Scmpe Ans
Scmpe Ans
1. The pricing of new product poses a bigger problem because of the uncertainty involved in the
estimation of their demand. A new product is analysed into three categories for the purpose of pricing:
Revolutionary Product
A product is said to be revolutionary when it is new for the market and has the potential to create its
own value. This type of product has a revolutionary impact on the market and consumer behaviour. It
replaces the existing method or technology and the approach of doing a work is quite different and
unique. These products enjoy the benefit of product differentials and have the potential of being
market leader.
Revolutionary product may enjoy the premium price as a reward for its innovation and taking
first initiative.
Evolutionary Product
A product introduces upgraded version with few additional characteristics of the product is known as
evolutionary product.
The evolutionary products may be priced taking cost-benefit, competitor, and demand for the
product into account.
Me-too Product
A product is said to be me-too product when its emergence is a result of the success of a
revolutionary product. These types of products are very similar (in ordinary language imitation) to
revolutionary and/ or evolutionary products of other firms. The firm, while producing me-too products,
generally follows the similar production process and technology that is used by the other firms.
These are known as market followers.
The me-too products are price takers as the price is determined by the market mainly by the
competitive forces.
In the given case, The Crafted Mobile Application Ltd. is going to introduce three new applications.
The concern for the company is the pricing strategy for its new applications. Evaluations of pricing
strategy for all new three applications are as follow:
i) Application ‘Pic X Chat’ having almost all the features currently available social media
applications. Additional features are that it allows to video call with up to 15 members at a time,
higher than other applications, allows to hide some conversation, having ‘Child Safe Mode’ and
the biggest move is to restrict inappropriate and vulgar content without suffering the privacy of
the user.
These additional features make it evolutionary product and expected that people would
admire efforts of the company and as the application is free of cost, it is expected that it would
get good numbers of users.
Since the features of the application is crucial and different, it would get enough users. More
users would attract advertisement companies too. And that is why they would be ready to pay
higher amount for the advertisement. And market survey also suggested higher demand of the
2. (i) Target profit per statue is 25% of `45,000. Therefore, target profit is `11,250 per statue. Hence,
target cost = selling price – target profit = `45,000 - `11,250 = `33,750 per statue.
(ii) The calculation is given:
Cost Amount (`)
Design cost 5,00,000
Direct materials 20,00,000
Direct manufacturing labour 25,00,000
Variable manufacturing overhead 20,00,000
Fixed manufacturing overhead 5,00,000
Marketing 10,00,000
Total Estimated Cost 8,500,000
Estimated Cost per statue = `85,00,000 / 200 statues = `42,500 per statue.
(iii) The estimated cost is higher than the target cost per statue. The estimated cost is `42,500 per
statue (ii) while the target cost price is `33,750 per statue (i). Hence, the company has to find
ways to reduce the estimate cost through value engineering.
Students are only required to provide one performance measure. These others have been given
for completeness.
The average employee cost per week per house of ES is `365.38 (2.46 times) more than of HS.
It can be concluded that HS is both efficient, in terms of being able to cater more houses with
same number of employees, as well as cost effective due to the use of cheaper labour.
The Average Day to Day Repair Cost per week per house
Here, the resource (input) is measured in terms of the cost spent on repairs to maintain the
rental houses. Running repairs are generally do not add much value to the rental ho uses.
Therefore, lesser the repairs, higher the efficiency. From the income and expenditure table, it
can be seen that HS has spent `23,91,600 as running repair cost for 450 houses versus ES that
has spent `6,38,000 for 200 houses. To compare them on a common factor, the average repair
cost per week per house has been calculated.
HS ES
The Average Day-to-Day Repair Cost per week per house `102.21 `61.35
[`23,91,600 ^/ (450 @ × 52)] and [`6,38,000 ^/ (200@ × 52)]
^ Running repair cost from the income and expenditure table
@ Number of houses (given): HS = 450; ES = 200
The average day to day repair cost per week per house for ES is `40.86 less than that of HS
(-40%). This may be due to the fewer repairs required and the fact that there is no extra cost
required for emergency and urgent repairs. The cost of repairs whether emergency, urgent or
non-urgent to ES is the same, `1,000 [`6,38,000/ (160 + 376 + 102)] whereas the cost of
emergency repairs to HS is `1,400 (`6,72,000/480), urgent `1,139 (`11,28,000/990) and for
non-urgent repairs it is `1,056 (`5,91,600/560).
ES’s low cost of repairs (which is identical for all types of repairs – emergency, urgent and
non-urgent) may have been achieved through entering into a contractual agreement for repairs.
HS should also think of entering into such contracts in order to save money.
Percentage of Rent Lost
Occupancy of rental houses indicate whether the capacity (in terms of houses rented) is being
optimally utilized. Lesser the vacancy better the efficiency in terms of capacity utilization.
This represents opportunity cost of not letting out the property.
HS ES
Percentage of Rent Lost (= Rent Lost / Gross Rent) 15% ---
[(`18,17,400/ `1,21,16,000]
Gross Rent = Rent Earned + Rent Lost
= `1,02,98,600 + `18,17,400 = `1,21,16,000
Analysis
The contribution margin is 40% for each dealer but when the other overheads costs per dealer is
included in the above Profitability Statement the profitability of the three dealers become
different. X3 is the most profitable dealer.
5. (a) Material M
The requirement of 2,000 units of Material M has to be purchased in entirety since there are no
units in stock. Therefore, the relevant cost will be the replacement cost at `8 per unit, which for
2,000 units is `16,000 (2,000 units × `8 per unit).
Material N
There is a requirement of 3,000 units of Material N, of which 1,200 units are in stock. Material N
used regularly in the production of all types of dyes. If the 1,200 units in stock are used, they
need to be replenished (replaced) in order to meet production demands of other dyes. In addition,
for the special order, additional 1,800 units of Material N is required to be procured from the
market. Therefore, 3,000 units of Material N has to be procured if the special order is undertaken.
The relevant cost will be the replacement cost at `10 per unit, which for 3,000 units is `30,000
(3,000 units × `10 per unit).
Material O
There is a requirement of 2,000 units of Material O, of which 1,400 units are in stock. The
balance 600 units have to be procured at the replacement (market) price of `14 per unit, which
would be `8,400. Material O has no other use, so if the special order is not undertaken the stock
of 1,400 units can be sold at `9 per unit. So, the opportunity cost of undertaking this order is
`12,600. Therefore, the relevant cost for Material O is procurement cost of 600 units plus the
opportunity cost of not disposing the current stock of 1,400 units, which would be `8,400 +
`12,600 = `21,000.
Material P
The entire requirement of 500 units of Material P is in stock. If the special order is not accepted,
Golden paints has two options (i) sell the excess material at `12 per unit or (ii) use it as a
substitute for Material Z, which would otherwise need to be procured.
(i) The realizable value of Material P is `6,000 (500 units × `12 per unit).
(ii) Material P can be used as a substitute for 700 units of Material Z. Since there is no stock of
Material Z currently, if the special order is accepted, the entire quantity would have to be
procured at `11 per unit. This would cost the company `7,700 (700 units × `11 per unit).
10
11
13
14