Permeability Notes1
Permeability Notes1
Lecture Outline:
1. Soil Permeability
2. Bernoulli’s Equation
3. Darcy’s Law
4. Hydraulic Conductivity Lab Test
5. Permeability Test in the Field
Soil Permeability
What is Permeability?
• Soils are assemblages of solid particles with interconnected voids where
water can flow from a point of high energy to a point of low energy.
• Permeability is the measure of the soil’s ability to permit water to flow
through its pores or voids.
• It is one of the most important soil properties of interest to geotechnical
engineers
Importance of permeability:
• Permeability influences the rate of settlement of a saturated soil under load.
• The design of earth dams is very much based upon the permeability of the
soils used.
• The stability of slopes and retaining structures can be greatly affected by the
permeability of the soils involved.
• Filters made of soils are designed based upon their permeability.
The study of permeability is important for:
• Estimating the quantity of underground seepage.
• Investigating problems involving pumping seepage of water for underground
constructions.
• Analyzing the stability of earth dams and earth retaining walls subjected to
seepage forces.
Bernoulli’s Equation
• According to Ber oulli’s equation, the total head at a point in water under
motion can be expressed as the summation of the pressure, velocity, and
elevation heads:
h z
2
v p
h: total head (m)
2g m p: water pressure (Pa)
v: velocity of water (m/s)
Pressure Velocity Elevation
Head Head Head z: elevation head (m)
• When water flows through soils, the seepage velocity is often very small. It is
even smaller when squared, and the third component in Ber oulli’s equation
becomes negligible compared to the first two components. Therefore, the
total head at any point can be adequately represented by :
h z
p
m
Bernoulli’s Equation
• The heads of water at points A and B as the water flows from A to B are
given as follows (with respect to a datum):
• Total head at A: h z
p A
A A
• Total head at B: h z
w
p B
B B
w
• the variation of the velocity (v) with the hydraulic gradient (i) may be
divided into three main zones, as shown in the figure:
laminar, thus: v i
• In most soils, the flow of water through the void spaces can be considered
Flow of water through soils may either be a laminar
flow or a turbulent flow
• Henri Darcy in 1856 derived an empirical formula for the behavior of flow
through saturated soils. He found that the quantity of water (q) per sec
flowing through a cross-sectional area (A) of soil under hydraulic gradient (i)
can be expressed by the formula:
v ki q kiA
or
Q
where, t
v: discharge velocity, which is the quantity of water flowing in unit time
through a unit gross cross-sectional area of soil (cm/s).
k: coefficient of permeability or hydraulic conductivity (cm/s).
q: flow rate (cm3/s).
Q: volume of collected water (cm3).
A: cross-sectional area (cm3).
i: hydraulic gradient.
Darcy’s Law
• Seepage velocity vs: is the actual velocity of water through the void spaces.
• vs is greater then v.
A A A
v s
q vA v A
q v A A A v
s s
v A A v A A L vV V
v s v s
v
s
v
s
v s v s
V
A AL V where,
1
v v v
V 1 e v
Vv: volume of voids.
v
v v v
e n
s Vs: volume of solids.
V
s
V e: void ratio.
v
s
n: porosity.
Problem:
A sample of sand, 5cm in diameter and 15cm long, was prepared at a porosity of 60% in a
constant head apparatus. The total head was kept constant at 30 cm and the amount of water
collected in 5s was 40cm3. The test temperature was 20C. Calculate the hydraulic
conductivity and the seepage velocity.
Step 1: calculate the cross-sectional area of Step 2: Calculate 𝑘𝑧
sample and hydraulic gradient,
𝑞 8
𝑘= = = 0.2 cm/s
𝐷 = 5cm 𝑖𝐴 2 × 19.6
𝜋 × 𝐷2 𝜋 × 52
𝐴= = = 19.6 cm2
4 4
𝑄 40
𝑞= = = 8 cm3 /s
𝑡 5
Hydraulic Conductivity
Capillarity-
Laboratory Indirect Methods permeability Test
Methods Field Methods
Pumping-out Test
Constant-head Computation
Permeability Test From The Particle
Pumping-in Test Size
Permeameter cell
Constant Head Test
Q Avt
v ki i
h
and
h
Q A k t
L
L
therefore,
k
QL
m/s
Aht
• The falling head test is used for both coarse-grained soils as well as fine-
grained soils.
• Same procedure in constant head test except:
Record initial head difference, h1 at t = 0
Allow water to flow through the soil specimen
Record the final head difference, h2 at time t = t2
Collect water at the outlet, Q (in ml) at time t ≈ 60 sec
Permeameter cell
Falling Head Test
• The rate of flow of the water through the specimen at any time t can be
q k A a
given by: h dh
L dt
q: rate of flow
a: cross sectional area of standpipe
A: cross sectional area of the soil sample
aL dh
dt
t1
aL dh
h1
Ak h
dt
0 Ak h
h2
t k
aL h aL h
ln 1
ln 1
Ak h At h
k 2.33
2 2
aL h
log 1
At h 2
Air bubbles may be trapped in the test specimen, or air may come
out of solution of the water.
Assumptions
1. The aquifer is homogeneous.
2. Darcy’s law is valid.
3. The flow is horizontal.
4. The well penetrates the entire thickness of the aquifer.
5. Natural groundwater regime remains constant with time.
6. Dupuit’s theory is valid that is, i = dz/dr
Figure 4.6: Field permeability test – Pumping out test in an unconfined aquifer
dz
∴q = k 2π rz (Q A = 2π rz )
dr
r2 z2
dr 2π k dr 2π k
r
=
q
( z.dz ), integrating both sides ∫ r
=
q ∫ z.dz
r1 z1
2.303q r
⇒k = 2 2
log10 2
π ( z2 − z1 ) r1
Note: z1 = (h – d1) & z2= (h – d2)
2.303q r2
∴k = log10
r1
π [(d1 − d 2 )(2h − d1 − d 2 )]
If the values of r1, r2, z1, z2, and q are known from field measurements, the coefficient of
permeability can be calculated using the above relationship for k.
Case 2: Confined Aquifer
Let r and z be the radial distance and height above the impervious boundary at any point
on the drawdown curve as shown in Figure 4.7. At steady state, the rate of discharge due
to pumping can be expressed as, q = kiA
Figure 4.7: Field permeability test – Pumping out test in confined aquifer
dz
∴q = k 2π rH (Q A = 2π rH )
dr
H is depth of confined aquifer
z2 r2
q dr q dr
kdz =
2π H r
integrating both sides, k ∫ dz =
2π H ∫ r
z1 r1
z2 q r2
⇒ k[ z ]
z1 2π H
= log e r
r1
⇒k =
2.303q
2π H ( z2 − z1 ) ( r
log10 2 ;
r1 ) ⇒k =
q
(
2.7283 × H ( z2 − z1 )
r
log10 2
r1 )
Note: z1 = (h – d1) & z2= (h – d2)
∴k =
q
2.7283 × H (d1 − d1 ) ( r
log10 2
r1 )
If the values of r1, r2, z1, z2, and q are known from field measurements, the coefficient of
permeability can be calculated using the above relationship for k.
• External loading increases the total stress at every point in a saturated soil above
its initial value.
• The magnitude of this increase depends mostly on the location of the point
• The pressure transmitted through grain to grain at the contact points through a soil
mass is termed as inter-granular or effective pressure.
• It is known as effective pressure since this pressure is responsible for the decrease
in the void ratio or increase in the frictional resistance of a soil mass.
