Ratio Notes Y8
Ratio Notes Y8
5. Sharing in a 1. Add the total parts of the ratio. Share £60 in the ratio 3 : 2 : 1.
Ratio 2. Divide the amount to be shared by this
value to find the value of one part. 3+2+1=6
3. Multiply this value by each part of the 60 ÷ 6 = 10
ratio. 3 x 10 = 30, 2 x 10 = 20, 1 x 10 = 10
£30 : £20 : £10
Use only if you know the total.
6. Proportional Comparing two things using multiplicative
Reasoning reasoning and applying this to a new
situation.
3 cakes = 450g
So 1 cake = 150g (÷ by 3)
So 5 cakes = 750 g (x by 5)
8. Ratio Find what one part of the ratio is worth Money was shared in the ratio 3:2:5
already shared using the unitary method. between Ann, Bob and Cat. Given that
Bob had £16, found out the total
amount of money shared.
£16 = 2 parts
So £8 = 1 part
3 + 2 + 5 = 10 parts, so 8 x 10 = £80
9. Best Buys Find the unit cost by dividing the price by 8 cakes for £1.28 16p each (÷by 8)
the quantity. 13 cakes for £2.05 15.8p each (÷by
The lowest number is the best value. 13)
Pack of 13 cakes is best value.
BISJ