Multiple Methods of Dam
Multiple Methods of Dam
1
DESIGN OF GRAVITY DAM
Given
Assumption
Assume there is no earth quake
Required
A. Design the gravity dam by zone (or multiple step) design method.
B. Design the gravity dam by single step design method
C. Sketch the section of the dam design by the two methods of design
Solution
a) Design the gravity dam by zone ( or multiple step) design method.
Free board
1
Wave pressure
PWAVE = 2 W Hs2
= 2*10* (1.95)2
= 76.05
PWAVE = 76.05
= 0.375 HS
= 0.375* 1.95
= 0.73
Top details
2m parapet wall
2
ZONE 1
ZONE 1 consists of the part above section 1 -2 it resists a new action and requires new design
computation
ZONE 2
Assumptions
Neglect the weight of parapet an and assume zone 1 to be purely rectangular and the center of
gravity of this zone (zone 1) to act at center of the bottom width of the slice
Manipulation of table 1
For a straight gravity dam, a moment equation may be written about the downstream middle third
involving known dimensions and for ces and the unknown distance from high water to the bottom of
zone 2
3
A. Weight of zone 1
Pm1 = 4*1*1* C
= 4*1*1*25
= 100KN
Pm1 =100KN
B. Weight of zone 2
Pm2 = 4*1*h* C
= 4*1*h*25
Pm2 =100h KN
Pwh2 = ½ * C *Z12
= ½ * 10* h2
Pwh2 = 5h2 KN
Where
C = cohesion
Z1 = head water depth
Z2 = tail water depth
A = area of the base (bottom of Zone 2)
4
P uv2 = 10h (KN)
E. Wave pressure
WWAVE =76.05KN ( already calculated)
PM2……………4/6 m
PWAVE ………….0.73 + h
Table 1
S.No item Forces (KN) Lever arm from Moment about d/s
d/s middle third middle third
Horizontal Vertical ( +ve down m KN-m
(+ve force) KN ward) KN
3 PWh2
5h2 h/3 -1.667h
4 PUV2
-10h 4/3 -13.333h
5
Simplifying and rearranging
H3 + 13.63h – 6.69 = 0
First trial
H = 0.5
H=- =- = -0.0174
New trial
trial 2
a =0.48
f(0.48) = -0.037008
f’(0.48) = 14.3212
h=- =- = 0.00258
.’. h = 0.48m
Inserting the value of h into table 1 and summating horizontal and vertical forces, determine the
inclination of the resultant
6
Tan Ѳ = ∑horizontal forces/∑vertical forces
∑
P’u= = 2*143.2KN/4m*1m= 71.6KN/m2
=3pa= 3000KN/m2
Since p’u< ……..Safe!
It is evident from inspection that the resultant is at the center of the block for reservoir empty case.
7
Zone III [block 1] trial solution
Reservoir full
Below 0.48m depth, the D/S face must be battered to keep the resultant within the middle third.
Increments approximately equal to 15% of the depth below the top of dam within a minimum of 10ft
(3.048m)
15*45m/100= 6.75m
3 -0.48= 2.52m
To bring the joint to an even depth of 5m below the high water level.
Analytical solution
The first block in zone III is of the form shown in the fig. below
8
pm31a =2.52*4*1*γc =2.52*4*1*25= 252KN
=0.5*10*(0+.5*1*(3-0))*( 4+ΔL)*1
Lever arm of weight & pressure forces (from U/S FACE or point ‘o1’)
Pm31a =.5*4= 2m
Pm31b= 4+(1/3)Δl
9
ΣV=148+252+31.5∆ℓ-7.5∆ℓ-30
ΣV=(24∆ℓ+370)KN
ΣM=-296-504-10.5∆ℓ2-126∆ℓ+2.5∆ℓ2+20∆ℓ+40-45-283.6665
ΣM=-8∆ℓ2-106∆ℓ-1088.6665
ΣM=-(8∆ℓ2+106∆ℓ1088.6665) KN-m
xo31 =ΣM/ ΣV
8∆ℓ2+204.6667∆ℓ-102=0
∆ℓ2+25.5833∆ℓ-12.75=0
F(∆ℓ)=∆ℓ2+25.5833∆ℓ-12.75
1st trial
a=1
F(∆ℓ)=∆ℓ2+25.5833∆ℓ-12.75
F’(∆ℓ)=2∆ℓ+25.5833
