0% found this document useful (0 votes)
60 views

Neet 30 June Test Paper Solution

Uploaded by

vedikahake69
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
60 views

Neet 30 June Test Paper Solution

Uploaded by

vedikahake69
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Student’s Tutorial We Make your Dream come True

Test No. NEET 2025 Total Marks 720

1 g 8. (c)JEE Main 2020


g(3 )2= (2n−1)⇒n=5 s
1. (b) 2 2 For a solid sphere
ρr
E=
2. (c)JEE Main 2020 3 ε0
1 2 −ρR
mv =p × t EA=
2 2(3 ε 0 )
v ∝ √t ρR
ds ¿ E A ∨¿
∝√t 6 ε0
dt
3
Electric field at point B=E B=E 1 A + E2 A
s ∝t 2
E2 A =¿ Electric Field Due to solid sphere of
radius
R/2 (which having charge density − p)
'
K Q × 4 − ρR
3. (d): Average speed ¿− 2
=
9R 54 ε 0
ρR ρR 17 ρR
E B=E 1 A + E2 A= − =
3 ε 0 54 ε 0 54 ε 0
¿ EA∨ ¿ ¿
9
¿ EB ∨¿= ¿
17
=
9. (a)
4. (c) Capacitance of isolated Conducting sphere
Let projection speed is u
By enclosing inside another sphere of radius

R2, new capacitance


5. (b)

Given: .
sec.

1 q q
U= . 1 2
6. (c) For pair of charge 4 πε 0 r
1 10×10−6 ×10×10−6
U System= [
4 πε 0 10/100 10. (d) Using Gauss's law
−6 −6 −6 −6
10×10 ×10×10 10×10 ×10×10
+ + ]
10 /100 10/100
100×10−12×100
=3×9×109 × =27 J
10

E air E
Emedium = =
7. (b) K 2

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
q enclosed 2 q charges i.e. 1 and 4 must have same charges but electrostatics
∮ E . ds= ⇒E×4 π r = attraction is also present in (1, 4) which is impossible.
ϵ0 ϵ0
q 3q
But ρ= = Q 100×10−6
4 3 4 π r3 V =9×10 9× =9×10 9× =10 5 V
πr 18. (b) By using r 9
3
3
2 ρ4πr ρr (−3)(1) −1
⇒ Ed× 4 π r = ⇒ Ed = = = 19. (c) In this process capacity increases, so battery supplies
3 ϵ0 3ϵ0 3 ϵ0 ϵ0 additional charge to capacitor.
(−3)(d ) −d
Ed = =
3 ϵ0 ϵ0 1
= QV
20. (b) The energy stored 2
11. (d) A man walks from his home to market with a speed of
d 2. 5 1
= = = hr 21. (c) Potential will be zero at two points
5 km/h .Distance=2.5 km and time v 5 2 .
and he returns back with speed of 7.5 km/h in rest of
q1 = 2C M q2 = –1C N
O
time of 10 minutes. x =0 x =4 x =6 x =12
l l'
10
=7 . 5× =1 . 25 km 6
Distance 60

So, Average speed


1
∵ h=ut + gt 2
2
At internal point (M) :
1
4 πε 0
×
[
2×10−6 (−1×10−6 )
(6−l)
+
l
=0
]
(2 . 5+1. 25 )km 45
= = km/hr l=2
( 40/60 )hr 8 . So distance of M from origin; x = 6 – 2 = 4

12. (a)
At exterior point (N) :
1
×
[
2×10−6 (−1×10−6 )
4 πε 0 (6−l' )
+
l
'
=0
]
13. (c) In first instant you will apply υ=tan θ and say,
 l '=6
1
υ=tan 30o = So distance of N from origin, x = 6 + 6 = 12
√3 m/s.
But it is wrong because formula υ=tan θ is valid 22. (c) JEE Main 2019
when angle is measured with time axis.
Here angle is taken from displacement axis. So angle Total energy of charge distribution is constant at any
o o o instant t .
from time axis =90 −30 =60
U f + K f =U i + K i
Now υ=tan 60 =√ 3
o
2 2
1 2 KQ KQ
i.e., mV + =0+
2 2R 2 R0
14. (a) Since total displacement is zero, hence average velocity 2 2
is also zero. 1 KQ KQ
∴ mV 2= −
2 2 R0 2R


15. (b) JEE Main 2021
Option (b) represent correct graph for particle
moving with constant acceleration, as for
∴V=
2 K Q2 1 1

m 2 R R0 R ( )
constant accelerationvelocity time graph is
straight line with positive slope and x−tg
graph should be an opening upwardparabola.
∴V=
√ (
K Q2 1 1
− =C
m R0 R
1 1

R0 R ) √
Also the slope of V −R curve will go on decreasing.

