0% found this document useful (0 votes)
38 views

Mod4 Test Study Guide Additional Practice 2019

Additional problems

Uploaded by

SRI THE DREAM
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
38 views

Mod4 Test Study Guide Additional Practice 2019

Additional problems

Uploaded by

SRI THE DREAM
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 19

Name ________________________________ Module 4 Review

STUDY GUIDE: Expressions, Equations and Inequalities

I understand that the intent of this review is to get me ready for the assessment that I will be
taking in class on Monday, March 25. During the class review day I will be expected to engage
in my learning. If at any point I am unable to solve a problem I will first use my resources and
then sign up for a conference. I may be expected to take work home if I do not complete the
assignments during class. I understand that the best way to study math is “TO DO math”!

X ______________________________
Student signature

 Review Sheet, Part 1 (Complete during class on Thursday.)

 Review Sheet, Part 2 (Should be able to be completed in class Thursday.)

 Additional Practice (Could be completed in class Thursday and/or finish for homework

before the test on Monday.)

o Riddle

• Use additional scrap paper to show work if needed!

o Self-Check Sheet (2 sided)

• Fold the paper so that the answer key is hidden while you solve the

question!

• Use additional scrap paper to show work if needed!

 Extension Activities

o Math Around the Room

o IXL.com
Name ____________________________ Module 4 End of Unit Test, Part 1

Section ____________

In science class Group 1 planted a bean plant. Let h be the height of the w h
plant (recorded in centimeters) and w weeks that it has been growing.
Use the table to relate the independent variable w to the dependent 1 80
variable, h. 2 160

1. Which equation represents the relationship between the variables? 3 240

5 400
A. w + 79 = h

B. w + 80 = h

C. 80w = h

D. 80h = w

2. Which graph correctly represents the data?

400 400

400 400

3. Predict the height of the plant after 10.5 weeks. (You can use a calculator)

__________ cm
4. Which situation can be represented by the inequality x > 6?

A. This ride is for children 6 and older.

B. This ride is for children 6 and under.

C. This ride is for children older than 6.

D. This ride is for children younger than 6.

5. Which equation is true when m = 7:

A. m + 3 = 4

B. 3m = 10

m
C. =6
42
D. 12 – m = 5

April has soccer practice no more than 4 days each week. She has been practicing for more than 6 weeks.

6. Write an inequality to represent the number of practices she has in one week.

_______________________

Part B: Graph the inequality.

7. Write an inequality to represent the number weeks she has been practicing.

_______________________

Part B: Graph the inequality.


Name ____________________________ Module 4 Review, Part 2

Section ____________

8. Write an inequality to
represent this graph.

9. What is the value of h? Show work to justify your answer.

4(h – 3) = 52

10. Solve the inequality

10y > 30

a. y > 30
b. y < 30
c. y>3
d. y<3

11. Solve the following equation:

60 = 5r – 4r + 14
12. The Kinneys have 21 recyclable cans in a bucket. Each day Megan, being the environmental
caretaker that she is, goes on walks each day and finds 5 cans before returning home. Complete
the table for how many cans the Kinneys have after 6 days of Megan collecting cans.

Days
(d)
Cans
(c)

Write an equation to show how many cans they have after d days.

Equation: ________________________

The bucket that the Kinneys have only holds 45 cans. After how many days will they need empty
and return the cans in the bucket?

Days: _____________

13. Erin has $5.00. She decides to also look for recyclable cans not because she cares about the
environment, but because she sees her sister Megan earning money and wants in on it. Write and
expression for how much money she has after collecting c cans if each can is worth $0.05.

Expression: _____________________

14. Scientists measure the force of an object in a unit of measure called Newtons. The formula for
finding the force is Force = Mass x Acceleration, or F=ma. If the mass of an object is 75 kilograms
and acceleration is 3 meters/second2, how many Newtons of force is that?
Review Worksheet Part 1 Answer Key

1. C

2. B

3. 840

4. C

5. D

6. 0≤x≤4

7. x>6
Review Worksheet Part 2 Answer Key

8. X>3

9. 16

10. C

11. 46

12.

Days
1 2 3 4 5 6
(d)
Cans
26 31 36 41 46 51
(c)

Equation: 21 + 5d = c

After day 4 the bucket would need to be emptied because after day 5 the
bucket is over 45 cans.

13. 5 + .05c

14. 225 Newtons


RIDDLE
Why was 10 scared of 7?

1. _____ Which inequality represents the situation: Colin coughed no more than 33 times.

Z c ≥ 33 K c < 33 T c ≤ 33

2. _____ Which inequality matches the graph?

1 2 3 4 5 6 7

G x ≥ 4 C x<4 S x>4

3. _____ Each book in a store is priced at $5. Which inequality represents the number of
books, b you can buy if the total cost must be less than $25?

I b + 5 > 25 H 5b ≤ 25 A 5b < 25

4. _____ Which inequality represents the situation: Max scored more than 12 times.

Z m ≥ 12 V m > 12 E m < 12

5. _____ Colin uses his inhaler at least 3 times a day. Which graph represents the number of
times he uses his inhaler in 7 days?

