0% found this document useful (0 votes)
28 views

MATH

The document summarizes the design of cantilever and strap footings for two columns. It involves 10 steps: 1) Proportioning footing dimensions, 2) Computing factored loads, 3) Drawing shear and moment diagrams, 4) Solving for the dimension 'd' for beam shear at the exterior footing, 5) Solving for 'd' for punching shear at the exterior column, 6) Solving for 'd' at the interior footing, 7) Solving for 'd' for punching shear at the interior column, 8) Designing flexural steel at the exterior footing, 9) Computing flexural steel at the interior footing, and 10) Designing the strap beam.

Uploaded by

Unknown
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
28 views

MATH

The document summarizes the design of cantilever and strap footings for two columns. It involves 10 steps: 1) Proportioning footing dimensions, 2) Computing factored loads, 3) Drawing shear and moment diagrams, 4) Solving for the dimension 'd' for beam shear at the exterior footing, 5) Solving for 'd' for punching shear at the exterior column, 6) Solving for 'd' at the interior footing, 7) Solving for 'd' for punching shear at the interior column, 8) Designing flexural steel at the exterior footing, 9) Computing flexural steel at the interior footing, and 10) Designing the strap beam.

Uploaded by

Unknown
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 18

Strap / Cantilever Footings

Problem 701: For the column dimension and axial loading given in Problem 501, design
cantilever/strap footings if the footing cannot extend beyond the exterior
column. The columns are spaced S m center to center. Use fc' = 28 MPa. fy
= 414 MPa, qa = 150 kPa.

DESIGN OF FOOTING :
Step 1. Proportion footing dimensions

a) Column loads
P1 = 485 + 335 = 820 kN
P2 = 565 + 465 = 1030 kN
R = 1030 + 820 = 1850 kN

b) Weight of footing to be 10% of column loads


W = 0.1(1850) = 185 kN,
Use 180 kN

c) Required footing area


R+W 1850 + 180
A= = = 13.53 m2
q 150

d) Locate the resultant column load from center of exterior column:


[Rx = ∑M] 1850x = 1030(4.18)
x = 2.327 m

e) From centroid of footings

Xc = 2.327 + 0.219 = 2.546 m

f) Trial dimension of interior footing

A2 = P2 / qa = 1030 / 150 = 6.867 m2


B2 = L2 = √ 6.867 = 2.620 m
Use 2.60 m x 2.60 m footing
Actual A2 = 6.76 m2

g) Trial dimension of exterior footing

A1 = 13.533 – 6.76 = 6.773 m2


Axc = ∑ax :
13.533(2.546) = 6.76(4.399) + 6.773(L1 / 2)
L1 = 1.393 m
B1 = A1 / L1 = 6.773 / 1.393 = 4.862 m
Use 1.40 m x 4.87 m footing
Actual A1 = 1.40(4.87) = 6.818 m2

Step 2. Compute factored loads


a) Column loads
P1 = 1.2(485) + 1.6(335) = 1118 kN
P2 = 1.2(565) + 1.6(465) = 1422 kN
R = 1118 + 1422 = 2540 kN

b) Footing reactions
∑MR2 = 0: R1(3.7) – 1118(4.18) = 0
R1 = 1263.04 kN
∑F = 0 : 1263.04 + R2 = 1118 + 1422
R2 = 1276.96 kN

c) Net ultimate soil pressures


q1 = R1 / A1 ¿ 1263.96 / 6.818 = 185.25 kPa
q2 = R2 / A2 ¿ 1276.96 / 6.760 = 188.90 kPa

d) Linear pressure

q1 = R1 / L1 ¿ 1263.96 / 1.40 = 902.17 kN / m


q2 = R2 / L2 ¿ 1276.96 / 2.60 = 491.14 kN / m

Step 3. Draw shear and moment diagrams

a) Shear ordinates: ∆V = (area)load

V1 = 0 kN
V2L = 0 + 902.17(0.219) = 197.58
V2R = 197.58 - 1118 = -920.42
V3 = -920.42 + 902.17(1.181) = 145.04
V4 = 145.04 + 0 = 145.04
V5L = 145.04 + 491.14(1.3) = 783.52
V5R = 783.52 - 1422 = -638.48
V6 = -638.48 + 491.14(1.3) = 0