Q2 23. (a) :
F=9×109 .
16. (c) By using r2
(2×10−6 )2
F=9×109 . =0 .144 N
(0 .5 )2

17. (c) Let us consider 1 ball has any type of charge. 1 and 2
must have different charges, 2 and 4 must have different
Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
−7 −7
¿ 27 ×10 ×(0.05)=1.35× 10 J

26. (b) v=u+at ⇒−2=10+a×4 ⇒ a=−3 m/sec 2


27. (c) Given AB= Velocity of boat= 8
km/hr


AC= Resultant velocity of boat =
10 km/hr
BC= Velocity of river= √ AC 2 −AB 2

= √(10)2 −(8)2 =6 km/hr


From figure, (i)

28. (b) JEE Main 2019


(ii) Pi=P f
Or 0=20 ( 0.7−v )=50 v
From eqns. (i) and (ii), Or v=0.2 m/s

29. (c) As per given displacement time graph, initial and final
position of the object is same, so total displacement ¿ 0
Therefore average velocity of object
Since is small,
Total displacement 0
¿ = =0
Time interval Δt
or
30. (c) Velocity of train with respect to parrot

V T =V T −V P
P

¿ 10−(−5)=15 m/ s
Since, constant
Time taken by the parrot to cross length of train

length of train 150


t= = =10 s
VT P
15
24. (a)
If the electric field is in the positive direction and 31. Ans.
the positive charge is to the left of that point (i) (a)
then the electric field will increase. But to the
Sol. (a)
left of the positive charge the electric field would
decrease.
If the dipole is kept at the point where the (ii) (a)
electric field is maximum then the force on it will Sol. (a)
be zero.
(iii) (a)
25. (b) : Required work done Sol. (a)
= Change in potential energy of the system
(iv) (b)

W =U f −U i=k
q1q2
rf
−k
q1 q2
ri
1 1
=k q 1 q 2 −
r f ri [ ] Sol. (b)

32. Ans.
(i) [B], [D]
∴ W =( 9× 109 ) ( 3 ×10−9 × 1× 10−9 ) (ii) [C]
(iii) [A]
×
[ 1
4 ×10
−2

1
5 ×10
−2 ] (iv) [D]

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
=10−30 Cm . As 1
38. (b): Dipole moment of each molecules
23
mole of the substance contains 6×10 molecules Total
dipole moment of all the molecules
P=6×10 23×10−30 C m=6×10−7 Cm
Sol. (i) Initial potential energy,
U i =− pE cos θ
=−6×10−7×107 cos 0 o
,
=−6 J
Final potential energy,
U f =−6×10−6 ×106 ×cos 60o =−3 J
Work done = - [change in potential energy]
=−[(−3)−(−6)]=−3 J
(ii)
39. (d)

40. (d)=

(iii) =0
Angle between force and disp. = 90° or workdone by
conservative force round the trip will always be zero.

41. (c)

42. (a)
Q  2 2q
(iv)

33. (a) KE = qV

34. (b) Potential difference across 4F capacitor

V= ( 4 6+6 )×500=300 volt F ' 2 F  0


F '   2F
35. (d) : Both field and potential are non-zero at the 1 Q2 1 qQ
circumference of the triangle. .  2 . 2
4 0  
2
36. Ans. 2a 4 0
a
(i) (a)
Q
Sol. (a)   2q
2
(ii) (b) Q  2 2q
Sol. (b)
43. (a) p (b) r,s (c) p,q (d) r,s
(iii) (c) Sol. The resultant dipole moment has magnitude
Sol. (c)

37. Ans. = 2P at an angle  = tan-1 =


(i) (c) 60° with positive x direction.
Sol.(c)

(ii) (a)
Sol. (a)

(iii) (c)
Sol. (c)

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
Diameter AB is along net dipole moment and
diameter CD is normal to net dipole moment.

