0% found this document useful (0 votes)
18 views

Imo Level1 Solution Class 5 Set 6

Uploaded by

Eklavya Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
18 views

Imo Level1 Solution Class 5 Set 6

Uploaded by

Eklavya Gupta
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

1.

(D) : The meaningful word formed is:


11. (A) :
P O C K E T i.e., 2, 4, 1, 6, 5, 3
2. (D) : Triangles formed are:
A, B, C, D, E, AB, B
A
BC, DE, AE, CDE, C
BCD, ABCDE E D
 Total number of triangles formed = 12 12. (B) : The rule followed is :
3. (B) : 5 km 9 × 6 = 54, 9 × 3 = 27;
and 14 × 6 = 84, 14 × 3 = 42;
5 km
(Final point) Similarly, 7 × 6 = 42, 7 × 3 = 21 .
10 km
13. (A) :
(Starting point)
Varun is in North-West direction with respect to
the starting point.
14. (C)
4. (B) : B represents girls, who are sports persons but
not coaches. 15. (C) : Letters are written in alphabetical order as
their codes.
5. (C) : Second Friday of February 20XX falls on 11th
and the second day after 11th February is 13th 16. (C) : Factors of 42 are 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21, 42.
February. So, the date on Armaan’s birthday is 13th Given diagram shows all the factors of 42, but 21 is
February. missing.
 x = 21
6. (A)
17. (C)
7. (C) :
18. (B) : × = 121 = 11 × 11
1

 = 11
1

8. (A) : The pattern followed is:


Now,  =5

  11 = 5

 = 55
9. (A) : 12 children + Sohan + 10 children.
 Total number of children in the line
= 12 + 1 + 10 = 23 So, + = 11 + 55 = 66
 Number of children should be added = 42 – 23 = 19
10. (A)

