7 Variable Absorption Costing
7 Variable Absorption Costing
Costing
Managerial Accounting, ADA
Instructor
Mehriban Ahmadova
Variable vs Absorption Costing
• Absorption costing “absorbs” all of the costs used in manufacturing and
includes fixed manufacturing overhead as product costs.
• Absorption costing is in accordance with GAAP because the product cost
includes fixed overhead.
• Variable costing considers the variable overhead costs and does not consider
fixed overhead as part of a product’s costs.
• It is not in accordance with GAAP because fixed overhead is treated as a period
cost and is not included in the cost of the product.
Absorption Costing
• Product Costs:
• Direct Materials
• Direct Labor
• Variable Manufacturing Overhead
• Fixed Manufacturing Overhead
• Period Costs:
• Variable Selling and Administrative Expenses
• Fixed Selling and Administrative Expenses
Quick Check 1
Which method will produce the highest values for work in process and
finished goods inventories?
a. Absorption costing.
b. Variable costing.
c. They produce the same values for these inventories.
d. It depends.
Quick Check 1a
Which method will produce the highest values for work in process and
finished goods inventories?
a. Answer: Absorption costing.
b. Variable costing.
c. They produce the same values for these inventories.
d. It depends.
Unit Cost Computations 1
Since the variable costs per unit, total fixed costs, and
the number of units produced remained unchanged,
the unit cost computations also remain unchanged.
Variable Costing 1
Variable Costing
Sales (30,000 × $30) $900,000
Less variable expenses:
Variable cost of goods sold (30,000 × $10) $300,000
Variable selling and administrative expenses (30,000 × $3) 90,000
Total variable expenses 390,000
Contribution margin 510,000
Less fixed expenses:
Fixed manufacturing overhead $150,000
Fixed selling and administrative expenses 100,000 250,000
Net operating income $260,000
Absorption Costing
• Cost of goods sold (30,000 × $16): Unit product cost.
Absorption Costing
The variable cost per unit is $22 (the total of direct material,
direct labor, and variable overhead).
The absorption cost per unit is the variable cost ($22) plus the
per-unit cost of $7 ($49,000/7,000 units) for the fixed overhead,
for a total of $29.
Sample Exercise 7.3
Using this information from Planters, Inc., what is the cost per unit under
both variable and absorption costing?
Sample Exercise
7.3 solution Per-Unit Cost per Variable Costing
Direct materials $240
Direct labor 280
Variable manufacturing overhead 100
Total cost per unit: variable $620
Using this information from Outdoor Grills, what is the cost per
unit under both variable and absorption costing?
Sample Problem 7.6 (Solution)
Grainger Company produces only one product and sells that product for $100 per unit. Cost
information for the product is:
Direct Material $15 per Unit
Direct Labor $25 per Unit
Variable Overhead $5 per Unit
Fixed Overhead $34,000
Selling expenses are $4 per unit and are all variable. Administrative expenses of $20,000 are all
fixed. Grainger produced 5,000 units; sold 4,000; and had no beginning inventory.
A. Compute net income under
I. absorption costing
II. variable costing
B. Reconcile the difference between the income under absorption and variable costing.