How To Calculate Value
How To Calculate Value
HOLLAND COMPANY
This Week, October 8
Salaries/ Total
Net Hours Materials Wages Machining Other Cost
Order processing 800 18,000 18000
Production planning 50 2,000 2000
Purchasing 400 11,000 11000
Cutting 1000 100,000 37,500 36,000 18,000 191500
Welding and drilling 1200 50,000 42,000 42,000 12,000 146000
Assembly 250 75,000 25,000 10,000 15,000 125000
Testing 300 8,500 2,000 10500
Packaging and shipping 300 9,000 9000
Invoicing 700 12,000 12000
5000 225000 165000 88000 47000 525000
During the week of October 8, Holland Company produced and shipped 2,000 units of
Model X12 and 8,000 units of Model Y35, for a total of 10,000 units. Model X12 has a
cycle time of 1.04 hours, and Model Y35 has a cycle time of 0.34 hour.
Required:
1. Assume that the value-stream costs and total units shipped apply only to one model
( a single-product value stream). Calculate the unit cost, and comment on its accuracy.
Answer:
Unit Cost = $525,000/10,000 = $52.50 per unit. The cost is very accurate, as the value
stream is dedicated to one product and its costs all belong to that product.
2. Assume that Model X12 is responsible for 50% of the materials cost. Calculate the
unit cost for Model X12 and Y35, and comment on its accuracy. Explain the rationale
for using units shipped instead of units produced in the calculation.
Answer:
First, the unit materials cost is calculated separately:
Model X12 : $112,500/2,000 = $56.25
Model Y35: $112,500/8,000 = $14.06
Next, the average unit conversion cost is calculated. $300,000 / 10,000 = $30.
Conversion Cost = Total Cost - Materials Cost
= $525,000 - $225,000 = $300,000
Finally, the unit cost is computed. (sum of materials and average conversion cost).
Model X12: $56.25 + $30 = $86.25
Model Y35: $14.06 + $30 = $44.06
The accuracy of the unit cost depends on the accuracy of the average unit conversion
cost, which depends on the homogeneity of the products within the value stream. Using
units shipped for the unit calculation motivates managers to reduce inventories.
3. Calculate the unit cost for the two models, using DBC. Explain when and why this
cost is more accurate that the unit cost calculated in Requirement 2.
Answer:
First, calculate the conversion cost rate:
Conversion Cost Rate = Conversion Cost / Total Net Production Hours
= $300,000 / 5,000
= $60 per hour
Next, calculate the unit conversion costs for each product:
Conversion Cost per Unit = Conversion Rate x Cycle Time
Model X12: $60 x 1.04 = $62.40
Model Y35: $60 x 0.34 = $20.40
Finally, add the unit materials cost:
Model X12: $56.25 + $62.40 = $118.65
Model Y35: $14.06 + $ 20.40 = $34.46
Duration based costing (DBC) should be used if the products are not homogeneous
products. It is more accurate, as it approximates ABC assignments.