Maths
Maths
Learning objectives
6.1 Perimeter 6.2 Area
Perimeter of Shapes
h Rectangle a
b
a
l
Area = Side × Side
Perimeter = l + b + l + b = (a × a) sq. units
= 2 (l + b) units
h Square Area of Figures by Counting the Number of
Squares
1 cm
a
1 cm
Perimeter = a + a + a + a
= 4 a units
h Triangle
2 cm 2 cm (A) 60 cm (B) 66 cm
4 cm 4 cm (C) 50 cm (D) 48 cm
8 cm
5. Find the area of the shaded part of the given figure.
2 cm
(A) 37 cm (B) 35 cm
(C) 38 cm (D) 40 cm
2 cm
3. If area of a square is 81 sq. cm, then find the side
of the square. 2 cm
(A) 8 cm (B) 7 cm (A) 48 sq. cm (B) 40 sq. cm
(C) 9 cm (D) 6 cm (C) 30 sq. cm (D) 32 sq. cm
EXERCISE
1. Find the perimeter of the given figure. 7. Find the perimeter of the given shaded figure.
5 cm 4 cm
2 cm
2 cm 2 cm
3 cm 3 cm 5 cm
7 cm 3 cm
3 cm 2 cm
4 cm 4 cm 12 cm
(A) 36 cm (B) 38 cm
2 cm 3 cm 3 cm 2 cm
(C) 40 cm (D) 32 cm
52 cm
8. Find the area of the given shaded figure.
(A) 40 cm (B) 42 cm 3 cm
(C) 30 cm (D) 38 cm
3 cm
th
2
2. Breadth of a board is of its length. If length
5
of the board is 75 cm, then find its perimeter.
(A) 180 cm (B) 240 cm
(C) 210 cm (D) 270 cm
3. What is the shaded area of the given figure? (A) 63 sq. cm (B) 65 sq. cm
(C) 70 sq. cm (D) 68 sq. cm
9. Kapil walks around a square park whose side is 40 m.
On a particular day, he walked around the park 6 times.
1 cm How much did he walk in all ?
1 cm (A) 820 m (B) 960 m
(A) 4 sq. cm (B) 8 sq. cm (C) 840 m (D) 900 m
(C) 7 sq. cm (D) 6 sq. cm 10. The area of given shaded figure is .
4. Area of a rectangular field is 1512 sq. m. If breadth
of the field is 28 m, then find the length of the field.
(A) 52 m (B) 56 m
(C) 54 m (D) 64 m
5. What is the area of the shaded figure? 2 cm
2 cm
(A) 40 sq.cm (B) 60 sq.cm
(C) 70 sq.cm (D) 80 sq.cm
11. If the perimeter of the given figure is 30 cm, then
represents 1 square unit find the value of x.
4 cm
(A) 20 sq. units (B) 22 sq. units
(C) 26 sq. units (D) 28 sq. units 5 cm 5 cm
3 cm 15 cm
2 cm
12 cm 18 cm
Volleyball court 6m
32 cm
20 m
(A) 48 m (B) 52 m
(C) 50 m (D) 60 m
18. The given figure is made up of 5 identical squares. 18 cm
(A) 288 sq. cm (B) 270 sq. cm
What is the area of the shaded part?
(C) 580 sq. cm (D) 380 sq. cm
23. Find the perimeter of the given figure. (A) 50 sq. cm (B) 56 sq. cm
5 cm (C) 72 sq. cm (D) None of these
18 cm 3 cm
2 cm 29. The figure below is formed by placing a rectangle
1 cm on top of a square. If the square and the rectangle have
2 cm
4 cm 1 cm
1 cm same area, then what is the perimeter of the figure?
2 cm 3 cm
3 cm
(A) 28 cm (B) 25 cm 15 cm
(C) 30 cm (D) 32 cm 9 cm
24. Which of the following two figures have equal
perimeter ? 5 cm
6 cm 7 cm (A) 95 cm (B) 90 cm
3 cm 3 cm (C) 101 cm (D) 110 cm
5 cm 5 cm
30. The given figure is made up of three identical
6 cm 9 cm
P Q equilateral triangles and one big equilateral triangle. Find
4 cm
the perimeter of the given figure.
