0% found this document useful (0 votes)
39 views

Aptitude Solved Problems - 13: Direction (1 - 5) : Find The Odd One Out in The Given Series. 1. 3, 5, 8, 9, 7, 11

This document contains 24 aptitude problems with explanations of the answers. The problems cover a range of topics including time/work/speed calculations, ratios, averages, percentages, and arrangements. For each problem, the explanation clearly shows the steps and mathematical operations used to arrive at the correct answer.

Uploaded by

dhivya sankar
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
39 views

Aptitude Solved Problems - 13: Direction (1 - 5) : Find The Odd One Out in The Given Series. 1. 3, 5, 8, 9, 7, 11

This document contains 24 aptitude problems with explanations of the answers. The problems cover a range of topics including time/work/speed calculations, ratios, averages, percentages, and arrangements. For each problem, the explanation clearly shows the steps and mathematical operations used to arrive at the correct answer.

Uploaded by

dhivya sankar
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 13

Aptitude Solved Problems - 13

Direction ( 1 - 5) : Find the Odd one Out in the given series.


1. 3, 5, 8, 9, 7, 11
A. 8
B. 5
C. 3
D. 7
E. 11
Answer :
Explanation :
3, 5, 9 and 7 are odd numbers, but 8 is even number.

2. 17, 27, 37, 47, 67


A. 17
B. 27
C. 37
D. 47
E. 67
Answer : B. 27
Explanation :
37, 47, 67 and 17 are prime numbers but 27 is not a prime number.

3. 4, 16, 26, 36, 64


A. 4
B. 16
C. 26
D. 36
E. 64
Answer : C. 26
Explanation :

1
16, 36, 64 and 4 are perfect squares but 26 is not a perfect square.

4. 1, 3, 9, 12, 17, 19
A. 9
B. 1
C. 3
D. 12
E. 17
Answer : D. 12
Explanation :
12 is an even number. All other given numbers are odd

5. 1, 8, 27, 64, 125, 176, 216, 343


A. 64
B. 343
C. 216
D. 125
E. 176
Answer : E. 176
Explanation :
The pattern is 1³, 2³, 3³, 4³, 5³, 6³, 7³.
176 is not a perfect cube.

6. How many seconds does Puja take to cover a distance of 500 m, if she runs
at a speed of 30 km/hr?
A. 60 sec
B. 65 sec
C. 50 sec
D. 55 sec
E. 45 sec
Answer : A. 60 sec

2
Explanation :
Distance = 500 m
Converting km/hr to m/sec
xkm/hr = [x * (5/18)] m/sec
30 km/hr = [30 * (5/18)] m/sec
= (25/3) m/sec
Speed = distance / time
Time = Distance / Speed
= 500m / (25 /3) m/sec
= 500 * ( 3 / 25 )
= 20 * 3
= 60 sec

7. A tank is filled in 7 hours by three pipes A, B and C. The pipe C is twice as


fast as B and B is twice as fast as A. How much time will pipe A alone take to
fill the tank?
A. 46 hrs
B. 49 hrs
C. 48 hrs
D. 44 hrs
E. 46 hrs
Answer : B. 49 hrs
Explanation :
Let pipe A alone takes x hours to fill the tank.
Pipes B and C will take ( x / 2 ) and ( x / 4 ) hours respectively to fill the tank.
⇒(1/x)+(2/x)+(4/x)=(1/7)
⇒(7/x)=(1/7)
x=9*7
x = 49 hrs
∴ A alone will take 49 hrs to fill the tank

3
8. A rectangular plot measuring 120 metres by 80 metres is to be enclosed by
wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 metres apart, how many poles
will be needed?
A. 75
B. 77
C. 80
D. 78
E. 76
Answer : C. 80
Explanation :
Perimeter of the polt = 2 * ( 120 + 80 )
= 2 * ( 200 )
= 400
Number of poles = ( 400 / 5 )
= 80
∴ Number of poles requied is 80

9. Find the average of first 47 natural numbers?


A. 23
B. 24
C. 22
D. 24
E. 26
Answer : D. 24
Explanation :
Sum of first n natural numbers = ( n * ( n + 1 ) ) / 2
Sum of first 47 natural numbers = ( 47 * 48 ) / 2
= 47 * 24
= 1128
Required average = 1128 / 47
= 24

4
∴ The average is 24

10. A, B and C jointly thought of engaging themselves in a business venture. It


was agreed that A would invest Rs. 6500 for 6 months, B, Rs. 8400 for 5
months and C, Rs. 10,000 for 3 months. A wants to be the working member for
which, he was to receive 5% of the profits. The profit earned was Rs. 7400.
Calculate the share of C in the profit is :
A. Rs. 1940
B. Rs. 1930
C. Rs. 1920
D. Rs. 1910
E. Rs. 1900
Answer : E. Rs. 1900
Explanation :
For managing, A received = 5% of Rs. 7400
= Rs. [ ( 5 / 100 ) * 7400 ]
= Rs. 370
Balance = Rs. ( 7400 - 370 )
= Rs. 7030
Ratio of their investments = ( 6500 * 6 ) : ( 8400 * 5 ) : ( 10000 * 3 )
= 39000 : 42000 : 30000
= 39 : 42 : 30
= 13 : 14 : 10
C′s share = Rs. [ 7030 * ( 10 / 37 ) ]
= Rs. ( 190 * 10 )
= Rs. 1900
∴ The share of B in the profit is Rs. 1900

