0% found this document useful (0 votes)
533 views

Unit 4 Extra Practice KEY

Nice
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
533 views

Unit 4 Extra Practice KEY

Nice
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Answers to Course 1 Unit 4 Practice

LESSON 17-1 8. a. Number of Lessons 1 3 6 12


1. a. 3:7 Total Cost ($) 5 15 30 60
b. 2:3
c. 3:4 b. y

d. 7:2 100

e. 1:2 80

Cost ($)
60

2. B 40

20

3. No. The total number of tulips must be a multiple 0 4 8 12 16 20


x
of 3 since the ratio given is part to whole. Number of Lessons

c. $25
4. The number of ducks decreased. The ratio of the
number of ducks to geese last year was 2:3. This
year it is 5:9. To compare the ratios, change 2:3 to 9. B
6:9. Since 6 . 5, there were more ducks last year.
The number of ducks decreased.
10. a. Cups of seed 1 2 6 8 10
Cups of suet 3 6 18 24 30
5. 57:95
b. 8 cups

LESSON 17-2 c. 18 cups


6. a. 6 8 10
d. , ,
18 24 30
Number of Power Bars 4 12 36 72 108
Total Cost ($15) 5 15 45 90 135
LESSON 18-1
140 10
140 10 .
4 36 72 108 11. a. 5
5
5 s
b. , , , 11sec
sec 11sec
sec
5 45 90 135
140 5 10s
4
c. 14 5 s
5
The film would play for 14 seconds.
7. C
140 . 10
b. 5
5
1 sec 1 sec
5 700
The photographer will have 700 photos at the
new speed.

© 2014 College Board. All rights reserved. A1 SpringBoard Course 1, Unit 4 Practice
12. C 24. Kendal is incorrect. It is not a unit rate because the
cost is not given per pencil.

13. B
1
25. cup
4
14. 84 hours
LESSON 19-2
15. a. 1 week 5 7 days 26. a. $2.55
b. 105 days b. $0.42

LESSON 18-2 27. C


16. The new photo will be 6.75 inches by 9 inches.
28. 11.25 calories / ounce
17. a. $375
b. y 29. A

400
30. a.
Earnings ($)

300

200 # of batteries
Total Price Unit Price
100
in the package
Package A 4 $2.68 $0.67
0
x
4 8 12 16 20 Package B 10 $4.20 $0.42
Hours Worked
Package C 24 $8.64 $0.36
c. $150
b. Package C

18. B
LESSON 19-3
31. 0.2 km/min
19. C

32. A
20. a. 27 inches by 36 inches
b. 972 square inches 5 miles x miles
33. a. 5
20 miles 1 minute

LESSON 19-1 b. 0.25 miles per minute


21. B

34. D
22. $9

23. B

© 2014 College Board. All rights reserved. A2 SpringBoard Course 1, Unit 4 Practice
car′s miles x 43. C
35. a. 5
car′s hours 1 hour
44. a. 65%
b. 49%
b.
c. 20%
Miles Time Miles per hour
Car A 434 7 hours 62 mph
45. Fraction Decimal Percent
Car B 374 5.5 hours 68 mph
Car C 585 9 hours 65 mph 1
0.5 50%
2

c. Car B 4
0.8 80%
5
3
LESSON 20-1 0.3 30%
10
36. a. 40
2 2
b. 40 percent 0.666 66 %
3 3
c. 40%

37. B LESSON 20-3


46. a. ,
38. a. 60% b. .
b. 80% c. .
c. 35% d. .
d. 87.5%

47. B
39. C
48. a. 1.25 out of 100
40. 100 2 (56 1 19) 5 25; 25% 1.25
1.25 xx
b. 55
5
100
100 1500
1500
LESSON 20-2 100x 5 1.25(1500)
41. D 100x 5 1875
x 5 18.75
42. a. 2:5 About 19 candles per hour.
2
b.
5 49. A
c. 0.4
d. 40% 1
50. 33 %
3

© 2014 College Board. All rights reserved. A3 SpringBoard Course 1, Unit 4 Practice
LESSON 21-1 57. B
51. D
58. a. $67.50
52. 20% b. $382.50

x 180
53. a. 5 59. A
100 600

x 180 60. Round 512 down to 500. Round 46% to 50%. One
b. 5
100 600 half of 600 is 300. About 300 students participated
18000 5 600x in a sport.

30 5 x
c. 30% LESSON 21-3
61. B

54. B 20 32
20 32
62. a. 5
5
5
100 xx
100
55. 90% 20 32
20 32
b. 5
5
5
100 xx
100
LESSON 21-2 20x 5 3200
77 xx x 5 160
56. a. 5
5
5
100
100 6000
6000 63. C
77 xx
b. 5
5
5
100
100 6000
6000 64. a. 1.15x 5 56
b. $48.70
100x 5 7 ⋅ 6000
42000
100x 5
100 65. $1100
x 5 420
c. $420

© 2014 College Board. All rights reserved. A4 SpringBoard Course 1, Unit 4 Practice

You might also like