 Potential at A is maximum

Potential is zero at C and D

1 Qq
Potential energy of C due to A= ⋅ .
4 π ε0 a

2
Magnitude of electric field is at A 1 q 2Qq
∴ Total potential energy ¿ ⋅ + =0.
4 π ε0 a 4 π ε 0 a

and B Therefore Q has to be negative.

2
q =−2 Qq⇒ Q=−q /2.
Magnitude of electric field is at C
49. (a)

and D

λ 1
e= E∝
2 πε 0 r r
44. (d)  F=F1 + F 2
9 ×10 9 ×10 ×5 × 10−12
45. (c) The energy will be minimum in this case and every ⇒ F= 2
×2
system tends to possess minimum energy. ( 5× 10−2 )
−3
46. (a) 9 ×10 ×5 ×10
⇒ F= −4
×2
25 ×10
47. (b) Electric field in the region 1, 3 and 5 is zero i.e. E1 = E3 = E5 ⇒ F=360 N
Slope of the line BC < Slope of the line DE
i.e. E2 < E4
C D
E ⋅⃗
50. (b) As dv ¿−⃗ dr
V
So, when v=¿ constant ⇒ dv=0
B
A
E ⋅⃗
⇒ E=0[ ∵ dv=−⃗ dr ]

1 2 3 4
E

5

q in
ϵo [ E ⋅⃗
=0 By Gauss law, ∮ ⃗ dA=
q in
ϵ
]

⇒ q in =0
48. (c): Potential energy A due to q
⇒ 0= in ( ∵ E=0)
1 q
2 ϵo
B= ⋅
4 π ε0 a
qin
E ⋅⃗
[By Gauss law, ∮ ⃗ dA= ]
Potential energy of B due to ϵ

1 Qq So, Both ( A) and (R) are true. But relation between field and
C= ⋅ . potential is independent of Gauss law. So (R) is not correct
4 π ε0 a
explanation of (A).

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
51. (c) We know that
Number of moles of solute
=
Molarity Volume of solution in litre Volume of solution
0 .5
∴ 2. 0=
Volume of solution in litre
 Volume of solution in litre
0.5 Molarity of solution
= =0 .250 litre=250 ml .
2.0
Let of this are used to
0. 2 prepare 1 litre of 0.1
20×0 . 4=40×N or N=0 . 2 or M=
52. (a) 2 =0.1 M.
of concentrated of dilute
53. (d)

w×1000 or,
M= 1×1000
= =0 . 1 M . 64. (b) : van't Hoff factor (i) expresses the extent of association or
54. (a) m×Volume in ml . 40×250
dissociation of solute in the solution.
65. (c )
1 .2046×1024 ∘ −1
HCl= =2 mole T b=100.5 C ; K b =0.52 K kg mol
55. (b) Mole of 6 . 023×10 23
Normality = molarity¿ basidity or acicity =2×1=2 N
K f =1.87 K kg mol−1
Δ T b=100.5−100=0.5∘ C
56. (d) According to Raoult's law, the relative lowering in vapour Δ T b=K b × molality ⇒ Molality =Δ T / K b=0.5 /0.52
pressure of a dilute solution is equal to mole fraction of the solute
present in the solution. Δ T f =K f × molality ⇒=1.87 × 0.5/0.52=1.80
∴ Freezing point of solution =0−1.80=−1.80∘ C
57. (b) 66. Ans.
(i) (c) (ii) (a)
58. (a) Osmosis occur from dilute solution to concentrate solution.
Therefore solution A is less concentrated than B.
(iii) (a) (iv) (d)

BaCl 2
59. (c) gives maximum ion. Hence, its boiling point is maximum. 67. Ans.
(i) (a) (ii) (d) (iii) (e)
60. (c)
68. (b) Equivalent of Cl deposited
0 .18 = No. of Faraday passed = 0.5
K b= =1. 8
0.1
61. (a) Wt. of Cl=0.5×Eq . wt .=0.5×35.5=17.75 gm .

13 .6
62. (c): From the value of van’t Hoff factor it is E=− for He+ n=1
69. (b) n2
possible to determine the degree of 13 .6
E=− 2 =−13 . 6 eV
dissociation or association. In case of 1 .

dissociation, is greater than 1 and in case of 70. (b) Strong electrolyte ionize completely at all dilutions and
the number of ions does not increase on dilution. A small
¿
association is less than 1. increase in m volume with dilution is due to the weakening
of electrostatic attraction between the ions on dilution.

