0% found this document useful (0 votes)
19 views

Menu Justification

The document discusses justifications for various menu items for different dietary criteria and customer groups: 1) A vegan dish called "Venison Medallion with Poached Pear" contains no animal products and has low production costs but high profits. 2) A Hindu dish called "Chana masala" is popular, easy to prepare, and shelf-stable, with production costs of $14.80 and selling price of $43.00. 3) A dish for adolescents called "Pan-fried shrimp Pasta" is flavorful, nutritious, and profitable with costs of $9.05 and selling price of $26.00. 4) An international tourist item called "

Uploaded by

Wali uddin
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
19 views

Menu Justification

The document discusses justifications for various menu items for different dietary criteria and customer groups: 1) A vegan dish called "Venison Medallion with Poached Pear" contains no animal products and has low production costs but high profits. 2) A Hindu dish called "Chana masala" is popular, easy to prepare, and shelf-stable, with production costs of $14.80 and selling price of $43.00. 3) A dish for adolescents called "Pan-fried shrimp Pasta" is flavorful, nutritious, and profitable with costs of $9.05 and selling price of $26.00. 4) An international tourist item called "

Uploaded by

Wali uddin
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

MENU JUSTIFICATION

Vegan
Venison Medallion with Poached Pear meets the vegan dietary criterion because it contains no
animal-derived components. The dish's production time and costs are cheap and brief, yet it
contributes revenues and benefits. The food cost per serving is $11.35, while the selling price is
$39.00, making the firm profitable.
Hindu
In terms of the Hindu dish, Chana masala was chosen because it is one of the most well-known and
popular dishes among the Hindu community. It is a frequent and popular Hindu dish that is easy to
prepare and has a long shelf life. The meal can be kept in the refrigerator for 4-5 days and in the
deep freezer for up to 1 month. Meanwhile, in terms of profitability, the dish's production cost is
$14.80, but its selling price is $43.00.
Adolescents
Pan-fried shrimp Pasta was chosen as an adolescent cuisine because it is popular and flavorful
enough to appeal to persons of adolescent age. In terms of health advantages, the meal contains
nutritional elements sufficient to support the individual's growth and development during
adolescence. The dish contains a lot of protein, carbs, calories, and fat. The dish's production cost is
$9.05, while the selling price is $26.00, making it lucrative for the business to sell.
International tourists
Italian meatball is one of the profitable menu items that involves a lot of ingredients and processes
but is well-known and popular among international customers. The menu's production cost is $35.54,
while the menu's selling price is $105.00. The cuisine is extremely popular with international
customers.
Athlete
Beans on toast are chosen as the athlete's dish because they meet the athletes' nutritional
requirements. Beans are a rich source of various B vitamins that athletes require, as well as calcium,
copper, iron, zinc, phosphorus, potassium, and magnesium. In terms of profitability, the cost of
producing beans on toast is $15.62, whereas the cost of selling them is $45.
Kosher
Kosher is a Jewish religious diet. Other foods are restricted to those who follow the Jewish religion
because they only eat kosher food. The menu serves the meal according to their food practice. Only
kosher ingredients are utilized in the preparation of the dish. Chickpea soup with sautéed
vegetables, kosher lamb shanks, and puff pastry are all on the menu. Every food's retail price is just
30% higher than the total cost of the ingredients. This translates to $8.50 for chickpea soup with
sautéed veggies, $14.27 for koshef lamb shanks, and $5.09 for puff pastry. The recipe serves four
people.

You might also like