Chapter 5, 6 Exercises
Chapter 5, 6 Exercises
1. A company sells a climbing kit and uses the perpetual inventory system to account for its
merchandise. The beginning balance of the inventory and its transactions during January were as
follows:
Calculate the cost of ending inventory using inventory method:
a. LIFO method.
b. FIFO method.
c. Weighted-average method.
3. Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO
perpetual inventory method.
What is the cost of the ending inventory?
4. At the end of January, 2013, the company had $3000 inventories in their store, some inventories
worth $500 was totally damaged. During January the company sign a contract to import $10,000
inventories with FOB destination point. The exporter shipped these inventories on 10 Jan, and it is
estimated that these would arrive on 5 Feb. The company also consigned $5000 inventories at B
store.
5. A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1. On August 5, it purchased
10 units at $13 per unit. On August 12 it purchased 20 units at $14 per unit. On August 15, it sold 30
units for $20 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what is the COGS? what is the value
of the inventory at August 15 after the sale (Ending inventories)?
6. A company had inventory of 10 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it
purchased 10 units at $22 each. On November 6 it purchased 6 units at $25 each. On November 8, it
sold 22 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 22
units sold?
7. (Optional) A company uses the periodic inventory system and had the following activity during
the current monthly period.
In a periodic inventory system, using the weighted-average inventory method, what is the ending
inventory?
8. ME company sold 200 units of its goods for $5 each. The COGS is $3 each. Prepare journal entries
for the transactions.
ii) 10 days later, customer wanted to return 50 defective units of goods, the company agreed to
reduce price to $3, so that the customer accepted the goods and not returned.
9. A company made the following merchandise purchases and sales during the month of May:
There was no beginning inventory. If the company uses the weighted average inventory valuation
method and the perpetual inventory system, what would be the cost of its ending inventory?
f) Sell on credit 4 cars with price per car is $ 40,000, total costs to import and put in sale these cars
are $20,000 per car.
Solutions
1.
a) LIFO
b) FIFO
2.
3.
7.
Weighted average cost per unit: $6,600/300 units = $22
Ending inventory: (300 units - 200 units) x $22 = $2,200
8. DR Cash 1000
CR Revenue 1000
DR COGS 600
CR Goods 600
Cr cash 250
Dr inventories 150
Cr COGS 150
Cr cash 100
9.
10. a) Dr inventories 4000
Cr Cash 4000
Cr Revenue 3000
Dr COGS 2000
Cr inventories 2000
c. Dr Cash 1050
Cr Revenue 1050
Dr COGS 600
Cr inventories 600
Cr Revenue 160000
Dr COGS 80000
Cr inventories 80000