1
¿
63. (c) : is 98% by weight. 71. (a) Since molar conductance Molarity .

72. (d)
Weight of
o
Weight of solution 73. (d) ΔG=−nFE
ΔG=−2.303 RT log K ; nFE o=2.303RT log K

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
nFE o 2×96500×0 . 295 Charge ¿ current × time ¿ 5 ×6000=30000 C
log K = =
2 .303 RT 2 .303×8 . 314×298
−¿⟶ M (s )¿
2+¿+2 e ¿
log K =9 .97=K =1×1010 . According to the reaction, M (aq )

74. (d) It connect two solutions and complete the circuit. ( ∵ Metal is divalent.)
2 F or 2 ×96500 C is required to deposit 1 mole or x g of M
E o=E oAg2 + / Ag + EoCu/Cu 2 + =−0.34+0.80 =+0.46 V .
75. (c) .

(Given, atomic mass of metal ¿ x )

76. (a): ∴ For 30000 C , the mass of metal deposited

x ×30000 x × 300 30 x
¿ = =
2× 96500 2 × 965 193

80. (a) : Galvanic cell redox reaction is


2+ ¿(aq)+ Cu( s) ¿
2 +¿⇌ Zn ¿
Zn(s )+Cu(aq)
Note that the standard free energy change of
elementary substances is taken as zero. At the equilibrium state the concentration of Cu2+¿ ¿ and Zn2+¿¿
For the fuel cell, the complete cell reaction is: ions are in equilibrium. So Ecell =0.

Then equilibrium constant, K c is calculated as


Which is the combination of the following two
half reactions: ∘ 0.059 0.059
Ecell = log ⁡K c or 0.59= log ⁡K c
n 2
and
0.59 × 2
or log ⁡K c = =20
0.059
Therefore, the number of electrons exchanged is
20
32 here, means . This is the trickiest part of K c =antilog ⁡20=10
the problem.
0.059
0 1
81. (a) : A. Ecell =Ecell − log ⁡
1 0.0001
4
Volt ¿ 0.8−0.059 log ⁡10 =0.8−0.059 ×4=0.564 V

Thus 1
B. Ecell =0.8−0.059 log ⁡
0.1
77. (d) JEE Main 2021
¿ 0.8−0.059=0.741 V
(a) Zn −0.76
(b) CO −0.28 1
C. Ecell =0.8−0.059 log ⁡
(c) Fe −0.44 0.01
(d) Cu +0.34
¿ 0.8−0.059 ×2=0.682 V
1000
78. (c): Molar conductivity, Λ m=κ × 1
Molarity D. Ecell =0.8−0.059 log ⁡
0.001
138.9 ( S cm2 mol−1 ) ×1.5( mol /L)
Conductivity (κ) ¿
1000 ( cm3 / L ) ¿ 0.8−0.059 ×3
¿ ¿
¿ 0.623 V
79. (c) : t=100 min=100 ×60 sec=6000 sec
∴ The order is B>C> D> A .
Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
82. (a)
=0.7×10−4 ×32=22. 4×10−4 g or 2.24 mg
¿
88. (b)
i = 1 + α (n – 1) or 4 = 1 + 0.75 (n – 1)
83. Ans.
(i) (a) ∴ n = 5 , so complex will be Ba [Co(CN) ] .
3 52

(ii) (a) 89. (a) 2.1


Sol. Mn ⃗ Mn2+ 3+ K2HgI4 2K+ + HgI42-
i = 1 + (n- l)a
3d5 3d4
i = 1 + (0.55) (3-1) ( n = 3)
(more stable) (lesser stable)
i = 2.1
Therefore for Mn third IE is higher

(iii) (b) 90. (b)


litre
(iv) (a)

84. Ans.
(i) [C]
(ii) [D] use
(iii) [A]
(iv) [B]
Sol.
(i) Zero volt
(ii) Non-zero, opposing Ecell conductances
(iii) Reversible ion –Cl– 91. (b) : Fe 2+ ion does not react with dry oxygen.
(iv) Reversible ion – H+
92. (d) :
PbO 2 plates act as cathode while Pb plates act as
85. (b) The cell in which Cu and Zn roads are dipped in its H 2 SO4
solutions called Daniel cell. anode. Dilute (38%) acts as an electrolyte.

