ECON 101 4 5 Kreider Vmwhite Worksheet 20
ECON 101 4 5 Kreider Vmwhite Worksheet 20
b. What if the price of hamburgers was $10 and his MU/P stay the same?
3. Anita consumes both pizza and Pepsi. The following tables show the amount of utility she
obtains from different amounts of these two goods per week:
Pizza Pepsi
Quantity Utility Quantity Utility
4 slices 115 5 cans 63
5 slices 135 6 cans 75
6 slices 154 7 cans 86
7 slices 171 8 cans 96
a. Suppose Pepsi costs $1 per can, pizza costs $2 per slice, and Anita has $18 to spend
on those two goods each week. What combination of pizza and Pepsi will maximize
her utility?
b. What if Peps costs $2 per can, pizza costs $3 per slice and Anita has $24 dollars?