Class-5 | Level-1 | Set-6 1


19. (C) : 11 10
32. (C) : Sum of unshaded fractions =
16 16
21 5
= =1
16 16
33. (D) : Cost of 1 pack of ice-cream = ` 240
 Cost of 3 packs of ice-cream = ` (3  240)
= ` 720
The number of line of symmetry in the given figure Cost of 1 box of toffees = ` 50
is 3.  Cost of 4 boxes of toffees = ` (4  50) = ` 200
Hence, total cost of 3 packs of ice-cream and 4
20. (C) : 56 70 1 14 210 15 boxes of toffees = ` (720 + 200) = ` 920
–56 –14 34. (B) : Delhi’s temperature at 4 p.m. = 40.3°C
14 56 4 70
–56 Delhi’s temperature at 4 a.m. = 13°C
–70
0 0  Difference in the temperature
 H.C.F. of 56, 70 and 210 = 14 = (40.3 – 13)°C = 27.3°C
21. (D) 35. (C) : Ahmedabad is the hottest city at 4 p.m.
22. (C) : Perimeter of the square = 72 m ( It’s temperature = 42°C, which is highest)
 4 × Side = 72 m 36. (D) : Starting time of lunch break = 12 : 30 p.m.
72 Lunch duration = 45 minutes
 Side = 18 m
4  45 minutes after 12 : 30 p.m. is 1 : 15 p.m.
 Area of the square = 18 × 18 = 324 m2
So, lunch break will be over at 1 : 15 p.m.
23. (A) : CDLXI + CCCXCII = 461 + 392 = 853
37. (A) : Cost of the article = ` 85
24. (C) : The angle shown in the given clock is greater Money given to the shopkeeper = ` (100 + 5)
than 90° but less than 180°. So, it is an obtuse angle. = `105
25. (C) : Perimeter = (5 + 4 + 8 + 6 + 10 + 5 + 7  Money Sushmita got back = ` (105 – 85) = ` 20
+ 5 +12 + 25) m 38. (A) : Time taken by train = 1 hr 15 mins = 75 mins
= 87 m
Time taken by bus = (75 × 2) mins = 150 mins
26. (D) : 60 seconds = 1 min
 2580 seconds = 2580  60 = 43 mins 39. (D) : Total number of sweets distributed = 75
Alka got 3 more sweets.
27. (C) : Area of rectangular garden = (9  6) m2 = 54 m2
Remaining sweets = 75 – 3 = 72
Area of square grass plot = (2  2) m2 = 4 m2
Each friend got 6 sweets.
 Required area = (54 – 4) m2 = 50 m2
 Number of friends = 72  6 = 12
28. (A) : 2 tenths 1 hundredth 7 thousandths
Total number of children
= 0.2 + 0.01 + 0.007 = 0.217
= Number of friends + Ruhani itself
8 3 5 = 12 + 1 = 13
29. (D) :
21 21 21 40. (B) : Capacity of the container = 24 L
30. (B) : 7th multiple of 9 = 63 = 24 × 1000 mL = 24000 mL
8th multiple of 7 = 56 Capacity of the glass = 60 mL
 Required difference = 63 – 56 = 7  24000 60 = 400 glasses of water needs to be
31. (B) : + + = 14922 poured into the container.
41. (A) : Total number of balls = 374
 = 14922 ÷ 3 = 4974
Number of boxes = 15
Now, – = 2323 24
15 374
 4974 – =2323 – 30
 = 4974 – 2323 = 2651 74
– 60
So, + = 2651 + 2651 = 5302 14
2 Class-5 | Level-1 | Set-6
 Number of balls in each box 24
5 5 13
So, number of balls left = 14 R= 1 1
8 8 8
42. (D) : Length of field = 315 m
Breadth of field = 150 m 9 5 13
Now, P + Q – R =
 Perimeter of the field = (315 + 150 + 315 + 150) m 4 3 8
= 930 m
 Required length of wire = (3 × 930) m = 2790 m 54 40 39
=
24
43. (A) : Quantity of wheat for ` 80000 = 400 kg
 Quantity of wheat for ` 100000 55 7
= 2
400 24 24
=  100000 = 500 kg
80000
7 47 48. (D) : A. Sum of place value of digit 9 and digit 2 in
44. (D) : Distance walked by Shiv = 5 km 49621 = 9000 + 20
8 8
= 9020 = 451 × 20
3 19 B. Difference between the place value of digit 7 and
Distance walked by Shanu = 4 km
4 4 digit 3 in 87351 is = 7000 – 300 = 6700 = 67 × 100
19 19 2 38
 Now, C. The place value of digit 1 in 312469 = 10000
4 4 2 8 = 9999 + 1
47 38 D. The place value of digit 8 in 248921 = 8000
Since,
8 8 Now, 381 × 21 = 8001
47 38
So, Shiv walked more distance and by Hence, 8000 is the predecessor of 381 × 21.
8 8
9 1 49. (C) : Number of Maruti 800 cars sold = 200
= 1 km. Number of Ford Fiesta cars sold = 500
8 8
45. (B) : Cost of 1 chocolate = ` 20 Number of Indica cars sold = 700
Total number of chocolates bought for ` 120 1
Number of Esteem cars sold =  700 = 350
= 120  20 = 6 2
Number of Tata Nano cars sold = 2  200 = 400
Now, for every 3 chocolates 1 chocolate is free.  Total number of cars sold
 Free chocolates = 2 = 200 + 500 + 350 + 700 + 400 = 2150
Hence, total chocolates = 6 + 2 = 8
50. (A) : 99
46. (D) : (i) CDLXXIII + MDCXX = 473 + 1620 = 2093 104 10 3 8 5
(ii) DCCXXIV + MCCLXVIII = 724 + 1268 = 1992 –9 3 6
(iii) MCXXII + CCXXXIV = 1122 + 234 = 1356 102 5
(iv) DLXXVI + DCCLXXXIII = 576 + 783 = 1359 –9 3 6
89
1 1 9  P = 3, Q = 5, R = 9, S = 8
47. (B) : P = 1 1 2
4 4 4 Q× R× S
Hence, (R+ S)
2 2 5 P× 4
Q=1 1 5 9 8
3 3 3 = (9 8)
3 4
= 30 – 17 = 13



Class-5 | Level-1 | Set-6 3

You might also like