over Plinth Walls:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 1.00 8.19 sq m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 1.00 2.70 sq m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 1.00 4.80 sq m
15.69 sq m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 1.00 2.16 sq m
D1 2 0.75 0.30 1.00 0.45 sq m
2.61 sq m
Number of Tiles for Room 1, 2, Net Quantity 13.08 sq m
9 3, 4 (Size: 25 cm X 25 cm):
Room-1 1 3.00 4.20 1.00 12.60 sq m
Room-2 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Room-3 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
Room-4 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
24.60 sq m
Cement Concrete for Lintels, Number of Tiles= 394 Tiles
10 Slabs and Chajja:
Lintels:
D 6 1.20 0.30 0.10 0.22 cu m
D1 2 0.75 0.30 0.10 0.05 cu m
W 2 1.50 0.30 0.10 0.09 cu m
W1 6 0.90 0.30 0.10 0.16 cu m
V 2 0.60 0.30 0.10 0.04 cu m

Slab: 1 7.90 9.10 0.15 10.78 cu m


L= .3+3+.3+4+.3=7.9m
B=.3+4+.3+4.2+.3=9.1m
Chajja:
D 6 1.20 0.60 0.10 0.43 cu m
D1 2 0.75 0.60 0.10 0.09 cu m
W 2 1.50 0.60 0.10 0.18 cu m
W1 6 0.90 0.60 0.10 0.32 cu m
12.36 cu m
11 Skirting for Room 1, 2, 3, 4:
Room-1 2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
2 4.20 1.00 1.00 8.40 m
Room-2 2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
Room-3 2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
Room-4 2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
Dado work for bath and w/c (up 56.40 m
12 to 1m Height):
Bath:
HW 2 2.20 1.00 1.00 4.40 sq m
VW 2 1.00 1.00 1.00 2.00 sq m
w/c:
HW 2 1.00 1.00 1.00 2.00 sq m
VW 2 0.90 1.00 1.00 1.80 sq m
**Deduction:
D1 2 0.75 1.00 1.00 1.50 sq m
Net Quantity 8.70 sq m
13 Wood Work
D 6 1.20 1.00 2.00 14.40 sq m
D1 2 0.75 1.00 2.00 3.00 sq m
W 2 1.50 1.00 1.20 3.60 sq m
W1 6 0.90 1.00 1.20 6.48 sq m
27.48 sq m
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: RCC Slab

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)
1 Cement Concrete for Slab 1 3.40 4.40 0.12 1.80 cu m
L=3+.2+.2=3.4m
B=4+.2+.2=4.4m
Centering and Shuttering for
2 Slab
Bottom 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Sides 2 3.40 1.00 0.12 0.82 sq m
2 4.40 1.00 0.12 1.06 sq m
13.87 sq m
3 Reinforcement
12mm dia. Main straight bars: 23 3.52m @ 0.88kg/m 71.24 kg
L=3+2*.2+2(hook)-2(cover)
L=3+2*.2+2(9*0.012)-2(0.05)
L=3.52m
**Here min. Hook should be
0.110m

Span= 4+2*.2-2(cover)
Span= 4+2*.2-2(0.05)
Span=4.3m

No. Of Bars= (Span/Spacing)+1


No. Of Bars= (4.3/.2)+1=22.5

Bent-up Bars: 22 3.58m @ 0.88kg/m 69.31 kg


L= 3.4-2(cover)+2(9d)+2(0.45x)
L=3.58m

x= 120-2(20)-12=68mm=0.068m

No. Of Bars= (No. Of Staright Bars)-1


No. Of Bars= 23-1=22 bars
Total Weight of 12mm Dia. Bars 140.55 kg
6 mm dia. Bars: (Bottom) 23 4.45m @ 0.22kg/m 22.52 kg

L=4+2*.2+2(9*0.006)-2(0.05)
L=4.45m
**Here min. Hook should be
0.075m

Span= 3+2*.2-2(cover)
Span= 3+2*.2-2(0.05)
Span=3.3m
No. Of Bars= (Span/Spacing)+1
No. Of Bars= (3.3/.15)+1=23 Bars

6 mm dia. Bars: (Top) 2*6 4.45m @ 0.22kg/m 11.75 kg


L= 4.45m

Span=.2+.6-cover-0.068
Span=.2+.6-0.05-0.068
Span= 0.68m

No.
No. Of
Of Bars=
Bars= (Span/Spacing)+1
(0.68/.15)+1=6 Bars
(One Side)
Total Weight of 6mm Dia. Bars 34.27 kg
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: RCC Beam

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)
1 Cement Concrete for Beam 1 6.40 0.30 0.75 1.44 cu m
L=6+.2+.2=6.4m
B=.3m
H=.75m and Shuttering for
Centering
2 Slab
Bottom 1 6.00 0.30 1.00 1.80 sq m
Sides 2 6.40 1.00 0.75 9.60 sq m
Ends 2 1.00 0.30 0.75 0.45 sq m
11.85 sq m
3 Reinforcement
25mm Dia. Straight Bars: 4 6.80 m @ 3.85kg/m 104.72 kg
L=6.4+2*.2+2(hook)-2(cover)
L=6.4+2*.2+2(9*0.025)-2(0.025)
L=6.8m

25mm Dia. Bent up Bars:dia.)-(Dia. 2 7.40 m @ 3.85kg/m 56.98 kg


x=.75-2(cover)-2(stirrup
Of bar)
x=.663m

L=6.8+ 2(.45x)
L=6.8+ 2(.45*.663)
L=7.4m
Total Weight of 25 mm Dia. Bars 161.70 kg
12mm Dia. Anchor Bar: 2 6.57 m @ 0.88kg/m 11.56 kg
L= 6.4-2(0.025)+2(9*.012)
L=6.57m
Total Weight of 25 mm Dia. Bars 11.56 kg
Stirrups: 6 mm dia. Bars: 23 2.00 m @ 0.22kg/m 10.12 kg

l=.3-2(cover)-2(stirrup dia.)
l=.3-2(.025)-2(.006)
l=0.238m

b=.75-2(cover)-2(stirrup dia.)
b=.75-2(0.025)-2(.006)
b=0.688m

L=2(l+b)+24d
L=2(.238+.688)+ 24*.006=2 m
No. Of Stirrups= (Span/Spacing)+1
No.
No. Of
Of Stirrups=
Stirrups= (6.4-2*.025/.3)+1
(6.35/.3)+1= 23
Bars
Total Weight of 6mm Dia. Bars 10.12 kg
(2*4.2)+(3*3.2)+(1*5.2)+(2*8.4)
40 m
No. of Junction =

You might also like