7th Maths Unit 2 Lesson Plan
7th Maths Unit 2 Lesson Plan
Name of the Topic Number of periods Timeline for teaching Any specific
chapter required From To information
1.Introduction 2
2.FRACTIONS
DECIMALSS
2.Word problems on multiplication and 3
division of fractions.
AND
3.Multiplication of Decimals 3
4.Division of decimals 3
5.Unit exercise 3
1
• One and half kg of jaggery - 1 2 𝑘𝑔.
Explicit Teaching/Teacher Modelling Group Work (We Do) Independent Work (You Notes/TLM
(I Do) Do)
fractions and ordering of and decimals are used note books. Text book
and division of fractions (2) • Let’s do activity. examples for Let’s word problems
• Explain the word problems on • Solve Problem number think question. and solve
2,3,6,8 in Exercise 2.1 • Solve Problems them.
multiplication and division of
number 1,4,5,7 in
fractions using examples 1 and 2.
Exercise 2.1
3.Multiplication of decimals (4) • Let’s explore • Solve Check your • Transparent
• Revise the concept decimals, • Solve Problem number Progress problems paper.
using pictorial representation and • Solve Problem number • Problem number multiplication
general multiplication. 1,3,6,7 in Exercise 2.3 2,4,5,8 in Exercise 2.3. and division of
• Helps the slow learners in solving Napier and his major teaching for
6. Number series -2 (1) • Practice questions 1-5 • Practice questions 6- • Provide some
• Explain examples for multiplication in numbers series -2 15 in numbers series - more question
patterns. papers
• 12.36×10=__________
2. Open Ended / Critical Thinking:
• Give some situations where we use numbers either in decimal form or fraction form in our daily life situations.
• “The product of proper fraction is always proper fraction.” Explain.
• Write multiplication statements to get the product 2.6.
• Write any 4 the possible pairs of two decimals whose product is 4.8
Student Practice Questions & Activities (Exercises from workbook / textbooks/ blackboard)
1. Arrange the following numbers in ascending order.
i) 0.3, 0.23, 3.032, 3.36, 0.323, 3, 3.233, 0.033
4 2 1 5 1 9
ii) , , , , , .
3 6 9 12 4 4
7 2
2. Simplify 3+ − .
3 5
3. Calculate 38.4 ÷ 6
4. Calculate 893.236 ÷ 100
5. If the cost of a dozen bananas is Rs. 50.68. Find cost of each banana.
6. If the cost of chudidar material of 1.40 m at the rate of Rs 175.25/ meter. Find the amount to be paid.
Assessment (Think of what children SAY, DO and MAKE while learning that can form the evidence of learning to be used for assessment).
• Prepare new question and solve involving fractions and decimals.
• Activity: Collect any five decimal numbers from real life situations. Write ascending and descending order. Find their sum. Find the
difference of largest and smallest decimal.
• Worksheets on fractions and decimals.
• Quiz conducted on properties of integers.
• Unit exercise in Student’s notebook.