b) Locate points of zero shear


X1 = 920.42 / 902.17 = 1.02 m
X2 = 145.04 / 902.17 = 0.161 m

c) Moment ordinates: ∆M = (area)shear

M1 = 0 kN-m
M2 = 0 + 0.5(0.219)(197.58) = 21.64
M3 = 21.64 + 0.5(1.02)(-920.42) = -447.77
M4 = -447.77 + 0.5(0.161)(145.04) = -436.09
M5 = -436.09 + (1.699)(145.04) = -189.67
M6 = -189.67 + 0.5(1.3)(145.04 + 783.52) = 413.89
M7 = 413.89 + 0.5(1.3)(-638.48) = -1.12

Step 4. Solve "d" for beam shear at exterior footing

a) Factored shear
Vu = 185.25(1.40)(2.216 – d)
Vu = 259.35(2.216 – d)

b) Shear capacity at critical section


1
6√ c
∅ Vc = ∅ f ' bd
∅ V c = 0.85( 1/6 ¿ ¿
∅ V c = 1049.48d kN

c) Equate factored shear to shear capacity and compute "d"


Vu ≤ ∅ V c (criteria for adequacy)
259.35(2.216 – d) = 1049.48d
d = 0.439 m

Step 5. Solve “d” for punching shear at exterior column

a) Factored shear
Vu = 1118 - 185.25(0.438 + d)(0.438 + 0.5d)
2
Vu = 1082.46 - 121.71d - 92.63d

b) Shear capacity at critical section


b0 = 1.314 + 2d
∅ V c = 1970.03d + 2998.52d2
c) Equate factored shear to shear capacity
Vu ≤ ∅ V c
1082.46 - 121.71d - 92.63d2 = 1970.03d + 2998.52d2
d2 + 0.677d - 0.35 = 0
d = 0.343

Step 6. Solve "d" for beam shear at interior footing

a) Factored shear
Vu = 188.90(2.60)(1.056 – d)
Vu = 491.14(1.056 – d)

b) Shear capacity at critical section


1
∅ Vc = ∅ √ f ' bd
6 c
∅ V c = 0.85(1/6 )( √28 ) (2.60)(1000)d
∅ V c = 1949.04d kN

c) Equate factored shear to shear capacity and compute "d"


Vu ≤ ∅ V c (criteria for adequacy)
491.14(1.056 – d) = 1949.04d
d = 0.213 m

Step 7. Solve "d" for punching shear at interior column

a) Factored shear
Vu = 1422 - 188.9(0.488 + d)2
Vu = 1377.01 - 184.37d - 188.9d2

b) Shear capacity at critical section


b0 = 1.952 + 4d
∅ V c = 2926.55d + 5997.04d2

c) Equate factored shear to shear capacity


Vu ≤ ∅ V c
1377.01 - 184.37d - 188.9d2= 2926.55d + 5997.04d2
d2 + 0.503d - 0.223 = 0
d = 0.284

Use largest d = 450 mm

Step 8. Design flexural steel at exterior footing

a) Factored moment

Mu = 185.25(1.40)(2.2162) / 2 = 636.79 kN – m

b) Moment resistance coefficient


Mu 636.79 x 106
Ru = 2
= 2
= 2.496 MPa
∅ bd 0.90(1400)(450 )

c) Strength ratio
fy 414
m= = = 17.39 5
0.85f c ' 0.85(28)

d) Required steel ratio

e)
ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy
Minimum steel ratio
= 0.00638 ]
0.25 √ f c ' 1.4
ρmin = ≥
fy fy

0.25 √28 1.4


ρmin = ≥
414 414

ρmin = 0.00320 ≥ 0.00338

Therefore use ρ = 0.00638

f) Steel area
As = ρbd = 0.00638(1400)(450) = 4019 mm2
π 2
Using 25 mm Ø bars, Ab = (25) = 491 mm2
4
As
n= = 4019 / 491 = 8.2
Ab

Use 9 – 25 mm diameter bars


g) Check spacing of bars
b-2c-n d b 1400 - 2(75) - 9(25)
s= = = 128 mm OK
n- 1 9 -1

h) Temperature bars in opposite direction

As = ρbd = 0.002(4870)(550) = 5357 mm2


As
n= = 5357 / 491 = 10.9
Ab
Use 11 – 25 mm dia. bars

h) Check development length

Ld,furn = 2216 – 75 = 2141 mm > Ld,reqd, OK!

