0% found this document useful (0 votes)
44 views

Grade 7 April Integers

The document contains a mathematics assignment for class 7 with 14 questions across different levels of difficulty. The questions cover topics like integers, operations on integers, word problems involving rate and time, and a case study involving calculating costs based on information about marker packs.

Uploaded by

Sidra Queen
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
44 views

Grade 7 April Integers

The document contains a mathematics assignment for class 7 with 14 questions across different levels of difficulty. The questions cover topics like integers, operations on integers, word problems involving rate and time, and a case study involving calculating costs based on information about marker packs.

Uploaded by

Sidra Queen
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

DPS-MODERN INDIAN SCHOOL DOHA, QATAR

APRIL MONTH ASSIGNMENT (2024 – 25)


CLASS: VII
SUBJECT: MATHEMATICS Submission Date: 12.05.2024
Name: __________________________________ Section: ____________
CHAPTER 1: INTEGERS
LEVEL - 1
1. The multiplicative identity for integers is
(i) 1 (ii) -1 (iii) 0 (iv) none of these
2. The product of a positive integer and a negative integer is
(a) negative (b) positive (c) both a and b (d) None of these
3. Product of two integers is - 54. If one of the integers is - 6 then other is
(i) 1 (ii) 334 (iii) 0 (iv) 9
4. Assertion (A) : The sum of two integers is always an integer..
Reason(R): Integers are closed under addition.
(a) Both A and R are true and R is the correct explanation of A.
(b) Both A and R are true but R is not the correct explanation of A.
(c) A is true but R is false.
(d) Both Assertion and Reason are false
5. Assertion (A) : [(–3) × (–2)] × 5 = (–3) × [ (–2) × 5]
Reason(R): (a×b) × c = a × (b×c) is accociative property of multiplication.

(a) Both A and R are true and R is the correct explanation of A.


(b) Both A and R are true but R is not the correct explanation of A.
(c) A is true but R is false.
(d) Both Assertion and Reason are false

6. Fill in the blanks:


Page 1 of 3
a. 32 + (- 14 ) = _____ + 32
b. (- 67) ÷ 67 = _______
c. ____ x (- 10) = (-10 )
d. The property used in 21 x (4 + 6) = (21 x 4) + (21 x 6) is __________.
7. Evaluate the following.
i) (-45) ÷ (- 5) iii) –55 × 15
ii) 52 ÷ ( - 13 ÷ 13) iv) 19 x 0 x (- 71)
LEVEL - 2
8. Verify a ÷ (b + c) ≠ (a ÷ b) + (a ÷ c), if a = 30, b = (- 5), c = 10
9. Verify that (- 20) x [ 18 +(- 8)] = [(- 20) x 18] + [(- 20) x (- 8)]
10.The temperature at 12 noon was 8°C above zero. If it decreases at the rate of
2°C per hour until midnight, at what time would the temperature be 6°C
below zero? What would be the temperature at mid-night?
11. In a class test, 4 marks are given for every correct answer and (- 2) marks
are given for every incorrect answer.
(a) Sonia scored 20 marks though she got 12 correct answers. How many
questions has she attempted incorrectly?
(b)Raj gets ( - 4) marks though he has got 6 correct answers. . How many
questions has he attempted incorrectly?
LEVEL - 3
12.An elevator descends into a mine shaft at the rate of 5 m/min. If the
descent starts from 15 m above the ground level, how long will it take to
reach - 285 m?
13. In a test +3 marks given for every correct answers and -1 mark given for
every incorrect answer. Sona attempted all the questions and scored +20
marks though she got 10 correct answers.
a) How many incorrect answers she attempted?
b) How many questions were asked?

CASE STUDY BASED QUESTION

Page 2 of 3
14.Your art club is working on a collaborative mural project. To create the
design, you need to buy various colored markers. The markers come in
packs of different sizes, all at a constant price per marker. A pack of red
markers contains 8 markers and costs ₹ 320. A pack of blue markers
contains 12 markers and costs ₹ 480.

i) If each marker costs the same regardless of color, what is the cost per
marker?
ii) Find the cost of 3 packs of blue markers.
iii) If you need to buy 2 packs of red markers. How much will they cost
in total?

*********************************************

Page 3 of 3

You might also like