F(1)=13.8333 F’(1)=27.5833
New a=1+(-0.50151)=0.4985≈0.50
2nd=trial
a=0.5
h=-0.291665/26.5833=-0.011
3rd trial
10
a=0.489
f(0.489)=-0.0006453
f’(0.5)=26.5833
h=-0.0006453/26.5613=0.000024
now≈0.489+0
take ∆ℓ=0.49m
ΣV=148+252+31.5∆ℓ=148+252+31.5*0.49=415.485KN
⅓ ℓ =⅓(∆ℓ+4)=⅓(0.49+4)=1.497
⅔ℓ= ⅔(∆ℓ+4)=⅔(0.49+4)=2.993
Since 1.497 < Xav31 <2.993 it is safe. (with in the middle third)
ℓ=∆ℓ+4=0.49+4=4.49m
11
∆ℓd>0.58
P’31 =P’2+Pm31a+Pm31b=148+252+31.5*0.49
P’31=415.435KN
Xavp’31=2.08m
Calculation of Pm32a
Pm32a= 4.49*3*25*1=336.75KN
Calculation of Pm32b=
Pm32b=½*3*0.7*25=26.25KN
Calculation of Puv32 =
Puv32= 77.85KN
Calculation of wave
Pwave=76.05KN
Calculation of Pwh32=½*10*62=108KN
12
Refer table 3 for calculation of moments
s.no item Forces,(KN) Level arm Moment about u/s face o2(KN)
Horizontal Vertical (-ve from u/s face
(+ve u/s) KN downward) KN (point o2) m M( ) M( )
1 P31’ +415.435 2.08 864.261
2 Pm32a +336.75 2.245 756.004
3 Pm32b +26.25 4.723 123.980
4 Puv32 -77.85 1.73 134.681
5 Pwh32 180 2 360
6 Pwave 76.05 6.73 511.817
ΣV=700.585KN
Limit ⅔*(4.49+0.7)=3.46
Both u/s batter and D/s batter refer the sketch on page 19
P’
=2.5 Z(L+∆Lu+∆Ld)
Pwave=76.05
Level arm
13
P’ Yav+∆Lu + Xav
Pmu Yav+⅔∆Lu
Pwh ⅓
Pwave Z+0.73
Sign convention
14
Zone 1
(Trial 1)
Empty conditon
15
Zone 2
(Trial 1)
Empty conditon
16
Zone 3 Block 1
(Trial 1)
Zone 3 Block 1
(Trial2)
17
Zone 3 Block 1
(Trial 3)
Zone 3 Block 1
(Trial 4)
18
f=allowable coefficient of friction=0.65
Empty conditon
Zone 3 Block 2
(Trial 1)
19
Zone 3 Block 2
(Trial 2)
Zone 3 Block 2
(Trial 3)
20
f=allowable coefficient of friction=0.65
Empty conditon
Zone 3 Block 3
(Trial 1)
21
ZONE 3 BLOCK 3 (Trial 2)
3 pmu 0 0 0
7 pwv 0 0
Empty condition
Stability against sliding, FSS=0
Maximum allowable inclined stress,p’v=374.866 KN/m2
22
ZONE 3 BLOCK 4
Trial1
Z ∆lu ∆ld ∆z L Y midle third u/s middle third d/s
3 pmu
7 pwv
23
ZONE 3 BLOCK 4 (Trial 2)
3 pmu
7 pwv
Empty condition
Stability against sliding, FSS=0
Maximum allowable inclined stress,p’v=374.866 KN/m2
24
ZONE 3 BLOCK 5 ( Trial 1)
3 pmu
7 pwv
25
ZONE 3 BLOCK 5
Trial 2
3 pmu
7 pwv
26
ZONE 4 BLOCK 1
Trial 1
Z ∆lu ∆ld ∆Z L Y midle third u/s middle third d/s
27
ZONE 4 BLOCK 1 Trial 2
Z ∆lu ∆ld ∆Z L Y midle third u/s middle third d/s
28
ZONES 4 BLOCK (Trial 3)
29
ZONE 4 BLOCK 2 (Trial 1)
FORCE(KN) Force
Moment arm
(m) Moment(KN*
30
Zone-4: Block-3: (Trial-1):
31
Zone-4: Block-4: (Trial-1):
32
Zone-4: Block-5:
(Trial-1):
Z ΔIu ΔId ΔZ L Y Middle third U/S Middle third D/S
30.00 2.00 2.00 3.00 19.820 0.000 7.940 15.880
33
Zone-4: Block-6: (Trial-1):
34
Zone-4: Block-7:
(Trial-1):
Z ΔIu ΔId ΔZ L Y Middle third U/S Middle third D/S
36.00 2.00 2.00 3.00 31.820 0.000 11.940 23.880
35
Zone-4: Block-8:
(Trial-1):
Z ΔIu ΔId ΔZ L Y Middle third U/S Middle third D/S
39.00 2.00 2.00 3.00 35.820 0.000 13.273 26.547
36
Zone-4: Block-9:
(Trial-1):
Z ΔIu ΔId ΔZ L Y Middle third U/S Middle third D/S
41.00 2.00 2.00 3.00 39.820 0.000 14.607 29.213
37
Zone-4: Block-10:
(Trial-1):
Z ΔIu ΔId ΔZ L Y Middle third U/S Middle third D/S
45.00 1.50 2.00 4.00 43.82 0.000 15.773 31.547
38