Maths
Maths
4 Money
Learning objectives
4.1 Unit of Money 4.2 Conversion of Money
4.3 Operations on Money
Recall
Indian Currency
Indian currency is known as rupees (`). It comes in the form of coins and notes.
Coins
` 100 ` 200
` 500 ` 2000
For any given amount of money, some combinations are as follows:
` 20
` 20
` 58 =
` 20 ` 20 ` 10 ` 5
` 75 =
` 129 =
` 20
` 542 =
` 200
` 20
` 100
` 200
` 20
` 1 ` 1
SELF TEST - 1
1. Kirti has ` 345 in her piggy bank. The amount 4. Compare and fill in the blank.
she has (in paise) is _______. ` 2510 + ` 1360 ` 675 × 8
(A) 3405 paise (B) 3450 paise
(A) <
(C) 34500 paise (D) 345 paise
(B) >
2. Find the product of ` 2607 and 8. (C) =
(A) ` 21226 (B) ` 20526 (D) Can't be determined
(C) ` 20876 (D) ` 20856 5. A book costs ` 500. Karan saves 1000 paise
3. 5 bags of sugar cost ` 125. What is the cost of every week. For how many weeks must he save to
each bag? buy the book?
(A) ` 24 (B) ` 23 (A) 20 (B) 45
(C) ` 20 (D) ` 25 (C) 10 (D) 50
EXERCISE
1. Total amount of money shown here is _______. (A) > (B) <
(C) = (D) Can’t be determined
7. Sanchi spent the amount of money shown
` 100
` 200
below.
` 100
` 20
` 20
cost of 1 of milk is ________.
If Sanchi had ` 2000 in the beginning, then how
(A) ` 28 (B) ` 35
much amount of money is left with her?
(C) ` 32 (D) ` 25 (A) ` 1306 (B) ` 1351
3. Miara has ` 50 to buy a cap. The cost of cap is (C) ` 1341 (D) ` 1441
` 25. How much money does she left with? 8. Vikram went to a mall for shopping with ` 1275
(A) 2510 paise (B) ` 25 and saw the following offer.
(C) 250 paise (D) ` 27 Bag Watch Cap Belt
4. Kapil has ` 850 with him. Which of the following
two things can he buy?
Racket Trouser T-shirt A pair of ` 45
` 82
5
` 67
5 0
shoes ` 61
5
Q
Which of the following items can he buy from the
money?
(A) ` 58
5 (B) ` 61
5 R
(A) P and Q (B) Q and R
(C) ` 48 (D) None of these (C) P and R (D) Can’t be determined
0
18. Ridhima went to market to buy some fruits. She 25. The cost of a toy car and a geometry box is
buys 3 kg apples, 1 kg watermelon, 2 kg oranges and ` 85. If the cost of toy car is ` 25, then find the cost
3 kg grapes. How much money is spent by her? of geometry box.
Items Apples Watermelon Oranges Grapes (A) ` 50 (B) ` 60
Cost (C) ` 65 (D) ` 55
` 80 ` 65 ` 50 ` 55
(per kg) 26. Neha has ` 102. She wants to buy the given toy
(A) ` 435 (B) ` 515 train. How much more money does she need to buy
the toy train?
(C) ` 450 (D) ` 570
(A) ` 420
19. How much will 1500 gm of cashew cost?
(B) ` 380
` 49
(A) ` 800 (C) ` 390 2
(C) ` 130
Juice Juice
` 37
(A) ` 250 (B) ` 220
5 (C) ` 200 (D)
` 180 (Level-2)
(A) ` 150 (B) ` 250 8. The cost of a bat is two times the cost of a watch.
(C) ` 175 (D) ` 200 (Level-1)
The cost of a bat is ` 500. Find the amount spent
by Rajat, if he buys two bats and three watches.
4. 46 students from Class-3 contributed ` 2530 for
(A) ` 4000 (B) ` 1550
Diwali Party. How much money did one student
contribute, if each student contributed equal (C) ` 2250 (D) ` 1750 (Level-2)
amount? 9. Joydeep has the money shown below to spend
(A) ` 35 (B) ` 40 on snacks at the movie.
(C) ` 55 (D) ` 50 (Level-1)
5. Arman bought three items shown here. What
was the total cost of these three items ?
Which two things can he buy with the money ?
BO OK
`5 (A) ` 45 (B) ``50
50
` 10
` 20