Marginal Utility in Class Exercise
Marginal Utility in Class Exercise
Suppose you have $2.25 in income to spend on either Video Games (which cost 25 cents each), or Coke
(that costs 50 cents/can). Your total and marginal utility from various quantities of Coke and Video Games
is given below.
Step 1: Determine what good you’d buy first by calculating the Marginal Utility per dollar of the first unit
of Coke and Video Games. You’ll buy the one that gives you the highest Marginal Utility per dollar. How
much money do you have left?
Step 2: Given your purchase in Step 1, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. Note, for the good purchased in Step 1, you’ll need to look at the MU of the second item consumed.
How much money do you have left?
Step 3: Given your purchase in Step 2, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. How much money do you have left?
Step 4: Given your purchase in Step 3, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. How much money do you have left?
Step 5: Given your purchase in Step 4, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. How much money do you have left?
Step 6: Given your purchase in Step 5, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. How much money do you have left?
Step 7: Given your purchase in Step 6, determine which good you’ll buy next by calculating the MU per
dollar. How much money do you have left?