Step 9. Compute flexural steel at interior footing

a) Factored moment

Mu = 188.90(2.60)(1.0562) / 2 = 273.84 kN – m

b) Moment resistance coefficient


Mu 273.84 x 106
Ru = 2
= 2
= 0.578 MPa
∅ bd 0.90(2600)(450 )

c) Required steel ratio

ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy
= 0.00141
]
d) Minimum steel ratio
0.25 √ f c ' 1.4
ρmin = ≥
fy fy

0.25 √28 1.4


ρmin = ≥
414 414

ρmin = 0.00320 ≥ 0.00338


4 4
ρ = (0.00141) = 0.00188
3 3

Therefore use ρ = 0.00188


e) Steel area
As = ρbd = 0.00188(2600)(450) = 2200 mm2
π 2
Using 12 mm Ø bars, Ab = (12) = 113 mm2
4
As
n= = 2200 / 113 = 19.5
Ab

Use 20 – 12 mm diameter bars

f) Check spacing of bars


b-2c-n d b 2600 - 2(75) - 20(12)
s= = = 116 mm OK
n- 1 20 - 1

h) Check development length

Ld,furn = 1056 – 75 = 981 mm > Ld,reqd, OK!

Step 10. Design of Strap Beam

a) Design forces
Vu = 145 .04 kN (from V – diagram)
Mu = 436.09 kN – m (from M – diagram)

b) Solve “d” for beam shear


1
6√ c
∅ Vc = ∅ f ' bd , assume b = 400 mm
145.04 x 106 = 0.85(1/6)(√28)(400)(1000)d
d = 484 mm

c) Solve “d” for rigidity requirements


Istrap ≥ 2.0 Ifooting
(1/12)(400)(d3) = 2(1/12)(4870)(4503)
d = 1304 mm
Therefore use d = 1350 mm

d) Moment resistance coefficient


Mu 436.09 x 106
Ru = 2
= = 0.665 MPa
∅ bd 0.90(400)(1350 ) 2

e) Required steel ratio

ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy ]
= 0.00163
ρmin =0.00320 ≥ 0.00338
4 4
ρ = (0.00163) = 0.00217
3 3

Therefore use ρ = 0.00217

f) Steel area
As = ρbd = 0.00217(400)(1350) = 1172 mm2
π
Using 16 mm Ø bars, Ab = (16)2 = 201 mm2
4
As
n= = 1172 / 201 = 5.8
Ab

Use 6 – 16 mm diameter bars (2 layers)

g) Check spacing
b-2c-n d b 400 - 2(40) - 4(16)
s= = = 85 mm OK!
n- 1 4-1
h) Check development length

Ld,furn = 1400 – 40 = 1360 mm > Ld,reqd, OK!

i) Provide minimum stirrups


Max s = d / 2 = 1350 / 2 = 675 mm
Max s = 300
Use 10 mm dia. U – stirrups @ 0.30 m o.c.

Step 11. Check development lengths

a) For 25 mm diameter tension bars


𝛼 = 1.0 𝛽 = 1.0 𝛾 = 1.0 λ = 1.0 (uncoated)

c+ K tr 75+0
= = 3.00 > 2.5
db 25

Ld 9 f y αβγλ
=
d b 10 √ f c ' c+K tr
( )
db
= 28.17

Ld 3 f y αβλ
Simplified formula: = = 46.94 (controls)
d b 5 √ fc '

Ld = 46.94(25) = 1174 mm (controls)


min Ld = 300 mm

b) For 12 mm diameter tension bars


𝛼 = 1.0 𝛽 = 1.0 𝛾 = 1.0 λ = 1.0 (uncoated)

c+ K tr 75+0
= = 6.25 > 2.5
db 12
Ld 9 f y αβγλ
=
d b 10 √ f c ' c+K tr = 28.17
( )
db
Ld 12 f y αβλ
Simplified formula: = = 37.55 (controls)
d b 25 √ f c '

