0% found this document useful (0 votes)
22 views

English 2

The document provides tips for student cooking including shopping economically, making meals for multiple people, and avoiding food waste. It suggests thinking carefully about what to pack, shopping online for deals, and buying whole foods like chickens which can be used for multiple meals.

Uploaded by

Ivelin Kazakov
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
22 views

English 2

The document provides tips for student cooking including shopping economically, making meals for multiple people, and avoiding food waste. It suggests thinking carefully about what to pack, shopping online for deals, and buying whole foods like chickens which can be used for multiple meals.

Uploaded by

Ivelin Kazakov
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

4.

4 Reading 3 Read the article again and choose from the sentences
(1-6) the one which fits each gap (A-E). There is one extra
Feed your mind Collocations Phrasal sentence.
1 These can be expensive, but not if you share. □
words 2 For example, a whole chicken is more expensive
than pieces, but can make three or four other
meals. □
storage space (n) = space in a house or flat where things can 3 For the same reason, avoid shopping when you
be kept until they are needed are hungry. □
4 If you can’t find anyone, follow the recipe
sell-by date (n) = the date stamped on a food product after
carefully. □
which it should not be sold 5 One way is to shop online. □
quid (n) = informal pound (£) (plural: quid, not quids) 6 I still make mistakes all the time. □
4 Match the underlined phrases in the article with their
definitions.
1 Read the article and choose the best title. 0 divide the bill split the cost
a The Uni years □ 1 give you more for the money ____________
b Ten top tips for student cooks □ 2 a good use of your money ____________
c Learn to cook □ 3 really change the situation ____________
2 Read the article again and choose the correct answer, A, B, 4 take only what you really need ____________
C or D. 5 learn the most important or
1 The tips are intended for young people who simplest things about a topic ____________
A plan to study cooking at college. 5 Complete the sentences with the phrases in Exercise 4.
B need to cook when they’re away. 0 Shall we share a pizza and salad and split the cost?
C want to cook for their families. 1 We have to carry everything that we pack for this
D plan to become vegetarians. hiking trip, so please _____________.
2 Before they leave home, students should 2 Before you try skiing on your own, take some
A borrow a lot of equipment from their parents lessons and ___________.
B buy some new basic books 3 Check the price online before you buy.
C think carefully about what they need to take. Websites often __________ than shops.
D practice some adventurous meals to cook. 4 If you turn down the heaters in your house, it
3 Sam Stern advices students to will _________ to your electricity bills.
A spend less money on socializing and more money on food. 5 The juice maker was quite expensive,
B shop in supermarkets because it’s cheaper but _________. We drink healthy juice
C avoid vegetarian food because it’s expensive almost every morning.
D try to relax as they cook, even if something goes wrong.
4 When talking about shopping, Sam Stern advices student to WORD STORE 4E
A take turns to buy food with their housemates.
B go to supermarkets early in the day, before the cheaper Phrasal verbs – preparing food
products are sold.
C look out for cheaper named brands. 6 Complete the extracts from cookbooks with
D always do their shopping together with a friend. the correct form of the verbs in the box.
5 In Sam’s opinion, cooking for a lot of people can [ chop cut go throw ]
A be expensive. Don’t throw the egg whites away. Save them for
B be a lot of fun. making an omelette for breakfast tomorrow.
C make a profit. Wash the fish, then ______ each fillet into
D cause a lot of stress. three large pieces and rub with the pepper and
spices.
REMEMBER THIS Because there are so few tuna left in our seas, price
has really ______ up in the last few years
To help you decide whatever statements are facts ______ the chilli up into very small pieces.
or opinions (e.g. question 5 above), note down You don’t want a big piece of chilli in your mouth.

expressions that are commonly used to intro-

duce opinions:

Many people believe …, According to X …,

Some people think …, We felt that …, In his

opinion …,

You might also like