Assignment #1 (Sep2019) - GDB3023-Solution
Assignment #1 (Sep2019) - GDB3023-Solution
1-1 Stan Moneymaker needs 15 gallons of gasoline to top off his automobile’s
gas tank. If he drives an extra eight miles (round trip) to a gas station on
the outskirts of town, Stan can save $0.10 per gallon on the price of
gasoline. Suppose gasoline costs $3.90 per gallon and Stan’s car gets 25
mpg for in-town driving. Should Stan make the trip to get less expensive
gasoline? Each mile that Stan drives creates one pound of carbon dioxide.
Each pound of CO2 has a cost impact of $0.02 on the environment. What
other factors (cost and otherwise) should Stan consider in his decision
making?
Solution
Because each pound of CO2 has a penalty of $0.20,
If Stan can drive his car for less than $1.34/8 = $0.1675 per mile, he should make the
trip. The cost of gasoline only for the trip is (8 miles ÷ 25 miles/gallon)($3.90/gallon)
= $1.25, but other costs of driving, such as insurance, maintenance, and depreciation,
may also influence Stan’s decision. What is the cost of an accident, should Stan have
one during his weekly trip to purchase less expensive gasoline? If Stan makes the trip
weekly for a year, should this influence his decision?
Solution
Cost per Watt-hour = $0.75/1.5 Watt-hours = $0.50 per Watt-hour
At a cost of $0.50 per Watt-hour, it would cost (1,000)($0.50 per Watt-hour) = $500
per kilo Watt-hour for power from a single AAA battery. This is 5,000 times more
costly than energy from your local utility. No wonder we turn off our battery operated
devices when we're not using them!
1-5 Henry Ford’s Model T was originally designed and built to run on ethanol.
Today, ethanol (190-proof alcohol) can be produced with domestic stills for
about $0.85 per gallon. When blended with gasoline costing $4.00 per
gallon, a 20% ethanol and 80% gasoline mixture costs $3.37 per gallon.
Assume fuel consumption at 25 mpg and engine performance in general are
not adversely affected with this 20–80 blend (called E20).
(a.) How much money can be saved for 15,000 miles of driving per year?
(b.) How much gasoline per year is being converted if one million people
use the E20 fuel?
Solution
(a) 15,000 miles per year / 25 mpg = 600 gallons per year of E20
Savings = 600 gallons per year ($4.00 − $3.37) = $378 per year
(b) Gasoline saved = 0.20 (600 gal/yr)(1,000,000 people) = 120 million gallons per year
Solution
(a) Problem: To find the least expensive method for setting up capacity to
produce drill bits.
(b) Assumptions: The revenue per unit will be the same for either machine; startup
costs are negligible; breakdowns are not frequent; previous
employee’s data are correct; drill bits are manufactured the same
way regardless of the alternative chosen; in-house technicians can
modify the old machine so its life span will match that of the new
machine; neither machine has any resale value; there is no union to
lobby for in-house work; etc.
(c) Alternatives: (1) Modify the old machine for producing the new drill bit (using
in-house technicians);
(2) Buy a new machine for $450,000;
(3) Get McDonald Inc. to modify the machine;
(4) Outsource the work to another company.
(d) Criterion: Least cost in dollars for the anticipated production runs, given that
quality and delivery time are essentially unaffected (i.e., not
compromised).
(e) Risks: The old machine could be less reliable than a new one; the old
machine could cause environmental hazards; fixing the old machine
in-house could prove to be unsatisfactory; the old machine could be
less safe than a new one; etc.
(g) Post Audit: Did either machine (or outsourcing) fail to deliver high quality
product on time? Were maintenance costs of the machines
acceptable? Did the total production costs allow an acceptable
profit to be made?
1-20 A deep-water oil rig has just collapsed into the Gulf of Mexico. Its blowout-
preventer system has failed, so thousands of barrels of crude oil each day
are gushing into the ocean. List some alternatives for stopping the
unchecked flow of oil into the Gulf.
Left to student