• If the pores of a soil mass are filled with water and if a pressure induced into the
pore water, tries to separate the grains, this pressure is termed as pore water
pressure or neutral stress. It is the same in all directions
The total stress, either due to self-weight of the soil or due to external applied forces or
due to both, at any point inside a soil mass is resisted by the soil grains as also by water
present in the pores or void spaces in the case of a saturated soil.
Total stress = Effective stress + Pore water Pressure (Neutral stress)
σσ==σσ ++uu
'
If γ b and γ w are soil bulk unit weight and unit weight of water respectively, then at any depth, z ,
Effective, total and neutral stresses relationship may be expressed as
σ ' = σ − u = γbz − γ wz
σ ' = z (γ b − γ w ) = γ ' z
where, u = γ w z .
Usually the unit weight of soil varies with depth. Soil becomes denser with depth owing
to the compression caused by the geostatic stresses. If the unit weight of soil varies
continuously with depth, the vertical stress at any point, σv can be evaluated by means of
the integral:
z
σ v = ∫ γ .dz
0
If the soil is stratified, with different unit weights for each stratum, σv may be computed
conveniently by summation:
n
σ v = ∑ γ .(∆z )i
i =1
4.11 Upward flow – Quick sand condition and Critical hydraulic gradient
Consider a case of water flowing under a hydraulic head x through a soil column of
height H as shown in the Figure 4.9.
For quick sand condition(sand boiling) the effective stress tends to zero;
that is, σ ' = 0
We get critical hydraulic gradient icritical as,
σ ' = h2γ ' − xγ w = 0;
x γ ' γ w (G − 1) 1 G − 1
icritical = = = × =
h2 γ w 1+ e γ w 1+ e
Where G is the specific gravity of the soil particles and e is the void ratio of the soil mass.
Therefore critical hydraulic gradient corresponds to hydraulic gradient which tends to a
state of zero effective stress. Hence critical hydraulic gradient is given by
G −1
icritical =
1+ e
3×10−5 ×15×300
∴ a= = 0.049864 cm2;
27.5
2.303×8.5×log10
20
4×0.049864
⇒d = ×10 = 2.52 mm
π
EXAMPLE: 4.5
A sand deposit of 12 m thick overlies a clay layer. The water table is 3 m below the
ground surface. In a field permeability pump-out test, the water is pumped out at a rate of
540 liters per minute when steady state conditions are reached. Two observation wells are
located at 18 m and 36 m from the centre of the test well. The depths of the drawdown
curve are 1.8 m and 1.5 m respectively for these two wells. Determine the coefficient of
permeability.
Data:
r1 = 18 m, r2 = 36 m
h = 12 – 3 = 9.0 m
d1 = 1.8 m, d2 = 1.5 m
⇒ z1 = 9.0 – 1.8 = 7.2 m & z2 = 9.0 – 1.5 = 7.5 m
q = 540 lit / min = 540 /(60×1000) = 0.009 m3/s
k=
2.303q r 2.303×0.009 log 36 = 4.504×10−4 m / s
log10 2 =
2 2
π ( z2 − z1 ) r1 π (7.52 −7.22 ) 10 18
Figure E-4.5
EXAMPLE: 4.6
A pumping test carried out in a 50 m thick confined aquifer results in a flow rate of 600
lit/min. Drawdown in two observation wells located 50 m and 100 an from the well are 3
and 1 m respectively. Calculate the coefficient of permeability of the aquifer
Data:
r1 = 50 m, r2 = 100 m
H = 50 m
d1 = 3.0 m, d2 = 1.0 m
⇒ z1 = 70.0 – 3.0 = 67.0 m & z2 = 70.0 – 1.0 = 69.0 m
q = 600 lit / min = 600 /(60×1000) = 0.010 m3/s
(Refer to Figure E-4.6)
Figure E-4.6
q r 0.01 100
k= log10 2 = log10
2.7283× H ( z2 − z1) r1 2.7283×50(69−67) 50
k =1.1034×10−5 m / s
EXAMPLE: 4.7
A pump test was carried out in an unconfined aquifer of k = 3 x 10-6 m/s with a flow rate
of 20 m3/hour. The radius of the well is 0.4 m and the aquifer has a depth of 80 m above
an impermeable stratum. The drawdown in an observation well at a distance of 150 m
from the well is 2.5 m. Calculate the radius of influence and the depth of water in the
well.
Data:
r1 = rw = 0.4 m, r2 = 150 m, R = ?
h = 80.0 m
d2 = 2.5 m, d1 = dw = ?
⇒ z2 = 80.0 – 2.5 = 77.5 m, z1 = zw?
1
q = 20.0 m3/hour = m3/s, k = 3 x 10 -6 m/s
180
1
2.303×
k=
2.303q
log
r2
= 180 log 150 = 3.0×10−6 m / s
10 r 10
π ( z22 − zw2 ) w π (77.52 − zw2 ) 0.40
2.303×log10 (375.0)
(
zw2 = 77.52 − ) 180 × 3.0×10 −6
×π ⇒ zw = 50.12 m ⇒ d w = 80 − 50.12 = 29.88 m
1
k=
q
loge
R=
180
loge
R = 3.0×10−6 m / s
2
π (h − z w ) rw 2 2
π (80 −50.12 ) 0.40
q r
k= log10 2 for z1 = h − d1; z2 = h − d2
2.7283× H ( z2 − z1) r1
q r
⇒k = log10 2
2.7283× H (d 2 − d1) r1
q R 0.9 333
k= log10 = log10
2.7283× H (d w −0) rw 2.7283×27×(4.5−0) 0.12
k = 9.35×10−3 m / s
EXAMPLE: 4.9
A soil profile consists of three layers with the properties shown in the table below.
Calculate the equivalent coefficients of permeability parallel and normal to the stratum.
Layer Thickness (m) k (m/s)
1 3.0 2.0x 10 -6
2
4.0 5.0x 10 -8
3 3.0 3.0x 10 -5
Parallel to the layers.
k H + k 2 H 2 + k 3 H3 (2×10-6 ×3) + (5×10-8 × 4) + (3×10-5 ×3) -6
kh = 1 1 = = 9.62×10 m / s
(H1 + H 2 + H 3 ) (3 + 4 + 3 )
Normal to the layers.
H 10
kv = = = 1.23×10-7 m / s
H1 H 2 H 3 3 4 3
+ + +
-6
+
-8 -5
k1 k 2 k 3 2×10 5×10 3×10
EXAMPLE: 4.10
The data given below relate to two falling head permeameter tests performed on two
different soil samples:
(a) stand pipe area = 4 cm2, (b) sample area = 28 cm2,
(c) sample height = 5 cm, (d) initial head in the stand pipe =100 cm,
(e) final head = 20 cm,
(f) time required for the fall of water level in test 1, t = 500 sec,
(g) for test 2, t = 15 sec.
Determine the values of k for each of the samples. If these two types of soils form
adjacent layers in a natural state with flow (a) in the horizontal direction, and (b) flow in
the vertical direction, determine the equivalent permeability for both the cases by
assuming that the thickness of each layer is equal to 150 cm.
Test −1 :
aL h 2.303×4×5 100
⇒ k = 2.303 log10 1 = log = 2.3×10−3 cm / s
At h2 28×500 20
Test − 2:
aL h 2.303×4×5 100
⇒ k = 2.303 log10 1 = log = 76.65×10−3 cm / s
At h2 28×15 20
Horizontal direction flow
k H + k 2 H 2 (2.3×10-3 ×150) + (76.65×10-3 ×150)
kh = 1 1 = = 0.0395 cm / s
(H1 + H 2 ) (150 +150)
EXAMPLE: 4.11
A layer of clay of 4 m thick is overlain by a sand layer of 5 m, the top of which is the
ground surface. The clay overlay an impermeable stratum. Initially the water table is at
the ground surface but it is lowered 4 meters by pumping. Calculate σ’v at the top and
base of the clay layer before and after pumping. For sand e = 0.45, G = 2.6, Sr (sand, after
pumping) = 50%. For clay e = 1.0, G = 2.7.
