0% found this document useful (0 votes)
8 views

Multiply & Add

The document contains 10 math word problems involving two-step operations like multiplication and addition. The problems cover topics like watching videos online, earning points in a game, money for buying items, using ingredients, earning money from jobs, and baking cookies.

Uploaded by

vaishnavi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
8 views

Multiply & Add

The document contains 10 math word problems involving two-step operations like multiplication and addition. The problems cover topics like watching videos online, earning points in a game, money for buying items, using ingredients, earning money from jobs, and baking cookies.

Uploaded by

vaishnavi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Two Step Problems Name: Answer Key

Solve each problem. Answers


1) A report said that each day the average Youtube viewer watches 9 videos 9×2=18
with each video lasting 2 minutes. Additionally they also watch 3 minutes 18+3=21 1. 21
of ads. According to the report, how many minutes total do people spend
on Youtube? 2. 61
2) While playing a game Edward defeated 8 enemies. Each enemy earned 8×7=56
him 7 points. Then he got another 5 points for completing the level. How 56+5=61 3. 49
many points did he earn total?
4. 15
3) At a comic convention Nancy wanted to buy 5 comics, but each one costs 5×9=45
9 dollars, plus it costs 4 to even get in. How much money should she take 45+4=49 5. 23
with her so she can get in and buy what she wants?
6. 20
4) A malt shop used 3 ounces of chocolate syrup in their shakes and 9 3×2=6
ounces of syrup on their cones. If they sold 2 shakes and 1 cone, how 6+9=15 7. 33
many ounces of chocolate would they use total?
8. 17
5) Cody earned 8 dollars for every lawn he mowed. If he mowed 2 lawns 2×8=16
and he already had 7 dollars saved up, how much money does he have 16+7=23 9. 21
total?
10. 57
6) A company was offering a special on cell phones for $6 each. But only if 2×7=14
you spent 2 dollars a month for 7 months. How much would it end up 14+6=20
costing you total if you bought 1 phone?

7) Lana worked as a sacker at the grocery store where she made $7/hr. If she 4×7=28
worked for 4 hours and also made $5 in tips, how much money did she 28+5=33
earn?

8) A baker made 5 batches of chocolate chip cookies. Each batch had 2 5×2=10
cookies in it. Then he made an additional 7 oatmeal cookies just in case 10+7=17
someone didn't want chocolate chip. How many cookies did he bake
total?

9) It takes 3 ounces of cheese to make a burrito and 9 ounces for a taco. If 4×3=12
you wanted 4 burritos and 1 taco how many ounces of cheese would you 12+9=21
need?

10) A clothing company used 9 buttons on jeans and 6 buttons on shirts. If 6×8=48
they made 8 shirts and 1 pair of jeans how many buttons would they use 48+9=57
total?

1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
Math www.CommonCoreSheets.com
Two Step Problems Name: Answer Key
Solve each problem. Answers
1) A report said that each day the average Youtube viewer watches 9 videos 9×2=18
with each video lasting 2 minutes. Additionally they also watch 3 minutes 18+3=21 1. 21
of ads. According to the report, how many minutes total do people spend
on Youtube? 2. 61
2) While playing a game Edward defeated 8 enemies. Each enemy earned 8×7=56
him 7 points. Then he got another 5 points for completing the level. How 56+5=61 3. 49
many points did he earn total?
4. 15
3) At a comic convention Nancy wanted to buy 5 comics, but each one costs 5×9=45
9 dollars, plus it costs 4 to even get in. How much money should she take 45+4=49 5. 23
with her so she can get in and buy what she wants?
6. 20
4) A malt shop used 3 ounces of chocolate syrup in their shakes and 9 3×2=6
ounces of syrup on their cones. If they sold 2 shakes and 1 cone, how 6+9=15 7. 33
many ounces of chocolate would they use total?
8. 17
5) Cody earned 8 dollars for every lawn he mowed. If he mowed 2 lawns 2×8=16
and he already had 7 dollars saved up, how much money does he have 16+7=23 9. 21
total?
10. 57
6) A company was offering a special on cell phones for $6 each. But only if 2×7=14
you spent 2 dollars a month for 7 months. How much would it end up 14+6=20
costing you total if you bought 1 phone?

7) Lana worked as a sacker at the grocery store where she made $7/hr. If she 4×7=28
worked for 4 hours and also made $5 in tips, how much money did she 28+5=33
earn?

8) A baker made 5 batches of chocolate chip cookies. Each batch had 2 5×2=10
cookies in it. Then he made an additional 7 oatmeal cookies just in case 10+7=17
someone didn't want chocolate chip. How many cookies did he bake
total?

9) It takes 3 ounces of cheese to make a burrito and 9 ounces for a taco. If 4×3=12
you wanted 4 burritos and 1 taco how many ounces of cheese would you 12+9=21
need?

10) A clothing company used 9 buttons on jeans and 6 buttons on shirts. If 6×8=48
they made 8 shirts and 1 pair of jeans how many buttons would they use 48+9=57
total?

1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
Math www.CommonCoreSheets.com
Two Step Problems Name: Answer Key
Solve each problem. Answers
15 49 23 61 33
20 21 17 1. 21
1) A report said that each day the average Youtube viewer watches 9 videos 9×2=18 61
2.
with each video lasting 2 minutes. Additionally they also watch 3 minutes 18+3=21
of ads. According to the report, how many minutes total do people spend
on Youtube? 3. 49

2) While playing a game Edward defeated 8 enemies. Each enemy earned 8×7=56 4. 15
him 7 points. Then he got another 5 points for completing the level. How 56+5=61
many points did he earn total? 5. 23

6. 20
3) At a comic convention Nancy wanted to buy 5 comics, but each one costs 5×9=45
9 dollars, plus it costs 4 to even get in. How much money should she take 45+4=49 7. 33
with her so she can get in and buy what she wants?

8. 17
4) A malt shop used 3 ounces of chocolate syrup in their shakes and 9 3×2=6
ounces of syrup on their cones. If they sold 2 shakes and 1 cone, how 6+9=15
many ounces of chocolate would they use total?

5) Cody earned 8 dollars for every lawn he mowed. If he mowed 2 lawns 2×8=16
and he already had 7 dollars saved up, how much money does he have 16+7=23
total?

6) A company was offering a special on cell phones for $6 each. But only if 2×7=14
you spent 2 dollars a month for 7 months. How much would it end up 14+6=20
costing you total if you bought 1 phone?

7) Lana worked as a sacker at the grocery store where she made $7/hr. If she 4×7=28
worked for 4 hours and also made $5 in tips, how much money did she 28+5=33
earn?

8) A baker made 5 batches of chocolate chip cookies. Each batch had 2 5×2=10
cookies in it. Then he made an additional 7 oatmeal cookies just in case 10+7=17
someone didn't want chocolate chip. How many cookies did he bake
total?

Modified 1-8 88 75 63 50 38 25 13 0
Math www.CommonCoreSheets.com

You might also like