10.unitary Method
10.unitary Method
UNITARY METHOD
UNITARY METHOD
n lass VI, we have learnt about unitary method in which we first find the value of one
class
articlefrom the value of the given number of articles and then we use it to find the
(unit)
Jue
value
of required numbe of articles. We have learnt that:
article
Value of the given number of articles
Value of
one
Number of articles
and,
ILLUSTRATIVE EXAMPLES
Example 1 If 6 bowls cost Rs 96. What will be the cost of 15 such bowls?
Solution We have,
Cost of 6 bowls Rs 96
96
. Cost of 1 bowl =Rs
6
96
Hence, Cost of 15 bowls = Rsx15= Rs (16x15) =Rs 240
6
Xample 2 The car that Ravish owns can go 150 km in 15 litres of petrol. How for can it
go with 50 litres of petrol?
Solution It is given that:
Wtih 15 litres of petrol the car goes 150 km
25
For Rs 1, cloth bought= 1575
m
EXERCISE 10.1
1. 20 chocolates cost Rs 320. Find the cost of 35 such chocolates.
2. The cost of 40 metres of cloth is Rs 200. Find the cost of 50 metres of cloth.
3. A car can cover a distance of 522 km on 36 litres of petrol. How far can it travel on 14 litres of
petrol?
4. Travelling 900 km by rail costs Rs 280. What would be the fare for a journey of 360 km when a
person travels by the same class?
5. If6 oil tankers can be filled by a pipe in 4 e hours, how long does the pipe take to fil 4 sucho
tankers?
6. 3/4 of the salary per month is Rs 600. What is the salary per month?
7. The cost of 32 tables is Rs 23520. Find the number of such tables that can be
purchased to
Rs 51450.
8. Theyieldof wheat from 6 hectares is 280 quintals. Find the number of hectares required fra
yield of 225 quintals.
9. Fifteen post cards cost Rs 2.25. What Will be the cost of 36 post cards? How many
can we buy in Rs 45?
postcao
10. A rail journey of 75 km costs Rs 215. How much will a journey of 120 km cost?
10.3
rstaly
hhetho20
f t h e
es tax on a purchase worth 60 is R 4.20. What will be the sales tax on the purchase
s a l e s
wortho f 150?
!.
each.
2 5 2
ekets of 12 pencis each, costR499.20. Find the cost of 65 packets of 10 pencils
p a c k e t
ANSWERS
2. 250 2. 203 km. 4.112
560
23 9. 7 5.40, 300
6.8000 7. 70 8. 4 hectares
5 3hours
28
11.10.50 12. 520
10344
6. If 4 ofawatertank is filled in 1 hour, how much time will be required to fll the rest of it?
7. A worker makes a toy every hour. If he works for 7 hours, then how many toys will he
make?
11 (b) 16 (c) 18 (d) 22
8 dozen eggs are bought for 108. How much will 108 eggs cost?
(a) 7171 tb T162 (c) R153 (d) 180
. 6men can finish a piece of work in 40 days. If 2 more men join them, the work will be
Completed in
a 30 days (b) 32 days (c) 36 days (d) 25 days
21 cows eat as much as 15 buffaloes, how many cows will eat as much as 35 buffaloes?
cI
(a) 45 (b) 49 (c) 56 (d) 54
11. If6 bowls cost 90, then the cost of 10 such bowls is
(a) 7125 (b) 175 (e)R150 (d) 120
a n g o 150 km with 25 litres of petrol. Howfor can it go with 30 litres of petrol?
ay 180 km(b) 150 km (c) 210 km (d 160 km
f the
Cost of 12 books is 144, then the cost of 18 books is
a) 206
4.4. War (c)198 (d)180
(b)T216
aOn travels 150 km in 5 hours, then the time taken by him to travel 180 km is
a)3 (b) 4 (c) 8 c6
10.4 Mathematics for
Class V
. a person travels 60 km in 4 hours in a car. then the speed of tnecar
(d) 24 km/hr
(a) 12 km/hr (b) 15 km/hr (c) 20 km/hr
ANSWERS
1. (6) 5. (a) 6. (b) 7. (a)
2. (d) 3. (a) 4. (c)
8. b) 12. (a) 13. (b) 14. (d)
9. (b) 10. (b) 11. (c)
15. (6)
THINGS To REMEMBER