Backflush Costing System and Activity Based Costing System With Solution
Backflush Costing System and Activity Based Costing System With Solution
1-4. Naruto Corporation produces Valentine’s Day merchandise. It uses Just In Time production system which lead
to backflush costing system with three trigger points:
2. If there are only two trigger points: material purchase and sale of finished goods, prepare summary journal
entries for July.
3. If there are only two trigger points: completion of finished good and sale of finished goods, prepare
summary journal entries for July.
4. If there are only two trigger points: sale of finished goods, prepare summary journal entries for July.
5. The Brian Manufacturing Company uses a raw and in process (RIP) inventory account and
expenses all conversion costs to the cost of goods sold account. At the end of each month, all inventories are
counted, their conversion cost components are estimated, and inventory account balances are adjusted
accordingly. Raw materials cost is back flushed from RIP to Finished Goods.
7. Entries in RIP and Finished Goods. The Lopez Manufacturing Company has a cycle time of 1.5 days, uses a Raw and
In Process (RIP) account, and charges all conversion costs to Cost of Goods Sold. At the end of each month, all inventories
are counted, their conversion cost components are estimated, and inventory account balances are adjusted. Raw material
cost is backflushed from RIP to Finished Goods. The following information is for May:
Required: Prepare all the journal entries that involve the RIP account and/or the finished goods account.
SOLUTION:
Raw and In Process.................................................................................................... 173,000
Accounts Payable......................................................................................……173,000
To backflush material cost from RIP to Finished Goods. This is a postdeduction. The calculation is:
To backflush material cost from Finished Goods to Cost of Goods Sold. This is a post deduction. The calculation is:
Conversion cost in RIP is adjusted from $600 of May 1 to the $850 estimate at May 31. Conversion cost in Finished
Goods is adjusted from the $2,000 at May 1 to the $1,550 estimate at May 31.
8. Jane, owner of Jane Corporation, has provided the following information for transactions that
occurred during August. The Corporation uses a JIT costing system.
Solution:
Raw materials purchased were requisitioned
For production P950,000
9. Using the same information in No. 2, compute the amount of Finished Goods after all transactions
have been completed.
Solution:
Amount to be back flushed from RIP to Finished Goods P950,000
Applied conversion costs to production 8,100,000
Amount of Finished Goods P9,050,000
10. Sweet N Sniff manufactures a product known as “Sweet Melody Lotion”. The transactions for the month of March 2020 were
as follows:
There are no beginning inventories of raw materials, work in process and finished goods. The standard cost per unit of
output is P34.80 (P19.80 for raw materials and P15 for conversion costs, of which P6 is for labor cost.
7. COGS 1,736,520
Finished Goods (49,900 X P34.80) 1,736,520
4. COGS 1,736,520
Finished Goods 1,736,520
11. The Shiffuden Corporation manufactures books and has the following budgeted data for 2023:
B. Calculate the overhead applied for the following totals for 2023.
12. Romark Housecleaning provides housecleaning services to its clients. The company uses an activity-based
costing system for its overhead costs. The company has provided the following
The "Other" activity cost pool consists of the costs of idle capacity and organization-
sustaining costs. One particular client, the Lopez family, requested 31 jobs during the year that
required a total of 62 hours of housecleaning. For this service, the client was charged 1,620
Required:
a. Compute the activity rates (i.e., cost per unit of activity) for the activity cost pools.
Lopez family. Round off all calculations to the nearest whole cent.
c. Assume the company decides instead to use a traditional costing system in which
ALL costs are allocated to customers based on cleaning hours. Compute the
margin for the Lopez family. Round off all calculations to the nearest whole
cent.
13. Tom would like to institute an activity-based costing system to price products. The company’s Purchasing
Department incurs costs of 550,000 per year and has six employees.
Purchasing has determined the three major activities that occur during the year.
During the year 50,000 phone calls were made in the department: 15,000 purchase orders
were issued; and 10,000 shipments were received. Product A required 200 phone calls,
150 receiving reports, and 50 purchase orders. Product B required 350 phone calls, 400
b. Determine purchasing department cost per unit if 1,500 units of Product A and
SOLUTION:
Requirements:
a. Calculate the full cost per unit for products A. B and C under traditional absorption costing, using direct labor
hours as the basis for appointment.
b. Calculate the full cost per unit of each product using activity based costing.
15. Triple Limited makes three types of gold watch – the Diva (D), the Classic (C) and the Poser (P). A traditional product costing
system is used at present; although an activity based costing (ABC) system is being considered. Details of the three products for a
typical period are:
Total production overheads are $654,500 and further analysis shows that the total production overheads can be divided as
follows:
%
Costs relating to set-ups 35
Costs relating to machinery 20
Costs relating to materials handling 15
Costs relating to inspection 30
Total production overhead 100
The following total activity volumes are associated with each product line for the period as a whole:
Number of set-ups Number of movements of materials Number of inspections
Product D. 75. 12 150
Product C 115 21 180
Product P 480 87 670
670 120 1,000
Direct labor costs $6 per hour and production overheads are absorbed on a machine hour basis. The overhead absorption rate for
the period is $28 per machine hour.
Required:
(a) Calculate the cost per unit for each product using traditional methods, absorbing overheads on the basis of machine hours.
(b) Calculate the cost per unit for each product using ABC principles (work to two decimal places).
SOLUTION:
D C P
Material 20 12 25
Labor ($6/hour) 3 9 6
Direct costs 23 21 31
Production overhead
($28/machine hour) 42 28 84
Total production cost/unit 65 49 115
16. A company makes two products using the same type of materials and skilled workers. The following information is available.
Fixed costs relating to material handling amount to $100,000. The cost driver for these costs is the volume of material purchased.
General fixed costs, absorbed on this basis of labor nouns, amount $180,000
Requirement:
Using the Activity Based Costing, what is the total fixed overhead amount to be absorbed into each unit of product B to the
nearest whole amount?
SOLUTION:
Total material budget ((1,000 units x 10) + (2,000 units x 20)) = 50,000
Fixed costs related to material handling = $100,000
OAR = 2/$ of material
Product B = 2 x 20 = 40
Total labor budget ((1,000 units x 5) + (2,000 units x 20) = 45,000
General fixed costs = $180,000
OAR = $4/$ of labor
Product B = 4 x 20 = 80
Total fixed overhead cost per unit of Product B (40 + 80) = 120
17-20. A company manufactures conference tables and follows ABC to absorbs overhead. The company has chosen
the following cost pools and cost drivers for the production overhead:
ADDITIONAL INFORMATION:
o The company receives a special order of 20 conference tables that requires the following number of support
activities.
o Number of machines set ups: 60, number of production order: 25, number of machine hours:400, number of
parts to be repaired: 50
o Direct material Cost per unit-4000, direct wages per unit: 2500, Direct expense per unit-Rs1,000
Requirements: