Math Worksheet
Math Worksheet
A. Read and analyze each word problem. Solve for what is asked.
1. In 2009, Usain Bolt set the world record for sprinting 100 m in approximately
2. In 2009, Usain Bolt set the world record for sprinting 150 m in approximately
3. PJ hikes 12 miles of nature trail in 4 hours. How many miles of trail does PJ
4. PJ hikes miles of nature trail in 2 hours and 30 minutes. How many miles
2 servings. Find each unit rate. Which food has fewer calories per serving?
UNIT RATE
Food A
Food B
in of a serving. Find each unit rate. Which food has fewer calories per
serving?
UNIT RATE
Food A
Food B
7. Last week Rianne was paid $121 for 11 hours of work. How much money
8. Last week Rianne was paid $81 for 20 hours and 15 minutes of work. How
10. On his way to visit her parents, PJ drives 250 miles in 4 hours. What is his
11. Rafa paints of a wall in hours. What part of a wall does Rafa paint in 1
hour?
12. Daniel can mow of an acre of grass in 50 minutes. How many acres of
Number of Trays 2 3 4
(x)
(y)
Equation: _________
Time (y) 3 6 9
Equation: _________
Number of Weeks 2 3 4 5
Number of Days 14 21 28 35