Session 2 Solution
Session 2 Solution
To calculate the total cost of direct materials inventory on December 31, we need to calculate
how much direct material was purchased, how much was used, and how much remains at
year-end.
Thus, the total direct materials purchased during the year = Material used + Ending
inventory:
The finished goods inventory at year-end is valued at ₹20,970 and is carried at the average
unit manufacturing cost.
3. Cost Sheet:
Revenues = ₹4,36,800
Units sold = Total production - Ending inventory = 1,00,000 units - 8,945 units =
91,055 units
Selling price per unit=₹4,36,80091,055 units≈₹4.80 per unit\text{Selling price per unit} = \
frac{₹4,36,800}{91,055 \, \text{units}} \approx ₹4.80 \, \text{per
unit}Selling price per unit=91,055units₹4,36,800≈₹4.80per unit
5. Operating Income:
Revenues: ₹4,36,800
Cost of goods sold (COGS) = Total manufacturing cost for units sold:
Gross Profit:
Summary:
https://chatgpt.com/share/66ecf772-b190-8009-b4a7-1bb03c93e241
Session 3:
Skyview Manor
Question1.
Breakeven=Fixed expense/ contribution margin per unit
Variable costs= Cleaning supplies+ half of the miscellaneous expenses are variable costs+ Linen
Service=1,920+3,657+13,920=$19,497
Contribution Margin= Revenues- Variable costs=160,800-19,497=$141,303
Room occupied= 120 days X 80 rooms X 80%=7,680
Contribution Margin per unit =$141,303/7,680=$18.40
Fixed Costs= Total Costs- Variable costs= $138,410- $19,497=$118,913
Breakeven=$118,913/$18.40=6,462.67
Per night Breakeven=6,462.67/120days=53.85=54
% occupancy : 68%
2.Since Fixed Costs won’t change we should look at the Contribution Margin 8 rooms x 34 weekend
nights (2/7x120) x 18.4 = 5005
added CM: 72 rooms x 34 week nights x 5 = 12240
Net change = 12240-5005=7235 more profit before taxes
However, the hotel would also need to increase the number of rooms they rent out for this to work.
3.With the proposed change to 10$ for a single and 15$ for a double at a 2:8 ratio The weighted
revenue would be (10x.2) + (15x.8) = 14$ Variable from question 1 = 3.01 Revenue-Variable 14-3.01 =
10.99 Contribution Margin 4.1. Do nothing
2. Stay open- No adv- no pool 3. St
Seasion 5:
https://chatgpt.com/share/66f9774d-6c48-800a-b5f1-7c9846f08eac