0% found this document useful (0 votes)
38 views

Devano - Math Unit 1 and 2 Test

This document appears to be a math test or worksheet for a student. It contains 15 multiple choice and word problems assessing skills like number writing, operations, patterns, ratios, and word problems. The document provides spaces for the student to show their working and write their answers.

Uploaded by

PSF
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
38 views

Devano - Math Unit 1 and 2 Test

This document appears to be a math test or worksheet for a student. It contains 15 multiple choice and word problems assessing skills like number writing, operations, patterns, ratios, and word problems. The document provides spaces for the student to show their working and write their answers.

Uploaded by

PSF
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Name : _______________________ Teacher Comment

: Signature
Grade P5
:
Subject Math
:
Date Saturday, August 13, 2022

Choose the correct answer.

1.

2.

3.

4.

5.
Write your answer in spaces provided.

6. Write two million, fifty-three thousand and seventeen in figures. ___________

7. Find the value of 350 x 6000. _______________

8. Find the value of 20 800 ÷ 40. _______________

9. What is the missing number in the pattern below?

623 020, 622 720, 622 420, ___________, 621 820.

10. Siti paid $20 for 400 grams of durian. How much did Siti have to pay for 900 grams

of durian? _______________

Solve the problems. Show your working clearly and write your answer.

11. In a car park, there are 5 times as many cars as motorcycles. There are a total of

264 wheels. How many cars are there in the carpark?

12. The total cost of 8 identical books and 2 calculators is $166. The total cost of a

book and calculator is $47. How much does a calculator cost?


13. Nurul and Mei Shan had an equal number of sweets at first. After Nurul gave away

192 sweets and Mei Shan gave away 24 sweets, Mei Shan had 4 times as many sweets

as Nurul. How many sweets did each girl have at first?

14. A dining table set costs $600 more than a sofa set. 5 dining table sets cost $6600

more than 2 sofa sets. How much does each sofa set cost?

15. Olivia and Patricia bought some gift cards at the prices shown below.

a. Olivia spent a total of $36 on some small and large gift cards. How many small

gift cards did Olivia buy?

b. Patricia bought an equal number of small and large gift cards. She spent $33

more on the large cards. How many small and large cards did Patricia buy

altogether?

You might also like