Ld = 37.55(12) = 451 mm (controls)


min Ld = 300 mm

c) For 16 mm diameter tension bars


𝛼 = 1.0 𝛽 = 1.0 𝛾 = 1.0 λ = 1.0 (uncoated)

c+ K tr 40+0
= = 2.5 > 2.5
db 16
Ld 9 f y αβγλ
=
d b 10 √ f c ' c+K tr = 28.17
( )
db
Ld 12 f y αβλ
Simplified formula: = = 37.55 (controls)
d b 25 √ f c '

Ld = 37.55(16) = 601 mm (controls)


min Ld = 300 mm

Step 13. Check weight of footing

a) Thickness of footing
t = 450+100 = 550 mm
b) Volume of footing
Vf = (2.6)(2.6)(0.55) + (4.87)(1.40)(0.55) = 7.47 mm3
c) Weight of footing
Wf = 23.5(7.47) = 176.29 kN < 180 kN OK!
Problem 702: Using the framing and data given in Problem 105 (unless otherwise
indicated), design a cantilever/strap footing for columns C1 and C2 for axial
dead plus live combination. Use fc' = 28 MPa. fy = 414 MPa, qa = 100 kPa.

DESIGN OF FOOTING :
Step 1. Proportion footing dimensions

a) Column loads
P1 = 582 + 291 = 873 kN
P2 = 785 + 426 = 1212 kN
R = 873 + 1212 = 2085 kN

b) Weight of footing to be 10% of column loads


W = 0.1(2085) = 209 kN,
Use 260 kN

c) Required footing area


R+W 2085 + 209
A= = = 23.452 m2
q 100

d) Locate the resultant column load from center of exterior column:


[Rx = ∑M] 2085x = 1212(7.7)
x = 4.475 m

e) From centroid of footings

Xc = 4.475 + 0.250 = 4.725 m

f) Trial dimension of interior footing

A2 = P2 / qa = 1212 / 100 = 12.12 m2


B2 = L2 = √ 12.12 = 3.481 m
Use 3.40 m x 3.40 m footing
Actual A2 = 11.56 m2

g) Trial dimension of exterior footing

A1 = 23.452 – 11.56 = 11.892 m2


Axc = ∑ax :
23.452(4.725) = 11.56(7.95) + 11.892(L1/2)
L1 = 3.180 m
B1 = A1 / L1 = 11.892 / 3.180 = 3.740 m
Use 3.19 m x 3.74 m footing
Actual A1 = 3.19(3.74) = 11.931 m2

Step 2. Compute factored loads


a) Column loads
P1 = 1.2(582) + 1.6(291) = 1165 kN
P2 = 1.2(785) + 1.6(426) = 1625 kN
R = 1165 + 1625 = 2790 kN

b) Footing reactions
∑MR2 = 0: R1(6.36) – 1165(7.7) = 0
R1 = 1410.46 kN
∑F = 0 : 1410.46 + R2 = 1165 + 1625
R2 = 1379.54 kN

c) Net ultimate soil pressures


q1 = R1 / A1 ¿ 1410.46 / 11.931 = 118.22 kPa
q2 = R2 / A2 ¿ 1379.54 / 11.560 = 119.34 kPa

d) Linear pressure

q1 = R1 / L1 ¿ 1410.46 / 3.19 = 442.15 kN / m


q2 = R2 / L2 ¿ 1379.54 / 3.40 = 405.75 kN / m
Step 3. Draw shear and moment diagrams

a) Shear ordinates: ∆V = (area)load

V1 = 0 kN
V2L = 0 + 442.15(0.25) = 110.54
V2R = 110.54 - 1165 = -1054.46
V3 = -1054.46 + 442.15(2.94) = 245.46
V4 = 245.46 + 0 = 245.46
V5L = 245.46 + 405.75(1.7) = 935.24
V5R = 935.24 - 1625 = -689.76
V6 = -689.76 + 405.75(1.7) = 0.01

b) Locate points of zero shear


X1 = 1054.46/442.15 = 2.385 m
X2 = 245.46/442.15 = 0.555 m

c) Moment ordinates: ∆M = (area)shear

M1 = 0 kN-m
M2 = 0 + 0.5(0.25)(110.54) = 13.82
M3 = 13.82 + 0.5(2.385)(-1054.46) = -1243.62
M4 = -1243.62 + 0.5(0.555)(245.46) = -1175.5
M5 = -1175.5 + (3.06)(245.46) = -424.39
M6 = -424.39 + 0.5(1.7)(245.46 + 935.24) = 579.21
M7 = 579.21 + 0.5(1.7)(-689.76) = -7.09

