100% found this document useful (2 votes)
3K views

4.3.4 Practice - Modeling - Two-Variable Systems of Inequalities (Practice)

Uploaded by

Aung Kaung
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (2 votes)
3K views

4.3.4 Practice - Modeling - Two-Variable Systems of Inequalities (Practice)

Uploaded by

Aung Kaung
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

4.3.

4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems


of Inequalities Practice
Algebra II Name:
Date:
In this assignment, you may work alone, with a partner, or in a small group. Discuss
the results of your work and/or any lingering questions with your teacher.

Your Assignment: Parks and Recreation Workshop Planning

You are helping with the planning of workshops offered by your city's Parks and
Recreation department. The director of programs has asked you to purchase snacks
for one of the two workshops currently scheduled. Circle the workshop you picked:

Create the Systems of Inequalities

1. Define the variables you will use in your model. (2 points)

f = pounds of fruit

g = number of granola bars


What do you know?

We need to purchase snacks for the clinic. Our budget is $48. We want to buy
fruits which are $4 per pound and granola bars which are $1 each. We need at
least 10 granola bars.

What do we want to find out?

The combinations of fruit and bars that can be purchased within the budget.

What kind of answers to expect?

A positive range of numbers of fruits and granola bars.


2. Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of
the fruit. Use the variable you identified in question 1.

4f

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the
granola bars. Use the variable you identified in question 1.

1g

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the
total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total
cost with the amount you have to spend.

Total cost expression: 4f+g

Inequality: 4f + g ≤ 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy. (1
point)

g ≤ 10

4. Describe in words what each of your inequalities means. (2 points)

Inequality 1: _4f + g ≤ 48__ means the total cost of the fruit at $4 per pound and
granola bars at $1 each must be less than or equal to $48.
Inequality 2: _g ≥ 10_ means…

We need 10 or more granola bars.

Graph the System of Inequalities

5. Graph your system of inequalities. Shade the half plane that represents the
solution for each inequality, and then identify the area that represents the solution to
the system of inequalities. (5 points: 1 point for each boundary line, 1 point for each
correctly shaded half plane, 1 point for identifying the solution)
Interpreting the Graph

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem,
and then identify one point that does not represent a viable solution. Identify the
number of granola bars and pounds of fruit represented by each point, and explain
why the point is or is not viable. (4 points: 1 for each point and 1 for each
explanation)

Copyright © 2020 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized
copying, reuse, or redistribution is prohibited. Apex Learning ® and the Apex Learning Logo are registered trademarks of Apex
Learning Inc.

4.3.4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems of Inequalities

You might also like