4 cm 4 cm
4 cm
R
(A) P and R (B) P and Q
(C) Q and R (D) None of these 30 cm
8 cm
23 cm (A) 280 sq. cm (B) 256 sq. cm
(C) 216 sq. cm (D) 220 sq. cm
2 cm
(A) 64 sq. cm (B) 70 sq. cm 41. A square park is fenced by a rope of length 32 m.
(C) 72 sq. cm (D) 60 sq. cm Find the side of the park.
35. Find the perimeter of the given figure (not drawn (A) 6 m (B) 7 m
to scale). (C) 8 m (D) None of these
2 cm 8 cm P Q
R
(A) 34 cm (B) 30 cm 11 cm 7 cm 9 cm
(C) 38 cm (D) 32 cm (A) P (B) Q
36. In the given figure (not drawn to scale), find the (C) R (D) Can't be determined
shaded area of the given figure. 43. Priya wants to put a wooden border around a table.
13 cm
If the length of the table is 60 cm and its breadth is
P Q
30 cm, then what will be the cost of putting the border
2 cm
5 cm at ` 2 per cm?
8 cm (A) ` 360 (B) ` 180
5 cm (C) ` 380 (D) None of these
2 cm
4 cm 3 cm
4 cm 3 cm (A) 68 sq. cm (B) 84 sq. cm
(i) (ii) (C) 62 sq. cm (D) 72 sq. cm
(A) Q, R, P (B) R, P, Q
(C) P, Q, R (D) Q, P, R
50. Find the area of the given figure.
46. The figure is made up of 5 identical squares. Find 3 cm 1 cm
the perimeter of the given figure.
6 cm 3 cm
P S
Q R
4 cm 9 cm
3 cm 6 cm
4 cm
(A) 48 cm (B) 38 cm 9 cm
3 cm 3 cm
(C) 52 cm (D) 60 cm
3 cm
47. Sanjana drew the following shapes.
15 cm
(A) 140 sq.cm (B) 120 sq.cm
Square W (C) 138 sq.cm (D) None of these
SOF IMO 2019 QUESTIONS
1. Find the difference between the areas of the given
Which of the following statement is true about the shapes two figures (not drawn to scale).
Sanjana drew ? 3cm 4cm
(A) The area of square W is greater than the area of 5cm
7cm
rectangle X. 6cm
3cm 4cm
(B) The area of rectangle X is half the area of
5cm
rectangle Y. 4cm
4cm
(C) The area of square W is equal to the area of Fig. (i) Fig. (ii)
rectangle X. (A) 45 sq. cm (B) 26 sq. cm
(D) The area of rectangle Y is greater than the area of (C) 18 sq. cm (D) 12 sq. cm (Level-1)
rectangle X. 3
2. In the given figure (not drawn to scale), QR is as
48. Which of the following statements about the given long as PR and ST = TU = UV. 5
figures (not drawn to scale) is correct? 60 m
P Q R
18 cm
25 cm
18 m
26 m
10
m
4 cm 3 cm
V U T S
Figure 1 Figure 2
What is the perimeter of PQUV?
(A) 48 m (B) 76 m
(A) Perimeter of both the figures is same.
(C) 52 m (D) 88 m (Level-1)
(B) Area of figure 2 is more than figure 1.
(C) Area of both the figures is same. 3. The given figure (not drawn to scale) is made up of
(D) None of these a square, a triangle and a rectangle. The breadth of the
th
49. Arrange the following figures in ascending order rectangle is 1 the length of the edge of the square.
according to their perimeters. 4
5 cm 6 cm
3 If the sum of the area of the square and the rectangle is
cm cm 1 cm 2 cm 2 cm 1 cm
732 sq. cm, then find the perimeter of the figure.
3 cm
3
4 cm
6 cm
6 cm
7 cm
2 cm 3 cm 3 cm
2 cm
1 2 cm 1
2 cm
1 cm 2 cm 2 cm 1 cm
24 cm
4 cm cm cm 5 cm
1 cm 1 cm 6 cm
P Q R
m
4c
(A) 112 cm (B) 118 cm 7. If area of 12 identical squares is 768 sq. cm, then
(C) 210 cm (D) 151 cm (Level-1) find the perimeter of a square.
4. In the given figure, VSRQ is a square and PUTV is (A) 35 cm (B) 21 cm
a rectangle. The area of the square VSRQ is 400 cm2 and (C) 28 cm (D) 32 cm (Level-2)
the perimeter of the complete figure is 150 cm. Find the
length of PQ. 8. Kunal cut a wire and bent it to form 6 similar
P U rectangles. The breadth of each rectangle is 4 cm less
than the half of its length. If the breadth of a rectangle is
18 cm, then what is the original length of the wire?