11. The banker′s gain of a certain sum due 2 years hence at 10% per annum is
Rs. 96. Find the present worth?
A. Rs. 2540

5
B. Rs. 2500
C. Rs. 2444
D. Rs. 2440
E. Rs. 2400
Answer : E. Rs. 2400
Explanation :
True Discount = ( Banker′s gain * 100 ) / ( Rate * Time )
= Rs. ( 96 * 100 ) / ( 10 * 2 )
= Rs. ( 96 * 5 )
= Rs. 480
Present worth = ( 100 * True Discount ) / ( Rate * Time )
= Rs. ( 100 * 480 ) / ( 10 * 2 )
= Rs. ( 480 * 5 )
= Rs. 2400
∴ The present worth is Rs. 2400

12. In how many different ways can the letters of the word DETAILS be
arranged in such a way that the vowels always come together?
A. 730 ways
B. 715 ways
C. 725 ways
D. 720 ways
E. 710 ways
Answer : D. 720 ways
Explanation :
The word DETAILS has 7 different letters.
When the vowels EAI are always together, they can be supposed to form one letter.
We have to arrange the letters DTLS ( EAI ).
Now, 5 ( 4 + 1 = 5 ) letters can be arranged = 5!
=5*4*3*2*1
= 120 ways

6
The vowels ( EAI ) can be arranged among them selves = 3!
=3*2*1
= 6 ways
Required number of ways = 120 * 6
= 720 ways
∴ There are 720 ways

13. If a quarter kg of potato costs 30 paise, how many paise will 200 gm cost?
A. 21 paise
B. 20 paise
C. 24 paise
D. 22 paise
E. 23 paise
Answer : C. 24 paise
Explanation :
Let the required weight be x kg.
⇒ Less weight, Less cost ( ∴ Direct Proportion )
⇒ 250 : 200 :: 30 : x
⇒ 250 * x = ( 200 * 30 )
x = ( 200 * 30 ) / 250
x=8*3
x = 24 paise
∴ It will cost 24 paise

14. A man rows 13 km upstream in 5 hours and also 28km downstream in 5


hours. Find the velocity of the stream ?
A. 1 km/ hr
B. 1.5 km/ hr
C. 2.5 km/ hr
D. 2 km/ hr
E. 1.7 km/ hr

7
Answer : B. 1.5 km/ hr
Explanation :
Speed upstream b = ( 13 / 5 ) km/hr
Speed downstream a = ( 28 / 5 ) km/hr
Velocity of the stream = [ ( 1 / 2 ) * ( a - b ) ] km/hr
= ( 1 / 2 ) * [ ( 28 / 5 ) - ( 13 / 5 ) ]
= ( 1/ 2 ) * [ ( 28 - 13 ) / 5 ]
= ( 1 / 2 ) * ( 15 / 5 )
=3/2
∴ Velocity of the stream is 1.5 km/ hr

15. The ratio of the present ages of P and Q is 3 : 4. 10 years ago, the ratio of
their ages was 2 : 3. Find the their present ages?
A. 30, 40
B. 25, 65
C. 35, 40
D. 85, 25
E. 35, 52
Answer : A.30, 40
Explanation :
Their present ages be 3x and 4x.
10 years ago the ratio of their ages = 2 : 3
⇒ ( 3x - 10 ) : ( 4x - 10 ) = 2 : 3
⇒ ( 3x - 10 ) / ( 4x - 10 ) = 2 / 3
⇒ 3 * ( 3x - 10 ) = 2 * ( 4x - 10 )
⇒ 9x - 30 = 8x - 20
⇒ 9x - 8x = 30 - 20
⇒ x = 10
Present ages be 3x and 4x = ( 3 * 10) and ( 4 * 10 )
= 30 and 40
∴ Their present age is 30 and 40

8
16. Simplify : ( 0.1 * 0.1 * 0.1 * 0.01 ) + ( 0.2 * 0.01 * 0.1 )
A. 0.00021
B. 0.00012
C. 0.0002
D. 0.0001
E. 0.0003
Answer : A. 0.00021
Explanation :
( 0.1 * 0.1 * 0.1 * 0.01 ) + ( 0.2 * 0.01 * 0.1 ) = ( 0.01 * 0.1 * 0.01 ) + ( 0.2 * 0.01 * 0.1 )
= ( 0.001 * 0.01 ) + ( 0.2 * 0.01 * 0.1 )
= 0.00001 + 0.0002
= 0.00021