Gγ w (1 + w) 2.6 × 9.81× (1 + 0.08654)
(γ b )sand ( S =50%) = = = 19.113 kN / m3
r
1+ e 1 + 0.45
eS 0.45 × .50
w= r = = 0.08654
G 2.7
γ w (G + e )
9.81× (2.6 + 0.45)
(γ sat )sand = = = 20.635 kN / m3
1+ e 1 + 0.45
γ (G + e) 9.81× (2.7 + 1.0)
(γ sat )clay = w = = 18.15 kN / m3
1+ e (1 + 1)
At the top of the clay layer before pumping:
σv = 20.635×5.0 = 103.175 kPa,
u = 9.81×5.0 = 49.0 kPa,
σv’ = 103.175 - 49.0 = 54.175 kPa.
At the base of the clay layer before pumping:
σv = 103.175 + 18.15x4.0 = 175.775 kPa.
u = 9.81×9.0= 88.3 kPa,
σv’ = 175.775 - 88.3 = 87.475 kPa
At the top of the clay layer after pumping:
σv = 19.113×4.0+ 20.635×1.0 = 97.087 kPa,
u = 9.81×1.0 = 9.81 kPa,
σv’ = 97.087 - 9.81 = 87.277 kPa.
At the base of the clay layer after pumping:
σv = 97.087 + 18.15×4.0 = 169.687 kPa,
u = 9.81×5.0 = 49.05 kPa,
σv’ = 172.99 -49.05 = 120.637 kPa.
∆σv’ (at the top) = 87.277 – 54.175 = 33.102 kPa.
∆σv’ (at the base) = 120.637 – 87.475 = 33.162 kPa.
The increase in the effective vertical stress throughout the clay layer is uniform.
EXAMPLE: 4.12
A soil profile is shown in figure. Plot the distribution of total stress, pore pressure and
effective stress up to a depth of 12 m.
0.0 m − 2.0 m
Gγ w 2.65 × 9.80
γ dry = = = 16.23 kN / m3
( ) (
1 + e 1 + 0.6 )
2.0 m − 5.0 m
γ sat =
(G + e) γ w =
(2.65 + 0.6) × 9.80
= 19.91 kN / m3
(1 + e ) (1 + 0.6 )
5.0 m − 8.0 m
γ sat = 20.5 kN / m3
8.0 m − 12.0 m
γ sat = 22.0 kN / m3
z = 0.0 m ⇒ u = 0.0, σ = 0.0, σ ′ = 0.0
z = 2.0 m ⇒ u = 0.0, σ = 16.23 × 2 = 32.46 kN / m3 ,
σ ′ = 32.46 − 0.0 = 32.46 kN / m3
z = 5.0 m ⇒ u = 3 × 9.8 = 29.4 kN / m3 , σ = 32.46 + 19.91× 3 = 92.19 kN / m3 ,
σ ′ = 92.19 − 29.4 = 62.79 kN / m3
z = 8.0 m ⇒ u = 6 × 9.8 = 58.80 kN / m3 , σ = 92.19 + 20.50 × 3 = 153.69 kN / m3 ,
σ ′ = 153.69 − 58.80 = 94.89 kN / m3
z = 12.0 m ⇒ u = 10 × 9.8 = 98.0 kN / m3 ,
σ = 153.69 + 22.0 × 4 = 241.69 kN / m3 ,
σ ′ = 241.69 − 98.0 = 143.69 kN / m3
Depth (m) u = z γw (kPa) σ = z γsat (kPa) σ’= σ-u (kPa)
0.0 0.00 0.00 0.00
2.0 0.00 32.46 32.46
5.0 29.40 92.19 62.79
8.0 58.80 153.69 94.89
12.0 98.00 241.69 94.89
Figure: Example: 4.12 - Pore pressure, Total stress and Effective stress Distribution
EXAMPLE: 4.13
If a glass tube of 0.002 mm diameter is immersed in water, what is the height to which
water will rise in the tube by capillary action? Derive the necessary expression for
capillary rise and use the same.