V T S
(A) 656 cm (B) 744 cm
(C) 696 cm (D) 764 cm (Level-2)
9. Find the perimeter of the given figure (not drawn
Q R
to scale).
(A) 24 cm (B) 41 cm 7 cm
(C) 55 cm (D) 30 cm (Level-1)
6 cm
5. Read the given statements carefully and select the 3 cm
12 cm
correct option. 9 cm
34 37 12 m
(A) (B)
75 75 What is the total area of living and dining room?
34 37 (A) 35 sq. m (B) 36 sq. m
(C) (D) (Level-2)
150 150 (C) 37 sq. m (D) 38 sq. m (Level-2)
HINTS & EXPLANATIONS
SELF TEST - 1 Area of 7 shaded squares = 7 × 9
1. (C) : Area of rectangle = Length × Breadth = 63 sq. cm
= 15 × 7 = 105 sq. cm 9. (B) : Side of square park = 40 m
A 10 cm B
2. (D) : Perimeter of figure 2 cm 2 cm Perimeter of square park = 40 × 4 = 160 m
D
= AB + BC + CD + DE H 4 cm G 4 cm C \ Total distance walked by Kapil = 6 × 160 = 960 m
+ EF + FG + GH + HA
10. (A) : Number of shaded squares = 10
= (10 + 2 + 4 + 8 + 2 +
8 cm 8 cm Area of 1 shaded square = 2 × 2 = 4 sq. cm
8 + 4 + 2) cm
= 40 cm \ Area of 10 shaded squares = 10 × 4 = 40 sq. cm
F 2 cm E
3. (C) : Area of square = 81 sq. cm = (9 × 9) sq. cm 11. (B) : Perimeter of the given figure = 30 cm
⇒ (4 + 5 + 5 + x + 6 + 5) = 30 cm
\ Side of square = 9 cm
⇒ 25 + x = 30
4. (D) : Perimeter = 16 × 3 = 48 cm
⇒ x = 5 cm
5. (D) : Number of shaded squares = 8
12. (A) : Area of shaded part = Area of bigger
Area of 1 shaded square = 2 × 2 = 4 sq. cm
rectangle – Area of smaller rectangle
\ Area of 8 shaded squares = 8 × 4 = 32 sq. cm = (25 × 15) – (5 × 3)
EXERCISE = 375 – 15 = 360 sq. cm
1. (D) : Perimeter = (5 + 2 + 3 + 4 + 3 + 2 + 5 + 2 + 13. (A) : Ritik covered the distance in one round
3 + 4 + 3 + 2) cm 576
= 38 cm = = 288 m
2
2. (C) : Length of the board = 75 cm So, perimeter of the square field = 288 m
2 288
Breadth of the board = × 75 = 30 cm ⇒ Each side of the square field = = 72 m
5 4
So, perimeter of the board = 2(75 + 30) = 210 cm \ Area of the square field = 72 × 72 = 5184 sq. m
cm 1 cm
3 (A) : Number of shaded squares = 4 14. (B) : 1 15 cm 1 cm
Area of 1 shaded square = 1 × 1 = 1 sq. cm 1 cm
1 cm
Area of 4 shaded squares = 4 × 1 = 4 sq. cm 15 cm
4. (C) : Area of the rectangular field = 1512 sq. m Perimeter of the figure =
(1 + 15 + 1 + 1 + 15 + 1) cm
⇒ Length × Breadth = 1512 = 34 cm
⇒ Length × 28 = 1512 15. (C) : Area of 1 rectangle = 6 × 2 = 12 sq. cm
⇒ Length = 1512 ÷ 28 = 54 m Number of shaded rectangles = 3
5. (C) : Number of shaded squares = 26 So, area of shaded figure = 12 × 3 = 36 sq. cm
Area of each square = 1 sq. unit 16. (C) : Perimeter of 1 picture = 2(8 + 3) = 22 cm
So, area of shaded squares = 26 × 1 = 26 sq. units So, perimeter of 6 pictures = 6 × 22 = 132 cm
6. (B) : Since, Length = 3 × Breadth 17. (B) : Perimeter of the court = 2(20 + 6 ) = 52 m
Length = 96 cm
18. (D) : Area of 1 square = (5 × 5) = 25 sq. cm
96
