Class 5th Math Word Problem
Class 5th Math Word Problem
3. There are 5,873 male and 6,389 female primary teachers in a city. Find 10. A toy factory manufactured 52,253 toys in January, 50,375 toys in
the total number of teachers in the city. February and 608,368 toys in March. How many toys were manufactured in
the above mentioned months in total?
4. In a school there are the following numbers of students: 127 in grade one,
120 in grade two, 110 in grade three, 100 in grade four and 93 in grade five. If students have any queries regarding the questions in the worksheet on
Find the total number of students in the school. word problems on addition please contact us so that we can help you.
However, suggestions for further improvement, from all quarters would be
greatly appreciated.
5. A man plucked 435 mangoes from one tree, 450 mangoes from the 1. The cost of one scooter is $ 35,780. What will be the cost of 100 such
second tree and 295 mangoes from the third tree. Find the total number of scooters?
mangoes plucked from the trees.
2. One sewing machine costs $ 3,565. What will be the cost of 36 such
machines?
6. A school library has 3,730 books in French, 2,531 books in English, and
5,368 books in other languages. How many books are there in library?
3. One cycle costs $ 1,560. How much will be the cost of 12 such cycles?
5. A bus has a seating capacity for 58 students. How many students will
8. A school management spent $ 26,756 on teachers pay, $ 325,378 on travel in 16 such buses of the same capacity?
building construction, $ 5,780 on games and $ 8,235 on other work. Find the
total amount spent on different items by the school management.
6. A box contains 276 apples. How many apples can be packed in 175 such 17. What is the cost of 175 washing machines, if each costs $ 7530?
boxes?
7. The price of a book is $ 78. Find the price of 475 such books. 18. A truck can carry 2,545 kg of coal per trip. How much coal will be carried
if the truck makes 135 trips?
8. A school collects $ 43,178 as fees per month. How much will be the Division –
collection in a year as fees?
1. There are 1025 students in a school containing 25 sections. If in each
section there are equal number of students, find their number in each
9. A factory produces 5,376 bulbs per month. What will be its yearly section.
production of bulbs?
2. The cost of 15 cycles is $24,405. Find the cost of each cycle.
10. The weight of a cement bag is 55 kg. What will be the weight of 1,000 3. The cost of 35 ceiling fans is $43,050. How much does each fan cost?
such bags?
4. A school has collected $14,000 from 56 students for the Prime Minister's relief
11. A man has 715 notes of 500 rupees denomination. How much money fund. How much has each student paid?
does he possess?
12. There are 1125 students in a school. If a student pays $ 365 as fees and 5. A train runs 5,580 kms in 36 hours. Find the speed of the train in km/hour.
$ 150 as bus charge per month, how much money is collected in a month?
6. The product of two numbers is 4131. If one of them is 27, find the other.
7. If the quotient is 57, the divisor is 45 and the remainder is 29, find the
13. The price of a mathematics book is $ 65 and of a science book is $ 78.
dividend.
Find the cost of 40 mathematics books and 115 science books in total?
8. The annual income of Sam is $98,364. What is his monthly income if he earns
an equal amount every month?
14. A bookseller sells 875 books per day in the month of July. How many
books will he be able to sell in 25 days of July? 9. A number was divided by 97; the quotient was 286 and the remainder 14. Find
the number.
15. A carton holds 36 sets of screwdrivers. One set has 12 screwdrivers. How 10. When 65 is multiplied by a number, the product is 5590. Find the number.
many screwdrivers can be packed in 65 such cartons?
11. 40,000 fruits were distributed among 1,000 children equally. How many fruits
did each child get?
16. There are 365 days in a year. How many days are there in 17 years?
12. 44,619 sweets were distributed among 1,000 students of a school. How
many sweets will each student get if every student gets an equal number of
sweets? How many sweets will be left?
14. The price of 21 sets of television is $95,865. How much does each T.V. set
cost? 2. Solve:
15. Divide the sum of 7,000 and 2,839 by 23. (a) 4/3 ÷ 7/5
2. The product of 9/7 and a number is 63. Find the number. (c) 17/23 ÷ 51/69
4. 3/5 of a class of 45 are boys. Find the number of girls in the class. 3. Solve:
5. Ronald drank orange juice from a 500 ml bottle. He found that 2/5 was (a) 18 ÷ 1/3
remaining. How much did he drink?
(b) 50÷ ¾
6. Ron and two of his friends ate one-fourth each of an eight slice pizza. Find
the remaining slice of the pizza. (c) 17 ÷ 1 1/2
7. Out of a class of 150, one-third opted for German, two-fifth for Italian and (d) 25 ÷ 5/3
rest for French. Find how many opted for French? 4. Fill in the blanks using the properties:
10. Rachel spends 1/4 of her pocket money on chocolates, 1/8 on pizza. At (d) 29/4 ÷ 0 = ........... .
the end she had $ 40 left. How much did she have at the beginning?
1. Solve:
5. Find the quotient:
(a) 3/5 ÷ 5
(a) 7 ÷ 3/5
(b) 2/15 ÷ 6
(b)3 1/2 ÷ 1/21
(c) 49/6 ÷ 35
Simplify: