Math - Gr6 - Q1 - Module 09 L2 - Solving Routine and Non Routine Problems Involving Division of Decimals
Math - Gr6 - Q1 - Module 09 L2 - Solving Routine and Non Routine Problems Involving Division of Decimals
Mathematics
Quarter 1 – Module 9 Lesson 2:
Solving Routine and Non-routine Problems
Involving Division of Decimals, Mixed
Decimals, and Whole Numbers Including
Money Using Appropriate Problem-Solving
Strategies and Tools
Writer:
JENNIFER P. LAGMAN
MT I – Bodega Elementary School
Floridablanca East District
Editors:
JANE P. VALENCIA, Ed.D., EPS Mathematics
EVELYN L. LALAS, MT II, Calantas1ES, Floridablanca West District
CHERRY O. SALES, MT I, Bacolor ES Proper, Bacolor South District
JON JOSHUA D. ORDOÑEZ, T II, San Isidro ES, Santa Rita District
What I Need to Know
This module was designed and written with you in mind. It is here to help you
master dividing decimals by the powers of 10. The scope of this module permits it to
be used in many different learning situations. The language used recognizes the
diverse vocabulary level of students. The lessons are arranged to follow the standard
sequence of the course. But the order in which you read them can be changed to
correspond with the textbook you are now using.
What I Know
Choose the letter of the best answer. Write the chosen letter on a separate sheet
of paper.
1. Jen has a 12.75-meter-long rope which she divided equally into 15 pieces. How
many meters was each piece?
a. 0.55
b. 0.65
c. 0.75
d. 0.85
2
2. If a car travels a distance of 186.15 kilometers in 3 hours, what is its average
speed?
a. 62.05 km/h
b. 63.50 km/h
c. 65.25 km/h
d. 65.35 km/h
4. A box containing chocolates weighs 71.25 grams. Each chocolate weighs 4.75
grams. How many chocolates are there in the box?
a. 14
b. 15
c. 16
d. 17
5. Ms. Pring used 1.28 kg of ground beef for 8 hamburgers. How much ground
beef was used in each hamburger?
a. 0.15 kg
b. 0.16 kg
c. 0.17 kg
d. 0.18 kg
6. Alden bought 16 liters of gasoline. It costs ₱ 9 871.20. What was the price per
liter?
a. ₱ 416.95
b. ₱ 516.95
c. ₱ 616.95
d. ₱ 716.95
7. My friend paid ₱ 218.75 for a package of 25 stickers. How much did each
sticker cost?
a. ₱ 8.75
b. ₱ 9.50
c. ₱ 9.75
d. ₱ 10.50
3
8. At 18.6 km long, Magsaysay Road is 8 times the length of Macapagal Road.
What is the length of Macapagal Road?
a. 1.325 km
b. 1.523 km
c. 2.325 km
d. 2.523 km
9. Maine paid ₱ 1 157.25 for three books that all cost the same amount. What was
the cost per book?
a. ₱ 365.75
b. ₱ 375.75
c. ₱ 385.75
d. ₱ 395.75
10. Paolo swipes his credit card for ₱ 199.40 on the purchase of four identical bags
of banana chips. How much does a bag cost?
a. ₱ 49.55
b. ₱ 49.65
c. ₱ 49.75
d. ₱ 49.85
How well did it go? Did you answer all the problems correctly? If you got 10,
congratulations! You can skip this module and proceed to the next one. If not, don’t
feel bad. This module is made for you! Come, let’s begin!
4
Solving Routine and Non-routine
Lesson Problems Involving Division of
Decimals, Mixed Decimals, and
2 Whole Numbers Including Money
Using the Appropriate Problem-
Solving Strategies and Tools
Things learned are effective if they are being applied to our everyday life,
and how we use them in our daily routine. For today, we will apply all the skills
you learned in dividing decimals in solving problems. But, let us test your skills
first in dividing decimals. Do the activity below.
What’s In
5
What’s New
Does your father work? Do you know how much he earn? In this problem, we
will find out how much Kardo earns.
Let us read and analyze the problem.
Since you already mastered the skill in dividing decimals, let us apply it
to problem solving.
Kardo worked 8.5 hours in a factory and earned ₱ 1 066.75. How much
was his hourly rate?
6
What is It
Have you answered the questions? Let’s find out if your answers are
correct.
Here are the questions with their answers.
1. What is the problem all about?
the hourly rate of Kardo
7
In solving a word problem, follow these steps.
This is what we call the 4-step plan.
Read carefully.
1. Understand: What is asked?
What are given?
2. Plan: Choose the operation.
Write the number sentence
3. Carry out the plan: Solve the problem.
4. Look back: Find out if the answer is reasonable.
Another example:
1. Vico owns 3 hectares of land. He wants to divide it equally among his
children. If each son gets 0.5 hectare, how many children does he have?
1. a. What is asked? number of sons Vico has
3. Solve: 3 ÷ 0.5 = 6
Did you understand the steps? I prepared different activities to test your
skill. Make sure to follow the directions. Good luck.
What’s More
It is now time to test what you have learned.
Activity 1
Four- step plan
Fill out the needed information in solving a word problem. Use the data
inside the box.
8
Division the length of the rope
36 girls and 1.5 meter 36 ÷ 1.5=N
1.
a. What is asked? _____________________________________
b. What are given? ____________________________________
c. What is the operation to be used? ___________________
d. Write the number sentence. ____________________
2.
the cost of gas per liter 385.75 ÷15=N
15 liters, ₱ 385.75 Division
9
a. What is asked? _____________________________________
b. What are given? ____________________________________
c. What is the operation to be used? ___________________
d. Write the number sentence. _____________________
Assessment I
Follow the 4-step plan
Read the problems carefully. Supply the needed information to solve the
problems. Use a separate sheet of paper for your answers.
1. Nicole went to SM Pampanga to buy notebooks for her friends which cost
₱76.25 each. How many notebooks can she buy with ₱ 838.75?
a. What is asked? ____________________________________
b. What are given? ___________________________________
c. What is the operation to be used? __________________
d. Write the number sentence. ___________________
2. Jason saves ₱ 65.50 a day from his allowance. How long will it take him
to save ₱ 1 506.50?
a. What is asked? ____________________________________
b. What are given? ___________________________________
c. What is the operation to be used? __________________
d. Write the number sentence. ___________________
3. How many 0.25-meter pieces of strings can be cut from a 7.5 meter long?
a. What is asked? ____________________________________
b. What are given? ___________________________________
c. What is the operation to be used? __________________
d. Write the number sentence. ___________________
4. If 21 tourists paid ₱ 23 262.75 for a day tour, how much did each tourist
pay?
a. What is asked? ____________________________________
b. What are given? ___________________________________
c. What is the operation to be used? __________________
d. Write the number sentence. ___________________
10
a. What is asked? ____________________________________
b. What are given? ___________________________________
c. What is the operation to be used? __________________
d. Write the number sentence. ___________________
Activity 2
Problem Solving
Read the problems carefully. Write the number sentence, then solve.
1. Nicole went to SM Pampanga to buy notebooks for her friends which cost
₱76.25 each. How many notebooks can she buy with ₱ 838.75?
Number Sentence____________________ Answer ____________
2. Jason saves ₱ 65.50 a day from his allowance. How long will it take him
to save ₱ 1 506.50?
Number Sentence____________________ Answer ____________
3. How many 0.25-meter pieces of strings can be cut from a 7.5 meter long?
Number Sentence____________________ Answer ____________
4. If 21 tourists paid ₱ 23 262.75 for a day tour, how much did each tourist
pay?
Number Sentence____________________ Answer ____________
Assessment 2
Here is more!
Problem Solving
I. Solve the problem and get one step up. Try to get at the top by answering all
the problems. Write your answer on a sheet of paper.
11
You made it!
5.) Mr. Lagman drove 16.32 km in 2.4
hours. What is his speed in km per hour?
3.) The total weight of the 14 boys from the grade six class is
492.8 kg. What is their average weight?
Activity 3
Solve the following.
1. If I am going to cut a 221.2 cm long Manila paper into seven pieces, how
long will each be?
2. A cloth which measures 42.24 meters will be divided equally among the
Grade 6-Narra class. If each pupil will be given 1.76 long meter cloth,
how many pupils are there in the Grade-6 Narra?
3. IJ bought a box of pencil for ₱ 146.25. If each box contains 15 pencils,
how much will each pencil costs?
4. Mr. Guillermo bought a new car that can travel 308.1 kilometers for
three hours. What is the average speed of the car?
5. Yanyan paid ₱ 1 055.95 for his one-week meal. On the average, how
much is his daily meal?
Assessment 3
Read, analyze and solve the problem.
1. Hyun Bin earns $ 1 344 276.80 in his latest TV series Crash Landing On
You which has 16 episodes. How much does he earn per episode?
2. How many tiles are needed for a 12 700.8 cm2 wall using a tile that
measures 129.6 cm2?
3. The baker cut the 3.6 meter dough equally into 0.15 meter small pieces.
How many dough were produced?
12
4. The combined height of the 36 grade six pupils is 48.96 meters. What is
their average height?
5. A 108.8 m long ribbon was to be cut equally into 17 small pieces. Find
the measurement of the small ribbon.
How many problems did you answer correctly? If you got 80% or above, it
means you did well and ready for the assessment.
What I Can Do
Assessment
13
2. Jason is planning to buy a no frost refrigerator worth ₱ 19 554.75. He
earns ₱ 2 172.75 a week from his part time job. How many weeks will it
take him to save the amount enough to buy the refrigerator?
Number Sentence_________________________ Answer____________________
3. Sarah, Regine, and Lea bought materials for their project worth ₱411.75.
The girls divided the cost equally among themselves. How much is each
share?
Number Sentence ___________________________ Answer_________________
4. A hiker walked 6.75 kilometers in 1.25 hours. What was his average
speed?
Number Sentence ___________________________ Answer_________________
5. A total of 12.65 meters of cloth was used to make 5 pairs of school
uniform. How much cloth was used for each pair of pants?
Number Sentence ___________________________ Answer_________________
If you answered 4-5 items correctly, you are ready for the next module
Congratulations!
Additional Activities
5. If I will divide a 12.24-meter-long rope into 17 equal sizes, how long each
rope will be?
14
Answer Key
15
Development Team of the Module
Writer: JENNIFER P. LAGMAN, MT-I, Bodega E/S, Floridablanca East District
Editor: JANE P. VALENCIA Ed.D., EPS-Mathematics
Reviewers: JANE P. VALENCIA Ed.D., EPS-Mathematics
EVELYN L. LALAS, MT-II Calantas E/S Floridablanca WestDistrict
CHERRY O. SALES, MT-I,Bacolor E/S Proper,Bacolor South District
JON JOSHUA D. ORDOÑEZ, T-II, San Isidro ES, Sta Rita District
Illustrator: JENNIFER P. LAGMAN, MT-I, Bodega E/S, Floridablanca East District
Layout Artist: JENNIFER P. LAGMAN, MT-I, Bodega E/S, Floridablanca East District
Management Team:
ZENIA G. MOSTOLES, Ed.D, CESO V, Schools Division Superintendent
LEONARDO C. CANLAS, Ed.D, CESE, Asst. Schools Division Superintendent
ROWENA T. QUIAMBAO, CESE, Asst. Schools Division Superintendent
CELIA P. LACANLALE, Ph.D., CID- Chief
JANE P. VALENCIA,Ed.D., Education Program Supervisor-Mathematics
JUNE D. CUNANAN,Education Program Supervisor/ Language Editor
RUBY M. JIMENEZ Ph.D., Education Program Supervisor -LRMDS
16