1-Deflection: For All Edge Beam
1-Deflection: For All Edge Beam
2- Flexure
C1 = (1 – 0.63 x 300/600) x 300^3 x 600/3 + (1 – 0.63 x 250/350) x 250^3 x 350/3 = 4.7 x 10^9 mm3
C2 = (1 – 0.63 x 300/350) x 300^3 x 350/3 + (1 – 0.63 x 250/650) x 250^3 x 650/3 = 4 x 10^9 mm3
Max Spacing between bars = 2h = 2 x 250 = 500 mm > 300 using 300 mm
Ext. -ve M = 0.30 x 861.0 = 258 MCS = 0.15 x 0.98 x 258 = 38 Beam M = 0.85 x 0.98 x 258 = 215
MMS = 0.02 x 258 = 5 kN.m
+ve M = 0.50 x 861 = 430 MCS = 0.15 x 0.89 x 430 = 57 Beam M = 0.85 x 0.89 x 430 = 326
MMS = 0.11 x 430 = 47 kN.m
Int. -ve M = 0.70 x 861 = 603 MCS = 0.15 x 0.89 x 603 = 81 Beam M = 0.85 x 0.89 x 603 = 457
MMS = 0.11 x 603 = 66 kN.m
l 2 /l 1 = 3.95 / 5 = 0.79
+ve M = 0.35 x 361 = 126 MCS = 0.15 x 0.81 x 126 = 15 Beam M = 0.85 x 0.81 x 126 = 87
MMS = 0.19 x 126 = 24 kN.m
Int. -ve M = 0.65 x 361 = 235 MCS = 0.15 x 0.81 x 235 = 29 Beam M = 0.85 x 0.81 x 235 = 162
MMS = 0.19 x 235 = 45 kN.m
Ext. -ve M = 0.30 x 1363.0 = 409 MCS = 0.15 x 0.94 x 409 = 58 Beam M = 0.85 x 0.94 x 409 =
327 MMS = 0.06 x 409 = 25 kN.m
+ve M = 0.50 x 1363 = 682 MCS = 0.15 x 0.80 x 682 = 82 Beam M = 0.85 x 0.80 x 682 = 464
MMS = 0.2 x 682 = 136 kN.m
Int. -ve M = 0.70 x 1363 = 954 MCS = 0.15 x 0.80 x 954 = 115 Beam M = 0.85 x 0.80 x 954 =
650 MMS = 0.2 x 954 = 190 kN.m
l 2 /l 1 = 6.25 / 5 = 1.25
+ve M = 0.35 x 572 = 200 MCS = 0.15 x 0.68 x 200 = 20 Beam M = 0.85 x 0.68 x 200 = 116
MMS = 0.32 x 200 = 64 kN.m
Int. -ve M = 0.65 x 572 = 372 MCS = 0.15 x 0.68 x 372 = 38 Beam M = 0.85 x 0.68 x 372 = 215
MMS = 0.32 x 372 = 119 kN.m
Summer of Reinforcement