Z X E
3 7 21
6. _____ Which inequality matches the graph?

3 4 5 6 7 8 9 10

D 5<x F 5≤x N 5≥x

7. _____ Your mom sends you to the store and tells you that the most you can spend is
$14. You decide to buy candy bars that cost $2 each. Which inequality represents the
number of candy bars, c you can buy?

I 2c ≤ 14 Y 2c ≥ 14 P 2c < 14

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___
2 5 4 5 6 3 1 5 6 7 6 5
Self Check Sheet

Question ANSWER

Which equation is true when m = 3.

A. 2m = 5
B. 12 – m = 15
C. m + 7 = 10
C
D. m = 4
12

Which value of h makes this equation


true: 23 = 3 + 5h

B
A. 2
B. 4
C. 20
D. 26

Combine ALL like terms to write an


equivalent expression to the following:

12 + 14n – 8 – 3n
4 + 11n

Combine ALL like terms to write an


equivalent expression to the following:

6r + 8w – 5w + r
7r + 3w

Solve the following equation:


35 = 27 + 8g – 7g
8=g
Use the distributive property to write an
equivalent expression: 5(3d + 5e + 3),
15d + 25e + 15
A yearly membership at the Webster Aquatic
Center costs $80. For every personal swim
lesson the Aquatic Center charges $10.

Part A: Write an equation to represent the Part A: 80 + 10s = C


total yearly cost, C, to join the Aquatic
Center for s number of personal swim
lessons.
Part B:
Part B: Use your equation to complete the
table for 1, 4, and 5 personal swim lessons. 90
Number of personal Total
swim lessons (s)
Cost
per year (C)
120
1 130
4

Kate was filling a tub with water. Let d be


the depth of the water (in inches) after m
minutes of filling the tub.

m 3 5 10 11
Part B: m + 4 = d
d 7 9 14 15
Part C: 24 inches
Part A: Graph the data
Depth

Minutes
Part B: Write an equation to represent the
relationship between the two variables.

Part C: What would you expect the depth of


the water to be after 20 minutes?
Riddle Answer Key
S E V E N A T E N I N E
2 5 4 5 6 3 1 5 6 7 6 5
Math Around The Room: Extension

It cost $11.00 for a cheese pizza and $1.25 for each


additional topping. You have $11.00 and do not want
to spend more than $16.00. Graph the solution for how
many toppings you can get on your pizza.

The Fall Fun Festival cost $5.00 to park your car and
$3.00 for food tickets. Your family is willing to spend
$40.00 but no more than $60.00 at this event. Graph
how many food tickets can be purchased.
The Kinney’s are looking to visit relatives in Indianapolis
over Thanksgiving. They plan on staying in a hotel for 3
nights. Prices range from $120 per night to $250 per
night. Even though chances are Mr. Kinney is not willing
to spend $250 per night, how much could hotels cost
him for this trip? Graph the solution.

Each Just Dance song on the Wii takes greater than 3


minutes and 15 seconds and less than 4 minutes and 45
seconds to play. If the game is played for 30 minutes, how
many songs could be danced to? Graph the solution.
It cost $11.00 for a cheese pizza and $1.25 for each additional topping. You have $11.00 and do not
want to spend more than $16.00. Graph the solution for how many toppings you can get on your pizza.

11 + 1.25p ≥ 11 11 + 1.25p ≤ 16
-11 -11 -11 -11
1.25p ≥ 0 1.25p ≤ 5
1.25 1.25 1.25 1.25
p ≥ 0 p ≤ 4

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
The Fall Fun Festival cost $5.00 to park your car and $3.00 for food tickets. Your family is willing to spend
$40.00 but no more than $60.00 at this event. Graph how many food tickets can be purchased.

5 + 3f ≥ 40 5 + 3f ≤ 60
5 -5 5 -5
3f ≥ 35 3f ≤ 55
3 3 3 3
f ≥ 11.6 f ≤ 18.3
f ≥ 12 f ≤ 18

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
The Kinney’s are looking to visit relatives in Indianapolis over Thanksgiving. They plan on staying in a
hotel for 3 nights. Prices range from $120 per night to $250 per night. Even though chances are Mr.
Kinney is not willing to spend $250 per night, how much could hotels cost him for this trip? Graph the
solution.

120 x 3 ≥ c 250 x 3 ≤ c
360 ≥ c 750 ≤ c

350 400 450 500 550 600 650 700 750 800
Each Just Dance song on the Wii takes greater than 3 minutes and 15 seconds and less than 4 minutes
and 45 seconds to play. If the game is played for 30 minutes, how many songs could be danced to?
Graph the solution.

15 seconds = ¼ of a minute (60 seconds in a minute) 45 seconds = ¾ of a minute (60 seconds in a minute)
¼ = .25 ¾ = .25
3.25 x songs = 30 4.45 x songs = 30
3.25s = 30 4.45s = 30
3.25 = 3.25 4.25 = 4.45
s = 9.2 s = 6.7
s > 9 s < 7

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

You might also like