So, breadth = = 32 cm Number of shaded squares = 3
3
So, area of shaded part = 25 × 3 = 75 sq. cm
\ Area = Length × Breadth
= 96 × 32 = 3072 sq. cm 19. (B) : Total number of shaded squares = 21
7. (B) : Perimeter = (7 + 4 + 2 + 5 + 3 + 3 + 2 + 12) cm Area of 1 square = 2 sq. units
= 38 cm So, area of shaded figure = 21 × 2 = 42 sq. units
8. (A) : Number of shaded squares = 7 20. (B) : Area of figure =
Area of 1 shaded square = 3 × 3 = 9 sq. cm Area of rectangle HGBA + area of rectangle JILK + area
angle FEDC
= (30 × 2) + (18 × 2) + (14 × 2) = 15 × 15 = 225 sq. cm
= 60 + 36 + 28 = 124 sq.cm So, area of the rectangle EFGI = 225 sq. cm
H 2 cm G D 15 cm C
I H G
16 cm 16 cm 15 cm
9 cm
J 14 cm I F E
2 cm 2 cm A5 cm
E B F
K L C 18 D
12 cm cm ⇒ EF × GF = 225
A 2 cm B 225
⇒ EF = = 25 cm
21. (D) : Area of given rectangle = 8 × 6 = 48 sq. cm 9
New breadth = 6 – 2 = 4 cm Now, DC + GH = AE + EF = 5 + 25 = 30
Now, new area = 48 sq. cm CH + GF = AB = 15 cm
Perimeter of the figure = AF + FG + GH + CH + CD
⇒ New length × 4 cm = 48 sq. cm
+ DA = AF + (FG + CH) + (GH + DC) + DA
⇒ New length = 48 ÷ 4 = 12 cm
= 30 + 15 + 30 + 15 = 90 cm
22. (A) : Area of given rectangle = 32 × 18 = 576 sq. cm 30. (A) : AD = 30 cm G F
576 ⇒ AB + BD = 30 cm
So, area of shaded region = = 288 sq. cm
2 ⇒ 2AB = 30 cm I H E
23. (A) : Perimeter of the given figure ⇒ AB = 15 cm
So, perimeter of the given figure 30 cm
= (5 + 3 + 1 + 1 + 3 + 1 + 2 + 2 + 3 + 4 + 2 + 1) cm A B D
= 9 × AB = 9 × 15 = 135 cm
= 28 cm
31. (C) : Perimeter of each cloth C
24. (B) : Perimeter of figure P = 2 × (6 + 5) = 22 cm = 4 × 32 = 128 cm
Perimeter of figure Q = (7 + 3 + 9 + 3) = 22 cm So, length of lace required for each cloth = 128 cm
Perimeter of figure R = (4 + 4 + 4 + 4) = 16 cm
Length of lace required for 20 clothes
25. (B) : Perimeter of rectangle = 90 cm = 20 × 128 = 2560 cm
Length = 35 cm
32. (B) : Area of square QRSX = 4 sq. cm
So, 2 (Length + Breadth) = 90 cm
= (2 × 2) sq. cm
⇒ 35 + Breadth = 45
⇒ Side of square QRSX = 2 cm
⇒ Breadth = 10 cm \ QX = XS = 2 cm = RS = QR
\ Area of rectangle = Length × Breadth = 35 × 10 Area of rectangle XSTU = 8 sq. cm
= 350 sq. cm
⇒ XS × XU = 8 sq. cm
26. (D) : Perimeter of rectangular field = 2[175 + 85] ⇒ XU = 4 cm = ST
= 520 m Area of rectangle PQXW = 16 sq. cm
Hence, length of wire required = 5 × 520 = 2600 m ⇒ PQ × QX = 16 sq. cm
2 cm 2 cm ⇒ PQ = (16 ÷ 2) sq. cm = 8 cm
27. (A) :
4 cm 4 cm \ Area of shaded part = WX × XU
= 8 × 4 = 32 sq. cm
8 cm 3 cm 8 cm 33. (C) : Area of rectangular garden = (24 × 15) sq. m
= 360 sq. m
3 cm
Since, cost of manuring per sq. m = ` 8
4 cm 4 cm
So, cost of manuring 360 sq. m = ` (8 × 360) = ` 2880
2 cm 2 cm 34. (C) : Number of shaded squares = 18
Perimeter of the figure Area of 1 square = 2 × 2 = 4 sq. cm
