Maths - Money
Maths - Money
A. Write in words:
a. ₹ 96.50 = ______________________________________________________________
b. ₹ 102.75 = _____________________________________________________________
c. ₹ 21.30 = ______________________________________________________________
d. ₹ 46.80 = ______________________________________________________________
e. ₹ 158.25 = _____________________________________________________________
f. ₹ 23.40 = ______________________________________________________________
G. Subtract:
H. Multiply:
I. Divide:
J. Word Problems:
1. Nikki went shopping with her father. She purchased a doll for ₹ 30.50 and a story
book for ₹ 65. How much money did Nikki’s father pay altogether?
2. Gautam had ₹ 527.50. He gave ₹ 320 to his brother. How much money is still left with
him?
3. Sonu has ₹ 135.50. Rikki has ₹ 328.75. How much money do they have altogether?
4. After buying a pen for ₹ 20.25, Avinav still has ₹ 7.50. How much money did Avinav
had before buying the pen?
5. Ram had ₹ 57.20. He spent ₹ 12.75. How much money is Ram left with?
6. Sid has ₹ 785.65 and Jim has ₹ 894.25. How much more money does Jim has than
Sid?
7. After buying tickets of ₹ 562.05, Tina is left with ₹ 135.75. How much money did Tina
had in the beginning?
8. Sanjay had ₹ 98.20. He spent ₹ 13.89 for a juice can. How much money is he left
with?
9. A labourer was paid ₹ 207 for a day. If he worked for 4 days, how much money did he
earn?
10. Samira spent ₹ 48 on blocks. Each blocks costs ₹ 6. How many blocks did Samira
buy?
11. Gautam went to a zoo with his friends. He has ₹ 55. If each ticket costs ₹ 5, how
many tickets can he buy?
12. Aruna spends ₹ 480 on apples. Each apple costs ₹ 8. How many apples did Aruna
buy?
13. Anu donated ₹ 530.25 for charity. Her friend donated 2 times of what Anu donated.
How much money did Anu’s friend donated?
14. Mr Ram spends ₹ 415.50 every day. How much amount of money will he spend in 6
days?
15. There are 25 children in a class. Each child has to contribute ₹ 52.50 for a picnic
class. How much money has been collected in the class?
16. A box of 1 kg guavas cost ₹ 32.50. What will be the cost of 3 such boxes?
17. Tina brought a book of ₹ 130 and a pencil box of ₹ 235.75. If she gave a ₹ 500 note
to the shopkeeper, how much money will she get back?
18. The price of a colour set is ₹ 85. What will be the price of 3 such colour sets?
19. Seema had ₹ 500. Her mother gave her ₹ 220 more. She spent ₹ 130 to buy a doll.
How much money does Seema have now?
20. Reema has ₹ 680. Seema has ₹ 570. Who has more money and by how much?
21. If 1 pen costs ₹ 25, then how much will 7 pens cost?
22. Ram bought a globe for ₹ 280 and a pen for ₹ 49. How much did he spend in all?