Chapter 8 In-Class Problems SOLUTIONS
Chapter 8 In-Class Problems SOLUTIONS
1. John’s purchased merchandise on account for $5,000. Freight charges of $300 were paid in cash.
2. John’s returned some of the merchandise purchased in (1). The cost of the merchandise was $600 and
John’s account was credited by the supplier.
3. Merchandise costing $2,800 was sold for $5,200 in cash.
Required:
Prepare the necessary journal entries to record these transactions using: 1) the perpetual inventory system and 2)
using the periodic inventory system
PERPETUAL
1 01 Inventory 5,000
Accounts payable 5,000
2 01 Inventory 300
Cash 300
4 03 Cash 5,200
Sales revenue 5,200
PERIODIC
1 01 Purchases 5,000
Accounts payable 5,000
2 01 Freight-in 300
Cash 300
4 03 Cash 5,200
Sales revenue 5,200
Problem 2 (P8-5)
Ferris Company began 2018 with 6,000 units of its principal product. The cost of each unit is $8. Merchandise
transactions for the month of January 2018 are as follows:
Purchases
Date of Purchase Units Unit Cost*Total Cost Sales
Jan. 10 5,000 $ 9 $ 45,000 Date of Sale Units
Jan. 18 6,000 10 60,000 Jan. 5 3,000
105,00 Jan. 12 2,000
Totals 11,000 Jan. 20 4,000
0
Total 9,000
* Includes purchase price and cost of freight.
8,000 units were on hand at the end of the month.
Required:
Calculate January's ending inventory and cost of goods sold for the month using each of the following alternatives:
1. Average cost, periodic system.
2. Average cost, perpetual system.
3. FIFO, periodic system.
4. LIFO, periodic system.
5. LIFO, perpetual system.
Cost of ending inventory:
Weighted-average unit cost = $153,000 = $9.00
17,000 units
8,000 units × $9.00 = $72,000
Alternatively, cost of goods sold could be determined by multiplying the units sold by the average cost: 9,000 units
× $9.00 = $81,000.
2. Average cost, perpetual system
Date Purchased Sold Balance
Beginning inventory 6,000 @ $8.00 = $ 48,000 6,000 @ $8.00 $48,000
January 5 3,000 @ $8.00 = $ 24,000 3,000 @ $8.00 $24,000
January 10 5,000 @ $9.00 = $ 45,000
$69,000
Available = $ 8.625/unit
8,000 units
January 12 2,000 @ $8.625 = $ 17,250 6,000 @ $8.625 $51,750
January 18 6,000 @ $10.00 = $ 60,000
$111,750
Available = $9.3125/unit
12,000 units
January 20 4,000 @ $9.3125 = $ 37,250 8,000 @ $9.3125 $74,500
Ending
inventory
Total cost of goods sold $ 78,500
Cost of ending inventory:
Date of
Purchase Units Unit CostTotal Cost
Jan. 10 2,000 $ 9.00 $ 18,000
Jan. 18 6,000 10.00 60,000
Totals 8,000 78,000
Alternatively, cost of goods sold can be determined by adding the cost of the 6,000 units in beginning inventory
($48,000) and the 3,000 units from the January 10 purchase ($27,000) = $75,000.
4. LIFO, periodic system
153,00
Cost of goods available for sale (17,000 units)$
0
Less: Ending inventory (determined below) (66,000)
Cost of goods sold $ 87,000
Cost of ending inventory:
Date of
Purchase Units Unit CostTotal Cost
Beg. Inv. 6,000 $ 8.00 $ 48,000
Jan. 10 2,000 9.00 18,000
Totals 8,000 66,000
Alternatively, cost of goods sold can be determined by adding the cost of the 6,000 units from the January 18
purchase ($60,000) and the 3,000 units from the January 10 purchase ($27,000) = $87,000.
5. LIFO, perpetual system
Date Purchased Sold Balance
Beginning inventory 6,000 @ $ 8.00 = $ 48,000 6,000 @ $ 8.00 $ 48,000
January 5 3,000 @ $ 8.00 = $ 24,000 3,000 @ $ 8.00 $ 24,000
January 10 5,000 @ $ 9.00 = $ 45,000 3,000 @ $ 8.00
5,000 @ $ 9.00 $ 69,000
January 12 2,000 @ $ 9.00 = $ 18,000 3,000 @ $ 8.00
3,000 @ $ 9.00 $ 51,000
January 18 6,000 @ $ 10.00 = $ 60,000 3,000 @ $ 8.00
3,000 @ $ 9.00
6,000 @ $ 10.00 $111,000
January 20 4,000 @ $ 10.00 = $ 40,000 3,000 @ $ 8.00
3,000 @ $ 9.00
2,000 @ $ 10.00 $ 71,000
Ending
inventory
Total cost of goods sold $ 82,000