= (8 + 2 + 4 + 3 + 4 + 2 + 8 + 2 + 4 + 3 + 4 + 2) cm \ Area of shaded region = 18 × 4 = 72 sq.cm
= 46 cm 35. (A) : Perimeter = (3 + 3 + (14 × 2)) cm = 34 cm
28. (B) : Area of figure = Area of rectangle + Area of 36. (C) : Area of rectangle PQRS = 13 × 8 = 104 sq. cm
square = (8 × 5) + (4 × 4) Area of each small rectangle = 5 × 2 = 10 sq. cm
= 40 + 16 = 56 sq. cm Area of 2 rectangles = 2 × 10 = 20 sq. cm
29. (B) : Area of the square ABCD So, area of shaded part = (104 – 20) sq. cm = 84 sq. cm
37. (A) : Perimeter of rectangular floor = 82 cm 49. (A) : Perimeter of figure P = (5 + 3 + 4 + 2 + 4 +
⇒ 2 (length + breadth) = 82 2 + 5 + 7) cm = 32 cm
⇒ 26 + breadth = 41 Perimeter of figure Q = (6 + 3 + 2 + 3 + 6 + 1 + 1 + 2
⇒ Breadth = 15 cm + 1 + 1) cm = 26 cm
So, area of floor = (26 × 15) sq. cm = 390 sq. cm Perimeter of figure R = (6 + 1 + 2 + 3 + 2 + 1 + 6 + 1
+ 2 + 3 + 2 + 1) cm = 30 cm
38. (D) : Perimeter of square park = (4 × 75) m
So, correct ascending order is Q, R , P.
= 300 m
So, total distance he jogged = (8 × 300) m = 2400 m 50. (D) :
H 3 cm G
39. (C) : Fig. (i) : 1 cm
Total number of shaded squares = 10 N
6 cm F 3 cm E
Area of 1 square = 4 × 4 = 16 sq. cm
5 cm
So, area of shaded part = 10 × 16 = 160 sq. cm
Fig. (ii) : J 3 cm M 9 cm
I 6 cm
Total number of shaded squares = 12
Area of 1 square = 3 × 3 = 9 sq. cm 4 cm
So, area of shaded part = 12 × 9 = 108 sq. cm 9 cm
L C
3 cm K D 3 cm
So, required difference = 160 – 108 = 52 sq. cm
3 cm 3 cm
40. (B) : Side of given square = 8 cm
New side of the square = 2 × 8 = 16 cm A B
15 cm
So, area of new square = (16 × 16) sq. cm
Area of given figure = Area of rectangle ABCL + Area
= 256 sq. cm
of rectangle KDMJ + Area of rectangle IMEN + Area
41. (C) : Rope of length = Perimeter of square of rectangle NFGH
So, perimeter of square = 32 m = (15 × 3) + (9 × 4) + (6 × 5) + (3 × 1)
⇒ 4 × Side = 32 m = 45 + 36 + 30 + 3 = 114 sq. cm
⇒ Side = 32 ÷ 4 = 8 m
SOF IMO 2019 QUESTIONS
42. (A) : Perimeter of figure P = 2(11 + 8) = 38 cm
Perimeter of figure Q = 4 × 7 = 28 cm 1. (D) : G 3cm F U 4cm T
5cm 7cm
Perimeter of figure R = 3 × 9 = 27 cm B 6cm C 4cm
So, figure P has maximum perimeter. S 3cm R
5cm
V W
4cm
4cm
D
43. (A) : Perimeter of table = 2(60 + 30) cm = 180 cm A E P Q
Fig. (i) Fig. (ii)
As, cost of putting the border per cm = ` 2
For figure (i) :
So, cost of putting the border 180 cm
Area of rectangle ABCD = BC × AB = 6 × 5 = 30 sq. cm
= `(2 × 180) = ` 360
Area of rectangle DEFG = DG × GF
44. (A) : Area of rectangular field = (300 × 50) sq. m = (DC + CG) × 3 = 10 × 3 = 30 sq. cm
= 15000 sq. m So, area of figure (i) = 30 + 30 = 60 sq. cm
Area of square field = (250 × 250) sq. m = 62500 sq. m For figure (ii) :
So, square field has (62500 – 15000) = 47500 sq. m
Area of rectangle PQRS = PQ × QR = 11 × 4 = 44 sq. cm
more area than rectangular field.
