Analysis of Financial Statements: Answers To End-Of-Chapter Questions
Analysis of Financial Statements: Answers To End-Of-Chapter Questions
3-3 Given that sales have not changed, a decrease in the total assets
turnover means that the company’s assets have increased. Also, the
fact that the fixed assets turnover ratio remained constant implies
that the company increased its current assets. Since the company’s
current ratio increased, and yet, its cash and marketable securities
and DSO are unchanged means that the company has increased its
inventories.
3-6 ROE, using the Du Pont equation, is the return on assets multiplied by the
equity multiplier. The equity multiplier, defined as total assets divided
by owners’ equity, is a measure of debt utilization; the more debt a firm
uses, the lower its equity, and the higher the equity multiplier. Thus,
using more debt will increase the equity multiplier, resulting in a higher
ROE.
3-8 Firms within the same industry may employ different accounting
techniques that make it difficult to compare financial ratios. More
fundamentally, comparisons may be misleading if firms in the same
industry differ in their other investments. For example, comparing
AR
DSO =
S
365
AR
40 =
$7,300,000/365
40 = AR/$20,000
AR = $800,000.
D 1
= 1 -
A A
E
= 1 -
D 1
A 2.4
D
.
= 0.5833 = 58.33%.
A
ROA = PM S/TA
NI/A = NI/S S/TA
10% = 2% S/TA
S/TA = 5.
$6,000,000,000
Book value = = $7.50.
800,000,000
EBIT
= 0.15
$12,000,000,000
EBIT = $1,800,000,000.
NI
= 0.05
$12,000,000,000
NI = $600,000,000.
Now use the income statement format to determine interest so you can
calculate the firm’s TIE ratio.
TIE = EBIT/INT
= $1,800,000,000/$800,000,000
= 2.25.
E NI E D E
= and = 1 - , so
A A NI A A
E 1
= 3%
A 0.05
E
= 60% .
A
D
= 1 - 0.60 = 0.40 = 40% .
A
ROE = ROA EM
5% = 3% EM
EM = 5%/3% = 5/3 = TA/E.
Take reciprocal:
Thus, the firm’s profit margin = 2% and its debt ratio = 40%.
$1,312,500
3-7 Present current ratio = = 2.5.
$525,000
$1,312,500 + NP
Minimum current ratio = = 2.0.
$525,000 + NP
EBIT/$30,000,000,000 = 0.2
EBIT = $6,000,000,000.
EBITDA = EBIT + DA
= $6,000,000,000 + $3,200,000,000
= $9,200,000,000.
Now we need to determine the inputs for the equation from the data that
were given. On the left we set up an income statement, and we put
numbers in it on the right:
NI $120,000 $96,000
ROE = = = 12% = 19.2%
Equity $1,000,000 $500,000
Difference in ROE = 19.2% - 12.0% = 7.2%.
*If D/A = 50%, then half of the assets are financed by debt, so Debt =
$500,000. At an 8 percent interest rate, INT = $40,000.
3-12 Statement a is correct. Refer to the solution setup for Problem 3-11
and think about it this way: (1) Adding assets will not affect common
equity if the assets are financed with debt. (2) Adding assets will
cause expected EBIT to increase by the amount EBIT = BEP(added assets).
(3) Interest expense will increase by the amount kd(added assets). (4)
Pre-tax income will rise by the amount (added assets)(BEP - kd).
Assuming BEP > kd, if pre-tax income increases so will net income. (5)
If expected net income increases but common equity is held constant,
then the expected ROE will also increase. Note that if k d > BEP, then
adding assets financed by debt would lower net income and thus the ROE.
Therefore, Statement a is true--if assets financed by debt are added,
and if the expected BEP on those assets exceeds the cost of debt, then
the firm’s ROE will increase.
Statements b, c, and d are false, because the BEP ratio uses EBIT,
which is calculated before the effects of taxes or interest charges are
felt. Of course, Statement e is also false.
4. If the company had 10,000 shares outstanding, then its EPS would be
$15,000/10,000 = $1.50. The stock has a book value of
$200,000/10,000 = $20, so the shares retired would be $85,000/$20 =
4,250, leaving 10,000 - 4,250 = 5,750 shares. The new EPS would be
$15,000/5,750 = $2.6087, so the increase in EPS would be $2.6087 -
$1.50 = $1.1087, which is a 73.91 percent increase, the same as the
increase in ROE.
5. If the stock was selling for twice book value, or 2 $20 = $40,
then only half as many shares could be retired ($85,000/$40 =
2,125), so the remaining shares would be 10,000 - 2,125 = 7,875,
and the new EPS would be $15,000/7,875 = $1.9048, for an increase
of $1.9048 - $1.5000 = $0.4048.
EBIT/$7,500,000,000 = 0.10
EBIT = $750,000,000.
EBIT
0.10
$5,000,000,000
EBIT $500,000,000.
NI
0.05
$5,000,000,000
NI $250,000,000.
Now use the income statement format to determine interest so you can
calculate the firm’s TIE ratio.
TIE = EBIT/INT
= $500,000,000/$83,333,333
= 6.0.
Alternative solution:
Book value per share = $3,750,000,000/50,000,000 = $75.
Market value per share = $75(1.9) = $142.50.
3-17 Step 1: Solve for current annual sales using the DSO equation:
55 = $750,000/(Sales/365)
55Sales = $273,750,000
Sales = $4,977,272.73.
3-18 The current EPS is $2,000,000/500,000 shares or $4.00. The current P/E
ratio is then $40/$4 = 10.00. The new number of shares outstanding will
be 650,000. Thus, the new EPS = $3,250,000/650,000 = $5.00. If the shares
are selling for 10 times EPS, then they must be selling for $5.00(10) =
$50.
3.2 = Sales/TA
$6,000,000
3.2 =
Assets
Assets = $1,875,000.
3-20 Given ROA = 8% and net income of $600,000, total assets must be $7,500,000.
NI
ROA =
TA
$600,000
8% =
TA
TA = $7,500,000.
EBIT
BEP =
TA
$1,148,077
=
$7,500,000
= 0.1531 = 15.31%.
Total liabilities
3. Common stock = and equity - Debt - Retained earnings
= $300,000 - $150,000 - $97,500 = $52,500.
Sales $1,607,500
= = 6.66 6.7
Inventories $241,500
Sales $1,607,500
= = 1.70 3.0
Total assets $947,500
$947,500
ROE = PM T.A. turnover EM = 1.7% 1.7 = 7.6%.
$361,000
For the industry, ROE = 1.2% 3 2.5 = 9%.
c. The firm’s days sales outstanding is more than twice as long as the
industry average, indicating that the firm should tighten credit or
enforce a more stringent collection policy. The total assets turnover
ratio is well below the industry average so sales should be increased,
assets decreased, or both. While the company’s profit margin is higher
than the industry average, its other profitability ratios are low
compared to the industry--net income should be higher given the amount
of equity and assets. However, the company seems to be in an average
liquidity position and financial leverage is similar to others in the
industry.
3-23 a.
Industry
Firm
Average
Alternatively,
D E
* 1 - =
TA TA
1 – 0.30 = 0.7
TA 1
EM = = = 1.43.
E 0.7
c. Analysis of the Du Pont equation and the set of ratios shows that
the turnover ratio of sales to assets is quite low. Either sales
should be increased at the present level of assets, or the current
level of assets should be decreased to be more in line with current
sales.
The firm appears to be badly managed--all of its ratios are worse than
the industry averages, and the result is low earnings, a low P/E, a low
stock price, and a low M/B ratio. The company needs to do something to
improve.