Step 4. Solve "d" for beam shear at exterior footing

a) Factored shear
Vu = 118.22(3.19)(1.62 – d)
Vu = 377.12(1.62 – d)

b) Shear capacity at critical section


1
∅ Vc = ∅ √ f ' bd
6 c
∅ V c = 0.85( 1/6)( √ 28 ) ( 3.19)(1000) d
∅ V c = 2391.32d kN

c) Equate factored shear to shear capacity and compute "d"


Vu ≤ ∅ V c (criteria for adequacy)
377.12(1.62 – d) = 2391.32d
d = 0.221 m

Step 5. Solve “d” for punching shear at exterior column

a) Factored shear
Vu = 1165 - 118.22(0.5 + d)(0.5 + 0.5d)
Vu = 1135.45 - 88.67d - 59.11d2

b) Shear capacity at critical section


b0 = 1.5 + 2d
∅ V c = 2248.89d + 2998.52d2

c) Equate factored shear to shear capacity


Vu ≤ ∅ V c
1135.45 - 88.67d - 59.11d2 = 2248.89d + 2998.52d2
d2 + 0.765d - 0.371 = 0
d = 0.337

Step 6. Solve "d" for beam shear at interior footing

a) Factored shear
Vu = 119.34(3.40)(1.450 – d)
Vu = 405.76(1.45 - d)

b) Shear capacity at critical section


1
∅ Vc = ∅ √ f ' bd
6 c
∅ V c = 0.85( 1/6)( √ 28 )(3.40)(1000) d
∅ V c = 2548.74d kN

c) Equate factored shear to shear capacity and compute "d"


Vu ≤ ∅ V c (criteria for adequacy)
405.76(1.45 - d) = 2548.74d
d = 0.199 m
Step 7. Solve "d" for punching shear at interior column

a) Factored shear
Vu = 1625 - 119.34(0.5 + d)2
Vu = 1595.17 - 119.34d - 119.34d2

b) Shear capacity at critical section


b0 = 2 + 4d
∅ V c = 2998.52d + 5997.04d2

c) Equate factored shear to shear capacity


Vu ≤ ∅ V c
1595.17 - 119.34d - 119.34d2 = 2998.52d + 5997.04d2

d2 + 0.51d - 0.261 = 0
d = 0.316

Use largest d = 350 mm

Step 8. Design flexural steel at exterior footing

a) Factored moment

Mu = 118.22(3.19)(1.6202) / 2 = 494.86 kN – m

b) Moment resistance coefficient


Mu 494.86 x 10
6
Ru = 2
= = 1.407 MPa
∅ bd 0.90(3190)(3 50 )2

c) Strength ratio
fy 414
m= = = 17.39 5
0.85f c ' 0.85(28)

d) Required steel ratio

e)
ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy
Minimum steel ratio
]
= 0.00351

0.25 √ f c ' 1.4


ρmin = ≥
fy fy

0.25 √28 1.4


ρmin = ≥
414 414
ρmin = 0.00320 ≥ 0.00338

Therefore use ρ = 0.00351

f) Steel area
As = ρbd = 0.00351(3190)(350) = 3919 mm2
π 2
Using 16 mm Ø bars, Ab = (16) = 201 mm2
4
As
n= = 3919 / 201 = 19.5
Ab

Use 20 – 16 mm diameter bars

g) Check spacing of bars


b-2c-n d b 3190 - 2(75) - 20(16 )
s= = = 143 mm OK
n- 1 20 - 1

h) Temperature bars in opposite direction

As = ρbd = 0.002(3740)(450) = 3366 mm2


As
n= = 3366 / 201 = 16.7
Ab
Use 17 – 16 mm dia. bars

h) Check development length

Ld,furn = 1620 – 75 = 1545 mm > Ld,reqd, OK!

Step 9. Compute flexural steel at interior footing

a) Factored moment

Mu = 119.34(3.40)(1.4502) / 2 = 426.55 kN – m

b) Moment resistance coefficient


Mu 426.55 x 106
Ru = 2
= = 1.138 MPa
∅ bd 0.90(3400)(3 50 )2

c) Required steel ratio

ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy ]
= 0.00282

d) Minimum steel ratio


0.25 √ f c ' 1.4
ρmin = ≥
fy fy

0.25 √28 1.4


ρmin = ≥
414 414

ρmin = 0.00320 ≥ 0.00338


4 4
ρ = (0.00282 ) = 0.00376
3 3

Therefore use ρ = 0.00388

e) Steel area
As = ρbd = 0.00388(3400)(350) = 4022 mm2
π 2
Using 16 mm Ø bars, Ab = (16) = 201 mm2
4
As
n= = 4022 / 201 = 20.0
Ab

Use 20 – 16 mm diameter bars

f) Check spacing of bars


b-2c-n d b 3400 - 2(75) - 20(16 )
s= = = 154 mm OK
n- 1 20 - 1

h) Check development length

Ld,furn = 1450 – 75 = 1375 mm > Ld,reqd, OK!

Step 10. Design of Strap Beam

a) Design forces
Vu = 245.46 kN (from V – diagram)
Mu = 1175.50 kN – m (from M – diagram)

b) Solve “d” for beam shear


1
6√ c
∅ Vc = ∅ f ' bd , assume b = 500 mm
245.46 x 106 = 0.85(1/6)(√28)(500)(1000)d
d = 655 mm

c) Solve “d” for rigidity requirements


Istrap ≥ 2.0 Ifooting
(1/12)(500)(d3) = 2(1/12)(3740)(3503)
d = 862 mm
Therefore use d = 900 mm

d) Moment resistance coefficient


Mu 1175.50 x 10
6
Ru = 2
= 2
= 3.225 MPa
∅ bd 0.90(500)(900 )

e) Required steel ratio

ρ=
1
m [ √
1- 1-
2R u m
fy ]
= 0.00840

ρmin =0.00320 ≥ 0.00338

Therefore use ρ = 0.00840

f) Steel area
As = ρbd = 0.00840(500)(900) = 3780 mm2
π
Using 25 mm Ø bars, Ab = (28)2 = 491 mm2
4
As
n= = 3780 / 491 = 7.7
Ab

Use 8 – 25 mm diameter bars (2 layers)

g) Check spacing
b-2c-n d b 5 00 - 2(40) - 4(25 )
s= = = 107 mm OK!
n- 1 4-1
h) Check development length

Ld,furn = 3190 – 40 = 3150 mm > Ld,reqd, OK!

i) Provide minimum stirrups


Max s = d / 2 = 900 / 2 = 450 mm
Max s = 300
Use 10 mm dia. U – stirrups @ 0.30 m o.c.

Step 11. Check development lengths

a) For 25 mm diameter tension bars


𝛼 = 1.0 𝛽 = 1.0 𝛾 = 1.0 λ = 1.0 (uncoated)
c+ K tr 75+0
= = 3.00 > 2.5
db 25

Ld 9 f y αβγλ
=
d b 10 √ f c ' c+K tr
( )
db
= 28.17

Ld 3 f y αβλ
Simplified formula: = = 46.94 (controls)
d b 5 √ fc '

Ld = 46.94(25) = 1174 mm (controls)


min Ld = 300 mm

b) For 16 mm diameter tension bars


𝛼 = 1.0 𝛽 = 1.0 𝛾 = 1.0 λ = 1.0 (uncoated)

c+ K tr 40+0
= = 2.5 > 2.5
db 16
Ld 9 f y αβγλ
=
d b 10 √ f c ' c+K tr = 28.17
( )
db
Ld 12 f y αβλ
Simplified formula: = = 37.55 (controls)
d b 25 √ f c '

Ld = 37.55(16) = 601 mm (controls)


min Ld = 300 mm

Step 13. Check weight of footing

c) Thickness of footing
t = 350+100 = 450 mm
d) Volume of footing
Vf = (3.4)(3.4)(0.45) + (3.74)(3.19)(0.45) = 10.57 mm3
c) Weight of footing
Wf = 23.5(10.57) = 249.45 kN < 260 kN OK!

You might also like