0% found this document useful (0 votes)
76 views

Division Word Problems 3+1: Answers

Debby had 928 quarters and could buy 116 cokes from a coke machine since it costs 8 quarters per coke. A school ordered 234 pencils and could give them to 39 students since each student gets 6 pencils. If George's dad cut 110 centimeters of string into 2 equal pieces, each piece would be 55 centimeters long.

Uploaded by

Natalie
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
76 views

Division Word Problems 3+1: Answers

Debby had 928 quarters and could buy 116 cokes from a coke machine since it costs 8 quarters per coke. A school ordered 234 pencils and could give them to 39 students since each student gets 6 pencils. If George's dad cut 110 centimeters of string into 2 equal pieces, each piece would be 55 centimeters long.

Uploaded by

Natalie
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Name:

Division Word Problems 3+1


Answers
Solve each problem.
1) Debby had 928 quarters. If it costs 8 quarters for each coke from a coke machine, how
1.
many could she buy?

2.
2) A school ordered 234 new pencils for the state tests. If they gave each student 6 pencils,
how many students are in the school? 3.

4.
3) George's dad bought 110 centimeters of string. If he cut the string into 2 equal pieces, what
would be the length of each piece? 5.

6.
4) Katie uploaded 660 pies to Facebook. If she put the pies into 4 albums with the same
number of photos in each album, how many photos were in each album? 7.

8.
5) A pallet of boxes weighed 738 kilograms. If there were 6 boxes on the pallet and each box
weighed the same amount, how much did each weigh? 9.

10. - - - - - - - -
6) An architect was building a hotel downtown. He bought 399 lamps to put in the rooms. If
each room gets 7 lamps, how many rooms does the hotel have?

7) An jndustrial machine made 678 sp.irts. If it made-one minute to make 3 shirts, how many
mmutes .was it working?

8) There are 666 students going to a trivia competition. If each school van can hold 6 students,
how many vans will they need?

9) A vase can hold 5 flowers. If a florist had 900 flowers, how many vases would she need?

)) Isabel bought 4~6 bottles of water when they were on sale. If she drank 3 bottles a day how
many days would they last her?

1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
Math
~ - - - - - • www.CommonCoreSheets.com 1

You might also like