Area of rectangle TUVW = TU × UV = 4 × 7 = 28 sq. cm
45. (D) : Number of shaded squares = 18 So, area of figure (ii) = 44 + 28 = 72 sq. cm
Area of 1 square = 2 × 2 = 4 sq. cm \ Required difference = 72 – 60 = 12 sq. cm
So, area of shaded figure = 18 × 4 = 72 sq.cm
2. (D) : Since, UV + UT + TS = PR
46. (A) : Required perimeter = 12 × 4 = 48 cm
⇒ 3 UV = 60 m (Q UV = UT = TS)
47. (C) ⇒ UV = 20 m
48. (B) : Perimeter of figure 1 = 2(18 + 4) = 44 cm 3 3
Also, QR = PR = × 60 = 36 m
Perimeter of figure 2 = 2(25 + 3) = 56 cm 5 5
Area of figure 1 = 18 × 4 = 72 sq. cm So, PQ = PR – QR = 60 – 36 = 24 m
Area of figure 2 = 25 × 3 = 75 sq. cm \ Perimeter of PQUV = 24 + 18 + 20 + 26 = 88 m
3. (D) : Let l be the length of the rectangle. A
15 cm
C
6. (B) : B 5 cm
Length of side of square PQRS = 24 cm
8 cm L K
Q 24 cm R G D 10 cm
M J
18 cm N I
24 cm
26 cm U 5 H
T cm F E
6 cm W Area of rectangle = ACEH = (15 × 10) sq. cm = 150 sq. cm
cm
P 24 cm S 26 cm V 4 Area of rectangle ABNM = (3 × 8) = 24 sq. cm
Area of 2 squares = 2 × (5 × 5) = 50 sq. cm
1 So, total area of shaded parts = (24 + 50) = 74 sq. cm
So, breadth of rectangle STUV = × 24 = 6 cm
4 74 37
Hence, required fraction = =
Now, area of square + area of rectangle = 732 sq. cm 150 75
⇒ 24 × 24 + l × 6 = 732 7. (D) : Area of 12 identical squares = 768 sq. cm
⇒ 6 l = 732 – 576 ⇒ 6 l = 156 ⇒ 12 × side × side = 768 sq. cm
⇒ l = 156 ÷ 6 = 26 cm ⇒ Side × side = 64 sq. cm
Now, perimeter of figure = PQ + QR + RT + TU + UW ⇒ Side = 8 cm
+ WV + VS + SP Now, perimeter of a square = 4 × 8 = 32 cm
= 24 + 24 + 18 + 26 + 5 + 4 + 26 + 24 = 151 cm 8. (B) : Breadth of rectangle = 18 cm
Length
4. (C) : Area of square VSRQ = 400 cm2 Since, breadth = –4
⇒ Side × Side = 400 cm2 = 20 × 20 cm2 2
⇒ Side = 20 cm Length
⇒ = 22
\ VS = SR = RQ = QV = 20 cm 2
Now, perimeter of given figure = 150 cm ⇒ Length = 44 cm
⇒ PU + UT + TS + SR + RQ + QV + VP = 150 cm So, length of wire = Perimeter of 6 rectangles
⇒ (PU + TS) + PV + SR + RQ + QV + PV = 150 cm = 6 × [2 (44 + 18)]
⇒ 20 + 20 + 20 + 20 + 2PV = 150 = 6 × [124] = 744 cm
⇒ 2 PV = 70 ⇒ PV = 35 cm 9. (A) : Perimeter of the given figure
So, PQ = PV + VQ = 35 + 20 = 55 cm = 7 + 6 + 10 + 3 + 9 + 8 + 12 + 4 + 30 + 4 + 8 + 4 + 10 +
5. (D) : Statement-I : Length of rectangle = 16 m 4 + 7 + 30 = 156 cm
Breadth of rectangle = 13 m 10. (D) : A 5m B
New length = 2 × 16 = 32 m
4m
New breadth = 2 × 13 = 26 m
G C D
New perimeter = 2 (32 + 26) = 116 m
2m 9m
So, Statement-I is false.
F E
Statement- II : Perimeter of square field = 144 m
144
⇒ Side of square = = 36 m
4
Sum of opposite two sides of square = 36 + 36 = 72 m Total area of living and dining room = Area (ABCG) +
So, Statement-II is true. Area (GDEF) = (5 × 4) + (9 × 2)
= 20 + 18 = 38 sq. m