93. (d)
nC Difluoroacetic acid will be strongest acid due to electron
xC = ¿

2H 5 OH nC +n H O
withdrawing effect of two fluoring atoms so as it will show
86. (a) ¿ 5
maximum electrical conductivity
C 2 H 5 OH dk nzO;eku = 85 g
C 2 H 5 OH =46 g /mol 94. Ans.
Mass of (i)(d) (ii) (b) (iii)(b)
85
nC H OH = =1 .85 mol 95. Ans.
2 5 46
(i) (c) (ii) (b) (iii) (a)
Mass water = 100 -85 = 15g
15
n H O= =0 . 833 mol 96. (A - p, q, r) ; (B - p, q, r) ; (C - p, s) ; (D - p, s)
2 18
1 .85 1. 85
x C H OH = = =0 . 69
2 5 1. 85+0 . 833 2. 683 Sol. (a) =– log ,

87. (d) According to Henry’s law


s=k H ×p where s is
=– log =  3 = +ve
concentration of
O 2 dissolved.
(b) Cell reaction Ag+c (10–2)  Ag+a (10–9)
s=1. 4×10−3 ×0 . 5=0. 7×10−3 mol /L
n Ecell = – log = + ×7>0
s= or n=0 .7×10−3 ×0 . 1=0 . 7×10−4 mol
V 0 and not conc. cell
w
n= or w=n×M
M

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
101.(b)
102.(b)
(c) =0– log =– log 103.(b)
104.(d)
= – ve 105.(d)
106.(d)
107.(c)
(d) =– log = log = 0 108.(c)
109.(d)
And = 0.
110.(c)
111.(a)
97. Ans. 112.(c)
(i) [B]
113.(c)
(ii) [C]
114.(c)
(iii) [D] 115.(c)
(iv) [A] 116.(a)
Sol. 117.(c)
(i) Solubility remain nearly constant with the variation 118.(c)
in temperature 119.(c)
(ii) Solubility increases with rise in temperature 120.(b)
(iii) A sharp break in the solubility curve 121.(b)
(iv) Solubility decreases with rise in temperature 122.(c)
123.(c)
98. Ans. 124.(d)
(i) (b) (ii) (c) 125.(c)
126.(d)
(iii) (d) 127.(c)
Sol. Insoluble impurities are removed by simple 128.(c)
filtration. 129.(b)
130.(b)
99. (c) JEE Main 2019 131.(a)
132.(b)
As we know, 133.(a)
No. of moles of sugar 134.(d)
Molarity ¿
Volume of solution ( ¿ L ) 135.(c)
No . of moles of sugar 136.(a)
⇒ 0.1= 137.(b)
2L
138.(b)
So, no. of moles of sugar = 0.2 mole
139.(b)
∴ Mass of sugar = No. of moles sugar × Molar mass 140.(c)
od sugar 141.(b)
¿ 0.2 ×342=68.4g 142.(b)
143.(c)
100. (c): Raoult’s law is valid for ideal solution only 144.(d)
145.(b)
The element of non‐ideality enters into the
146.(a)
picture when the molecules of the solute and 147.(d)
solvent affect each others intermolecular 148.(c)
149.(a)
forces. A solution containing components of 150.(a)
151.(b)
and behaves as ideal solution when 152.(b)
153.(d)
154.(a)
attraction force remains same as and
155.(c)
156.(d)
157.(c)
158.(d)

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068
159.(a)
160.(a)
161.(a)
162.(b)
163.(b)
164.(c)
165.(b)
166.(d)
167.(d)
168.(d)
169.(c)
170.(b)
171.(b)
172.(c)
173.(a)
174.(b)
175.(a)
176.(b)
177.(b)
178.(a)
179.(d)
180.(a)
181.(b)
182.(a)
183.(a)
184.(b)
185.(a)
186.(b)
187.(d)
188.(d)
189.(a)
190.(c)
191.(d)
192.(b)
193.(b)
194.(a)
195.(d)
196.(b)
197.(a)
198.(c)
199.(d)
200.(a)

Cont : Gulzar Baunglow Ramtirth Markandi, Near Swimming Pool, Chiplun. Ph 9890876380 / 9272188068

You might also like