0% found this document useful (0 votes)
28 views

Sarahl Food Service Math Assignment

The document provides an overview of food service math concepts including: - Calculating full-time equivalents (FTEs) based on staff hours - Determining costs per meal, meals per labor hour, and meals per FTE - Calculating yields, as purchased quantities, and edible portion costs - Figuring food cost percentages and selling prices - Converting between weights, volumes, and scoop sizes It then presents 15 practice questions testing understanding of these concepts.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
28 views

Sarahl Food Service Math Assignment

The document provides an overview of food service math concepts including: - Calculating full-time equivalents (FTEs) based on staff hours - Determining costs per meal, meals per labor hour, and meals per FTE - Calculating yields, as purchased quantities, and edible portion costs - Figuring food cost percentages and selling prices - Converting between weights, volumes, and scoop sizes It then presents 15 practice questions testing understanding of these concepts.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Intern Name: Sarah Lopes

Part 1: Review the Following Food Cost Math Worksheet

Scheduling:
FTE: Full –Time Equivalent: The amount of work which is equal to 40 hours
per week or 2,080 hours per year.

e.g.: A facility has 22 employees at 40 hrs/week and 10 employees at 20 hours


per week and 5 employees per week at 8 hours per week
22 x 40 = 880
10 x 20 = 200
5 x 8 = 40 Total hours = 1120

1120 ∕40 = 28 FTE

Cost Control:
Cost per meal: Total Cost/Number of Meals prepared
e.g: Total Meal cost for dinner is $550. There are 280 meals served. 550/280
meals = $1.96 per meal

Meals per labor hour: Total number of meals/Total labor hours


e.g: A tray line serves 250 meals and takes 1.5 hours to complete. 250/1.5 = 167
meals per hour

Meals per FTE: Total number of Meals/Total FTE’s to serve


e.g: A facility serves 1400 meals all day and they employ 33 FTE’s during a week.
First convert 1400 meals per day to 7000 meals per week.
7000/33 FTE’s = 212 meals per FTE

Yields:
AP = As purchased: the weight or volume of the food including trim, fat, seeds and skin

EP: Edible Portion: the weight or volume of food after it has been cleaned, prepared or
trimmed

Yield Percentage: percent of as-purchased quantity or volume that is edible

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions


Yield percentage formula: Yield Percentage =
Edible Portion/ As Purchased x100

e.g: If you purchase 5 pounds of green beans and after cleaning,


you have 4.4 pounds, the yield percentage is 4.4 /5 = .88 or 88%

As Purchased Quantity Formula: AP Quantity =​ EP Quantity


Yield Percent (decimal form)

e.g. If you need 32 pounds of roast beef for a meal and you know that round
roast has an 80% yield, how much do you need to purchase?
AP = 32/.80 = 40 pounds

Food Costs:
Edible Portion Cost Formula: EP Cost = ​AP Cost
Yield Percent (decimal form)

e.g: Using the above green beans; if the green beans cost $1.79
per pound the EP cost is: 5 pounds x 1.79 = $8.95
$8.95/.88 = $10.17

Note: ​the edible portion cost should always be greater than the
as – purchased cost.

Food Cost Percent: Food Cost % = ​Food Cost​ OR ​Cost per portion
Food Sales (Income) Selling Price

e.g: If a portion of chili costs .86 and you are charging $3.00,
the food cost percent is .86/3.00 = .286 or 29%

Selling Price: ​cost per portion


Food Cost Percent (decimal form)

e.g: If Salmon costs you $1.80 per serving and your food cost
percent has been determined to be 25%,

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions


selling price = 1.80/.25 = $7.20

Scoop Sizes:
Scoop sizes are based on number of scoops per quart (or 32 ounces in 1 qt)
Quantity of a scoop = 32/scoop size.

e.g: the size of a #4 scoop is: 32/4 = 8 ounces ​Source: Culinary Math: Hill and Blocker
Part 2: Practice Questions:
Answer the following questions below using the worksheet above as your guide:
1. What is the food cost percentage if the cost of a food is $325 and the income is $865?
a. 38%
b. 36%
c. 34%
d. 32%
Answer: a. 38%

2. How much hamburger will it take to make 300 three ounce patties with a 20% shrinkage?
a. 52 lbs.
b. 68 lbs
c. 90 lbs.
d. 70 lbs.
Answer: d. 70 lbs

3. A food service operates with a 35% food cost. If a menu item has a raw food cost of $1.25, and
it takes an employee 45 minutes at $6.00 an hour to prepare, what is the traditional selling
price?
a. $2.75
b. $3.25
c. $2.50
d. $3.58
Answer: d. $3.58​ (3.57)

4. An 8 lb. roast beef cost $2.79/lb. The edible portion is 65%. What is the AP price of the roast?
a. $21.19
b. $22.00
c. $22.32
d. $23.04
Answer: c. $22.32

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions


5. Find the cost per meal if you serve 120,000 meals, spend $46,000 in food purchases and $1250
worth of food was removed from the inventory.
a. $.39
b. $.42

c. $.37
d. $.43
Answer: a. $0.39

6. How many meals were served per labor minute if 34 FTE produced 3800 meals in one 40 hour
week?
a. 2.79
b. 0.05
c. 1.15
d. 0.25
Answer: b. 0.05

7. How many pounds of bacon should be purchased to allow 20% shrinkage and provide 100, two
ounce servings?
a. 10
b. 13
c. 16
d. 20
Answer: c. 16

8. The hospital budget for the first six months is set for an 80% occupancy rate. Budget figures for
this level are listed below. The second six months will have an occupancy rate of 60%. What
would the food cost budget be for the second six months?
Food Cost: $30000
Labor Cost: $25000
Operating costs: $24000

a. $20000
b. $22500
c. $30000

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions


d. $32000
Answer: b. $22,500

9. Forty entrees of fish cost $2.00 per serving. Total sales for the fish came to $240.00. What was
the food cost percentage?
a. 25%

b. 33%

c. 50%
d. 60%
Answer: b. 33%

10. Approximately how many pounds of bacon would be needed to serve a 2 ounce portion to 500
people if there was a 30% shrinkage?
a. 75
b. 78
c. 80
d. 89
Answer: d. 89

11. How many 4 oz. servings can you get from 1 gallon of ice cream?
a. 32
b. 26
c. 22
d. 44
Answer: a. 32

12. How many servings are there in 10 gallons of ice cream if you are using a # 16 scoop?
a. 320
b. 480
c. 560
d. 640
Answer : d. 640

13. What is the gross food cost for June using the following information?
June 1 inventory: $5300
5

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions


July 1 inventory: $ 2700
Food Purchases – June: $3100
a. $5700
b. $3150
c. $4900
d. $6200
Answer: a. $5,700

14. Using the following information, determine the selling price of the meal used to determine the
break-even point?
Fixed cost: $100
Variable cost per meal: $5
Break Even point: 20 meals

a. $10
b. $15
c. $5
d. $2.50
Answer: a. $10

15. In a hospital with 300 patients, it takes 14 minutes to prepare one meal. How many FTE’s are
needed per week?
a. 37
b. 12
c. 46
d. 10
Answer: a. 37

Sodexo DI – Food Math Worksheet and Questions

You might also like