TS = 75 x 10-8 kN/cm. = 75 x 10-6 kN/m.
D = 0.002 × 10-3 m
γw = 9.80 kN/m3
4T 4 × 75 × 10−6
hc = s =
dγ w 0.002 × 10 −3 × 9.80
hc = 15.36 m
EXAMPLE: 4.14
What is the height of capillary rise in a soil with an effective size of 0.06 mm and void
ratio of 0.72 ?
Effective size = 0.05 mm
Volume of solids = (0.05)3 mm3
voidratio = 0.72
Volume of voids = 0.72 × (0.05)3 = 9 × 10−5 mm3
1
−5 3
Approximately, void size, d = (9 × 10 ) = 0.0448 mm
4Ts 4 × 75 × 10−6
Capillary rise, hc = = = 0.683 m
d γ w 0.0448 × 9.80 ×10 −3
EXAMPLE: 4.15
Water is flowing at the rate of 50 mm3/s in an upward direction through a sample of sand
whose coefficient of permeability is 2x10 -2 mm/s. The sample thickness is 120 mm and
cross section area is 5000 mm2. Determine the effective pressure at the middle and at
bottom sections of the sample. Take the saturated unit weight of sand as 19 KN/m3.
q = 50 mm3 / s; k = 2×10- 2 mm / s; A = 5000 mm 2 ; z = 120 mm
γ' = γ sat - γ w = 19.0 - 9.80 = 9.2 kN / m3
q 50
Hydraulic gradient = i = = -2
= 0.5
kA 2×10 ×5000
For upward flow, ⇒ σ ' = z × (γ' - iγ w )
At the bottom; z = 120 mm; ⇒ σ ' = 120×10- 3 × (9.2 - 0.5×9.8)
(σ )
'
z=120mm
= 0.516 kPa
At the middle; z = 60 mm; ⇒ σ ' = 60×10- 3 × (9.2 - 0.5×9.8)
(σ )
'
z=60mm
= 0.258 kPa
EXAMPLE: 4.16
A 1.60 m layer of the soil of specific gravity, G = 2.66 and porosity, n= 38% is subject to
an upward seepage head of 2.0 m. What depth of coarse sand would be required above
the soil to provide a factor of safety of 1.5 against quick sand condition assuming that the
coarse sand has the same porosity and specific gravity as the soil and that there is
negligible head loss in the sand?
n 0.38
G = 2.66; n = 38% ⇒ e = = = 0.613
1 − n 1 − 0.38
G − 1 2.66 − 1
Critical hydraulic gradient ; ⇒ ic = = = 1.029
1 + e 1 + 0.613
h 2
Length of flow required is, L = = = 2.916 m
i 0.686
Available thickness of soil = 1.60 m
∴ Additional thickness of sand layer required
d = 2.916 − 1.60 = 1.316 m
Additional thickness of sand layer required = 1.316 m
************************************************
Example 7.17
EXAMPLE
H cos h = L tan
Direction L /cos
of seepage
H
Impervious layer L
Solution
From the above figure
headloss L tan
i sin
length L
cos
4 4
q kiA k sin H cos .1 4.8 x10 sin 5 . 3 cos 5. 12.5 x10
B
A
C
To find C3
7 1.1 5.1 1.626
0.302 x10 C3 C3
1 1.1 2. 1
0.302 x10 7 2.1
C3 0.39 x10 7 cm / sec
1.626
Hence
7 e 5.1
k 0.39 x10
1 e