0% found this document useful (0 votes)
19 views

t2 M 5870 Differentiated Multistep Problems Involving Addition and Subtraction Activity Sheets - Ver - 1

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
19 views

t2 M 5870 Differentiated Multistep Problems Involving Addition and Subtraction Activity Sheets - Ver - 1

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Open the Box

I can solve problems with more than one step.

1. Kieran needs to run 2500 metres. In the first ten minutes he runs 639 metres and in
the second ten minutes he runs 794 metres.
How much further does he still need to run?

Show your workings.

2. Chocolate bar: £1.39


Pack of marshmallows: £2.47
Packet of sweets: £1.76
Special Offer: Any three items for £4.10
How much money will Len save by buying one of each item using the special offer?

Show your workings.

3. Yuan and Chan are trying to find out how many star jumps they can do in two
minutes. In the first minute, Yuan completes 48 star jumps and in the second minute,
he completes 56 star jumps. Chan completes 184 star jumps
in two minutes.
What is the difference between the amount of star jumps
completed by Yuan and Chan?

Show your workings.

Maths | Year 6 | Addition, Subtraction, Multiplication and Division |


Addition and Subtraction Multi-Step Problems | Lesson 2 of 3: Open the Box
4. Mrs Flood has 1938 pencils at the beginning of the school year. In term one, 348
pencils are used and in term two, 827 pencils are used.
How many pencils are left remaining to use in term three?

Show your workings.

5. Fish: £3.55
Chips: £1.29
Gravy: £0.75
Peas: £0.90
Nigel has £5. He wants to buy fish, chips and peas.
How much more money will Nigel need?

Show your workings.

6. A bottle holds two litres of freshly squeezed orange juice. Denver fills three glasses with
orange juice. He puts 170 millilitres in each glass.
How much orange juice is left in the bottle?

Show your workings.

Maths | Year 6 | Addition, Subtraction, Multiplication and Division |


Addition and Subtraction Multi-Step Problems | Lesson 2 of 3: Open the Box
Open the Box
I can solve problems with more than one step.

1. Toy car: £12.49


Board game: £25.38
Building blocks £34.39
Amil and Rikard want to buy one of each toy. Amil rounds the price of each toy to the
nearest £10 and adds them together. Rikard adds the exact price of each toy together.
What is the difference between Amil’s and Rikard’s total?

Show your workings.

Circle the correct answer. £2.26 £0.26 £12.26

2. Woolly hat: £11.75


Gloves: £4.95
Aydin has a twenty-pound and a ten-pound note.
How much change will he receive if he buys two woolly hats and a pair of gloves?

Show your workings.

Circle the correct answer. £1.25 £1.65 £1.55

3. Miley and James each have some money. Altogether, they have £3.20. Miley gives James
20p so that they both have the same amount.
How much money did they each have at the start?

Show your workings.

Circle the correct answer.


Miley: £1.80 James: £1.40 Miley: £1.70 James: £1.50 Miley: £1.70 James: £1.70

Maths | Year 6 | Addition, Subtraction, Multiplication and Division |


Addition and Subtraction Multi-Step Problems | Lesson 2 of 3: Open the Box
4. Class A has a race. Kat’s time is 47 seconds. Charlie finishes nine seconds before
Kat. Maria finishes 14 seconds after Charlie. Birkir finishes 26 seconds before Maria.
What is Birkir’s time in seconds?

Show your workings.

Circle the correct answer. 62 seconds 26 seconds 34 seconds

5. Cookies: £0.75 each


Buns: £0.90 each
Serji bought some cookies and buns. He spent £4.20.
How many of each item did he buy?

Show your workings.

Circle the correct answer.


Four buns and one cookie Three buns and two cookies Seven cookies

6. Phoebe bought a ruler and a pencil. She paid £1.45. Leoh bought a ruler and two
pencils. She paid £1.80.
How much does a ruler cost?

Show your workings.

Circle the correct answer. £0.75 £0.35 £1.10

Maths | Year 6 | Addition, Subtraction, Multiplication and Division |


Addition and Subtraction Multi-Step Problems | Lesson 2 of 3: Open the Box

You might also like