17. Simplify : 13.2 * 11.7 * 4.3


A. 664.292
B. 664.092
C. 664.192
D. 665.092
E. 665.192
Answer : B. 664.092
Explanation :
13.2 * 11.7 * 4.3 = ( 13.2 * 11.7 ) * 4.3
= 154.44 * 4.3
= 154.44 * 4.3
= 664.092

18. Simplify : 250 * ? = ( 200 * 60 )


A. 46
B. 45
C. 43
D. 44
E. 48
Answer : E. 48
Explanation :
Let the missing term be x
250 * x = ( 200 * 60 )
x = ( 200 * 60 ) / 250
x=8*6
x = 48

19. In how many different ways can the letters of the word VERSION be arranged in
such a way that the vowels always come together?
A. 715 ways
B. 725 ways

9
C. 710 ways
D. 720 ways
E. 700 ways
Answer : D. 720 ways
Explanation :
The word VERSION has 7 different letters.
When the vowels EAI are always together, they can be supposed to form one letter.
We have to arrange the letters VRSN ( EIO ).
Now, 5 ( 4 + 1 = 5 ) letters can be arranged = 5!
=5*4*3*2*1
= 120 ways
The vowels ( EIO ) can be arranged among them selves = 3!
=3*2*1
= 6 ways
Required number of ways = 120 * 6
= 720 ways
∴ There are 720 ways

20. The H.C.F. of two numbers is 11 and their L.C.M. is 7675. If one of the numbers is
275, then find the other number?
A. 306
B. 310
C. 309
D. 308
E. 307
Answer : E. 307
Explanation :
H.C.F. of two numbers = 11
L.C.M. of two numbers = 7675
One of the numbers = 275
Other number =[ ( 11 * 7675 ) / 275 ]
= 84425 / 275
= 307
∴ The other number is 307

21. A boat can travel with a speed of 22 km/hr in still water. If the speed of the stream is
5 km/hr, find the time taken by the boat to go 135 km downstream?
A. 5 hours
B. 5.5 hours
C. 4 hours
D. 4.5 hours
E. 6 hours
Answer : A. 5 hours
Explanation :
Speed of the boat in still water = 22 km/hr
speed of the stream = 5 km/hr

10
Speed downstream = ( 22 + 5 )
= 27 km/hr
Distance travelled downstream = 135 km
Time taken = distance / speed
= 135 / 27
= 5 hours
∴ Time taken is 5 hours

22. If a carpenter completes ( 3 / 8 )th of his work in 9 days, then how many more days
will he require completing his remaining work?
A. 14 days
B. 12 days
C. 15 days
D. 13 days
E. 11 days
Answer : C. 15 days
Explanation :
Completed work = ( 3 / 8 )
Remaining of the total work = 1 - ( 3 / 8 )
=(8-3)/8
=(5/8)
⇒ ( 3 / 8 ) : 9 :: ( 5 / 8 ) : x
x=(9*(5/8))/(3/8)
=(9*(5/8))*(8/3)
x=3*5
x = 15
∴ In 15 days he will complete the remaining work

23. A sum of money becomes 9 times of itself in 2 years at Compound interest. Find the
rate of interest ?
A. 100 %
B. 250 %
C. 200 %
D. 150 %
E. 175 %
Answer : C. 200 %
Explanation :
n = 2 years
Amount = Principal * ( 1 + ( Rate / 100 ) )n
9 * Principal = Principal * ( 1 + ( Rate / 100 ) )2
9 = ( 1 + ( Rate / 100 ) )2
Taking square root on both sides we get
3 = ( 1 + ( Rate / 100 ) )
3 = ( 100 + Rate ) / 100
3 * 100 = 100 + Rate
300 = 100 + Rate

11
Rate = 300 - 100
= 200 %
∴ Rate of interest will be 200 %

24. A certain sum of money is borrowed by arun at 10 % per annum for 15 years. If he
pays an interest of rupees 300, then the total amount paid by Sachin.
A. Rs. 200
B. Rs. 250
C. Rs. 260
D. Rs. 270
E. Rs. 280
Answer : A. Rs. 200
Explanation :
Simple interest = ( Principal * years * Rate ) / 100
Simple interest = Rs. 300
Years = 15
Rate = 10 %
300 = P * ( 15 * 10 ) / 100
300 = P * ( 15 / 10 )
300 = P * ( 3 / 2 )
300 * 2 = 3 * P
600 / 3 = P
P = Rs. 200
∴ The total amount paid by Sachin is Rs. 200

25. If the cost price is 50 % of selling price. Then what is the profit percent.
A. 110 %
B. 250 %
C. 200 %
D. 150 %
E. 100 %
Answer : E. 100 %
Explanation :
Let the Selling price = Rs. 100
Cost price = Rs. 50
Profit = Selling price - Cost price
= 100 - 50
= Rs. 50
Profit % = ( Profit / Cost price ) * 100 %
= ( 50 / 50 ) * 100 %
= 1 * 100 %
= 100 %
∴ Their profit is 100 %

12
CLICK HERE TO DOWNLOAD MORE SOLVED PROBLEMS
TOPICS:
http://tnpscexams.guide/index.php/category/aptitude/

13

You might also like